Kocham tylko tak

2018-06-28
2017-05-28
Ewa Westwalewicz-Mogilska
przyjaźń miłość dramat

Pierwsza miłość zawsze jest przepiękna i te motyle w brzuchu, stan zakochania, czułe słówka, pierwsze pocałunki. Jednak nigdy człowiek nie może być pewny czy ta miłość przetrwa do końca życia. U jednych owszem u drugich nie, a u niektórych może objawiać się już obsesją na punkcie drugiej połówki. I o tym właśnie opowiedziane zostało w tej książce młodzieżowej. Podobała mi się ta historia, w pewnym momencie także uroniłam łzy ponieważ są tutaj chwilę smutne co też ta dziewczyna musiała przejść od dziecka. Nie jest to moje pierwsze podejście do książki czytałam ją już dawno jak miała swoją premierę i w dalszym ciągu uważam, że jest warta swojej uwagi. Porusza bardzo dużo ważnych tematów takich jak trudne dzieciństwo, wyzywanie, brak wsparcia rodziców, pierwsza miłość itd. Polecam.

Emerson poznała Merekiego w wieku 10 lat. Od tego momentu zaczęli się przyjaźnić, gdzie z czasem zakochali się w sobie. Pewnego dnia gdy obydwoje byli już dorośli zdarzył się przykry incydent, w którym dziewczyna straciła wszystko, a Mereki nie był już tym chłopakiem, którego poznała w dzieciństwie. Kiedy dziewczyna poznaje Josha widzi w nim swojego dawnego przyjaciela i powoli zaczyna się w nim zakochiwać, ale boi się tego uczucia. Co się wydarzy?

Z jednej strony fajna książka, romans, przyjemnie się czyta, ale daję tylko 4 gwiazdki. O tym co stało się z Merekim dowiadujemy się o wiele za późno i zachowanie emerson nie ma przez to sensu. Bo jeżeli jej były to duch to czemu bierze go na przejażdżkę autem, czemu krzyczy a potem przeprasza, czemu mówi innym że on jest z nią? To nie ma sensu, rozumiem, że miało to pokazać, że emerson nie umie się pogodzić z jego śmiercią, ale jak dla mnie źle to zostało zrobione. No i przez to w pewnym momencie czytelnik może myśleć że główna bohaterka ma chłopaka, nie zerwała z nim jeszcze a śpi z kolejnym. W pierwszej chwili myślałam że Mereki nie żyje i emerson sobie go wyobraża, ale ja czytałam jak z nim rozmawia to stwierdziłam że to niemożliwe i on przecież musi żyć i zastanawiałam się co w takim razie jest z nim nie tak.

Nie jestem w stanie opisać jak dobra była to książka choćbym użyła najpiękniejszych słów jakie są na tym świecie. Ostatni rozdział rozdarł moje serce na strzępy a ilość wylanych łez była bardzo duża. Polecam tą książkę każdemu! Jest ona moim numerem 1 z ponad 300 książek jakie posiadam.

Okładka książki kojarzy mi się mocno z wakacjami, letnim sezonem. Widzimy tył głowy i ręce w tatuażach dziewczyny, a przed nią morze. I niebo. Ma w sobie coś, że przyciąga uwagę. Jest satynowa w dotyku, posiada również skrzydełka, które stanowią dodatkową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na jednym z nich przeczytacie fragment książki, a na drugim kilka polecajek.
Kremowe stronice, czcionka wystarczająca dla oka. Marginesy i odstępy między wersami zostały zachowane. Podzielona na części oraz rozdziały, przy których są wstawki w postaci strzałek. Mamy świat widziany oczami bohaterki z przeszłości i czasu teraźniejszego.

Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką. Nie wiedziałam, czego się spodziewać... Niemniej jednak okładka wpadła mi w oko, opis wydał się równie ciekawy, więc stwierdziłam, że czemu nie? Czyta się na pewno lekko i przyjemnie. Nie miałam jakichkolwiek przeszkód podczas lektury, nic nie utrudniało mi czytania. Nie wiedziałam za bardzo, co się tutaj wydarzy, więc cierpliwie czekałam na rozwój wydarzeń.
Pisarka ma dość wciągające pióro, bo gdy już zaczęłam, nie mogłam się oderwać. Poza tym potrzebowałam lekkiego przerywnika od cięższych książek.

