Ocalić jednego

Tłumaczenie: Zbigniew Kościuk
Wydawnictwo: Sonia Draga
The One Man
Ag2S

Rok 1944. Profesor fizyki Alfred Mendl zostaje rozdzielony z rodziną i wysłany do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jego dorobek naukowy ginie w płomieniach – notatki, rozprawy, książki. Naziści nie mają pojęcia, co zniszczyli. Brak zapisków powoduje, że profesor jest jednym z dwóch ludzi na świecie, którzy posiadają wiedzę w wyjątkowej i pożądanej dziedzinie fizyki: energii jądrowej; wiedzę, która może przeważyć szale wojny i doprowadzić do jej zakończenia.
Nathan Blum, porucznik amerykańskiego wywiadu wojskowego, pracuje za biurkiem w waszyngtońskiej kwaterze głównej Biura Służb Strategicznych, ale pragnie zrobić więcej dla swojego kraju. Nieoczekiwanie dowiaduje się, że posiada umiejętności pilnie potrzebne armii Stanów Zjednoczonych. Włada płynnie językiem polskim i niemieckim, ma semickie rysy i jako młody człowiek dowiódł niezwykłej pomysłowości, uciekając z żydowskiego getta w Krakowie. Amerykański rząd pragnie, aby podjął się najbardziej niebezpiecznej misji swojego życia. Ma przeniknąć do Auschwitz, żeby odnaleźć, a następnie wyprowadzić jednego człowieka.
Nowy thriller historyczny Andrew Grossa, autora bestsellerów New York Timesa, to wzruszająca książka - trzymająca w napięciu opowieść pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, osadzona w przerażająco znajomych, a jednocześnie niezwykle pasjonujących czasach.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/3024/thriller-i-sensacja.html

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/3024/thriller-i-sensacja.html

Gosia | 2019-03-25
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 24 marca 2019

Ze względu na wciągającą i płynną akcję oraz łatwość czytania dałam ocenę bardzo dobrą.
Książka jest emocjonalna i bardzo optowałam za szczęśliwym rozwiązaniem wszystkich wątków.
Gdybym jednak odrzuciła te emocje i oceniła książkę bardziej merytorycznie, to musiałabym ocenę obniżyć.
Niestety Andrew Gross popełnił tu kilka grzeszków. Jest trochę nieścisłości, niektóre rozwiązania sytuacyjne zbyt nieprawdopodobne. W pewnym momencie akcja toczy się jakby obok a nie wewnątrz obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Obozowy koszmar rozminął się tu nieco z faktami.
Pomimo niewątpliwie trudnego tematu książkę naprawdę dobrze się czyta i to jej największa zaleta.
Temat powstania bomby atomowej w USA również ciekawy.
Interesujące postacie, w tym świetnie nakreślona postać profesora fizyki Mendla. Ale inne osoby też dobrze pomyślane psychologicznie. Trudne wybory i dylematy moralne zarówno osadzonych w obozie jak i ratujących.
Całość akcji dość dobrze osadzona w historycznych realiach.
Na końcu...

ikatka | 2018-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2018

Ta książka nie jest lekka, łatwa i przyjemna, mimo że czyta się ją dobrze. Ale to nie dziwne, skoro Autor prowadzi część fabuły w obozie zagłady Auschwitz, a i jej reszta toczy się w nawiązaniu do tego strasznego miejsca.
Zarówno sama historia, bardzo realistycznie nawiązująca do wielu faktów z historii powszechnej, jak szczegóły powstania bomby atomowej w USA. Pojawia się kilka nieścisłości, które każdy znający choć pobieżnie historii obozu Auschwitz wyłapie, jednak Autor wyjaśnia z jakich powodów celowo ich użył - nie ma się co zatem denerwować czytając. ;-)
Sama historia wyprawy Bluma po profesora Mendla jest pierwszorzędnie skonstruowana, znakomita pod względem sensacyjnym i znakomicie osadzona w historycznych realiach. Wielki plus dla Autora za realizm i szczegółowość.
Mimo że opowiedziana historia nie jest prawdziwa, to nie mogłaby się nie wydarzyć. Wiarygodnie i bez patosu pokazane są też dylematy moralne i dramat dnia codziennego, które towarzyszyły osadzonych - Autor nie...

