Ed Sheeran. Plusy i minusy

Okładka książki Ed Sheeran. Plusy i minusy David Nolan
Okładka książki Ed Sheeran. Plusy i minusy
David Nolan Wydawnictwo: InRock biografia, autobiografia, pamiętnik
Ed Sheeran: Divide & Conquer (The Unauthorised Biography)
InRock
2018-01-31
2018-01-31
Lesław Haliński
biografia muzyk piosenkarz sheeran ed

Bardzo dobra książka. Dowiedziałam się z niej dużo interesujących faktów i ciekawostek z życia Eda Sheerana, których wcześniej nie znałam. Zdecydowanie obowiązkowa pozycja dla wszystkich jego fanów.
Z początku obawiałam się czy lektura będzie rzeczywiście interesująca, ponieważ strony tworzą ściany tekstu, a tylko w połowie książki możemy przyjrzeć się kilku zdjęciom Eda. Z reguły wolę, kiedy w biografiach jest więcej zdjęć, które przykuwałyby bardziej moją uwagę, jednakże muszę przyznać, że jestem bardzo mile zaskoczona, ponieważ mimo dużej ilości tekstu, książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie.
Bardzo podoba mi się sposób w jaki została napisana i styl autora, ponieważ biło z niej coś wręcz takiego, co przypisałabym osobie Eda. W książce znajdziemy wiele cytatów padających z jego ust, co także sprawiało wrażenie pewnej więzi z nim.
Serdecznie polecam tę pozycję. Z chęcią wrócę do niej za jakiś czas, aby odświeżyć sobie parę szczegółów. Będę ją bardzo mile wspominać i z chęcią przeczytałabym inne książki o Edzie Sheeranie.

Ed Sheeran, to najsławniejszy chłopak z gitarą dzisiejszych czasów.
Uwielbiam jego twórczość i zwyczajność. Choć rozwija się artystycznie bardzo szybko, to na scenie jest wciąż taki sam,czyli minimalistyczny. Nie robi na scenie jakiegoś wielkiego show strojami czy tym, co jest za nim. Wychodzi na scenę ubrany bardzo zwyczajnie, wyciąga gitarę, zaczyna śpiewać i podbija serca milionów. To, co tworzy trafia tam, gdzie powinno.
I takim go pokazuje ta książka. Zdeterminowany od najmłodszych lat nad tym, że chce osiągnąć sukces. Nie, dla pieniędzy i sławy, ale, dla tego, że kocha, to, co robi. On jest muzyką, a muzyka jest nim. Jest tu sporo ciekawych faktów o nim i jego karierze, ale wiele z nich znałam już z wywiadów z nim.
Nie wiem dlaczego, ale też ciężko mi się ją czytało choć byłam jej ogromnie ciekawa.
Ed jest, że dla mnie 100/10,a książce daje 7.
Myślę, że każdy prawdziwy fan ją przeczyta.. Ja nie żałuję że to zrobiłam.

Ed Sheeran, to najsławniejszy chłopak z gitarą dzisiejszych czasów.

Bohatera tej książki nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Od kilku lat na całym świecie ludzie nucą jego piosenki. Rozbrajająco bezpretensjonalny rudzielec z gitarą akustyczną podbił serca milionów. Moje też, choć nigdy nie przepadałam za muzyką pop.

Pierwsze, o czym pomyślałam, kiedy w moje ręce trafiła ta książka to: dlaczego jest taka cieniutka? Nie wróżyło to dobrze i moje przeczucia się sprawdziły. Nolan opisał historię Eda Sheerana zbyt pobieżnie. Zastanawiam się nawet czy panowie kiedykolwiek spotkali się i rozmawiali ze sobą. Wątpię, bo autor powołuje się jedynie na wypowiedzi swojego bohatera z wywiadów przeprowadzonych przez innych dziennikarzy. Szybko przeskakuje z jednego faktu na drugi, mimo, że niektóre aż proszą się o rozwinięcie. Ogólnie mało wnikliwe to wszystko. Lepiej wypada tekst Jakuba Kozłowskiego. Jest bardziej szczegółowy, pojawiają się opisy setlist poszczególnych koncertów, wzmianka o akcji polskich fanów podczas pierwszego koncertu Eda w naszym kraju.

