Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Czarna Owca
Slutet på sommaren
Milena Hadryan
Ag2S

Późne lato 1983 roku. Pewnego wieczoru z gospodarstwa w Skanii znika chłopiec. Cała okolica angażuje się w poszukiwania, lecz nie przynoszą one rezultatów. Ludzie zaczynają plotkować i snuć podejrzenia. Nieudolnie prowadzone śledztwo ostatecznie zostaje umorzone, a rozpacz i frustracja doprowadza do powolnego rozpadu rodziny zaginionego. Dwadzieścia lat później starsza siostra chłopca...

Dwadzieścia lat później starsza siostra chłopca Weronika uczestniczy w terapii grupowej. Podczas sesji młody mężczyzna nagle porusza historię zaginięcia jej brata. Wszystkie koszmarne wspomnienia wracają. Weronika postanawia wrócić do Skanii, żeby odnaleźć odpowiedź na pytanie: Co właściwie wydarzyło tamtego lata? Lata, które nigdy się nie skończyło.

źródło opisu: https://www.czarnaowca.pl/kryminaly/koniec_lata,p1164277380

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/kryminaly/koniec_lata,p1164277380

Hana | 2018-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

Bardzo dobra książka opisująca emocje rodziny i prowadzącego śledztwo policjanta po zaginięciu małego chłopca. Dziecko znika bez śladu. Autor opisuje tęsknotę, poczucie winy, niemoc, smutek po stracie i upór w dążeniu do poznania prawdy. Zaginięcie Billego odbiło się na losach bohaterów książki. Lato 1983 roku skończyło się dwadzieścia lat później gdy prawda wyszła na jaw. Zaskakująca prawda. Bardzo dobrze utrzymane napięcie generujące ciekawość co dalej. Polecam bez mrugnięcia okiem.

Izabela Pycio | 2019-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2019

"Przyszłość zawsze nadejdzie. Czy się tego chce, czy nie. Natomiast przeszłość nie wróci nigdy."

Dobrze bawiłam się wchodząc w thrillerowsko-kryminalną scenerię drugiego tomu ("Jesienna zbrodnia") serii "Kwartet sezonowy", dlatego z zainteresowaniem sięgnęłam po pierwszą odsłonę. I nie zawiodłam się, książka prowadzi w świat złożonej zagadki detektywistycznej, z silnie wybrzmiewającymi emocjami i zgrabnie kreowanym napięciem. Ciekawie odkrywa się kolejne warstwy fałszu i kłamstwa, niecierpliwie wyczekuje pełnego brzmienia prawdy. Spora niepewność towarzyszy czytelnikowi od pierwszych stron, obserwujemy współczesne zdarzenia zapowiadające złowróżbne nuty, zaglądamy w dramatyczną przeszłość, niechętnie ujawniającą pomruk cichych szeptów, trwożnych sekretów i przerażających tajemnic. Przeskakujemy między incydentami oddzielonymi na osi czasu piętnastoma latami, powiązanymi intrygującymi nićmi i nieoczywistymi korelacjami. Przewodniczą nuty smutku, rozczarowania i rezygnacji, wkracza...

emindflow | 2019-01-22
Przeczytana: 21 stycznia 2019

To zupełnie inny Anders de la Motte od tego, jaki dał się poznać w swoich pierwszych pięciu powieściach. Nie oceniam - lepszy czy gorszy. Inny.
Podobną zmianę można było kiedyś zaobserwować u Simona Becketta, kiedy napisał “Rany kamieni”, całkiem inne od wcześniejszych książek o dr Hunterze.
“Koniec lata”, otwierający nowy cykl, nawet nie bardzo potrafię jakoś zakwalifikować. Nie jest to kryminał, od biedy da się wyczuć elementy typowe dla thrillera, ale w gruncie rzeczy autor poszedł raczej w kierunku dramatu psychologicznego.
Punktem wyjścia i motywem wiodącym jest tu niewyjaśnione zaginięcie pięcioletniego chłopca, które to wydarzenie okazuje się pozostawić trwały ślad w dalszym życiu nie tylko jego rodziców i rodzeństwa, ale również wielu innych osób.
W odróżnieniu od wcześniejszych książek de la Motte ta jest znacznie mniej dynamiczna, choć bardziej mroczna, ale przede wszystkim skoncentrowana na wewnętrznych przeżyciach bohaterów. Dopiero w zakończeniu autor pokazał swoje...

