The Remains of the Day

Wydawnictwo: Vintage
The Remains of the Day
addam23

From the winner of the Nobel Prize in Literature, here is the universally acclaimed novel—winner of the Booker Prize and the basis for an award-winning film. This is Kazuo Ishiguro's profoundly compelling portrait of Stevens, the perfect butler, and of his fading, insular world in post-World War II England. Stevens, at the end of three decades of service at Darlington Hall, spending a day...

This is Kazuo Ishiguro's profoundly compelling portrait of Stevens, the perfect butler, and of his fading, insular world in post-World War II England. Stevens, at the end of three decades of service at Darlington Hall, spending a day on a country drive, embarks as well on a journey through the past in an effort to reassure himself that he has served humanity by serving the "great gentleman," Lord Darlington. But lurking in his memory are doubts about the true nature of Lord Darlington's "greatness," and much graver doubts about the nature of his own life.

źródło opisu: https://www.amazon.com/dp/B003VPWX6K/ref=pe_385040_118058080_TE_M1DP

źródło okładki: https://www.amazon.com/dp/B003VPWX6K/ref=pe_385040_118058080_TE_M1DP

Gosia | 2018-11-04
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 listopada 2018

Gorzki rozrachunek z życiem.
Ostatnie dwie książki to prawdziwa uczta literacka. Na pierwsze danie był Modiano, teraz na drugie inny laureat literackiego Nobla - Kazuo Ishiguro.
Wspomnienia angielskiego kamerdynera w jesieni życia podczas podróży przez Anglię do dawnej gospodyni w rezydencji, w której wiele lat razem pracowali.
Podczas tej podróży snuje on rozważania na temat swojej pracy, pojęcia obowiązku i godności, odgrodzenia prywatnego życia od zawodowego.
Wybitny portret psychologiczny postaci.
Przeczytałam już trzy inne powieści Kazuo Ishiguro i muszę stwierdzić, że ta jest dość odmienna, najbardziej realna z nich wszystkich, brak w niej tych onirycznych fragmentów, bardziej dominuje smutek i nostalgia, choć i tych nie brak w innych jego książkach.
Bardzo zadziwia mnie fakt, jak ten - Japończyk z pochodzenia - wszedł w skórę brytyjskiego kamerdynera. To aż niebywałe.
Wiele lat temu oglądałam doskonała ekranizację tej książki. Nie wyobrażam sobie już kogoś innego w roli...

wiech | 2016-09-16
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 16 września 2016

Okruchy dnia… Okruchy wspomnień.

Jak łatwo można zastąpić prawdziwe życie pracą i nawet tego nie zauważyć. Książka może być przestrogą dla tych, którzy pracę stawiają ponad wszystko. By opamiętanie nie przyszło za późno.
Stara angielska posiadłość, angielski klimat, angielski styl. I sztywny angielski kamerdyner. Dystyngowany, o nienagannych manierach. Irytująco powściągliwy w wyrażaniu emocji.
Lojalnie służy swojemu panu. Bez reszty poświęca się pracy. To ona jest sensem jego życia. Innego życia nie zna. Nie dba o własne potrzeby, o własne szczęście.
U schyłku życia dostaje urlop. Odbywa sentymentalną podróż. Także podróż do swojego wnętrza, do wspomnień. Rozmyśla nad tym, co bezpowrotnie stracił. Szansę na szczęście. A przecież mógł żyć inaczej. Za późno. Życie przeszło obok.