Książka opisuje (za krótko i zbyt pobieżnie!!!) drogę, jaką przebył Ed Sheeran od niepozornego rudzielca, który był źródłem kpin kolegów z klasy do międzynarodowej supergwiazdy. Nolan mocno podkreśla, że sukces jego bohatera nie jest dziełem przypadku. Ed ciężko na niego zapracował. Jako autor niezależny wydawał swoją muzykę na własną rękę i dystrybuował ją ze swojego plecaka, a ponadto grał za darmo gdzie się da, nawet po 300 koncertów rocznie. Nic, co osiągnął nie spadło mu z nieba i dlatego nie ma osoby, która zasługiwałaby na taki sukces bardziej niż on.

Może i Ed Sheeran ma tylko 27 lat i 3 oficjalne płyty na koncie, ale na londyńskiej scenie funkcjonuje od ponad 10 lat i jego historia zasługuje na więcej niż 265 stron. Przez tą powierzchowność przypomina mi trochę biografię Kings of Leon „Sex on fire”, której autor też się nie popisał przesadną wnikliwością.

Opis fabuły

Rudy chłopak z gitarą. Chyba nie ma drugiej osoby na świecie, która kojarzyłaby się z tym stwierdzeniem tak jednoznacznie, jak Ed Sheeran. Ma on na koncie 4 nagrody Grammy, a w głowie plan na kolejne lata. I pomyśleć, że jego początki miały miejsce w pubach, gdzie za występy dla garstki osób płacono mu alkoholem. Urodzony w 1991 roku Brytyjczyk tworzy muzykę od wczesnych lat nastoletnich, a pierwszy kontrakt płytowy podpisał w 2011 i od tego czasu wydał już 3 krążki. Obok takiej osoby nie można przejść obojętnie - tłumy szaleją na jego punkcie, a podczas występów na żywo wystarczy mu sprzęt zapętlający, gitara i głos. A fani przeżywają wtedy najlepsze chwile swojego życia.

Opinia

W atmosferze sobotniego koncertu tego wokalisty, na którym mogłam być z ogromną przyjemnością przedstawiam Wam biografię "zwyczajnego niezwyczajnego" rudzielca. Księgarnia Livro zadbała o to, by po powrocie z Warszawy Plusy i minusy czekały na mnie od dłuższego czasu na półce, a ja mogła zaspokoić zwiększony apetyt i miłość do autora takich hitów jak Thinking out loud, I see fire czy Happier.

Jak możemy się dowiedzieć z krótkiej notki biograficznej autora na tylnej okładce, David Nolan jest dziennikarzem, który ma na swoim koncie biografie i programy dokumentalne o innych słynnych muzykach. Jest to wyczuwalne w stylu i narracji tej pozycji, ale nie umniejsza to przyjemności czerpanej przez wiernego fana z lektury.

Ed nie miał łatwego życia, jeśli chodzi o możliwość zrobienia ogromnej kariery. Urodzony w niewielkiej miejscowości w Wielkiej Brytanii, od zawsze fascynował się muzyką, co było zresztą czymś normalnym w jego rodzinie. Pewnego dnia zdecydował się na naukę gry na gitarze. Analizował występy swoich idoli, powtarzał ich utwory aż w końcu zdobył się na podjęcie bardzo trudnej decyzji - będzie muzykiem, będzie tworzył piosenki. W tym celu w wieku 16 lat rzucił szkołę i wyjechał do Londynu. Tak przeżył wszystko - bezdomność, uzależnienie od alkoholu, ale poznał także niesamowitych ludzi, których życzliwość towarzyszyła mu przez kolejne lata i pomogła w rozkręceniu kariery. Łut szczęścia? Nie może być o tym mowy. Ed w ciągu roku mógł zagrać 300 koncertów, za które ewentualnie otrzymywał napoje wysokoprocentowe. Swoją ciężką pracą i wiarą w siebie osiągnął niewyobrażalny sukces, a niektóre z jego hitów, takie jak The A Team czy You Need Me, I Don't Need You powstały na długo przez podpisaniem kontraktu z wytwórnią płytową.

