Wyzwanie czytelnicze LC

9788381231978
Janusz Ochab
historyczna
Ag2S

Przejmująca opowieść o siostrach, ukazana na tle trudnej i krwawej historii Korei. Korea, 1943 rok. Szesnastoletnia Hana od urodzenia żyje w kraju okupowanym przez Japończyków. Jako haenyeo, poławiaczka owoców morza, cieszy się swobodą daną już tylko nielicznym Koreańczykom – do dnia, w którym ratuje młodszą siostrę przed japońskim żołnierzem, a sama trafia do niewoli i zostaje wywieziona do...

Korea, 1943 rok. Szesnastoletnia Hana od urodzenia żyje w kraju okupowanym przez Japończyków. Jako haenyeo, poławiaczka owoców morza, cieszy się swobodą daną już tylko nielicznym Koreańczykom – do dnia, w którym ratuje młodszą siostrę przed japońskim żołnierzem, a sama trafia do niewoli i zostaje wywieziona do dalekiej Mandżurii. Tam staje się „pocieszycielką”, czyli jest zmuszana do pracy w japońskim wojskowym domu publicznym. Lecz haenyeo to kobiety silne i zdeterminowane. Hana nie zamierza się poddawać.

Korea Południowa, 2011 rok. Emi przez ponad sześćdziesiąt lat stara się zapomnieć o tym, co zrobiła dla niej siostra, musi jednak stanąć twarzą w twarz z przeszłością, by odzyskać spokój. Czy będzie potrafiła oderwać się od dziedzictwa wojny i znaleźć przebaczenie?

Pełna napięcia, nadziei i odkupienia "Biała chryzantema" opowiada o dwóch siostrach połączonych miłością dość silną, by zatriumfować nad okropieństwami wojny.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

Izabela Pycio | 2018-03-05
Przeczytana: 05 marca 2018

"Utrata najbliższych, zamordowanych, zagłodzonych, porwanych, zdrada i nienawiść ze strony sąsiadów - wszystko to składało się na ich han, pojęcie, które znał i nosił w sobie każdy Koreańczyk."

Napisać o książce, że jest wzruszająca i przejmująca, to za mało, przenika czytelnika na wskroś, wwierca się boleśnie w wyobraźnię, uruchamia najgłębsze pokłady empatii, buntu wobec krzywdy i niesprawiedliwości. Ogromna dawka emocji od pierwszej do ostatniej strony powieści. Dramatyzm ludzkich losów przedstawiony na tle historycznych wydarzeń, przerażających faktów i prawdziwych przeżyć. Wielokrotnie podczas czytania wpadamy w refleksyjny nastrój, pełen wymownej ciszy. Doskonale odbieramy potęgę azjatyckiego ducha przetrwania, pomimo cierpienia i upodlenia. Śledząc ścieżki życia dwóch kluczowych postaci, którym odebrano wolność i niewinność, zastanawiamy się, jak silnym wewnętrznie trzeba być, aby podołać tak niesprzyjającemu przeznaczeniu, oprzeć się przemocy i gwałtom czynionym przez...

talia44 | 2018-05-04
Przeczytana: 2018 rok

Ta książka to ogromna dawka emocji.Autorka przedstawia w niej dramat dwóch sióstr brutalnie rozdzielonych podczas wojny i przeżywających niewyobrażalne cierpienia.Wszystko to na tle historycznych wydarzeń,japońskiej okupacji,oraz wojny koreańskiej.Starsza z sióstr Hana,chroniąc młodszą,została porwana i umieszczona w wojskowym burdelu.Młodsza Emiko przez całe życie czuje się winna i zmaga się z wyrzutami sumienia.Obie starają się jakoś przetrwać,a przy życiu trzymają je wspomnienia z dawnych,szczęśliwych czasów.
W czasie japońskiej okupacji Korei do seksualnej niewoli trafiło tysiące porwanych Koreanek.Nazywane one były"Pocieszycielkami".Odebrano im rodzinę,wolność,dom,zdrowie a często i życie.Książka Mary Lynn Bracht to hołd złożony pamięci tych nieszczęśliwych kobiet.
Bardzo zainteresowała mnie historia koreańskich poławiaczek owoców morza zwanych haenyeo.Kobiety te nurkowały na dużej głębokości,w lodowatej wodzie bez żadnych zabezpieczeń.Swoje plony sprzedawały na targu,czym w...