Wspaniały klimat, wykwintny styl. Piękna książka. Do powolnego czytania, delektowania się.

jatymyoni | 2018-05-24
Przeczytana: maj 2018

Bardzo smakowita książka. Delektowałam się językiem, nastrojem i opisami krajobrazu. Świetny portret psychologiczny, ale też opis stosunków panujących w „wyższych sfera” w Anglii przed wybuchem II wojny światowej. Stavens był kamerdynerem u bardzo wpływowego lorda i jest dumny z tego co robi i kim jest. To jest w nim piękne i we współczesnym świecie coraz rzadsze. Niestety jego chlebodawca umiera i Stavens zaczyna pracować dla nowego właściciela domu. Jego dotychczasowy świat się rozpada. Pod pretekstem spotkania z byłą gospodynią wyrusza na sześciodniową wycieczkę. Wyprawa ta jest swoistą spowiedzią, podsumowaniem całego dotychczasowego życia. Nic nie wiemy o matce Stavensa, natomiast jego ojciec był też kamerdynerem. Można przypuszczać, że to on wpoił mu zasady życia i pracy. Jadąc i podziwiając angielski krajobraz zastanawia się co to znaczy dla niego być dobrym kamerdynerem i czy on tym narzuconym sobie ideałom sprostał. Czy jednak ten sztywny gorset nie doprowadza do...

Medellin | 2018-03-30
Przeczytana: 30 marca 2018

Literacka Nagroda Nobla przyznana Kazuo Ishiguro w 2017 roku skłoniła mnie do sięgnięcia po tę wybitną książkę, o której słyszałem już wcześniej, ale nie była ona priorytetem w mojej kolejce do przeczytania. Oglądałem wiele lat temu jej ekranizację i dla mnie kamerdyner Stevens i panna Kenton na zawsze już będą mieli twarze Anthony'ego Hopkinsa i Emmy Thompson.

Aż trudno uwierzyć, że książka ta wyszła spod pióra pisarza pochodzącego z Japonii - a to przez jej uderzającą wręcz brytyjskość języka (chociaż czytałem polskie tłumaczenie, nota bene bardzo udane), narracji i wykreowanych bohaterów. Stevens jest wręcz "archetypowym" angielskim kamerdynerem, o ile taki archetyp mógłby istnieć. Jest to kamerdyner doskonały, całkowicie oddany swej służbie, bezgranicznie lojalny... i zdający się nie wiedzieć, że istnieje coś takiego jak życie osobiste.

Ishiguro jest prawdziwym mistrzem nastroju, niuansów i niedopowiedzeń bardziej wymownych niż to, co zostało powiedziane. I za to m.in. daję...

Mako | 2015-09-28
Przeczytana: 27 września 2015

Genialna książka. Wspaniałe prowadzenie narracji z perspektywy angielskiego kamerdynera, ograniczonego pojmowaniem swojej roli, pozbawionego kontaktu ze swoimi emocjami. Już sam prolog to mistrzostwo, gdzie z pozornie nudnej i niewiele wnoszącej ekspozycji, otrzymujemy postać bohatera z krwi i kości, prawdziwego człowieka, ze wszystkimi zaletami i ułomnościami. Język narratora, jego wybory, zachowania i dialogi: wszystko zostało idealnie wymierzone i odmalowane. Podczas kilkudniowej wycieczki samochodowej, Stevens wraca pamięcią do kilku wydarzeń z przeszłości. Powracają one pod wpływem drobnych incydentów w trakcie podróży. Wszystko zdaje się być pozornie nieistotne, przywołane okruchy pamięci, jednak nic tu nie zostało pozbawione znaczenia. Każda scena, każde zdanie tworzą postać po części komiczną, ale i po części tragiczną.
Chociaż film, który powstał na podstawie tej książki, oglądałam wiele lat temu, nie potrafiłam nie widzieć Anthony'ego Hopkinsa w genialnie zagranej roli...

katala | 2018-05-31
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Kocham tę książkę miłością wielką, aczkolwiek nie do końca bezrozumną i ślepą. Dobrze mi robi szczególnie gdy zimno za oknem, a ja usilnie potrzebuję czegoś rozgrzewającego duszę. Działa. W sumie od wielu lat.