Ważne jest to, że niejednokrotnie moje serce zabiło szybciej, a w oczach pojawiły się łzy. Czułam ogromne wzruszenie i mnóstwo emocji. Jakoś tak Mereki i Emerson tak mną zawładnęli, to, co sobie mówili... Takie emocje we mnie budziło. Momentami zastanawiałam się, czy nie jest aż za słodko, ale przyszedł taki moment, który postawił równoważnie... Nie mogę zdradzić szczegółów, bo zaspoilerowałabym, ale postać Merekiego w dalszej części mocno mnie zdziwiła. Nie spodziewałam się tego, co się wydarzyło. Autorka zrobiła taki plot twist, że do tej pory się zastanawiam, jak to możliwe... Dlatego naprawdę bardzo dobrze ją wspominam.

Emerson jest dziewczyną, która nie ma w życiu lekko. Ma niebywały talent, jednak jest samotniczką. Gdy nad rzeką poznaje chłopca... Zaczynają żyć w samotności oboje. Niezwykle ciężki mają bagaż doświadczeń, ale mimo wszystko są sobą i chcą dążyć do spełnienia swoich marzeń. I to jest naprawdę piękne.
Mereki, który tak pięknie mówił... Zastanawiam się, czy nie został aż nazbyt wyidealizowany. Chociaż są pewnie na świecie tak wrażliwi i pięknie mówiący o życiu i miłości.
Mamy też Josh'a, którego poznajemy w drugiej części książki. To taki bohater na białym koniu - tak mi się kojarzy. Ma w sobie pewien urok i czar, któremu powolutku ulega Emerson. Ale stop, przecież ona kocha tylko i wyłącznie Merekiego! I zaczyna przeżywać wszystko to, co z Merekim, od początku, ale w stosunku do Josha. Robi się nam tu masło maślane. To fakt, jednak czytajcie spokojnie i nie dajcie zwieść się złości na główną bohaterkę. Bo to, co spotka Was dalej, naprawdę odmieni Wasz stosunek do całej akcji.

Jest to książka o samotności, odrzuceniu przez rówieśników. O toksycznych ludziach, tych najbliższych, którzy powinni być wsparciem i tych dalszych, rozumując jako znajomych. Jednak pięknie opowiada o przyjaźni, która małymi kroczkami przeradza się w czystą miłość, taką nieśmiałą, następnie już w pełni prawdziwą i odpowiedzialną. Mamy również temat straty, przeżywania szoku i trudnych chwil w naszym życiu. Nadzieja, która nigdy w nas nie powinna gasnąć. I o tym, że jednak warto wziąć swoje życie w ręce i o nie zawalczyć, by zapomnieć o tym, co było i zacząć żyć. Być szczęśliwym. Wiadomo, że nie zapomnimy na zawsze o tym, co nas spotkało, ale możemy się z tym pogodzić i odepchnąć to dużo dalej.

Widzicie więc, że jest tu wiele tematów poruszonych, o których naprawdę dobrze się czyta i mają odzwierciedlenie w naszym życiu. Wiem, że zdania na temat tej książki są podzielone, aczkolwiek celowy zabieg z postacią Merekiego uważam również za specyficzny, ale jednak na swój sposób oryginalny. Mnie się podobało i cieszę się, że miałam okazję zapoznać się z tą historią.

Polecam ją wszystkim zainteresowanym, młodzieży, ale i starszym, którzy chcą sobie zrobić przerywnik od cięższych lektur.

To lekka i przyjemna, ale też wzruszająca i dobra, historia o odnalezieniu bratniej duszy, którą kocha się całym sercem. Książka ma swoje plusy i minusy. Narracja w książce prowadzona jest z punktu widzenia głównej bohaterki. Złudnie sugeruje nam, że o jej życiu wiemy prawie wszystko. Emerson jednak oszukując samą siebie wprowadza w błąd i nas czytelników, co sprawia że koniec może być dla wielu zaskakujący. Uważam że warto sięgnąć po tę pozycję i po prostu czytać… lekkość z jaką czyta się kolejne strony jest ogromnym plusem.

