Zgłosuj na książki roku 2017

Nela i Artur.Koncert intymny Rubinsteinów

Wydawnictwo: Agora SA
mariola

On – ekstrawertyczny geniusz, słynny pianista, ona – córka wielkiego dyrygenta, piękna, wykształcona, gospodarna. Zjeździli cały świat, poznali najsłynniejszych ludzi swoich czasów, wychowali czworo dzieci. Wydawało się, że przez kilkadziesiąt lat żyli pełnią życia i miłości jak z bajki, a jednak przy śmierci Artura była inna kobieta… Artura Rubinsteina (1887-1982), jednego z największych...

Artura Rubinsteina (1887-1982), jednego z największych artystów XX wieku, nie trzeba nikomu przedstawiać. Urodzony w Łodzi „król życia” ćwiczył tylko cztery godziny dziennie, by starczyło mu czasu na wszystkie przyjemności, wśród nich legendarne biesiadowanie po koncertach. Ale największą radość dawały mu kobiety, bodaj od zawsze i do sędziwego końca. I choć w osobie o pokolenie młodszej Neli Młynarskiej (1908-2001), córki wielkiego dyrygenta, znalazł partnerkę idealną, nie umiał i nie starał się być wierny. Jej wyrozumiałość, opiekuńczość i misternie stworzona strategia obchodzenia się z nieprzewidywalnym geniuszem miały jednak swoją cenę…

Pełna pasji i nieoczekiwanych zwrotów jak muzyka ich ulubionego Chopina, opowieść o niezwykłym, trwającym blisko pół wieku związku, z Warszawą, Wenecją, Paryżem, Nowym Jorkiem i Kalifornią w tle, jest też historią zeszłowiecznych zawieruch i opatrzoną mnóstwem anegdot kroniką wykwintnego życia towarzyskiego z udziałem niemal samych sław, od Einsteina po Grace Kelly.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

CORO | 2018-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2018

Bardzo ciekawa historia życia Artura Rubinsteina, wielkiego pianisty wirtuoza.
Wielka sława, koncerty, aplauzy publiczności i obcowanie z elitą na całym świecie.Pobyty w Polsce, relacje rodzinne i związki z kobietami. Życie w rodzinie i pojawianie się czwórki dzieci. U boku zawsze wierna, oddana i niezastąpiona żona- Nela z Młynarskich. Dożyli długich lat, nie zawsze w porozumieniu i szczęściu. Życie artystyczne- wyjazdy w trasy koncertowe często obojga rodziców, rzuciły cień na więzi rodzinne. Dużo pikantnych szczegółów poznacie czytając dobrze napisaną książkę. Polecam.

KingaB | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018

Dla koneserów, miłośników sztuki, moli książkowych, piękna książka, nie dla każdego jednak, a szkoda...

Paweł | 2018-02-10
Przeczytana: 03 lutego 2018

Pełna recenzja: http://przymuzyceoksiazkach.pl/2018/02/ula-ryciak-nela-i-artur-koncert-intymny-rubinsteinow-recenzja/

Na pewno jest to książka ważna i wartościowa, dokumentująca życie niezwykłego człowieka i jego słabości. Ma też sporo fajnych momentów, które nadają książce unikatowy rys, jak choćby ważny wątek kulinarnych talentów Neli. Jednak żeby wychwycić te plusy, trzeba przebrnąć przez wiele akapitów nieczytalnych, które u co wrażliwszych czytelników spowodują pewnie atak śmiechu albo stan przedzawałowy (w zależności od rodzaju wrażliwości). Dobrze, że ta biografia powstała, ale myślę, że Rubinstein i jego żona zasługują na coś lepszego.

bigliliput | 2018-02-03

Nietypowa biografia. Oryginalny język, poetycki miejscami, jakby oddawał monolog wewnetrzny bohaterow. Tempo zmienia się, zupelnie jak w koncercie muzycznym. Ciekawe ekseprymenty z retrospekcją. Dużo tła historycznego, piękna książka, ale z bardzo smutnym zakonczeniem.

magdalenani | 2018-02-04

Książka jak prawdziwy koncert, są upadki i wzloty, dźwięki niskie i wysokie, nie można się oderwać i za sprawą poetyckiego języka i całej gamy wydarzeń, barwnie opisanych sław epoki, czuć smaki i zapachy. Jest intensywnie i poruszająco.

Nata_lena | 2018-02-16
Przeczytana: 01 lutego 2018
MaciejUr | 2018-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2018
Rubinstein. Nela Rubinstein

Znamy go jako wielkiego pianistę. Artur Rubinstein wirtuozersko grał Chopina, Brahmsa czy Rachmaninowa, występował z najlepszymi orkiestrami w Europie i Stanach Zjednoczonych. U jego boku zaś, ukryta w cieniu przez wiele lat, stała dbająca o niego pod każdym względem żona, Nela. To o niej jest ta książka. „Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów” Uli Ryciak już w księgarniach.

Patronaty tygodnia

Od biografii Wojciecha Kurtyki, przez kolejną część przygód komendanta Servaza – bohatera „Nocy” Bernarda Miniera – i nową książkę Anety Jadowskiej, aż po „Kobietę w oknie” A.J. Finn. A to nie wszystko! Aż 14 tytułów polecamy w tym tygodniu Waszej uwadze. Wszystkie zostały wydane pod naszym patronatem.