Czytelnik może prześledzić życie Eda od samego początku, od jego narodzin w Calderdale aż do wydania Divide i zapowiedzianego koncertu w Polsce. O tych ostatnich wydarzeniach opowiada w rozdziale 16 Jakub Kozłowski, ale różnice między jego stylem, a Nolanem są właściwie znikome. Bardzo pozytywnie odebrałam tę ostatnią część, ponieważ zakończenie biografii na ukazaniu się Shape of you i Castle on the Hill wydaje mi się ogromnym niedopowiedzeniem. W dodatku zwrócenie uwagi na nasze, polskie akcenty było jak najbardziej właściwym posunięciem ze strony wydawcy. Nolan nie podaje suchych faktów, które każdy może znaleźć na stronie Eda w Wikipedii. Każda piosenka, jej wykonanie i tekst zostały przeanalizowane, a za wszystkimi kryje się jakaś historia, którą wokalista chce opowiedzieć. Autor musiał przeprowadzić bardzo dokładny research, ponieważ odwołuje się do wywiadów i artykułów sprzed wielu lat, pokazując wady i zalety sławy oraz życia samego Sheerana. Na potrzeby książki zostały przeprowadzone również rozmowy z Edem, jego rodziną i przyjaciółmi, których fragmenty także zostały zaprezentowane czytelnikowi.

Biografia jest przepełniona muzyczną terminologią, ale autor przewidział, że wśród osób sięgających po książkę znajdą się osoby nieobeznane z takimi pojęciami. Dlatego właśnie wszystko jest wyjaśniane na bieżąco, w trakcie opisu wydarzeń. Rola poszczególnych postaci była co jakiś czas przypominana, by nie pogubić się w natłoku nazwisk. Czytelnik ma tu styczność z bardzo dobrym, dziennikarskim stylem, a opisy wydarzeń często zawierają ironiczne komentarze osoby, która wie, jak potoczy się kariera Sheerana.

Książka zawiera wkładkę z kolorowymi zdjęciami, a także tematyczną zakładkę (nie każdy egzemplarz ma taką samą). Tłumaczenie tytułu bardzo fajnie odzwierciedla charakter pozycji - to, jak żył Ed, jego wzloty i upadki oraz nawiązuje to matematycznych tytułów jego płyt. Na koniec zawarta została kompletna dyskografia (muszę uzupełnić swoją kolekcję o stare EPki Sheerana). Zdarzyło się kilka niewielkich błędów w korekcie, ale całość zachowała lekki i humorystyczny nastrój. W dodatku okładka bardzo mi się podoba, ponieważ pokazuje prawdziwego Eda, jakiego mogłam zobaczyć na koncercie i jakim widzą go jego fani, przyjaciele oraz rodzina.

Ta pozycja otworzyła mi oczy, jak trudne jest życie muzyka i jestem pełna podziwu dla rudego Brytyjczyka. To, czego dokonał i jak długą, wyboistą drogę przebył jest wprost niewiarygodne. Dzięki książce Nolana cenię Eda jeszcze bardziej jako piosenkarza i człowieka. Mam tylko nadzieję, że w ciągu następnych 3 lat nie zakończy on kariery (a jedynie ewentualnie zawiesi) i jeszcze niejednym nas zaskoczy.

Ines de Castro

Opis fabuły

Podejrzewam, że nie ma osoby, która nie słyszałaby jakiejkolwiek piosenki Eda Sheerana. Jego utwory puszczane są w radio na okrągło, a odtworzeń na YouTube ma miliardy. Przyznam szczerze, że jednokrotnie słuchając jego piosenek zastanawiałam się jak do tego wszystkiego doszedł. Oczywiście ma piękny głos, niesamowity talent, jednak ciekawiło mnie kto pomógł mu dojść tak daleko, kto go docenił i jaką drogę musiał przebyć. Wszystkie odpowiedzi na moje pytania znalazłam w książce. Mało tego, znalazłam o wiele więcej ciekawych informacji z życia Eda.

