rozwiń zwiń

Dracula

Okładka książki Dracula
Bram Stoker Wydawnictwo: Vesper Cykl: Dracula (tom 1) Ekranizacje: Dracula (1992) Seria: Klasyka grozy horror
428 str. 7 godz. 8 min.
Kategoria:
horror
Cykl:
Dracula (tom 1)
Seria:
Klasyka grozy
Wydawnictwo:
Vesper
Data wydania:
2018-01-16
Data 1. wyd. pol.:
2018-01-16
Liczba stron:
428
Czas czytania
7 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377312872
Tłumacz:
Magdalena Moltzan-Małkowska
Ekranizacje:
Dracula (1992)
Tagi:
dracula bram stoker wampiry
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Boo! Groza na Halloween Joseph Conrad, Fiodor Dostojewski, Jerome K. Jerome, Rudyard Kipling, Edgar Allan Poe, Aleksander Puszkin, Bram Stoker, Herbert George Wells, Oscar Wilde
Ocena 6,3
Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Drakula Russell Punter, Bram Stoker
Ocena 6,6
Drakula Russell Punter, Bra...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
1820 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
23
20

Na półkach: ,

Od kiedy przeczytałam swój pierwszy zbiór opowiadań Lovecrafta od Wydawnictwa Vesper wiedziałam, że dawna literatura grozy to gatunek dla mnie. Wprost zakochałam się w klimacie tych opowieści. W takiej sytuacji nie mogłam nie sięgnąć po najbardziej znaną książkę Brama Stokera – „Dracula”. Szczególnie, że powieść jest starsza ode mnie o równy wiek. Ale przejdźmy do rzeczy.

Bram Stoker żył w latach 1847-1912. Sześć lat studiował na Trinity College w Dublinie. Z początku pracował jako dziennikarz, potem jednak rozpoczął karierę sekretarza młodego aktora, odtwórcy ról szekspirowskich sir Henry’ego Irvinga oraz jako administrator należącego do Irvinga Lyceum Theatre w Londynie. Sławę przyniosła mu wydana w 1897 roku gotycka powieść „Dracula”. Dzieło Stokera stało się inspiracją dla wszystkich filmów oraz książek, w których głównym bohaterem jest właśnie wampirzy hrabia. Drakula zdecydowanie jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w kulturze popularnej, która wykreowała wizerunek dzisiejszych wampirów.

Rozpoczynający swoją karierę prawnik, Jonathan Harker zostaje wysłany do Transylwanii, by pomóc pewnemu hrabiemu w przeprowadzce do Londynu. Na miejscu okazuje się jednak, że starszy pan zamku nie jest tym, za kogo się podaje. Kierowany złym przeczuciem Harker rozpoczyna swoje własne śledztwo, by odkryć tajemnice hrabiego. W tym samym czasie, w Londynie, jego narzeczona niecierpliwie oczekuje powrotu ukochanego, nieświadoma widma, które zbiera się nad miastem… Czy ciemność zatriumfuje?

Powieść Stokera jest zlepkiem listów, dzienników oraz wycinków prasowych, co nadaje jej dodatkowy, niepowtarzalny klimat. Ma wielu bohaterów, każdy z nich reprezentuje wartość istotną w XIX wieku oraz jest ważny dla fabuły, lecz sama historia opowiadana jest z perspektywy kilku wybranych osób. Dzięki temu możemy poznać różnorodne podejście ludzi do spraw nadnaturalnych. Mamy tu człowieka nauki, prawnika, czy młodą damę. Każde z nich inaczej mierzy się ze złem, które ogarnęło Londyn, jednak przyświeca im ten sam cel działania. Całą tą mieszankę czyta się niezwykle przyjemnie, szczególnie, że książka jest świetnie przetłumaczona. W dodatku została ozdobiona nietuzinkowymi ilustracjami, które działają na wyobraźnię czytelnika. Nie należy jednak oczekiwać od tej powieści wartkiej akcji, mimo, iż opisy są bardzo bogate, a postacie bardzo dobrze wykreowane. Ci jednak, którzy spodziewają się wielu scen z udziałem hrabiego muszę zasmucić – sam Drakula w stosunkowo niewielkim stopniu przewija się przez powieść. Jest w tym jednak cel, ma to swój urok i spokojnie mogę zapewnić, że biorąc pod uwagę całość, można to Stokerowi wybaczyć. Autor wiedział co robił i zrobił to genialnie!

Przyznam się szczerze, że nie często wskazuje kobiety, jako moje ulubione bohaterki powieści, lecz w przypadku „Draculi” zdecydowanie, jako ulubioną postać, wymieniam Minę Murray. Podoba mi się w niej determinacja, odwaga, bystry umysł. Jest to kobieta, która twardo stąpa po ziemi. Stokerowi świetnie udało się wykreować Minę, mimo cenzury, która obowiązywała w tamtych czasach. Jak zapewne wiecie, w XIX wieku kobiety nie były traktowane na równi z mężczyznami i miały sporo mniej praw. Niestety odbiło się to również na literaturze. Stoker jednak sprawnie stworzył swoje bohaterki, zachowując przy tym granice dobrego smaku, jak na tamte czasy. Nie zapominajmy również o obszernym posłowiu, które zostało zamieszczone na na końcu książki. Maciej Płaza nigdy nie zawodzi i w naprawdę ciekawy sposób przedstawia miejsce wampirów w literaturze. I nie tylko!

Przyznam się Wam szczerze, że mimo iż „Dracula” ma tyle różnych adaptacji filmowych, to nigdy żadnej nie obejrzałam. Nie umiem wytłumaczyć dlaczego. Może mnie nudziły, może nie podobały… Jedno jest pewne – ta gotycka powieść skradła moje serce. Zdecydowanie wskazuję Brama Stokera, obok Lovecrafta, jako jednego z moich ulubionych twórców literatury grozy. Jeśli lubujecie się w horrorach, wątkach romantyczno-gotyckich to jest to powieść dla Was! Uwierzcie mi, że żaden film, nawet jeśli Gary Oldman gra Drakulę, nie odda tego klimatu co ta powieść. Jest to dzieło iście wyjątkowe w moim odczuciu i gorąco polecam je wszystkim zapaleńcom literatury grozy. I nie tylko!

Od kiedy przeczytałam swój pierwszy zbiór opowiadań Lovecrafta od Wydawnictwa Vesper wiedziałam, że dawna literatura grozy to gatunek dla mnie. Wprost zakochałam się w klimacie tych opowieści. W takiej sytuacji nie mogłam nie sięgnąć po najbardziej znaną książkę Brama Stokera – „Dracula”. Szczególnie, że powieść jest starsza ode mnie o równy wiek. Ale przejdźmy do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    10 924
  • Chcę przeczytać
    7 449
  • Posiadam
    3 063
  • Ulubione
    756
  • Teraz czytam
    304
  • Chcę w prezencie
    191
  • Klasyka
    155
  • Horror
    152
  • Fantastyka
    103
  • 100 książek BBC
    84

Cytaty

Więcej
Bram Stoker Dracula Zobacz więcej
Bram Stoker Drakula Zobacz więcej
Bram Stoker Drakula Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także