The Remains of the Day

Wydawnictwo: Vintage
The Remains of the Day
addam23

From the winner of the Nobel Prize in Literature, here is the universally acclaimed novel—winner of the Booker Prize and the basis for an award-winning film. This is Kazuo Ishiguro's profoundly compelling portrait of Stevens, the perfect butler, and of his fading, insular world in post-World War II England. Stevens, at the end of three decades of service at Darlington Hall, spending a day...

This is Kazuo Ishiguro's profoundly compelling portrait of Stevens, the perfect butler, and of his fading, insular world in post-World War II England. Stevens, at the end of three decades of service at Darlington Hall, spending a day on a country drive, embarks as well on a journey through the past in an effort to reassure himself that he has served humanity by serving the "great gentleman," Lord Darlington. But lurking in his memory are doubts about the true nature of Lord Darlington's "greatness," and much graver doubts about the nature of his own life.

źródło opisu: https://www.amazon.com/dp/B003VPWX6K/ref=pe_385040_118058080_TE_M1DP

źródło okładki: https://www.amazon.com/dp/B003VPWX6K/ref=pe_385040_118058080_TE_M1DP

wiech | 2016-09-16
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 16 września 2016

Okruchy dnia… Okruchy wspomnień.

Jak łatwo można zastąpić prawdziwe życie pracą i nawet tego nie zauważyć. Książka może być przestrogą dla tych, którzy pracę stawiają ponad wszystko. By opamiętanie nie przyszło za późno.
Stara angielska posiadłość, angielski klimat, angielski styl. I sztywny angielski kamerdyner. Dystyngowany, o nienagannych manierach. Irytująco powściągliwy w wyrażaniu emocji.
Lojalnie służy swojemu panu. Bez reszty poświęca się pracy. To ona jest sensem jego życia. Innego życia nie zna. Nie dba o własne potrzeby, o własne szczęście.
U schyłku życia dostaje urlop. Odbywa sentymentalną podróż. Także podróż do swojego wnętrza, do wspomnień. Rozmyśla nad tym, co bezpowrotnie stracił. Szansę na szczęście. A przecież mógł żyć inaczej. Za późno. Życie przeszło obok.

Wspaniały klimat, wykwintny styl. Piękna książka. Do powolnego czytania, delektowania się.

jatymyoni | 2018-05-24
Przeczytana: maj 2018

Bardzo smakowita książka. Delektowałam się językiem, nastrojem i opisami krajobrazu. Świetny portret psychologiczny, ale też opis stosunków panujących w „wyższych sfera” w Anglii przed wybuchem II wojny światowej. Stavens był kamerdynerem u bardzo wpływowego lorda i jest dumny z tego co robi i kim jest. To jest w nim piękne i we współczesnym świecie coraz rzadsze. Niestety jego chlebodawca umiera i Stavens zaczyna pracować dla nowego właściciela domu. Jego dotychczasowy świat się rozpada. Pod pretekstem spotkania z byłą gospodynią wyrusza na sześciodniową wycieczkę. Wyprawa ta jest swoistą spowiedzią, podsumowaniem całego dotychczasowego życia. Nic nie wiemy o matce Stavensa, natomiast jego ojciec był też kamerdynerem. Można przypuszczać, że to on wpoił mu zasady życia i pracy. Jadąc i podziwiając angielski krajobraz zastanawia się co to znaczy dla niego być dobrym kamerdynerem i czy on tym narzuconym sobie ideałom sprostał. Czy jednak ten sztywny gorset nie doprowadza do...

Medellin | 2018-03-30
Przeczytana: 30 marca 2018

Literacka Nagroda Nobla przyznana Kazuo Ishiguro w 2017 roku skłoniła mnie do sięgnięcia po tę wybitną książkę, o której słyszałem już wcześniej, ale nie była ona priorytetem w mojej kolejce do przeczytania. Oglądałem wiele lat temu jej ekranizację i dla mnie kamerdyner Stevens i panna Kenton na zawsze już będą mieli twarze Anthony'ego Hopkinsa i Emmy Thompson.

