Tempted

Cykl: Death Dealers MC (tom 2)
Wydawnictwo: Amazon
Tempted
Kasia

Lead me into temptation… ***Raven*** Gage Hunter is a temptation no woman should have to fight. I turned my back on a boy who loves me, for a man who wants my body. He says he’ll wait for me, but I may not make it to my next birthday. I should stay away from him. I’ve tried, but only ended up running right back into his arms. His pull is too strong, my body too weak. He’s sexy as sin and...

Lead me into temptation…

***Raven***
Gage Hunter is a temptation no woman should have to fight. I turned my back on a boy who loves me, for a man who wants my body. He says he’ll wait for me, but I may not make it to my next birthday. I should stay away from him. I’ve tried, but only ended up running right back into his arms. His pull is too strong, my body too weak. He’s sexy as sin and infinitely more appealing than the apple in The Garden.
I just hope he doesn’t turn out to be the serpent.

***Gage***
Staying away from Raven is physically impossible. Every moment spent with her only makes me want her more. But I’m not a good man. My life is complicated, and puts her in constant danger. She deserves better. I should stay away from her, but she’s a temptation I can’t fight. Selfish or not, I have to have her. I’ll give my life to protect her if that’s what it takes. I will make her mine.
I just hope I don’t destroy her in the process.

źródło opisu: https://www.goodreads.com/book/show/29480136-tempted

źródło okładki: https://www.goodreads.com/book/show/29480136-tempted

maggnolia | 2018-02-03
Przeczytana: 04 lutego 2018

Więcej akcji i przygotowań na krok do dorosłości.

Gabi | 2018-01-16
Przeczytana: 27 grudnia 2017

**Raven**
Narobiłam sobie bałaganu w życiu. Odwróciłam się od chłopca z jasną przyszłością, dla mężczyzny, który tej przyszłości nawet dla nas nie widzi. Powiedział, że na mnie poczeka, ale czy ja dam radę wytrzymać do swoich urodzin? Pomiędzy Lonnie, czyhającą na mnie i krzyżowym ogniem przestępczego życia Gaga, może mieć znaczenie, kto dopadnie mnie pierwszy. Tak bardzo, jak to tylko możliwe, powinnam trzymać się z daleka od Gage Huntera. Powinnam uciekać, prawda? Ale dlaczego biegnę prosto w jego ramiona? Jego przyciąganie jest zbyt silne, moje ciało zbyt słabe. Jest seksowny jak grzech i nieskończenie bardziej kuszący niż jabłko w rajskim ogrodzie. Mam nadzieję, że nie okaże się wężem.

**Gage**
Kusi mnie bardziej niż jakakolwiek kobieta, którą spotkałem w całym życiu. I jeszcze nigdy nie pragnąłem niczego tak bardzo, jak pragnę Raven. Dostałem więcej niż swoją cześć, więc to o czymś świadczy. Ona jest z tych, co pragną związku, a ja nie. Jednak trzymanie się z dala od niej,...