Historia poruszająca, a bardzo trudna, emocjonalnie i wzruszająca książka opowiada o Koreańskich kobietach, które musiały opuścić swój kraj, wyjechać z rodzinnego domu zostać damami do towarzystwa podczas okupacji japońskiej.
Zmuszano je do niewolnictwa, były niewolnicami przeszły prawdziwe piekło, zaznały dużo cierpień, krzywd ze strony żołnierzy.
To piękna, lecz smutna książka, przeczytałam z przyjemnością chwytająca za serce literatura bardzo mi się podobała.

Norka_93 | 2018-12-09
Przeczytana: 07 grudnia 2018

Wciągająca historia, jednocześnie podejmująca ważny i trudny temat.
Gwałty i wykorzystywanie seksualne to element każdej wojny. Niezwykle istotnym jest, by pisać też o takich ofiarach.
Akcja książki dzieje się w odległej Korei. Możemy poznać trochę historii tego kraju i zobaczyć jak tam wyglądała II wojna światowa.
Tę powieść, mimo że porusza tak trudną tematykę, czyta się szybko. Sprawiają to ciekawe postaci oraz fakt, że akacja toczy się dwutorowo i opowiadają ją dwie narratorki- Hana opowiada historię z czasów wojny, a jej siostra Emi współczesną. Wprost nie mogłam się od niej oderwać.
Mimo, że książka porusza trudny temat wykorzystywania seksualnego kobiet w czasie wojny, zmuszanych do bycia "pocieszycielkami",a przedstawieni japońscy żołnierze są totalnie pozbawieni człowieczeństwa, jest w niej też nadzieja. Bo ta powieść ukazuje też dobrą stronę ludzkiej natury- zdolność do wielkiej miłości i poświęcenia wszystkiego, by uratować bliską osobę.
Gorąco polecam.

Anka | 2018-06-10
Na półkach: Nie mam ebooka, Przeczytane
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Książka na pewno porusza ważny problem, ale niestety...to tylko książka. Jak pokazał czas i jak napisała w posłowiu Autorka świat dowiedział się o procederze, ale nic z nim nie zrobił. Nie wynagrodzono nikomu krzywd, ani nie okazano tym kobietom należnego wsparcia, nie zadbano o ich godność w dalszym życiu. Japonia robi wszystko, aby wymazać ten "epizod" ze swojej historii.....Ta książka zapewne niczego nie zmieni.
Sama powieść ma wiele niedociągnięć. Autorka skupia się tylko na ranach fizycznych, w ogóle pomijając te psychiczne. Opisy kolejnych gwałtów są wręcz bliźniaczo podobne. Ponadto tyle bólu i fizycznego okrucieństwa nie wytrzymałaby żadna kobieta, nawet wyjątkowo silna nastolatka. Autorka zrobiła z niej wyjątkowe Zombie, albo swoistą Wańkę-Wstańkę. Cokolwiek by się nie działo, bohaterka zawsze się podnosi, a jej rany szybko się goją. To według mnie mocno odrealnia bohaterkę. Poza tym w jednym miejscu powieści Autorka pisze, że Hana przebywała w seksualnym więzieniu 86 dni,...

Sonja | 2018-05-21
Przeczytana: 21 maja 2018

W hołdzie koreańskim kobietom...

✓Korea 1943. Japońska okupacja.
Koreańskie poławiaczki owoców morza; kobiety morza, - były silne, wytrzymałe, samodzielne i niezależnie.
- Hana, haenyeo. Próbując chronić siostrę, zostaje brutalnie porwana przez japońskich żołnierzy. Wywieziona do Mandżurii, trafia do niewoli. Jest zmuszana do bycia "pocieszycielką".
✓Korea Południowa 2011.
- Emiko, haenyeo - młodsza siostra Hany.
Żyje z wyrzutami sumienia, z nocnymi
koszmarami... Próbuje zmierzyć się z przeszłością, z poczuciem winy i straty. Pragnie odnaleźć siostrę.

Mary Lynn Bracht w swojej książce przedstawia młode kobiety siłą wyrwane z korzeniami z własnych krajów, domów, oddzielone od rodzin. Brutalnie wykorzystywane seksualnie, nazywane "pocieszycielkami". Były bite, gwałcone, przetrzymywane w okropnych warunkach, niedostatecznie żywione.
Po odzyskaniu wolności, przede wszystkim okaleczone psychicznie w większości żyły w nędzy, nie mogły liczyć na pomoc rodziny. Stres pourazowy nie...

rudarecenzuje | 2018-03-06
Przeczytana: 06 marca 2018

Kiedy Hana stanęła w obronie swojej młodszej siostry przed japońskimi żołnierzami, przegrała swoje życie i straciła, to, co kochała najbardziej. Umieszczono ją w wojskowym burdelu, gdzie każdego dnia dziesiątki mężczyzn traktowali ją jak swoją własność. Jej siostra również nie zaznała w życiu zbyt wiele szczęścia, a każda chwila radości naznaczona została wyrzutami sumienia z powodu tego, co się jej przydarzyło w dzieciństwie. Jednak więź między siostrami okazała się silniejsza, rozdzieliła je dopiero śmierć.