Aż trudno uwierzyć, że książka ta wyszła spod pióra pisarza pochodzącego z Japonii - a to przez jej uderzającą wręcz brytyjskość języka (chociaż czytałem polskie tłumaczenie, nota bene bardzo udane), narracji i wykreowanych bohaterów. Stevens jest wręcz "archetypowym" angielskim kamerdynerem, o ile taki archetyp mógłby istnieć. Jest to kamerdyner doskonały, całkowicie oddany swej służbie, bezgranicznie lojalny... i zdający się nie wiedzieć, że istnieje coś takiego jak życie osobiste.

Ishiguro jest prawdziwym mistrzem nastroju, niuansów i niedopowiedzeń bardziej wymownych niż to, co zostało powiedziane. I za to m.in. daję...

Mako | 2015-09-28
Przeczytana: 27 września 2015

Genialna książka. Wspaniałe prowadzenie narracji z perspektywy angielskiego kamerdynera, ograniczonego pojmowaniem swojej roli, pozbawionego kontaktu ze swoimi emocjami. Już sam prolog to mistrzostwo, gdzie z pozornie nudnej i niewiele wnoszącej ekspozycji, otrzymujemy postać bohatera z krwi i kości, prawdziwego człowieka, ze wszystkimi zaletami i ułomnościami. Język narratora, jego wybory, zachowania i dialogi: wszystko zostało idealnie wymierzone i odmalowane. Podczas kilkudniowej wycieczki samochodowej, Stevens wraca pamięcią do kilku wydarzeń z przeszłości. Powracają one pod wpływem drobnych incydentów w trakcie podróży. Wszystko zdaje się być pozornie nieistotne, przywołane okruchy pamięci, jednak nic tu nie zostało pozbawione znaczenia. Każda scena, każde zdanie tworzą postać po części komiczną, ale i po części tragiczną.
Chociaż film, który powstał na podstawie tej książki, oglądałam wiele lat temu, nie potrafiłam nie widzieć Anthony'ego Hopkinsa w genialnie zagranej roli...

katala | 2018-05-31
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Kocham tę książkę miłością wielką, aczkolwiek nie do końca bezrozumną i ślepą. Dobrze mi robi szczególnie gdy zimno za oknem, a ja usilnie potrzebuję czegoś rozgrzewającego duszę. Działa. W sumie od wielu lat.

Jeżynka | 2017-11-30
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 30 listopada 2017

Pewnie gdyby nie Nagroda Nobla dla Kazuo Ishiguro nie sięgnęłabym po tę książkę. Nie darzę literatury brytyjskiej jakimś szczególnym sentymentem. Autor, mimo iż jest z pochodzenia Japończykiem na Wyspach wychowywał się od wczesnego dzieciństwa i przynajmniej w "Okruchach dnia" jego egzotyczne pochodzenie nie dochodzi do głosu bo zarówno historia jaką opowiada jak i jej bohaterowie są na wskroś angielscy.

Narratorem opowieści jest angielski kamerdyner który całe swoje życie poświęcił służbie. Jego oddanie pracodawcy i perfekcja w wykonywaniu obowiązków są dla Stevensa powodami do dumy i osobistej satysfakcji. Dążenie do statusu doskonałego kamerdynera było dla niego istotą egzystencji. Po śmierci swego pracodawcy otrzymuje od nowego właściciela rezydencji propozycję aby dalej pełnić swoją funkcję. Jednak zmniejszenie liczby powoduje iż trudno utrzymać posiadłość w idealnym stanie. Dlatego też wykorzystując kilka dniu urlopu które otrzymuje postanawia poświęcić na przekonanie do...

