Ostatnie życzenie cz. 2

Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 1)
Wydawnictwo: Agora SA, Fonopolis, superNOWA

źródło okładki: http://www.supernowa.pl/

Gosia | 2014-08-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Nie jestem fanką fantastyki i chyba nigdy nie będę. Sagę o Wiedźminie zaczęłam czytać tylko dlatego, że pojawiła się w moim domu, bo czyta ją ktoś z rodziny. Postanowiłam też się z nią zapoznać, choć byłam sceptycznie nastawiona i nawet miałam cichy zamiar nie doczytać, gdyby mi się nie spodobało, choć nigdy tego nie robię.
Muszę jednak przyznać, że proza Sapkowskiego zrobiła na mnie wrażenie. Przygody wiedźmina Geralta z Rivii wciągnęły mnie, przykuły moją uwagę zaczęły działać na wyobraźnię.
Sapkowski wykreował świat pełnego magii, potworów, żyjących w nim elfów, krasnoludów, bogów oraz ludzi. Świat ten często podobny jest do naszego. Wiele w nim wojen i ludzkiej podłości, panuje ciągła zachłanność władzy, pieniądza, korupcja.
Do walki z potworami zostali stworzeni wiedźmini - zmutowani ludzie.
Czasami wydaje mi się, że fantastyka to takie przedłużenie dzieciństwa. Wiele znajdujemy tu motywów zaczerpniętych z baśni. Jednak te historie nie są dla dzieci, wiele w nich przemocy...

Karol | 2015-05-10
Przeczytana: 10 maja 2015

Dobrą książkę można poznać po tym że czyta się ją z taką samą przyjemnością za enty podejściem tak samo jak za pierwszym. Do takich książek zdecydowanie należy Wiedźmin, głównie za sprawą Sapkowskiego który jest pisarzem ponadprzeciętnym. Ostatnie Życzenie to świetne wprowadzenie do sagi, już od pierwszych kartek uderza w nas niesamowita charyzma Geralta. Wielu pisarzy o tym zapomina, ale to właśnie charakterystyka głównej postaci jest najważniejszą cechą dobrej książki. Bo jeśli naprawdę interesuje nas bohater to będziemy mu towarzyszyć nawet w nieszczególnie interesujących okolicznościach, a nie zawsze ta sama zasada działa na odwrót. Autor zgrabnie wplata humor w swoje historie nadając całemu dziełu swoistą lekkość. Zawsze z chęcią wracam do Wiedźmina, szczególnie do tego tomu który zawsze podobał mi się ze względu na swoją konstrukcję tj. przeplatanie wspomnień z serią "głosu rozsądku". Książka którą powinien przeczytać każdy :)

Z wielką chęcią sięgnęłam po raz kolejny po cykl "Wiedźmin Geralt z Rivii" i z pewnością po raz kolejny nie zawiodłam się na "Ostatnim życzeniu". Można powiedzieć, że po raz kolejny zostałam oczarowana.

Głównym bohaterem jest Geralt, który jest wiedźminem. Dla niego nie ma mniejszego zła, jest dobro albo zło. Stara się sumiennie kierować swoim kodeksem i stara się nie wtrącać w ludzkie sprawy, ale wiadomo los bywa okrutnie przewrotny. Z pewnością jego doświadczenie, umiejętności jak i ogólny schemat myślenia o całym świecie, jak i pojedynczych miejscach sprawia, że Geralt jest jednym z nielicznych ogniw łączącym, ludzi z magią oraz także z tym związanym wachlarzem magicznych, wymyślnych stworzeń, miejsc i wydarzeń.
Wszystkie losy, jakie spotykamy w pierwszym tomie, długo zapadają nam w pamięć. Gdyż historie o walecznej, wrogiej strzydze czy "okrutnym i zimnym" Nivellenie ukazują nam, że największym zagrożeniem są emocje targające ludźmi. Ale także ukazuje nam, że czasem zbyt...

