Zielone oczy wolności

La Guerriera Dalgi Occhi Verdi
9788381231961
literatura faktu
Ag2S

Historia partyzantki, która poświęciła życie za wolność swojego narodu i walkę z ISIS. Wolność ma twarz młodej kobiety o przenikliwych zielonych oczach i ciepłym uśmiechu. Trzyma przy boku kałasznikowa, z którym nie rozstaje się nawet na chwilę. Wolność to wspomnienie rodzinnej wioski, beztroski dziecięcych lat, wspólnego tańca, setek lat tradycji. To ojczysty język, święta i właśni...

Wolność to wspomnienie rodzinnej wioski, beztroski dziecięcych lat, wspólnego tańca, setek lat tradycji. To ojczysty język, święta i właśni bohaterowie. To możliwość decydowania o własnym losie.

Avesta Harun była kurdyjską bojowniczką, która wraz z tysiącami innych partyzantów walczyła o odzyskanie historycznych ziem Kurdystanu. Zginęła w 2014 roku.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Zielone_oczy_wolnosci-p-35330-1-30-.html

Petroniusz | 2018-05-28
Przeczytana: kwiecień 2018

Aveta - Zwyczajny człowiek w niezwyczajnych okolicznościach.
Nie mam szczęścia do dobrego opracowania o Kurdach, ta książka też nie wypełnia tej luki, jest krótką opowieścią o jednej z bojowniczek ich walki. Opowieść napisana z werwą, z emocjami i wojennymi okrzykami odchodzących w góry bojowników. Tańcami i dreszczem nocy dającej wytchnienie od bezustannej walki. Wreszcie cichego wołania o Wolność równość i demokracje. To także możliwość spojrzenia na zupełnie inny Islam, w którym mogą funkcjonować właśnie te, tak bliskie nam wartości. Demokracja, wolność, równouprawnienie, związki pracownicze, wolność wyznania i zrzeszania się.

Książka pomimo że jest skoncentrowana tylko na jednej osobie, przemyca jednak nieco wiadomości. Na przykład że Kurdowie oprócz jednostek złożonych z mężczyzn, mają też jednostki kobiece – które na równych prawach toczą walkę. Jak inaczej może dokonać się wyzwolenie kobiet, jeśli one same tej wolności nie zdobędą? Demokratyczny kraj musi dawać naprawdę...

Magda | 2018-09-04
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

"Zielone oczy wolności”, to historia o próbie uwolnienia się spod męskiej dominacji w społeczeństwie patriarchalnym oraz opowieść o walce z tureckim reżimem. Główną bohaterką powieści jest pochodząca z Kurystanu Avesta Harun, która walczyła o wolność swojego kraju. Partyzantka, która stanęła na czele walczących o niezależność i odzyskanie historycznych ziem Kurdystanu żołnierzy. Brała udział w niemal wszystkich ważnych bitwach, zginęła 12 września 2014 roku. Jej historię opisał Marco Rovelli, włoski dziennikarz, który starał się odtworzyć jej życie, a także historię wojny w Kurdystanie. Pisze on o walce Avesty w PPK (Kurdyjskiej Partii Pracy) oraz o jej wiodącej roli w dziejach narodu.

Mówienie, czy pisanie o takich historiach, jak Avesty Harun, nie jest wcale takie proste. Autor książki, z pewnością nie miał łatwego zadania. Jego powieść jest trochę chaotyczna (momentami szokująca, innym razem po prostu ciekawa), na pewno za mało w niej informacji o samej bohaterce. Choć cała...

Zadna_Milostka | 2018-10-13
Przeczytana: 01 czerwca 2018

Zadziwia mnie to, że kobiety nie odstają od mężczyzn w kwestii boju, a jednocześnie główna bohaterka nie traci swojej wrażliwości i sentymentalizmu – ostatnio usłyszałam takie zdanie, że człowiek sentymentalny to ten, który miał szczęśliwe życie. Zgadzam się z tym. I Avasta również musiała mieć niegdyś szczęśliwe życie, dlatego je wspomina, stanowi jej część. Co zaś tyczy się niewyzbycia z wrażliwości, to zawsze uważałam, że człowiek silny psychicznie to ten, który nie zamienił się w cynika i nie stał się oschły, mimo tego wszystkiego, co go spotkało. Bo przecież to nie sztuka przy kilku czy pierwszej sytuacji, pierwszej traumie odpuścić sobie. Tak to każdy może.

To, co dała mi ta książka, "Zielone oczy wolności", to historie, która była dla mnie zupełnie obca. Prawdopodobnie wyjdę na ignorantkę, ale przyznam się i nie będę udawała mądrzejszej, niż jestem naprawdę, że moja wiedza z zakresu Kurdów była niemalże...

Cantata | 2018-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Uważam, że współczesny człowiek powinien znać historię swoich sąsiadów, nawet tych dalszych, a nieznajomość dziejów jest oznaką wielkiej ignorancji. Dzieje tak zwanego "kotła bałkańskiego" czy walka Kurdów o niepodległość, są tak skomplikowane, że nawet dzisiejsze podręczniki do historii powszechnej traktują ten temat pobieżnie. Poznajemy imiona najważniejszych generałów i działaczy politycznych, daty wielkich bitew i zamachów oraz ogólny zarys konfliktu. Resztę musimy znaleźć na własną rękę. Tak długo jak będzie trwał ten bezsensowny konflikt tak długo będziemy czytać o wielkich ludziach, którzy zapisali się na kartach historii. Tym razem poznajemy wielką bojowniczkę o wolność Avestę Harun, która jest niczym Joanna D'Arc dla współczesnych Kurdów, a jej imię wymawiane jest z szacunkiem. Choć książka nie spełniła moich oczekiwać uważam, że warto poznać tę szczególną i zasłużoną postać.

Pełna recenzja na blogu :...

ememens93 | 2018-02-13
Agata | 2018-08-24