Cały ten jazz

Okładka książki Cały ten jazz Jarosław Klonowski
Okładka książki Cały ten jazz
Jarosław Klonowski Wydawnictwo: Wydawnictwo CM Seria: Nowy polski kryminał kryminał, sensacja, thriller
Nowy polski kryminał
Wydawnictwo CM
2017-12-01
2017-12-01
Literatura polska kryminał retro Nowy Orlean lata 20. Mardi Grass dziennikarze voodoo

Okładka książki Sny umarłych 2022. Polski rocznik weird fiction Leszek Baderski, Aleksandra Bednarska, Grzegorz Czapski, Jakub Filipkowski, Sylwester Gdela, Krzysztof Grudnik, Jarosław Klonowski, Daniel Krawczyk, Paweł Lach, Jakub Luberda, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Marcin Mierzejewski, Franciszek Mocek, Aneta Pazdan, Jacek Pelczar, Rafał Pietrzyk, Michał Puchalski, Michał J. Sobociński, Robert Zawadzki
Sny umarłych 2... Leszek Baderski, Al...
Okładka książki Scary100challenge2 Dagmara Adwentowska, Radosław Marcin Bartz, Aleksandra Bednarska, Sylwia Błach, Patryk Bogusz, Tomasz Czarny, Maks Dieter, Alicja Gajda, Artur Grzelak, Paweł Jakubowski, Dawid Kądziela, Maciej Klimek, Jarosław Klonowski, Aleksandra Knap, Emilia Kolosa, Alicja M. Kubiak, Agnieszka Kwiatkowska, Kazimierz Kyrcz jr, Małgorzata Lewandowska, Jakub Luberda, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Dominika Maniecka, Paweł Mateja, Wiktor Matyszkiewicz, Anna Musiałowicz, Jacek Pelczar, Rafał Pietrzyk, Joanna Pypłacz, Adam Raglan, D.A. Recki, Magdalena Anna Sakowska, Małgorzata Sanchez, Krzysztof Szabla, Maciej Szymczak, Dominika Vicente, Mariusz Wojteczek, Flora Woźnica, Klaudia Zacharska
Scary100challe... Dagmara Adwentowska...

Cały ten jazz Jarosława Klonowskiego opowiada o śledztwie dziennikarki Sophie Monroe, dotyczącym zagadkowej rodziny Learoy. Wraz z poznawaniem tajemniczego rodu, Sophie coraz bardziej wikła się w sieć różnych intryg. Ociera się o tematy abolicji, Ku Klux Klanu, a nawet Voodoo. Jednak, jak sama powiedziała, chodzenie po bagnach wciąga, dlatego nie rezygnuje ze śledztwa. Zamiast tego brnie coraz głębiej w świat mroku i jazzu.

Podczas swoich podróży Sophie spotyka wielu dziwaków i kilkoro pomocnych ludzi. W końcu przyłączają się do niej Hariet Svensson, bogata damulka powiązana z przemysłem filmowym oraz gangster Glen McQueen. W takiej kompanii niestraszne im żadne przeciwności losu. Najważniejsze staje się odkrycie prawdy, chociaż pewnych drzwi lepiej nie otwierać.

Fabuła powieści jest zawiła, a bohaterów wielu, dlatego też polecam przeczytać ją więcej niż raz. Nie jest to wada, wręcz przeciwnie, wolę skomplikowaną intrygę od prostej historyjki z oczywistym zakończeniem.

Opowieść już na samym początku wrzuca nas w mroczny świat, pełen strachu, bólu i pogardy. Historia przestraszonej dwunastolatki, uciekającej przed swoimi prześladowcami, jest bardzo mocna i robi ogromne wrażenie. Tekst posiada wiele wulgaryzmów i słów uznawanych dziś za politycznie niepoprawne, jednak pasują one zarówno do epoki, jak i do wypowiadających je bohaterów.

Cały ten jazz to powieść idealna dla miłośników książek z dreszczykiem, Nowego Orleanu i jazzu. W Polsce wydaje się wiele interesujących kryminałów, ale większość nie wygląda poza nasze podwórko, dlatego warto wybrać się w podróż z Sophie i jej kompanami. Zwłaszcza że powieść ta aż ocieka klimatem. Praktycznie z każdej strony słychać muzykę jazzową i brzmienie złowrogich bębnów. Każdy, komu niestraszne Voodoo, powinien sięgnąć po dzieło Jarosława Klonowskiego, i przekonać się, czy jazz to tylko muzyka, czy może coś więcej.