Choć po książki związane z tematyką wojenną sięgam regularnie, nie miałam wcześniej okazji bliżej poznać zjawiska wykorzystywania seksualnego kobiet w czasie walk. Nie przypominam sobie także bym kiedykolwiek słyszała określenie „pocieszycielka”, a na pewno nie zdawałam sobie sprawy, że podobne zjawiska występowały na tak wielką skalę. Kwestie te są wstrząsające same w sobie, ale kiedy spotykamy się z nimi po raz pierwszy, kiedy zostają one przedstawione tak otwarcie,...

elenkaa | 2018-03-04
Przeczytana: 04 marca 2018

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2018/03/260-biaa-chryzantema-mary-lynn-bracht.html

Czytałam niezliczoną ilość książek o Żydach, Polakach, Francuzach cierpiących po okupacją niemiecka podczas II wojny światowej, czy też innych narodach, których bardziej dotknęła okupacja Japonii oraz kilka książek o Ormianach ginących z rak tureckich żołnierzy podczas I wojny światowej. Historia Korei tj. wieloletnia okupacja Japonii, a następnie wojna domowa pomiędzy Koreą Północną, a Południową nie jest mi znana, tak jak na to zasługuje. Z tego właśnie powodu "Biała chryzantema" tak bardzo mnie zaciekawiła swoja treścią.

1943r., Hana jest 16-letnią koreańską dziewczyną, której życie do tej pory było radosne i szczęśliwe, pomimo wieloletniej okupacji Japonii. Hana i jej matka są haenyeo, poławiaczkami owoców mórz, a jej ukochana siostrzyczka Emi wkrótce również pójdzie w jej ślady. Życie Koreanki zostaje zburzone, gdy pewnego dnia podczas nurkowania...

niepoczytalna com | 2018-03-25
Przeczytana: 25 marca 2018

W hołdzie koreańskim "ianfu"

Są takie książki, które nie zachwyciły mnie stylem, a jednak, nawet po wielu dniach, są obecne w moich myślach. "Biała chryzantema" na pewno się do nich zalicza. W świecie, w którym historia zaczyna rozliczać oprawców za ich czyny, powieść jest kolejnym głosem oddającym sprawiedliwość.

Debiut Mary Lynn Bracht nie jest powieścią idealną. Czasem zdarzają się słowa, wypowiedzi, które nie pasowały mi do postaci, czasów i azjatyckiej mentalności (choć mogło to również wynikać z tłumaczenia). Zwłaszcza na początku styl autorki wydawał mi się nieporadny. Z czasem zaczęłam jednak coraz mniej zawracać na to uwagę (bardzo prawdopodobne, że były to tylko początkowe niedociągnięcia) i dałam porwać się historii kobiet-pocieszycielek, o których nigdy wcześniej nie słyszałam.

"Biała chryzantema" jest historią dwóch sióstr rozdzielonych w okrutny sposób. Starsza z nich, Hana, chcąc ochronić młodszą przed japońskim żołnierzem, daje się porwać z rodzinnej wyspy i...

anetapzn | 2018-05-14
Przeczytana: 14 maja 2018

Biała chryzantema to bardzo dobra książka, ale też bardzo trudna, wyczerpująca psychicznie, emocjonalnie, a do tego posiadająca w sobie ogromne pokłady cierpienia.
Autorka opowiada czytelnikowi niezwykle poruszającą historię dwóch sióstr, które rozdzieliła wojna. Historia kobiet została świetnie ukazana na tle trudnej i krwawej historii Korei.
Bracht wspaniale nakreśliła kontekst historyczny. Nie epatuje przesadnym okrucieństwem, ot opowiada poruszającą prawdę, która wali niczym obuch czytelnika po całym ciele.
Historia opowiedziana jest na dwóch płaszczyznach, obecnej w XXI wieku i tej sprzed kilku dekad.
Wybór takiego, a nie innego kwiatu na tytuł książki nie jest przypadkowy. Biała chryzantema to w Korei symbol żałoby. W książce to metafora odnosząca się zarówno do nieprzeżytej przez bohaterkę żałoby, straty po kimś najbliższym, jaki i ogólnie po świecie, którego nie ma, po marzeniach, które nie miały szansy się spełnić. Kobieta mimo przeżytych cierpień, dramatu, jakiego...