Dwa zwykłe słowa

2018-03-13
2018-03-13
Martyna Plisenko
domy zastępcze tęsknota nadzieja

Tym co zapamiętałam po przeczytaniu książki jest nieudolność opieki społecznej. Kolejnym tematem zapamiętanym przeze mnie jest dramat dzieci którym nikt nie wierzy w wyrządzoną im krzywdę. Natomiast przekaz emocji w moim odczuciu był słaby. Jakby autorka nie potrafila opisać swoich emocji.

Historia niezwykle wciągająca, ciężko było się oderwać od książki. Wszystko działo się bardzo szybko, a autorka wiedziała, na jakich szczegółach swojego życia się skupić, aby utrzymać zainteresowanie, a które pominąć. Doskonale opisywała swoje emocji, które wtedy czuła tak, że czytelnik był w stanie zrozumieć, co przechodziła. Mimo wszystko jest to ciężka książa, ponieważ gdy przypomni się sobie, że to nie jest fikcja, a prawdziwa historia autorki to można wpaść w naprawdę melancholijny nastrój. Dodatkowo styl pisania autorki jest na wysokim poziomie, od razu widać, że ma do tego talent, bo ma się wrażenie, jakby pisał to zawodowy pisarz, a nie normalna dziewczyna, która przeszła piekło.

Jest to biografia autorki, która już w najmłodszych latach swojego życia przeżyła więcej niż nie jeden dorosły. Została odebrana matce i od tego momentu zaczyna się koszmar sierocińców oraz rodzin zastępczych. Widać tutaj że bardzo są różne takie osoby niektóre są w porządku a niektóre traktują je z góry i dawaj takie kary że aż ciężko się to czyta jak można tak traktować dziecko. Książka wzrusza z każdym słowem i rozdziałem.

Wstrząsającą książka o bezduszności urzędników , o systemie opieki, który pozwala na cierpienie i odbieranie godności dzieciom, które i tak już doświadczyły ogromnej tragedii w swoim życiu. Polecam

Wstyd się przyznać, lecz „Dwa zwykłe słowa” autorstwa Ashley Rhodes-Courter, przeleżały na mojej półce równe dwa lata. Dokładnie 30 marca 2018 roku przyszła do mnie nagroda z rozdania organizowanego przez @zaczytana.aniaa. Dzięki niechlubnej korownie znalazłam czas i motywacje aby w końcu sięgnąć po tą pozycję. Przyznam, iż książka nie należy do najłatwiejszych. Problemy niechcianych i zaniedbywanych dzieci to zawsze trudny temat, budzący przeróżne emocje. Ashley to nieprzeciętna dziewczynka, które pragnie tylko jednego. Życie nie jest takie łatwe, tym razem jest tak samo. Autorka na własnych doświadczeniach pokazuje jak w rzeczywistości wyglądają rodziny zastępcze, jak prawo jest najczęściej łamane przez samych ich reprezentantów. Książka szokuje, ale niestety takie są realia. Od tygodnia myślę jak sprawiedliwie ocenić książkę, ale niestety nie jest to takie łatwe. Biorąc pod uwagę różne aspekty oraz całokształt sądzę, że zasługuje na mocne 7/10.
A Wam jakie udało się przeczytać książki ze stosu hańby?

Niezwykle prawdziwa i wywołująca emocje książka opisująca prawdziwy mechanizm działania sierocińców oraz domów zastępczych w Stanach. Książkę czytałam z przejęciem i bardzo wczułam się w te niesamowicie smutną i szczerą opowieść, która zostanie w mojej pamięci na jeszcze bardzo długo.

Rzadko sięgam po biografie, ale ta książka okazała się nie tylko historią życia, ale również pokazała jak funkcjonują rodziny zastępcze w Stanach, opieka społeczna i opiekunowie dzieci. O tym jak wiele zależy od chęci polepszenia losu dzieci odebranych rodzicom od ludzi, którzy mają dbać o ich "przydział". Ashley jest nie tylko autorką, ale również czynną działaczką na rzecz polepszenia losu dzieci w rodzinach zastępczych. Przyczyniła się do osądzenia swoich oprawców i odebrania im przysposobionych dzieci. Wśród wielu nieszczęść, miała wielkie szczęście, ale o tym musicie przeczytać. Polecam!

Bardzo ciężko ocenić tę książkę. To trochę tak jakby się oceniało kogoś życie. Przejmująca historia, aż ciężko uwierzyć, że jest prawdziwa. Bardzo dobrze napisana, szczerze, bez upiększeń ale też bez rozczulania się.

Przejmująca historia prawdziwa o tym, jak działa system adopcyjny. Kolejna książka mówiąca o tym, że najsłabszym ogniwem jest człowiek, a zaniedbania i niedoskonały system prawny występują wszędzie.

Piękna książka, choć tematyka smutna. To przykre, że takie sytuacje dzieją się naprawdę.

• W bibliotece
  • Prawdziwe Historie

Dodaj cytat z książki Dwa zwykłe słowa