Wyzwanie czytelnicze LC

Cykl: Faris Iskander (tom 2) | Seria: Gorzka Czekolada
Wydawnictwo: Media Rodzina
Gotteslüge
Ag2S

Przerażająco aktualny thriller o elektryzującej treści, drugi tom serii o zamachach w Berlinie. Zamachowiec samobójca przekazuje muzułmańskiemu policjantowi Farisowi niewiarygodną wiadomość – następnym razem to Faris uruchomi detonator. W życie funkcjonariusza wkracza człowiek, który nie cofnie się przed niczym, by go złamać i uczynić z niego terrorystę. Faris będzie musiał się zmierzyć z...

Faris będzie musiał się zmierzyć z wrogiem, który nie zna litości. Jaką rolę w tej historii odegra była narzeczona Laura, piękna pastorka Ira i siostra policjanta Anisah? Czy Faris włoży pas szahida?

źródło opisu: https://mediarodzina.pl/

źródło okładki: https://mediarodzina.pl/prod/1582/Detonator

Oficjalna recenzja
lapsus książek: 1667

Będziesz detonatorem!

Terroryzm to temat nieustannie wzbudzający zainteresowanie ludzi. Zamachy terrorystyczne, które miały miejsce ostatnio w stolicach europejskich miast, pobudzają wyobraźnię masowego odbiorcy. Chcemy wiedzieć, kim są ludzie planujący bezwzględne ataki na bezbronnych ludzi, bo ofiarami często są niczego nieświadomi cywile, niewinne dzieci. Niemiecka autorka Kathrin Lange w swojej kolejnej książce z cyklu o Farisie Iksanderze, policjancie arabskiego pochodzenia, znów próbuje odpowiedzieć na nurtujące wszystkich pytania. Po pierwszej książce z cyklu, jaką była powieść „40 godzin”, przyszedł czas na „Detonator”.

Faris tym razem musi wygrać wyścig z czasem, by nie dopuścić do śmierci bliskiej osoby. Cały czas wykonuje polecenia psychopatycznego przeciwnika, który dąży do tego, by sam Iksander stał się „detonatorem”, by to on nacisnął przycisk, który spowoduje eksplozję i śmierć niewinnych osób.

Wyścig z czasem to znany motyw powieści sensacyjnych. Może się więc wydawać, że nic nowego nas tutaj nie czeka. Jednak decydujący jest sposób realizacji, a w tym przypadku nie można niczego Kathrin Lange zarzucić.

Faris Iksander jest muzułmaninem. To ten zabieg fabularny, zrównujący kata i ofiarę w kwestii pochodzenia, pozwala czytelnikowi wniknąć w sferę motywacji i myśli terrorysty. Farisowi ten świat jest bliski i dużo lepiej rozumie niuanse decyzji potencjalnych „detonatorów”. Jeśli miałbym wskazać w książce Kathrin Lange element, który wyróżnia ją wśród innych opowieści o terroryzmie, to właśnie zrozumienie intencji negatywnych bohaterów jest dla mnie tym wyróżnikiem. Autorce udało się mnie przekonać, że wybory i decyzje ludzi pochodzących z innych kultur, które niekiedy sobie po swojemu interpretujemy, wcale nie są oczywiste. Tak jest w przypadku bohaterów „Detonatora”.

„Detonator” nie jest powieścią pozytywną. Raczej przekonuje, że terroryzm to stugłowa hydra, a po ujęciu jednego chorego z nienawiści człowieka na jego miejsce przychodzą dziesiątki innych, którzy są zagrożeniem dla setek, tysięcy niewinnych. I nie ma tutaj, jak niejednokrotnie chcielibyśmy myśleć, prostych recept. Im prędzej to zrozumiemy, tym lepiej będziemy umieli bronić się przed tym zagrożeniem – mówi w swojej powieści Kathrin Lange. A jako powieść sensacyjna „Detonator” to mroczna, ale niezwykle dynamiczna historia, która wciąga od pierwszej strony.

Sławomir Domański

Patronaty tygodnia

Na finał marca polecamy dwie propozycje z wydawnictwa Media Rodzina z mocnej w tematyce, ale lekkiej w odbiorze serii Gorzka czekolada. Będą to thrillery – jeden wprost ze Skandynawii („Obrączka diabła”), akcja drugiego rozgrywa się w Berlinie („Detonator”). Oprócz tego zachęcamy do przeczytania: kryminału dla młodych czytelników – „Ratując Sophie” Fleur Hitchcock i historii o rodzinie autystycznego chłopca o imieniu Sam, czyli „Chłopca z klocków” Keith Stuarta.