Morderstwo to nic trudnego

Tłumaczenie: Grażyna Woyda
Cykl: Nadinspektor Battle (tom 4)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Murder is easy/Easy to kill
kryminał, morderstwo,
mart1tta

Młody Luke Fitzwilliam spotyka w pociągu starszą panią, która zwierza mu się, że jedzie właśnie do Scotland Yardu, by złożyć doniesienie o morderstwach popełnionych w jej miasteczku. Po kilku dniach Luke znajduje w gazecie wzmiankę o śmierci starszej pani pod kołami samochodu, którego kierowca zbiegł z miejsca wypadku. Luke postanawia zbadać tę sprawę i wikła się w splot zagadkowych i groźnych wydarzeń. Zaczyna się zastanawiać, czy aby panna Pinkerton nie miała racji, i czy rzeczywiście, jak mówiła, morderstwo to nic trudnego...

allison | 2014-11-29

To jedna z wielu powieści pani Christie, która mnie zaskoczyła finałem i trzymała w napięciu od pierwszych do ostatnich stron.
Oczywiście, nie domyśliłam się, kto jest mordercą, chociaż podejrzewałam niemal wszystkich:).

Wydarzenia następują po sobie bardzo szybko, postacie są wyraziste, pióro autorki jest lekkie, więc to na pewno jeden z jej lepszych kryminałów.
Mnogość bohaterów wymaga od czytelnika skupienia - mimo iż czytałam tę powieść dawno temu, pamiętam, że czasami trochę gubiłam się we wzajemnych powiązaniach. Na szczęście wystarczy przerzucić kilka stron, by odświeżyć sobie pamięć. A skomplikowane relacje tylko dodają smaczku lekturze:).

Polecam z czystym sumieniem, nie tylko fanom angielskiej mistrzyni kryminału.

yaola | 2013-10-13
Przeczytana: 13 października 2013

Och ta Agatha jak zwykle wspaniała. Książka bez znanych detektywów (Poirota czy Marple), ale i tak fantastyczna. Wszystko zagmatwane do samego końca jak to u Christie. Uwielbiam...

czytamcałyczas | 2016-04-18

Książki Agathy Christie mają wielką moc dobrego klasycznego kryminału,to są takie książki.Że jak się człowiek dorwie,to choćby pękł,to nie może się oderwać i musi czytać.
Tu było podobnie,bardzo ciekawie się zaczyna.
Zresztą,potem też jest fajnie.
Bo była,tam taka super opisana wieś angielska.

Był tam pewien wojskowy,z psami.
I pewna fajna dziewczyna,ludzie grali w tenisa.
Ale były też mordy.

Dla mnie,to świetna książka,czasem miałem wrażenie.Że to takie połączenie romansu i kryminału.
Bo,koniec był dość romantyczny.Ale i tak było fajnie.

8_oclock | 2016-09-05
Przeczytana: 02 września 2016

Zbyt oczywiście główny bohater pominął pewną wskazówkę (czy raczej jej implikacje), którą przekazała mu starsza pani w pociągu. Poza tym sympatycznie, choć klimat "czarownicy" z malowniczej wioski i odbijanie narzeczonej gospodarzowi domu, w którym bohater znalazł gościnę, jakoś mnie nie zachwyciło.

Weronika | 2015-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2015

Agacie znowu udało się mnie zaskoczyć :) Tym razem myślałam, że jestem na właściwym tropie, nawet już byłam lekko rozczarowana, że tym razem "łatwo mi poszło", a tu nic z tego.
Bardzo to lubię w książkach Agaty - te spekulacje, gromadzenie dowodów, roztrząsanie sprawy z każdej możliwej strony - a na koniec i tak niespodzianka.
Jest to jedna z nielicznych autorek (i autorów), która pomimo schematu powtarzanego w dziesiątkach książek (morderstwo, zawikłanie akcji, dowody skierowane przeciwko komuś, kto naprawdę wydaje się winny, a zawsze jednak to ktoś inny okazuje się moredrcą) zawsze zaskakuje i nigdy nie nudzi.
W tej książce czytelnik spędzi czas w angielskiej, spokojnej wiosce, w której od pewnego czasu zdarzają się dziwne wypadki kończące się śmiercią poszkodowanych. Długo nikt nie domyśla się, że są to morderstwa. Przypadkiem, młody człowiek Luke dowiaduje się o sprawie i wszczyna dochodzenie na własną rękę... Zanim dojdzie prawdy pozyska serce pewnej młodej damy i kilkakrotnie...