Zastanawia mnie tylko dlaczego tej książce nigdzie nie widać? Tak naprawdę widziałam ją może dwa razy na instagramie.. Ta biografia jest naprawdę ciekawa, dlatego dziwi mnie zbyt małe nią zainteresowanie. Biorąc pod uwagę sławę Eda Sheerana i to jak przez wielu jest uwielbiany sądzę, że wiele osób skusiłoby się na sięgnięcie po tę pozycję i poznanie historii Eda Sheerana, gdyby tylko o istnieniu tej książki się dowiedzieli :)

Jeśli chodzi o biografię, to bardzo dobrze się przy niej bawiłam. Chociaż przyznać muszę, że czytałam ją długo i równolegle z innymi pozycjami. Nie umiałabym przeczytać jej "na raz". Momentami przytłaczały mnie daty, na które później przestałam tak naprawdę zwracać uwagę. Przyznam szczerze, że daty nie były dla mnie ważne- i tak nie zapadłyby mi w pamięci. Zwracałam uwagę na to, w jakim wieku mniej więcej był Ed w opisywanych aktualnie wydarzeniach z jego życia.

Podobało mi się, że autor nie przekazywał "suchych" faktów o muzyku, tylko wielokrotnie posługiwał się również fragmentami wywiadów jakich udzielał Ed oraz osoby z jego otoczenia. Szczegółowo zostało również opisane dzieciństwo Eda, głównie z tej artystycznej strony, które miało ogromne znaczenie na miejsce w jakim aktualnie się znajduje. Duże wsparcie Ed otrzymywał od swoich rodziców, którzy starali się ze wszystkich sił pomagać w rozwijaniu jego największej pasji.

"Ed Sheeran. Plusy i minusy" czytało mi się naprawdę przyjemnie. Ciekawym dodatkiem są zdjęcia piosenkarza, jednak moim zdaniem mogłoby być ich znacznie więcej. Ta biografia udowadnia, że każdy jest w stanie spełniać swoje marzenia, że ciężka praca popłaca. Trzeba "tylko" w siebie uwierzyć, mieć wsparcie bliskich i wiele samozaparcia. Wszystko jest możliwe, a marzenia są po to by je spełniać :)

www.maobmaze.pl

Spodziewałam się, że ta biografia zyska w Polsce większą popularność. Ba, byłam pewna, że Instagramowicze oszaleją na jej punkcie, przez co jej okładka będzie widoczna non stop na kolejnych przewijanych zdjęciach. Spodziewałam się widzieć ją na księgarnianych wystawkach lub na "top półkach". To przecież biografia utalentowanego, rudego mężczyzny z gitarą, na którego koncerty bilety wyprzedają się w mgnieniu oka niczym ciepłe, świeże bułki, którego piosenki lecą w radiu kilkanaście razy dziennie, o którym każdy słyszał, a większość przepada. Co więc się stało, że tak mało osób słyszało o "Ed Sheeran. Plusy i minusy"?

Być może to kwestia niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce (choć szczerze, nie wierzę w te statystyki - wystarczy zerknąć dookoła siebie w komunikacji miejskiej - spore grono osób ma wtedy książkę w dłoni). Być może to kwestia promocji, bo była naprawdę nikła, a wydawnictwo In Rock zmarnowało ogromną szansę. Być może to kwestia tego, że ludzie rzadko sięgają po biografie, bo spodziewają się książki z suchymi faktami, sporą ilością dat, które umkną z pamięci jeszcze tego samego dnia. Być może to kwestia tego, że książka rzekomo nie dorównuje "Graficznej podróży" (autobiografii piosenkarza). Być może, być może... Mogłabym tak gdybać jeszcze przez kilka dobrych akapitów, ale zamiast tego, po prostu opowiem Wam o jej plusach i minusach.

David Nolan ma spore doświadczenie z pisaniu biografii. Ta dotycząca Sheerana nie jest jego pierwszą i nie ostatnią. Autor w skrócie opisuje czytelnikowi dzieciństwo Eda, w większości opisując jego początki z muzyką i ogromem ciężkiej pracy. W biografii tej nie stroni od dat, ale też nie przesadza z ich ilością. Zaznacza ramy czasowe, a bliżej opisuje ważniejsze wydarzenia w życiu muzyka w taki sposób, by czytelnik się nie pogubił i wiedział, o którym momencie życia Eda czyta. Nolan dokładnie przedstawia nam każdą płytę, jaka wyszła spod rąk Eda. Opisy te razem z towarzyszącymi temu historiami przeplata z wypowiedziami samego piosenkarza.

