Operacja Zjawa

Okładka książki Operacja Zjawa Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Okładka książki Operacja Zjawa
Jørn Lier HorstHans Jørgen Sandnes Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Biuro Detektywistyczne nr 2 (tom 10) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Biuro Detektywistyczne nr 2 (tom 10)
Operasjon Spøkelse
Media Rodzina
2018-02-20
2018-02-20
Katarzyna Tunkiel
literatura norweska Katarzyna Tunkiel Hans Jørgen Sandnes opowiadania mali detektywi

Okładka książki Operacja gra pozorów Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Operacja gra p... Jørn Lier Horst, Ha...
Okładka książki Ofiary Thomas Enger, Jørn Lier Horst
Ofiary Thomas Enger, Jørn ...
Okładka książki Operacja Burzowa Chmura Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Operacja Burzo... Jørn Lier Horst, Ha...
Okładka książki Operacja sprzedawca pierniczków Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Operacja sprze... Jørn Lier Horst, Ha...

Okładka książki Tajemnica srebra Martin Widmark, Helena Willis
Tajemnica srebra Martin Widmark, Hel...
Okładka książki Nelly Rapp i frankensteiniak Christina Alvner, Martin Widmark
Nelly Rapp i f... Christina Alvner, M...
Okładka książki Man zou. Chiny dla dociekliwych Jacek Ambrożewski, Izabella Kaluta
Man zou. Chiny... Jacek Ambrożewski,&...
Okładka książki 117-piętrowy domek na drzewie Terry Denton, Andy Griffiths
117-piętrowy d... Terry Denton, Andy ...
Okładka książki Psierociniec Małgorzata Pietralik, Agata Widzowska
Psierociniec Małgorzata Pietrali...

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Przez przypadek dorwałam 10. część cyklu, ale... nie było odwołań do tomów poprzednich, było wyjaśnione, dlaczego biuro nosi nr 2., wszystko cacy. Ciekawa, wciągająca i mega dynamiczna. Muszę zapoznać się z wcześniej wydanymi pozycjami. Polecam!

ta część ma straszne ilustracje, trochę się bałam, ale historia ciekawa

ta część ma straszne ilustracje, trochę się bałam, ale historia ciekawa

W tym przypadku, zaczęliśmy trochę od końca, bo to 10 cześć z serii Biuro Detektywistyczne nr2. Tym razem autor napisał serię kryminałów dla dzieci. Sympatyczni bohaterowie, ciekawe zagadki, piękne ilustracje. Nam się spodobała i sięgniemy po pozostałe.

Zamek łowiecki na Wielkiej Górze to miejsce owiane tajemnicą, o którym ludzie mówią, że tam straszy. Czy tak jest faktycznie? Tego nikt nie wie, ale chyba coś w tym jest... Są tacy, którzy opowiadają tragiczną historię służącej, która została oskarżona o uprawianie magii i zamknięta w lochu. Tiril i Oliver nie byliby sobą, gdyby nie postanowili rozwiązać sprawy zagadkowego ducha. Dużą rolę w śledztwie odegra, jak zawsze, ich wierny towarzysz, pies Otto. Co odkryją przyjaciele? Czy znajdą się w niebezpieczeństwie? Czy legenda o dziewczynie ukazującej się w oknie zamku okaże się prawdziwa? Przekonajcie się, sięgając po kolejny tom detektywistycznej serii dla dzieci.

Zarówno okładkę, jak i wnętrze książki zdobią piękne ilustracje korespondujące z fabułą. Nic, tylko brać i czytać! Przyznam się, że mnie zagadka ducha wciągnęła i bardzo byłam ciekawa zakończenia.

Historia opowiedziana prostym językiem zachęci do lektury nawet początkujących czytelników. I wiecie co? W tym tomie będzie można się trochę bać :-)

Horsta w wersji dla dzieci czyta się równie doskonale, jak kryminały dla dorosłych. Konstruuje fabułę w podobny sposób, buduje napięcie,szanuje młodego czytelnika, ale nie infantylizuje. Córka jest zachwycona seria i nie chciała przerwać lektury.