Mam spory problem z oceną tej książki. Z jednej strony jak najbardziej rozumiem bohaterkę, jej rozterki a z drugiej strony nie potrafię zrozumieć jej zachowania w stosunku do Merekiego w teraźniejszości. Uważam też, że informacja o tym, co się wydarzyło z Merekim mogła zostać podana znacznie wcześniej a nie niemalże na końcu książki, przez co odczułam to jakby autorka próbowała ogłupić czytelnika.

Ta książka mnie zaskoczyła. Kiedy czułam się już powoli znudzona i zirytowana, pojawił się nagły zwrot akcji. Opowieść o tym, że człowiek pragnie kochać i być kochanym.

Jedna z książek, po których poczułam się mocno rozczarowana, dlatego wędruje na półkę... rozczarowania!

Emerson, całe życie miała pod górkę. Nieczuła matka, ojciec, którego nigdy nie poznała i okropny przyszywany brat.
Wszystko się zmienia, gdy na jej drodze staje Meriki, który staje się jej najlepszym przyjacielem a z czasem nawet kimś więcej... Jednak pewnego dnia wydarza się coś, co na zawsze zmienia ich życie.
Już jako dorosła kobieta, Emerson poznaje Josh'a, który na nowo rozpala w niej coś, czego myślała, że już nie ma.
Ale jednocześnie kobieta nie potrafi otworzyć się na Josh'a. Czy w końcu zrobi coś, co chce?

Zacznę od tego, że fabuła książki zapowiadała się na prawdę dobrze. Mniej więcej do setnej a nawet ponad setnej strony, książkę czytało się w miarę przyjemnie. A potem... Potem się zdenerwowałam, bo akcja została chamsko ucięta i przeniesiona do teraźniejszości i oczywiście na wyjaśnienia trzeba było czekać do końca książki :) No tak się nie robi!
I mam wrażenie, że właśnie po tym zaczęło się wszystko sypać.
I na prawdę chciałam dać szansę tej książce. Koniec mnie nie zaskoczył w ogóle. (To tylko potwierdziło moje obawy co do głównej bohaterki),a jeśli już przy niej jesteśmy...

Bohaterowie byli strasznie miałcy. Wiecznie płacząca Emerson. "Bohater" Josh.
W moim mniemaniu głównej bohaterce przydałaby się porządna terapia. Nie taka, którą serwował jej Josh, ale taka prawdziwa, aby mogła przepracować traumę! Kompletnie nie wiem, dlaczego autorka nie poruszyła tak ważnego tematu (Bo przecież to normalne rozmawiać z nieżyjącym już facetem i widzieć go dosłownie wszędzie :))))

Rozumiem zamiary autorki, ale wszystko wyszło takie... nijakie. Z niepotrzebnym wręcz patosem. Jak lubię wątek przyjaciel z dzieciństwa, który staje się kimś więcej, tak ten z tej książki mnie strasznie zmęczył!

Szczerze mówiąc książka nie sprawiła mi żadnej, na prawdę żadnej przyjemności. Od połowy czytałam tylko dialogi, nie mogąc ani nawet nie chcąc się skupić na fabule.
Zwyczajnie nawet nie chciałam.
Jeśli ktoś mocno chce przeczytać, nie zabronię, ale nie polecam. Po prostu.

Historia emocjonująca i poruszająca o pięknej miłości,straty najbliższej osoby I radzenia sobie z nią na codzień.
Pióro pisarki i styl bardzo ładne,wypełnona opowieść samymi emocjami życiowymi,mocnymi,wzruszeń nie brakowało.
Jestem pod urokiem i oczarowana książką.
Cudowna,mądra.

Jestem pod urokiem i oczarowana książką.
Cudowna,mądra.

❤️O mój Boże, dalej ocieram łzy po przewróceniu ostatniej strony. To jedna z takich historii, które na długo pozostają w sercu. Historia dziecięcej przyjaźni, która przeradza się w miłość. Historia tragedii i utraconej nadziei. Jest to także historia pokonywania bólu i dawania sobie nowych szans. Historia leczenia duszy poprzez sztukę. Coś pięknego, nigdy nie zapomnę o tej książce ❤️

• Romans