Biografia ta obrazuje nam wkład i zaangażowanie Eda nad jego pierwszymi EP-kami i pełnymi albumami oraz nad pierwszymi mniejszymi i większymi koncertami. Piosenkarz jawi się nam przede wszystkim jako zwyczajny człowiek, który na wszystko, co osiągnął, sam sobie ciężko zapracował. Nierzadko popełniał błędy, a więcej niż często odnosił sukces. Czasami rządziły się tym zwykłe przypadki, czasami łut szczęścia, ale wszystko rozpoczęło się od pracy. Ed sypiał przez lata na kanapie, a nie pławił się w luksusach, czego można by się spodziewać po wielkiej gwieździe. Tworzył dniami i nocami sam i z innymi osobami, nie bojąc się sięgnąć po coś innego, co nie zawsze mogłoby się przyjąć w muzycznym świecie. Co więcej, pozostał w tym wszystkim po prostu sobą.

Książka ta nie jest dziełem sztuki, jeśli chodzi o wydanie. Ma surowe, białe kartki i zwyczajną czcionkę. W środku znajdziemy wklejkę z kilkoma bardziej znanymi fotografiami Eda oraz stosownymi przypisami, a także zakładkę, która (nawiasem mówiąc) zupełnie nie pasuje kolorystyką do okładki, która z kolei pięknie komponuje się z najnowszym albumem "÷ (Divide)".

Szczególnie w "Plusach i minusach" spodobał mi się "dodatek" od Jakuba Kozłowskiego, czyli rozdział szesnasty Pracowity rok i zebraną dyskografię. Dzięki temu polscy czytelnicy mają okazję dowiedzieć się, co ostatnio słychać u Eda. Opisuje zeszłoroczną promocję albumu "÷ (Divide)" (Nolan zakończył pisanie biografii po opublikowaniu przez Eda jedynie dwóch pierwszych piosenek z najnowszego albumu),nawiązując także do ubiegłego koncertu piosenkarza w Polsce oraz wspominając o nadchodzących tegorocznych sierpniowych koncertach na Stadionie Narodowym w Warszawie. David Nolan natomiast w piętnastym rozdziale naprawdę pięknie podsumował twórczość piosenkarza i tym samym położył wisienkę na torcie, która w ostateczności zadecydowała o mojej wysokiej ocenie tej pozycji.

Jestem pod wrażeniem tej biografii. Czytało się ją naprawdę przyjemnie i szybko ale muszę zaznaczyć, że czytelnikowi, który nie ma zielonego pojęcia o historii Eda, a zna tylko jego piosenki, może być ciężko odnaleźć się w tym natłoku informacji. Ja, będąc już po lekturze "Graficznej podróży", teraz miałam okazję zerknąć na Sheerana kątem innej osoby i nie zawiodłam się. Dla fanów piosenkarza to lektura obowiązkowa, która pokazuje nieco więcej niż w poprzedniej autobiografii. Jednak posługując się również przykładem ze swojego życia i własnego doświadczenia - książka ta świetnie będzie nadawać się jako dodatek do "Graficznej podróży" dla osób, które znają jedynie jego kilka piosenek, ale nie są jego fanami. Uwierzcie mi - zostałam fanką Eda po lekturze jego autobiografii, a ta pozycja tylko utwierdziła mnie w moim zamiłowaniu do niego i jeszcze bardziej pomogła zrozumieć muzykę, którą tworzy.

Nie da się nie znać Eda i jego piosenek. Dzięki tej biografii mam do niego większy szacunek i chcę pojechać do Irlandii, żeby zobaczyć miejsca w których bywał. Inspirująca historia chłopaka, który wiedział czego chce i który wie co jest ważne.

Ciężko mi było przez to przebrnąć...
Spodziewałam się raczej luźnego wywiadu czy samej gadki Eda, a nie suchych faktów podawanych jeden po drugim, przeplatanych wypowiedziami wokalisty.

Jak dla mnie może być, lecz jednak czytywałam lepsze biografie.

Ciężko mi było przez to przebrnąć...

Jak dla mnie może być, lecz jednak czytywałam lepsze biografie.

Recenzja -> http://bycie-molem-nie-jest-zle.blogspot.com/2018/02/ed-sheeran-plusy-i-minusy-recenzja.html

• Przeczytane w 2018
  • Przeczytane, zostają
  • Do przeczytania w najbliższym czasie

David Nolan Ed Sheeran. Plusy i minusy Zobacz więcej

Video