Opowiadania o przeznaczeniu, podróżach, magii i oczywiście o wiedźminach!
„Ale ja , Jaskier, nigdy nie mogłem oprzeć się pokusie popatrzenia na coś, co nie istnieje.”
Mówi o realiach i problemach naszego świata, gdzie nutka fantasy jest tylko przykrywką i małym bonusem – dzięki któremu pochłaniamy książkę raz dwa!
„Świat się zmienia, słońce zachodzi, a wódka się kończy.”

Książka składa się z 6 opowiadań, które są poprzeplatane jeszcze jednym, na której finisz musimy poczekać do końca. Każde z nich zawiera coś nowego, coś wspaniałego, czasem wystarczy jedno słowo – i coś podkrada ci serce. Zmierzymy się wraz z Geraltem – białowłosym wiedźminem, który strzygi dusi gołymi rękoma w śnie – z księżniczkami, czarodziejami, różnymi potworami, kuszącymi kobietami, diobłem, dżinem, przeznaczeniem... cóż – nie może cię tam zabraknąć!

Wszystko opowiedziane pięknym językiem: gdy potrzeba wielkich słów – one są na miejscu, troszkę humoru – oczywiście, bajkowego paplarstwa też odrobinka i...

Tokyo | 2017-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2017

Fundamentem na którym zbudowana została cała książka jest zarówno świat w niej opisany, a więc wymiar zewnętrzny, jak i wymiar wewnętrzny, na który składają się dylematy moralne, przemyślenia oraz niepewności towarzyszące podczas wędrówki naszemu głównemu bohaterowi. Nazywany przybyszem z dalekiej Rivii, profesjonalistą w dziedzinie szermierczej; wiedźmin Geralt, mistrz miecza, mutant stworzony z myślą o czuwaniu nad biologiczną równowagą.

„Ostatnie życzenie” — to pierwszy tom wprowadzający nas w cały wiedźmiński świat, ukazany w siedmiu opowiadaniach. A każde opowiadanie, to kolejna fascynująca historia.

Styl w lekturze, mimo niemal całkowitego braku wulgarnego słownictwa, okazuje się niezwykle barwny. Niekiedy czytając parskałam śmiechem, bo historie opowiadane nam przez autora, potrafiły naprawdę rozbawić, głównie za zasługą komicznych postaci, dialogom między bohaterami, gdzie panował tak wielbiony przez nas czarny humor. Wszystko co czytałam sprawiało, że przenosiłam się...

książek: 1979
fiNka | 2014-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2014

Cały czas sie zastanawiam jakim cudem nie odkryłam Wiedźmina wcześniej. Ta ksiazka to prawdziwa PEREŁKA, zawiera wszystko to co uwielbiam. Trochę baśni i legend wplecionych w akcje, a do tego ten cudowny humor zaprawiony szczypta ironii. Pochłonęła mnie całkowicie.
Zdecydowanie warto, wyśmienita rozrywka gwarantowana.

| 2011-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2011

Myślę, że tę recenzję najlepiej zacząć pytaniem nie czysto retorycznym:), czyli: Któż nie słyszał o Andrzeju Sapkowskim i jego cudownym dziecku, Wiedźminie?
Odpowiedź brzmi: Wszyscy słyszeli tylko niektórzy, podobnie jak ja, baaaaaaardzo ociągali się lub wciąż ociągają z jej przeczytaniem.
Długo dojrzewałam do momentu, kiedy sięgnę po tę książkę… Do ostatniej chwili byłam niepewna, wahałam się, czy ta powszechnie znana i uwielbiana saga to, aby jednak lektura dla mnie…
Moja niepewność uleciała niczym owoce dmuchawca na wietrze, dosłownie po kilku stronach…
Wiem, że z ilości słów, jakie zostały wypowiedziane w tym temacie, można by stworzyć podobne, obszerne kilkutomowe dzieło, ale nie mogę się powstrzymać przed powiedzeniem kilku słów od siebie.