Elżbieta | 2018-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2018

Doskonale napisana książka. Wszystko jest w niej idealne, zarówno narracja jak treść i wykreowany angielski klimat Nie ma tu żadnych zbędnych opisów,żadnych udziwnień na które tak silą się teraz wszyscy współcześni pisarze, żeby przyciągnąć czytelnika. Właśnie po tym teraz poznaje się klasę pisarza. Trzeba być tak genialnym pisarzem,jak tegoroczny noblista,mającym coś do przekazania czytelnikowi, żeby go prowadzić przez spokojną, prawie leniwą akcję książki i nie zanudzić,a zafascynować prostotą treści,doskonałą charakterystyką psychologiczną bohaterów,wspaniałym obrazem pracy służby domowej angielskiej arystokracji i pośrednio też i tej arystokracji. Oglądałam oczywiście dawno temu film na podstawie tej książki,był bardzo dobry, ale jednak nie do końca oddawał mentalność,stan umysłu i ducha bohatera. Genialnej książki nie przebije żaden, nawet najgenialniej nakręcony na jej podstawie film. Wracając do książki, to trudno by chyba znaleźć w literaturze drugiego takiego...

macias | 2018-02-04
Na półkach: 2018, Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 02 lutego 2018

Słuchałem audiobooka w genialnym wykonaniu Pana Krzysztofa Gosztyłły. Poza tym wielkie słowa uznania dla tłumacza. Rewelacyjna, refleksyjna książka. Polecam

| 2011-11-24
Przeczytana: 18 listopada 2011

Z pełnym zadowoleniem bibliofila-snoba mogę powiedzieć, że dla mnie ta powieść jest inna niż wszystkie, które do tej pory przeczytałam. To prawdziwa indywidualistka, z bardzo wyraźnym angielskim klimatem. Za sprawą sposobu narracji głównego bohatera jest oszczędna i zaryzykowałabym określenie dystyngowana, co czasem wywołuje śmieszność. Poza tym jest niezwykle rytmiczna. W trakcie czytania byłam pod wrażeniem jednostajnego rytmu, który nieodparcie przywodził mi na myśl metronom. Myślę, że ten zabieg był możliwy, ponieważ warstwa emocjonalna całej historii rozgrywa się za zasłoną angielskiej powściągliwości, czyli niezwykłego opanowania, dystansu, prawdziwej wręcz chirurgicznej ostrożności w wyrażaniu uczuć.

Główny bohater Stevens jest kamerdynerem w klasycznym angielskim majątku, który całe swoje życie podporządkowuje pracy. Stevens w sposób chłodny, ale jednak pełen zaangażowania dąży do stworzenia i utrzymania perfekcyjnej machiny służby działającej bez zarzutu, która...

Aurora92 | 2016-03-06
Przeczytana: 06 marca 2016

Powieść na wskroś angielska - naprawdę bardzo trudno uwierzyć, że napisał ją Japończyk!

Głównym bohaterem "Okruchów dnia" jest kamerdyner Stevens, którego życiowym celem stało się służenie swojemu chlebodawcy. Na powieść składają się wspomnienia Stevensa, 'okruchy dnia', które rozpamiętuje on podczas podróży, a także kilka wydarzeń z samej podróży.

Mimo że powieść rewelacyjnie przedstawia pracę brytyjskiego kamerdynera, wszelkie związane z nią trudności oraz logistykę, za jaką trzeba wszystko planować tak, aby się nie posypało, przez cały czas zastanawiało mnie, gdzie czas na jakiekolwiek życie osobiste?

Stevens stara się godnie służyć swojemu pracodawcy, nie kwestionować jego opinii i poglądów. Raziła mnie też jego nadzwyczajna powściągliwość uczuć, miejscami przechodząca (moim zdaniem) wręcz w chłód i obojętność - względem panny Kenton czy śmierci własnego ojca. Bo przecież powodzenie spraw ważnych dla losów świata i nienaganna posługa są ważniejsze. Niestety wiele lat później...