Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Indian Osagów i narodziny FBI

Killers of the Flower Moon. The Osage Murders and the Birth of the FBI
Piotr Grzegorzewski
literatura faktu
Ag2S

Najgłośniejsza książka non-fiction ostatnich sezonów! Dziennikarz magazynu „The New Yorker” i autor bestsellera Zaginione miasto Z na tropie jednej z najbardziej wstrząsających zbrodni w amerykańskiej historii. Dziennikarz „New Yorkera” i autor bestsellerowej książki Zaginione miasto Z David Grann na tropie głośnej zbrodni. Oklahoma w latach 20.: w dziwnych okolicznościach zaczynają ginąć...

Dziennikarz „New Yorkera” i autor bestsellerowej książki Zaginione miasto Z David Grann na tropie głośnej zbrodni. Oklahoma w latach 20.: w dziwnych okolicznościach zaczynają ginąć kolejni Indianie ze szczepu Osagów, zwani są najbogatszymi Indianami Ameryki, albowiem na terenach ich rezerwatu znajdują się niezwykle bogate złoża ropy naftowej... Zagadkę serii morderstw próbuje rozwikłać nowo utworzone FBI, trafiając na ślad kolejnych ponurych tajemnic.

Doskonale udokumentowana, fascynująca i przerażająca historia chciwości, rasizmu i zbrodni.

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

LelandLester | 2018-04-02

David Grann - amerykański dziennikarz - znalazł świetny temat, i równie świetnie go opracował! W swoim reportażu pochyla się nad sprawą morderstw mających miejsce wewnątrz wspólnoty indiańskiego plemienia Osagów sprzed niemal 100 lat. By otrzymać ten przerażający i pasjonujący zarazem materiał, Grann latami analizował tysiące danych: zeznania naocznych świadków, dokumenty FBI, testamenty, raporty z autopsji, fotografie policyjne oraz wiele innych.

Osagowie, mimo że niezwykle bogaci, dzięki odkryciu roponośnych terenów w zamieszkiwanym przez nich rezerwacie, wcale nie mieli łatwego życia, i to z wielu powodów. Jednym z tematów dzieła Granna jest właśnie wyjaśnienie owego paradoksu: zamożności i jednoczesnego nieszczęścia, bo trzeba zaznaczyć, iż „dla niektórych Osagów […] ropa była zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem”. Nie może też dziwić fakt, iż „coraz większej liczbie białych Amerykanów nie w smak było bogactwo Indian – wzburzenie podsycała prasa. Dziennikarze pisali...

księgozbiór | 2018-09-06
Przeczytana: 06 września 2018

Pewnie znajdzie się parę osób które tak jak ja, każdą historie umieszczoną na południu lub zachodzie Stanów Zjednoczonych, z automatu uznaje za bardziej interesującą i ciekawszą. Jest coś magnetycznego w tych surowych, niełatwych do życia przestrzeniach. Ale tym co przede wszystkim przykuwa, jest ponura historia początków kształtowania się Stanów Zjednoczonych, nierozerwalnie związana z niewolniczym południem i dzikim zachodem. Dziś chciałbym wam przedstawić taką właśnie historię amerykańskiego zachodu, która nie ma zbyt wiele wspólnego, z opartym na klasykach kina czarno-białym (biali- dobrzy, Indianie-źli) wyobrażeniem większości z nas, ale jest do bólu prawdziwą opowieścią, której z pewnością większość Amerykanów wolałaby w ogóle nie znać.
„Czas krwawego księżyca” rozpoczyna się w roku 1921 w Oklahomie, od tajemniczego morderstwa jednej z Indianek z plemienia Osagów. Jak się szybko dowiadujemy, to i wiele innych późniejszych zgonów związanych jest z fortuną jaka wpadła w...

darek_lask | 2018-05-16
Przeczytana: 16 maja 2018

Ocena bez gwiazdek, bo tematu ocenić się po prostu nie da a pod względem literackim książka porywająca nie jest.
Mało znana i wciąż zamiatana pod dywan historia Osedżów to sprawnie napisany, ale jakby bez polotu przetłumaczony reportaż o zbrodniach dokonywanych na słabszych.
Biali zabijali, bo mogli, bo prawo i opinia społeczna były po ich stronie, bo to przynosiło korzyści. Skoro można, to dlaczego nie? A potem należy wygłosić kilka okrągłych zdań o demokracji, poszanowaniu praw człowieka i pokojowej polityce.

Panna_Jagodzianna | 2018-04-05
Na półkach: 2018, Reportaże, Przeczytane

"Przyciągają ich nasze pieniądze, ale my jesteśmy całkowicie bezradni. Oni po swojej stronie mają prawo i aparat państwowy. Kiedy już spiszesz tę historię, powiedz wszystkim, że obdzierają nas tutaj że skóry"

Wyobrażam sobie, jak redaktorzy Wydawnictwa Czarne zgrzytają ze złości zębami na myśl, że "Czas krwawego księżyca" przeszedł im koło nosa i nie trafił do Serii Amerykańskiej. Byłby to doskonały dokument uzupełniający problematykę unicestwiania Indian, zwłaszcza że opisywana tu eksterminacja ekonomiczna sięga bardziej współczesnych czasów. Jest to także interesujący dopisek do historii FBI - w kontekście jej początków i samego Hoovera, o czym tak ekscytująco pisze Hampton Sides w "Ogar piekielny ściga mnie".
David Grann nie ma może tak lekkiego pióra jak Sides, sama opowieść, choć skrupulatnie udokumentowana, nie jest również obszerna, ale i tak jego dzieło czyta się z wielkim zainteresowaniem jak przystało na świetnie skonstruowany reportaż.
Wydawać by się mogło, że...