lila | 2018-08-04
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

Wreszcie dotarłam do końca " Końca lata"...
Przez sporą część powieści wiało nudą, mimo że pomysł na fabułę intrygujący. Zakończenie, to totalne zaskoczenie.

daka | 2018-06-15
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 15 czerwca 2018

To jest zdecydowanie coś innego niż dotąd wydawane książki tego autora. W poprzednich seriach ogromnie podobała mi się taka nieoczywistość, atmosfera świetnie wymyślonego życia alternatywnego, nieograniczona wyobraźnia autora kreująca historie - jak najbardziej kryminalne - na pograniczu fantazji i realu . To był powiew świeżości. Ta książka jest po prostu mrocznym kryminałem. Nie czyta się źle, to jest dobrze napisana powieść. Jednak wolę chyba Andersa de la Motte w innej odsłonie.

Wioletta | 2019-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2019

Inne oblicze Andersa de la Motte. Nie dziwi mnie to, gdyż już wcześniejsze jego serie były całkiem różnego typu. Tu nie ma brawurowych akcji, brak huku. Jest zaginięcie, jest rodzina. I jest powolnie tajemniczo. Ten nastrój, który mi się udzielał. Do tego ciekawa okładka. Polecam autora i w takim wydaniu. Zakończenia w żadnym momencie nie przewidziałam.

WielkiBuk | 2018-03-06
Przeczytana: marzec 2018

Powieść Andersa de la Motte to ponury kryminał, w którym główną rolę odgrywają ludzkie, tłumione emocje. Uczucia, które piętrzyły się całymi latami – żal, tęsknota, wyrzuty sumienia – te, które osadzają się głęboko w duszy i pokrywają ją stopniowo ciemnością. Tytułowy „koniec lata” nigdy się nie nadszedł, on wciąż trwa zapętlony we wspomnieniach kolejnych postaci, w tym momencie, gdy zaginęło dziecko, gdy życie odwróciło swój bieg i nic nie mogło być takie, jak zawsze. Zmierzch nie przynosi ukojenia nocy, przyroda wstrzymała oddech, a z nią ludzie uwięzieni w przeszłości, jak w szklanej kuli, próbujący rozwikłać swoje sekrety, wykopać zagrzebane głęboko tajemnice.

Przejmująco realistyczny i nastrojowy „Koniec lata” napisany jest z wyczuciem, dzięki któremu czytelnik przenika do sedna opowieści o smutku, o powrotach i o śmierci.
Więcej na: wielkibuk.com

Czytaczyk | 2018-05-08

Rok 1983. Pewnego letniego wieczoru z gospodarstwa w Skanii znika mały Billy. Pięciolatek bawił się w ogrodzie, gdy w pogoni za króliczkiem pognał w pole kukurydzy. Rozpoczynają się poszukiwania, w których bierze udział cała okolica. Niestety nie przynoszą one żadnych rezultatów, nie ma żadnego śladu po chłopczyku. Zostaje wszczęte nieudolne śledztwo, które wkrótce zostaje umorzone.
Mija dwadzieścia lat od tego strasznego wydarzenia wydarzenia. Weronika, starsza siostra Billyego, jest na spotkaniu grupy terapeutycznej dla osób, które przeżyły utratę bliskiej osoby. W pewnym momencie nieznajomy mężczyzna wspomina przypadek jej brata, przywołując tym samym bolesne wspomnienia. Powracają pytania, które pozostawiono bez odpowiedzi.

Anders de la Motte stworzył wiarygodną historię, które dosłownie uderza w przeciwnika. Jest przepełniona wszechogarniającym wyrzutami sumienia, bólem, tęsknotą, żalem, smutkiem. Podczas czytania niezauważenie wchodzi się w melancholijnie ponury...

Jakub | 2018-02-23

Wciąga, bo dobrze napisana, ale zecydowanie za smutne tematy jak dla mnie.

Karolina | 2019-01-21