Autorem książek o Biurze Detektywistycznym nr 2 jest Jørn Lier Horst, norweski pisarz, który wcześniej pracował jako szef wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold. Znany jest z wielu książek kryminalnych dla dorosłych, ale pisze też dla dzieci, tych starszych, jak i młodszych, czerpiąc tematy na historie z życia.

Ostatnimi czasy mój syn jest miłośnikiem serii detektywistycznych, jednak z twórczością Horsta nie mieliśmy jeszcze styczności. Postanowiłam to szybko zmienić i dałam mu do przeczytania najnowszy tom pt. "Operacja zjawa". Jak mogłam się spodziewać, już pierwszego wieczoru pochłonął połowę książki w swoim łóżku. Następnego ranka zwierzył mi się jednak, że nie przeczytał dalej, bo...
wystraszył się zjawy. Mówił: "- No bo najpierw był płacz, później krzyk i jeszcze te hałasy z innego pokoju, zupełnie jak u nas w domu!".

"Po chwili (...) rozległ się płacz, a po nim krzyk i brzęczenie łańcuchów. Jednocześnie zabrzmiał inny dźwięk – szmer dochodzący z innej części pokoju. (...) Nagle nadleciała ku niemu szara zjawa."

Marginesem dodam, iż pech chciał, że mamy 4-miesięczną córkę i wieczorny repertuar grozy się zgadzał, brakło tylko tych łańcuchów, ale dla niesamowicie ogromnej wyobraźni mego syna to naprawdę żaden problem. Przez kilka kolejnych dni obawiał się ciemności, mimo, że doczytał do końca i miał świadomość, że żadne duchy nie istnieją. Obecnie mu przeszło i ma do mnie lekkie pretensje, że też nie mogłam mu na pierwszy rzut dać innej części do przeczytania, zwłaszcza na noc. Emocje przy lekturze miał niemałe, właściwie on zwykle bardzo się wczuwa w wszelkie opowieści, ale ta zaintrygowała go szczególnie. Podobał mu się bardzo tok myślenia małych detektywów, ich pomysłowość, w szczególności sposób w jaki zadziałała Tiril po rozwiązaniu zagadki.

Bohaterowie mają tęgie głowy, bardzo racjonalnie i pomysłowo podchodzą do tematu, stawiają odpowiednie pytania oraz dociekają odpowiedzi, odnosząc się również do swego codziennego życia. Oliver i Tiril od początku nie wierzą w duchy i postanawiają rozwiązać nową zagadkę. Działają metodycznie, wpierw zbierają informacje ogólne, następnie wyruszają osobiście zbadać sprawę, a gdy zostają wystraszeni przez ducha, to w swoim Biurze Detektywistycznym nr 2 na spokojnie siadają i główkują nad racjonalnym wytłumaczeniem nowych doświadczeń. Dochodzą do trafnych wniosków i postanawiają wrócić ponownie do zamku łowieckiego, gdzie odkrywają całą intrygę, ale czy nie za późno? Czy uda im się nie dopuścić do przestępstwa? Tego już nie będę Wam zdradzać, jednak gdy sprawa przyjmie beznadziejny obrót, detektywi znów wykażą się nie lada bystrością i pomysłowością! Cała historia jest całkiem prawdopodobna, może niekoniecznie z udziałem dzieci, jednak pomysł jest przedni. Wspaniały wstęp młodego czytelnika w świat kryminalnych zagadek. Osobiście uważam, że to przysłowiowy krok dalej od innej popularnej i uwielbianej przez moje dziecko serii detektywistycznej.

Książka jest bardzo ładnie zilustrowana i posiada twardą oprawę, tekst duży i czytelny, treść jest spójna, zaś cała intryga bardzo wciągająca. Nie jest wymagana znajomość poprzednich pozycji, aby cieszyć się lekturą. Na początku i na samym końcu książki mamy ilustrację całego miasteczka Elvestad z zaznaczonymi najważniejszymi miejscami, następnie są dwie strony z przedstawionymi głównymi bohaterami całej historii, a na końcu znajduje się tzw. "Posłowie Ottona" (psa Tiril),w którym sprawdzamy, jak czujnie obserwowaliśmy ilustracje w książce. Świetna zabawa sprawdzająca naszą spostrzegawczość, która dzieciom dodatkowo urozmaica czytanie.