" Cały ten Jazz" to świetnie napisana historia o tajemniczych wydarzeniach lat 20tych Nowego Orealnu. Zagadkowe postacie, mroczne zabójstwa i brudne tło miasta, stwarza niesamowity klimat.
Historia jazzu przeplata się z niewolnictwem czarnych ludzi, Ku Klux Klanem oraz voodoo.
Świetnie przedstawiona rodzina Learoy'ow, obrzędy voodoo, nawiedzenia.
‌Mamy przypadkową dziennikarkę, która nie jest bezpośrednio związana z całą obławą stróżów prawa na obywateli maści czarnej sprzed laty, gangstera który wykonuje czarną robotę i wreszcie Phila, który to wszystko "otworzył" chcąc poznać historię swojego wuja.
‌Co złączyło tych różnych i obcych dla siebie ludzi?
‌Kim jest Pappadacco i jaki ma w tym swój udział?
‌Dlaczego wszystkie tropy prowadzą do rodziny Learoy'ow?
‌Czym jest Mambo?
‌No i w końcu co z tym Jazz'em?!
Streszczenie książki nie ma tu sensu, to trzeba przeczytać i zagłębić się w historii Nowego Orealnu oraz całego tego Jezz'u.

"Nad ołtarzem wisiał szkaradny obraz czegoś, co przypominało olbrzymią hybrydę syreny i muskularnego brązowego człowieka o złotych oczach i krwistoczerwonych ustach, poprzedzonych ohydnym, czarnym językiem w kształcie długiego stożka"

Świetnie przedstawiona rodzina Learoy'ow, obrzędy voodoo, nawiedzenia.
‌Mamy przypadkową...

Oj dla mnie ciężka.

Oj dla mnie ciężka.

Nowa powieść Jarosława Klonowskiego "Cały ten jazz" opowiada o śledztwie dziennikarki Sophie Monroe dotyczącym tajemniczej rodziny Learoy. Wraz ze zgłębianiem tajemnic rodziny Sophie wikła się coraz bardziej w sieć różnych intryg, ociera się o tematy abolicji, Ku Klux Klanu, a nawet Voodoo. Ale jak sama powiedziała chodzenie po bagnach wciąga, dlatego zamiast zrezygnować ze śledztwa i wrócić do spokojnego życia brnie coraz głębiej, w nieznany sobie świat mroku i jazzu. Podczas swoich podróży spotyka wielu dziwaków i kilkoro pomocnych ludzi. W końcu przyłącza się do niej Glen McQueen, były bokser a teraz żołnierz mafii oraz Hariet Svensson, bogata damulka powiązana z przemysłem filmowym. W takiej kompanii niestraszne im żadne przeciwności losu. Najważniejsze stanie się odkrycie prawdy. Chociaż czasami pewnych drzwi lepiej nie otwierać. "Cały ten jazz" to powieść idealna dla miłośników kryminałów z dreszczykiem, Nowego Orleanu i jazzu. Mamy w Polsce wydanych wiele interesujących kryminałów, ale większość nie wygląda poza nasze podwórko, dlatego też warto wybrać się z Sophie w podróż po Nowym Orleanie i bagnach Louizjany. Zwłaszcza, że powieść ta aż ocieka klimatem Nowego Orleanu, z każdej strony praktycznie słychać muzykę jazzową, albo brzmienie złowrogich bębnów. W dobie politycznej poprawności mogą się znaleźć osoby, którym będzie przeszkadzać wielokrotnie pojawiające się słowo "czarnuch", ale książka pisana z perspektywy białych mieszkańców południa, drżących na myśl o czarnoskórych, wolnych ludziach, kojarzących ich jedynie z niewolnikami i Voodoo, nie mogłaby posiadać innego słownictwa. To właśnie takie słówka i zwroty nadają książce wyjątkowego klimatu. Stylizacja językowa to jest to, czego wielu powieściom niestety dziś brakuje. W porównaniu do wcześniejszych książek Jarosława Klonowskiego "Cały ten jazz" ma zdecydowanie więcej opisów, co znakomicie wpływa na klimat powieści. Dodatkowym atutem dla miłośników muzyki jest garść ciekawostek o Louisie Armstrongu. Podsumowując każdy kto lubi kryminały z dreszczykiem i ma ochotę wybrać się w podróż, która może się zakończyć na bagnach lub w nawet psychiatryku, powinien sięgnąć po "Cały ten jazz". O ile oczywiście nie straszne mu Voodoo.