Geralt z Rivii, Wiedźmin, Biały Wilk, Nieczłowiek, to postać niezwykle ciekawa, tajemnicza, taka, z którą czytelnik chciałby się zaprzyjaźnić. To on jest w tej opowieści najważniejszy, wyjątkowy. To on tworzy oś wokół, której toczy się...

Jakub Szwedo | 2010-12-09
Przeczytana: październik 2010

Jestem pewnie jedną z wielu osób, które na ogół nie przepadają za fantastyką, ale którym saga o Wiedźminie bardzo przypadła do gustu.

Jest kilka powodów:

1. Świat. Brudny, brutalny, niebezpieczny. Brak kolorowych smoków, wesołych wróżek i pięknych elfów. W Wiedźminie zamiast tego mamy obrzydliwe bestie, czarodziejki-zimne-suki i mordujące, głodujące elfy.

2. Odniesienia do kultury słowiańskiej. Mnóstwo nazw, stworów z legend, roślin, mikstur i podobnych rzeczy. Dzięki temu można się poczuć "jak u siebie".

3. Akcja. Czytanie całego rozdziału o uczcie z zapartym tchem? Bez problemu. Pełne napięcia zwroty akcji, nieoczekiwane historie? W prawie każdym opowiadaniu.

4. Humor. Czarny, śmieszny i cholernie dobry. W dialogach sarkazm i ironia bywa niesamowicie gęsto.

5. Postać Geralta. Jedna z najciekawszych postaci książkowych jakie dane mi było poznać. Charakterystyczny, nie da się go z nikim pomylić. No i ten jego zawód...

romeo | 2017-10-17
Przeczytana: 17 października 2017

Czasem wracam do tych absolutnie rewelacyjnych opowiadań, z którymi pierwszą znajomość zawarłem już dawno bo w latach 90.Potem następny tom i pięć tomów powieści składających się na wiedźmińską sagę. Trudno o lepsze fantasy. Sapkowski dorównuje największym mistrzom gatunku z Tolkienem i Le Guin na czele.

Osobiście najbardziej lubię i cenię opowiadanie "Kwestia ceny". Autor pięknie podejmuje znany z baśni temat dziecka-niespodzianki i stwarza przekonujący obraz świata i ludzi w nim funkcjonujących. Dodajmy, że od tego opowiadania właściwie wszystko się zaczyna i przedstawia oo wydarzenia kluczowe dla dalszego rozwoju wypadków.

I tyle. Niech mówią co chcą, ale Sapkowski to absolutna współczesna klasyka.

Dominika | 2017-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2017

Geralt z Rivii to bohater, który zasłynął przede wszystkim z książek Sapkowskiego oraz gier komputerowych. Telewizja do tej pory niezbyt mu sprzyjała, ale taki stan rzeczy może się zmienić, jeśli Netflixowi uda się nakręcić porządny serial fantastyczny. A dobra fantastyka nie nudzi i nie starzeje się.

Czytając "Ostatnie życzenie" często myślałam o tym, że tłumacze mają przy sadze o Wiedźminie mnóstwo pracy, autor bowiem nie szczędzi wielu wymyślnych słów. Jestem ciekawa więc w jakim stopniu udało im się przełożyć klimat przygód Geralta na inne języki.

Po tym jednym tomie nadal nie wiem czy lubię głównego bohatera. Chyba potrzebuję więcej opowieści o nim, żeby wyrobić sobie konkretną opinię. Stąd w końcu sięgnę po dalsze części, ale nie śpieszy mi się, ponieważ ochów i achów na razie nie ma. Choć od początku czułam, że przyjemnie dokończę całość. I tak się stało.

Najbardziej w samej książce wciągnęły mnie kolejne przygody, czyli zmagania Geralta z coraz to nowym wrogiem. Jak...