Śmiało mogę polecić książkę dla czytelników w wieku szkolnym zarówno do samodzielnego czytania, jak też z rodzicami. Mój syn niebawem skończy 9 lat i nie przesadzę pisząc, że to dzięki seriom detektywistycznym z dużą czcionką oraz ilustracjami zaczął nie tyle co czytać (bo robi to od dawna),a pochłaniać książki w trymiga samodzielnie. Wcześniej trochę marudził, że wszelkie interesujące go pozycje są wydane drobnym drukiem i mu się miesza tekst, tutaj nie ma z tym problemu i oswoił się na tyle, że chętnie czyta książki już z trochę mniejszą czcionką i większą ilością treści. Gorąco polecamy chłopcom i dziewczynkom sięgnięcie po wspaniałą serię Biura Detektywistycznego nr 2, my na pewno skompletujemy wszystkie tomy, które będą czekać na półce również dla młodszej siostry.

Zapraszam na bloga do przeczytania recenzji i obejrzenia zdjęć: http://www.bookparadise.pl/2018/05/operacja-zjawa-jrn-lier-horst.html

Ostatnimi czasy mój syn jest miłośnikiem serii...

Naszych małych detektywów Tiril i Oliviera czeka nie lada wyzwanie. Muszą dowiedzieć się czy "Szara zjawa", która pokazuje się w oknie starego zamku łowieckiego na Dużej Gorze to duch służącej, którą dawno temu więziono w zamkowym lochu.

Brzmi przerażająco? Spokojnie, to detektywistyczna książka dla dzieci, która tylko z opisu wydaje się przerażająca. Chociaż przyznać muszę, że z pewnością pojawi się dreszczyk emocji u młodych czytelników, podczas czytania "Operacji zjawa". Dorośli miłośnicy thrillerów dobrze znają to uczucie i wiedzą jakie jest przyjemne ☺️

Nie wiem czy w poprzednich częściach też tak jest, ale w tej na końcu książki są zadania skierowane do małych czytelników, dzięki którym mogą przejąć rolę detektywa. Z pewnością spodoba się to dzieciom w wieku +5 lat.

Wydanie tej książki jest rewelacyjne. Na początku znajduje się spis wszystkich bohaterów historii. Książka jest pełna pięknych ilustracji i co najważniejsze, jest w twardej oprawie, co w przypadku książek dla dzieci jest bardzo ważne. Historia bardzo ciekawa, bohaterowie barwni i cena bardzo niska. W niektórych księgarniach internetowych można ją kupić już za 12 zł. Przyznacie mi zapewne rację, gdy napiszę, że cena jest bardzo korzystna.

Piękne wydanie, cudowne ilustracje, twarda oprawa, ciekawi bohaterowie, intrygująca historia i niska cena. Czego chcieć więcej? ☺️

Gorąco polecam! Ta książka to nie lada gratka dla małych detektywów.

Seria literacka "Biuro detektywistyczne nr 2" Jorna Liera Horsta to moim zdaniem ścisła czołówka powieści kryminalnych dla dzieci. Najnowsza książka "Operacja zjawa" potwierdza powyższą tezę, ponieważ zawiera wszystkie elementy, które decydują o atrakcyjności tej serii:
- ciekawa fabuła,
- żywa akcja - krótkie dynamiczne rozdziały,
- dwójka (z psem - trójka) sympatycznych bohaterów, których nie sposób nie lubić,
- odpowiednia, dziecięca dawka dreszczyku i emocji
oraz rewelacyjne ilustrację.
Dodatkowo po przeczytaniu książki można samemu pobawić się w detektywa i poszukać zagubionych rzeczy na ilustracjach (specjalne zadania na ostatnich stronach). Razem z moją 6-letnią córką przeczytaliśmy wszystkie przygody dzielnych bohaterów i za każdym razem to był dobrze spędzony czas.

- ciekawa fabuła,
- żywa akcja - krótkie dynamiczne rozdziały,
- dwójka (z psem - trójka)...

• Biblioteka
  • Bajki