Na plus bardzo dobrze przedstawiony mroczny klimat Nowego Orleanu, jazzu i voodoo. Akcja kryminalna trochę zagmatwana i można się pogubić. Książkę można polecić tym, którzy oprócz akcji kryminalnej szukają także szerokie i klimatycznej otoczki obyczajowej.

Podobno, jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. W tym przypadku jednak, to nie pieniądze znajdują się w centrum zainteresowania. Tu chodzi o „cały ten jazz”. Proste? Nie do końca. Zwłaszcza, że historia opisana w książce Jarosława Klonowskiego o wdzięcznym tytule: Cały ten jazz do prostych nie należy…

Historia rozgrywa się w Nowym Orleanie. Trwa słynne Mardi Gras, miasto skąpane jest w kolorowych dekoracjach, w uszach dźwięczy muzyka, a w sercu płonie radość. Słowem – karnawał w pełni. W tej radosnej scenerii pojawia się jednak rysa. Kolorowe, roztańczone i rozśpiewane miasto ma także swoją drugą, mroczną stronę. Gdzieś w nocnych klubach kwitnie przestępczość, gdzieś w mrocznych zaułkach giną policjanci, w końcu gdzieś, ktoś uprawia czarną magię. W sam środek wydarzeń z własnej, trochę przymuszonej woli, zostaje wepchnięta Sophie Monroe – młoda dziennikarka, która prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczych zabójstw policjantów. Szybko odkrywa, że sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, niż początkowo mogła nawet przypuszczać, a związek z nimi może mieć niegdysiejszy król jazzu, Buddy Bolden. Wraz z przypadkowo poznanymi osobami, które również żywo zainteresowane są śledztwem wpada w poważne tarapaty. Co z tego wyniknie, musicie przeczytać sami.

Książka Jarosława Klonowskiego urzeka swoim mrocznym klimatem, choć może w tym przypadku urzeka nie jest do końca odpowiednim słowem. Autor wprost wrzuca czytelnika do zakopconych spelunek, w których roi się od podejrzanych typków, a do kielicha przygrywają muzycy jazzowi. Jest magicznie, zwłaszcza, że voo doo to jeden z nierozłącznych towarzyszy całej tej historii. Tak, towarzyszy, bo niczym równoprawny bohater wpływa na wydarzenia, zmieniając bieg historii i ludzkie losy. I nie jest to z pewnością miły towarzysz, o czym mogą przekonać się czytelnicy książki. Plastyczność opisów sprawi, że każdy, kto będzie czytał Cały ten Jazz poczuje się niczym wciągnięty w samo centrum wydarzeń. I może poczuć się nieco zagubiony jak bohaterka książki, wśród wydarzeń z przeszłości splątujących się ze skomplikowaną teraźniejszością. Do tego wszystkiego słychać muzykę, wrzawę miasta, czuć oddech duchów voo doo na plecach. Jeśli nie macie mocnych nerwów, a dodatkowo wrażliwi jesteście na tego typu wierzenia i sugestywne opisy, miejcie się na baczności! Jednym słowem, przeczytajcie koniecznie! Pomimo momentami zbyt zagmatwanej fabuły, poczujecie przyjemność płynącą z czytania lektury. Bo w końcu właśnie o to chodzi. O cały ten jazz!

Historia rozgrywa się w Nowym Orleanie. Trwa słynne...

Jarosław Klonowski jest absolwentem Wydziału Historii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Choć jego życie zawodowe od dawna związane jest z zupełnie inną „branżą”, nadal wiele czasu poświęca na zgłębianie historycznych ciekawostek. Owocem jego zainteresowań jest kilka powieści z wątkami historycznymi, m.in. „Labirynt w Sierra Madre”, „Miriam”, „Ognie Świętego Wita” czy „Tajemnica świętego Wormiusa”...

Więcej na:

• Kryminał, sensacja
  • Zakładki
  • Kryminał, sensacja, thriller

Dodaj cytat z książki Cały ten jazz