PedroP | 2018-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2018

Po przeczytaniu tej książki i wielu innych związanych z wyzyskiem rdzennych mieszkańców Ameryki, muszę zgodzić się z wypowiedzią przedstawiciela społeczności Osagów cytowaną w książce, że są wśród białych uczciwi i sprawiedliwi ludzie, ale jest ich niewiele.

krolewna | 2018-03-29
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 marca 2018

Ten reportaż zdecydowanie zasili moje tegoroczne TOP!!! Pochłonęłam go i z niecierpliwością czekam na zapowiedziana już ekranizacje Scorsese.

Ta ksiazka zabiera nas w lata 20te XXw, do Oklahomy gdzie żyje indianskie plemię Osagów. Stają się oni jednymi z najbogatszych ludzi na świecie gdy na terenie ich rezerwatu zostają odkryte bogate złoża ropy naftowej. Szybko jednak zaczynają być wymordowywani jeden po drugim. Giną również wszystkie osoby, które zaczynają się temu przyglądać i przeprowadzać własne śledztwa.

To bardzo przejmująca historia o bezgranicznej chciwości, o bezdusznym rasizmie, o totalnym zepsuciu człowieka i to na bardzo dużą skalę. Tę historię czyta się na jednym wdechu.

Mógłby to być niezły thriller ale wydarzył się naprawdę. Niestety dzieci w amerykańskich szkołach się o nim nie uczą bo to jeszcze jedna bardzo haniebna karta amerykańskiej historii, o której ten kraj wolałby nie pamiętać.

Ewa | 2018-04-24
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

Poruszająca historia wyzysku ludzi przez ludzi. Historia mało znanego plemienia Osagów, które siłą zostało przeniesiona na nieurodzajne ziemie Oklahomy. Niestety wkrótce okazało się że nieprzyjazna ziemia kryje czarne złoto. Biali ludzie nie mogąc wykupić ziemi od już raz przeniesionych, płacili ogromne kwoty za okresowe dzierżawy roponośnych pól. Gdzie jednak pieniądze tam zawiść i zbrodnia. Sposobów jak w nieuczciwy sposób pozbawić Osagów praw i życia było mnóstwo, a ci którzy stanęli w ich obronie tracili w tajemniczych okolicznościach zdrowie i życie.
Autor opisał te dramatyczne wydarzenia w bardzo interesujący sposób - czyniąc bohaterem to Osagów, to śledczych, to w końcu siebie.
Książka jest porywająca, jednak jej memento brzmi: historia kołem się toczy.

Gosia_6 | 2018-03-18

W latach 20. XX wieku indiańskie plemię Osagów z Oklahomy należało do najbogatszych ludzi świata. Dzięki złożom ropy odkrytym na ich terytorium, mogli mieszkać w luksusowych domach, wysyłać dzieci do europejskich szkół, posiadać służbę. Aż nagle zaczęli znikać w niewyjaśnionych okolicznościach. Znikali nie tylko bogaci Indianie, ale również osoby, które dążył do wyjaśnienia zaginięć i morderstw. Po latach śledztwo przejęło świeżo powstałe FBI, w swojej pierwszej sprawie zajmując się jednym z najmroczniejszych spisków w dziejach Stanów Zjednoczonych.

Indianie zostali zmuszeni do opuszczenia swojego terytorium. Przez 20 lat oddali prawie 40 milionów hektarów ziemi, przenosząc się do mniejszego rezerwatu w południowo-wschodnim Kansas. Wymuszone migracje oraz ospa wietrzna pomniejszyły populację Osagów. Kiedy podpisywano umowę, udało się dodać zapis „Ropa naftowa, gaz, węgiel i minerały ukryte w ziemi (…) należeć będą do plemienia Osagów”. Chociaż na początku wydawało się to dość...

tala_89 | 2018-05-07
Przeczytana: 07 maja 2018

To chyba najbardziej przereklamowana książka z jaką przyszło mi się zmierzyć. Uwielbiam amerykańskie reportaże i bardzo czekałam na historie Osagów, wszak tajemnicza seria morderstw bogatych członków tego plemienia to materiał na bestseller! Niestety Autor, choć doświadczony dziennikarz, nie sprawdził się w roli reportażysty. Książka napisania jest bez polotu, wielokrotnie odbiega zupełnie od tematu (niech przykładem będzie choćby wycieczka w historie rodziny agenta White'a), a do tego momentami trąci straszliwym grafomaństwem! Zamiast mrożącego krew w żyłach reportażu o czasach wielkiego terroru dostajemy jakieś uczniowskie wypociny. Na podobną ocenę zasługuje tłumacz, który położył większość wątków kryminalistyczno-sądowych. Kiedy w końcu polscy tłumacze nauczą się odróżniać kryminologów od kryminalistyków? Ten błąd pojawia się tak często, że aż wstyd!

okulary_do_czytania | 2018-07-03
Przeczytana: 27 marca 2018

Książka, która odkrywa nie znane nam dotąd karty historii Ameryki. Oklahoma, bogate tereny w złoża ropy i indiańskie plemię Osagów, które w latach 20-tych XX wieku należało do najbogatszych ludzi świata. Zdaje się wszystko ładnie i pięknie, przysłowiowy amerykański sen a potem czytając nie wierzysz, odkrywasz kolejne strony i nadal nie wierzysz. Historia którą czyta się bez przerw, która na długo wryje się w pamięć i nie da o sobie zapomnieć.