sylwia | 2018-06-17

Rok 1944. Rok, który zapisał się w historii całego świata. Profesor fizyki Alfred Mendl, ze względu na swoje żydowskie pochodzenie, zostaje rozdzielony i wysłany do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jego dorobek naukowy ginie w płonieniach razem z pamiątkami rodzinnymi innych osadzonych. Naziści nie mają pojęcia co zniszczyli, nie wiedzą że wiedza Alfreda mogłaby zmienić przebieg wojny przechylając szalę zwycięstwa w ich kierunku.
Za sprawą ucieczki dwóch więźniów Amerykanie dowiadują się że profesor Alfred Mendl żyje, a jego wiedza z zakresu energii jądrowej może zrewolucjonizować możliwości obronne całego świata. W waszyngtońskiej kwaterze głównej Biura Służb Strategicznych zostaje zorganizowana akcja wyciągnięcia Alfreda z Auschwitz. W tym celu Nathan Blum, żyd polskiego pochodzenia, a obecnie porucznik amerykańskiego wywiadu wojskowego ma przeniknąć do Auschwitz. Jest on bowiem kandydatem idealnym do tej misji: włada biegle językiem polskim i niemieckim, ma semckie rysy, a...

Tomek | 2018-09-18
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 17 września 2018

Słaba i nielogiczna historia, wyłącznie dla osób, których wiedza na temat obozów koncentracyjnych opiera się na stwierdzeniu, że kiedyś istniały. Inni czytelnicy, którzy mają pojęcie o zasadach panujących w obozach zagłady II wojny światowej nie mają tu czego szukać.
Autor najpierw tworzy wizerunek Niemców, którzy dbają o porządek i nie są w stanie niczego zaniedbać, a potem wplata w fabułę takie bzdury.
A kiedy przeczytałem zakończenie akcji w obozie, sprawiło ono, że powstał u mnie odruch szybszego przesuwania wzroku po tekście, aby jak najszybciej zakończać lekturę.
Ckliwy melodramat z amerykańską flagą w tle. Strata czasu.

Kate | 2018-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2018

Kolejna książka czytana ostatnio o tej tematyce. Trochę w innym stylu, ale uważam, że dobrze się ją czyta, pomimo ciężkiego tematu. I nie zgodzę się, że przestawia mało realny świat w obozie zagłady. Nasze wyobrażenie o tych miejscach nigdy nie dorówna prawdzie. Jednak samo pamiętanie...pisanie...czytanie o tym jest wartością samą w sobie...

anetapzn | 2018-03-26
Przeczytana: 26 marca 2018

Autor, Andrew Gross, to znany autor thrillerów, książek sensacyjnych, a także autora bestsellerów New York Timesa.
Na ogół pisze książki z akcją na zasadzie zabiligoiuciekł. To sprawia, iż często ocierają się one o czytadło takie do przeczytania, odłożenia na półkę i zapomnienia w kilka minut, ale Ocalić jednego jest trochę inne.
Akcja zaczyna się zgodnie z opisem na okładce. Jest końcówka II wojny światowej, rok 1944. Wybitny profesor fizyki Alfred Mendl, w zasadzie jedyna osoba, która może w sposób naukowy przyspieszyć koniec wojny, dostaje się jako więzień do obozu w Auschwitz. Uratować go może tylko cud.
W tym samym czasie Żyd polskiego pochodzenia Nathan Blum, obecnie porucznik amerykańskiego wywiadu wojskowego, który kilka miesięcy wcześniej w sławił się ucieczką z getta krakowskiego, zostaje poproszony przez prezydenta USA o wykonanie karkołomnej misji. Ma przeniknąć do Auschwitz, żeby odnaleźć, a następnie wyprowadzić jednego człowieka. Tym człowiekiem jest profesor...

Olala | 2019-06-06
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam