Zielone oczy wolności

La Guerriera Dalgi Occhi Verdi
9788381231961
literatura faktu
Ag2S

Historia partyzantki, która poświęciła życie za wolność swojego narodu i walkę z ISIS. Wolność ma twarz młodej kobiety o przenikliwych zielonych oczach i ciepłym uśmiechu. Trzyma przy boku kałasznikowa, z którym nie rozstaje się nawet na chwilę. Wolność to wspomnienie rodzinnej wioski, beztroski dziecięcych lat, wspólnego tańca, setek lat tradycji. To ojczysty język, święta i właśni...

Wolność to wspomnienie rodzinnej wioski, beztroski dziecięcych lat, wspólnego tańca, setek lat tradycji. To ojczysty język, święta i właśni bohaterowie. To możliwość decydowania o własnym losie.

Avesta Harun była kurdyjską bojowniczką, która wraz z tysiącami innych partyzantów walczyła o odzyskanie historycznych ziem Kurdystanu. Zginęła w 2014 roku.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Zielone_oczy_wolnosci-p-35330-1-30-.html

Petroniusz | 2018-05-28
Przeczytana: kwiecień 2018

Aveta - Zwyczajny człowiek w niezwyczajnych okolicznościach.
Nie mam szczęścia do dobrego opracowania o Kurdach, ta książka też nie wypełnia tej luki, jest krótką opowieścią o jednej z bojowniczek ich walki. Opowieść napisana z werwą, z emocjami i wojennymi okrzykami odchodzących w góry bojowników. Tańcami i dreszczem nocy dającej wytchnienie od bezustannej walki. Wreszcie cichego wołania o Wolność równość i demokracje. To także możliwość spojrzenia na zupełnie inny Islam, w którym mogą funkcjonować właśnie te, tak bliskie nam wartości. Demokracja, wolność, równouprawnienie, związki pracownicze, wolność wyznania i zrzeszania się.

Książka pomimo że jest skoncentrowana tylko na jednej osobie, przemyca jednak nieco wiadomości. Na przykład że Kurdowie oprócz jednostek złożonych z mężczyzn, mają też jednostki kobiece – które na równych prawach toczą walkę. Jak inaczej może dokonać się wyzwolenie kobiet, jeśli one same tej wolności nie zdobędą? Demokratyczny kraj musi dawać naprawdę...

Cantata | 2018-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Uważam, że współczesny człowiek powinien znać historię swoich sąsiadów, nawet tych dalszych, a nieznajomość dziejów jest oznaką wielkiej ignorancji. Dzieje tak zwanego "kotła bałkańskiego" czy walka Kurdów o niepodległość, są tak skomplikowane, że nawet dzisiejsze podręczniki do historii powszechnej traktują ten temat pobieżnie. Poznajemy imiona najważniejszych generałów i działaczy politycznych, daty wielkich bitew i zamachów oraz ogólny zarys konfliktu. Resztę musimy znaleźć na własną rękę. Tak długo jak będzie trwał ten bezsensowny konflikt tak długo będziemy czytać o wielkich ludziach, którzy zapisali się na kartach historii. Tym razem poznajemy wielką bojowniczkę o wolność Avestę Harun, która jest niczym Joanna D'Arc dla współczesnych Kurdów, a jej imię wymawiane jest z szacunkiem. Choć książka nie spełniła moich oczekiwać uważam, że warto poznać tę szczególną i zasłużoną postać.

Pełna recenzja na blogu :...

ememens93 | 2018-02-13
Ania | 2018-07-17