Elżbieta | 2018-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2018

Doskonale napisana książka. Wszystko jest w niej idealne, zarówno narracja jak treść i wykreowany angielski klimat Nie ma tu żadnych zbędnych opisów,żadnych udziwnień na które tak silą się teraz wszyscy współcześni pisarze, żeby przyciągnąć czytelnika. Właśnie po tym teraz poznaje się klasę pisarza. Trzeba być tak genialnym pisarzem,jak tegoroczny noblista,mającym coś do przekazania czytelnikowi, żeby go prowadzić przez spokojną, prawie leniwą akcję książki i nie zanudzić,a zafascynować prostotą treści,doskonałą charakterystyką psychologiczną bohaterów,wspaniałym obrazem pracy służby domowej angielskiej arystokracji i pośrednio też i tej arystokracji. Oglądałam oczywiście dawno temu film na podstawie tej książki,był bardzo dobry, ale jednak nie do końca oddawał mentalność,stan umysłu i ducha bohatera. Genialnej książki nie przebije żaden, nawet najgenialniej nakręcony na jej podstawie film. Wracając do książki, to trudno by chyba znaleźć w literaturze drugiego takiego...

Jeżynka | 2017-11-30
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 30 listopada 2017

Pewnie gdyby nie Nagroda Nobla dla Kazuo Ishiguro nie sięgnęłabym po tę książkę. Nie darzę literatury brytyjskiej jakimś szczególnym sentymentem. Autor, mimo iż jest z pochodzenia Japończykiem na Wyspach wychowywał się od wczesnego dzieciństwa i przynajmniej w "Okruchach dnia" jego egzotyczne pochodzenie nie dochodzi do głosu bo zarówno historia jaką opowiada jak i jej bohaterowie są na wskroś angielscy.

Narratorem opowieści jest angielski kamerdyner który całe swoje życie poświęcił służbie. Jego oddanie pracodawcy i perfekcja w wykonywaniu obowiązków są dla Stevensa powodami do dumy i osobistej satysfakcji. Dążenie do statusu doskonałego kamerdynera było dla niego istotą egzystencji. Po śmierci swego pracodawcy otrzymuje od nowego właściciela rezydencji propozycję aby dalej pełnić swoją funkcję. Jednak zmniejszenie liczby powoduje iż trudno utrzymać posiadłość w idealnym stanie. Dlatego też wykorzystując kilka dniu urlopu które otrzymuje postanawia poświęcić na przekonanie do...

macias | 2018-02-04
Na półkach: 2018, Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 02 lutego 2018

Słuchałem audiobooka w genialnym wykonaniu Pana Krzysztofa Gosztyłły. Poza tym wielkie słowa uznania dla tłumacza. Rewelacyjna, refleksyjna książka. Polecam

Degamisz | 2018-11-05
Na półkach: Legimi, Przeczytane
Przeczytana: 05 listopada 2018

Do sięgnięcia po tę książkę skłonił mnie film. Mam zamiar bowiem obejrzeć adaptację „Okruchów dnia” a zawsze najpierw sięgam po literacki pierwowzór. Niczego się po tej książce nie spodziewałem ani niczego nie zakładałem, o autorze poza tym, że jest laureatem Nobla nie wiedziałem nic. Dlatego tym chętniej zabrałem się za lekturę i nie żałuję.

Ciekawa historia acz gorzka, pełna melancholii i nostalgicznych przemyśleń o minionym życiu. Historia ta to swoiste podsumowanie życia Stevensa, narratora tej powieści, angielskiego kamerdynera , który przy okazji prywatnej wycieczki snuje wspomnienia i rozlicza się sam ze sobą ze swojego życia. Prowadzi swoisty rozrachunek, o tym jak potoczyło się jego życie, o tym co stracił bezpowrotnie, o zmarnowanych szansach. W wyniku tego rozrachunku wychodzi na to, że życie przeciekło mu przez palce, bo bez reszty poświęcił siebie pracy i obowiązkom. Wnioski te są smutne ale szczęśliwie daleko im od przesadnego dramatyzmu.

Książka jest leniwa,...