Paweł | 2016-08-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Pierwsza książka Agaty Christie, która bardzo mnie zniechęciła do czytania. Dlaczego? Zwyczajnie nudna, bez polotów i wzlotów akcji. Fabuła trochę marna. Dedukcje bohatera nikłe i słabe. Bardzo mało się dzieje. Wszelkie morderstwa opisane bez emocji, tak typowo i bez konkretów. Dobór bohaterów jednak ciekawy i pobudzający jakieś zainteresowanie u czytelnika. Reszta niestety bez rewelacji. Tyle.

Sakeena | 2019-04-16
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 05 marca 2019

Rok 2019 zaczął się dla mnie kiepsko, książek niewiele na koncie... nieco rozczarownaa "Ciałem" Tess Gerristsen wzięłam się za czytanie mistrzyni kryminałów. Już od dawna mam chęć przeczytać kilka (bądź kilkadziesiąt) książek Agathy Christie i pierwszą, która wpadła w moje ręce jest "Morderstwo to nic trudnego". Brak postaci Poirota czy Marple wcale nie jest wadą. Autorka pięknie pokazała małomiasteczkową społeczność (tło obyczajowe to moim zdaniem największy plus tej powieści), lawirowała poszlakami, mąciła mym umysłem. Rozwiązania zagadki nie ułatwia spora ilość bohaterów (z których praktycznie każdy miał motyw do morderstwa) oraz spora liczba ofiar (też ciekawych i różnorodnych). Niestety niezbyt interesującym jest tutaj sam główny bohater, a i sam wątek "miłosny" mało mnie zainteresował. Kryminał broni się jednak sam - zawikłaną intrygą i dość ciekawym zakończeniem. Chętnie jeszcze poczytam Agathę...

Historia bardzo ciekawa, świetna zbrodnia. Ale brak Poirota czy chociażby panny Marple troszkę popsuł zabawę, bo oni mają genialne metody rozwiązywania (a zwłaszcza Poirot). Mimo wszystko bardzo interesująca opowieść, którą warto przeczytać!

Roland | 2014-03-24
Przeczytana: 24 marca 2014

Stara, dobra Agatha Christie. Bardzo dobra powieść, w której czytelnik może brać czynny udział w rozwiązywaniu zagadki morderstw. Tym razem w książce nie występuje ani Herkules Poirot, ani panna Marple. Oczywiście charakterystycznym efektem końcowym jest zakończenie, które potrafi zaskoczyć czytelnika. Można dodać, że w pewnym momencie powieść przypomina dobrą książkę sensacyjną. Ciekawa lektura, nad którą trzeba wysilić szare komórki, aby poznać ostateczne rozwiązanie.

Luke Fitzwilliam spotyka w pociągu starszą, sympatyczną damę, która wybiera się do Scotland Yardu złożyć doniesienie o domniemanych morderstwach. Po kilku dniach młody człowiek dowiaduje się, że starsza dama zginęła pod kołami samochodu. Luke postanawia zbadać tę sprawę i wikła się w splot zagadkowych i groźnych wydarzeń.

Pierwszą zauważalną rzeczą podczas lektury tej książki jest brak charakterystycznych dla twórczości Agathy Christie postaci, a mianowicie Herculesa Poirot oraz panny Marple. Autorka...

FannyBrawne | 2016-03-28

Oto przede mną kolejna książka Agathy Christie, jednej z moich ulubionych pisarek. Uważam, że była świetną autorką, ale czasami dość nierówną i zawsze zastanawiam się, czy tym razem trafię na powieść genialną czy przeciętną. Jak się okazało, ,,Morderstwo" to nic trudnego jest powieścią bardzo dobrą i wciągającą, ale do geniuszu jej trochę brakuje.

Policjant Luke powraca z Indii do Anglii. W pociągu spotyka starsza pannę Pinkerton, która zdradza mu, że udaje się do Scotland Yardu, gdyż jest przekonana, że za nagłymi zgonami w jej we wsi stoi morderca. Luke niezbyt jej wierzy, ale kiedy panna Pinkerton ginie w wypadku, zaczyna zastanawiać się, czy coś nie jest na rzeczy. Udaje się więc do owej wsi i zamieszkuje u uroczej panny Bridget, która jest zaręczona ze starszym od siebie i nudnym lordem Whitfieldem. Razem starają się rozwikłać zagadkę morderstw.

Jak zawsze u Agathy Christie mamy wartą akcję, interesującą opisaną angielską prowincję i pełnokrwistych bohaterów. Pojawia się...