Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów

Wydawnictwo: Agora SA
mariola

On – ekstrawertyczny geniusz, słynny pianista, ona – córka wielkiego dyrygenta, piękna, wykształcona, gospodarna. Zjeździli cały świat, poznali najsłynniejszych ludzi swoich czasów, wychowali czworo dzieci. Wydawało się, że przez kilkadziesiąt lat żyli pełnią życia i miłości jak z bajki, a jednak przy śmierci Artura była inna kobieta… Artura Rubinsteina (1887-1982), jednego z największych...

Artura Rubinsteina (1887-1982), jednego z największych artystów XX wieku, nie trzeba nikomu przedstawiać. Urodzony w Łodzi „król życia” ćwiczył tylko cztery godziny dziennie, by starczyło mu czasu na wszystkie przyjemności, wśród nich legendarne biesiadowanie po koncertach. Ale największą radość dawały mu kobiety, bodaj od zawsze i do sędziwego końca. I choć w osobie o pokolenie młodszej Neli Młynarskiej (1908-2001), córki wielkiego dyrygenta, znalazł partnerkę idealną, nie umiał i nie starał się być wierny. Jej wyrozumiałość, opiekuńczość i misternie stworzona strategia obchodzenia się z nieprzewidywalnym geniuszem miały jednak swoją cenę…

Pełna pasji i nieoczekiwanych zwrotów jak muzyka ich ulubionego Chopina, opowieść o niezwykłym, trwającym blisko pół wieku związku, z Warszawą, Wenecją, Paryżem, Nowym Jorkiem i Kalifornią w tle, jest też historią zeszłowiecznych zawieruch i opatrzoną mnóstwem anegdot kroniką wykwintnego życia towarzyskiego z udziałem niemal samych sław, od Einsteina po Grace Kelly.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Ewelina książek: 65

Ciężar nienasycenia

„Wszystkie pojawiające się tu osoby, miejsca i zdarzenia są prawdziwe. Fikcyjna jest tylko nadzieja, że istnieje jeden właściwy algorytm do zapisu miłości, który rozpoczynałby się w chwili narodzin bohaterów, a kończył w dniu ich śmierci. Nadziei takiej nigdy nie żywiłam i liczę na to, że nikt nie będzie jej tu szukał”. Tych kilka zdań Uli Ryciak, wprowadzających w opowieść biograficzną „Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów”, wydaje się kluczowych dla najnowszej książki autorki. Rzeczywiście, na próżno będzie czytelnik szukał w tej historii jasno zdefiniowanych praw czy przewidywalnej struktury, która zaprowadzi go do finału. To biografia rządząca się własnymi prawami, zarówno w swojej konstrukcji, stylu, jak i języku autorki.

Ula Ryciak, autorka znakomitej biografii „Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej”, tym razem wzięła na warsztat historię związku wybitnego i słynnego na całym świecie pianisty Artura Rubinsteina (1887-1982) z młodszą o pokolenie Nelą Młynarską (1908-2001), nieznaną szerszej publiczności córką polskiego dyrygenta. Efektem pracy autorki jest imponujący zapis intymnej relacji rozgrywającej się na tle wojen i przemian geopolitycznych XX stulecia. Jednak to nie kronika towarzyska światowych salonów czy liczne anegdoty ani nawet nie wybitne osobistości przewijające się na kartach tej opowieści stanowią o jej sile.

Tym, co najbardziej ujmuje w najnowszej książce Ryciak, jest dokonane przez autorkę studium przypadku, któremu podporządkowana została struktura opowieści. Rezygnacja z chronologii oraz eksperymentowanie formą sprawiają, że zamiast klasycznej biografii książka momentami zbliża się do powieści, w innych miejscach do reportażu. Zabiegi te, bardzo udane zresztą, powodują, że czytelnik mimowolnie otrzymuje wgląd do wieloletniej, targanej namiętnościami, a zarazem niezwykle dramatycznej relacji damsko-męskiej. Autorka odsłania te fakty i okoliczności z życia tytułowej pary, które zwyczajowo, tak po ludzku, chciałoby się ukryć. I co najistotniejsze – to czytelnik ma dalej wnioskować, ma wyrobić sobie osąd. Ma zmierzyć się z życiem, które na pozór wydawało się niczym z bajki, a w którym – jak się wydaje – wielka miłość przerodziła się w wielką samotność.

Po „Koncercie intymnym Rubinsteinów” nie należy oczekiwać wielkich przeżyć – autorka bowiem narrację snuje powściągliwe, bez pośpiechu, jakby w zwolnionym tempie. Z jej researchu wyłaniają się postacie, których nie można włożyć w ramki ani jednoznacznie zaszeregować. Można je wielbić. Można równocześnie żywić głęboką niechęć. Można nie rozumieć ich postępowania. Można się gorszyć. Można wreszcie pocieszać się naiwną myślą, że na szczęście to nie o nas. I właśnie dlatego historia opowiedziana przez Ryciak jest tak prawdziwa.

Ewelina Tondys

Jolanta | 2018-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2018

Życie z geniuszem - wielkim artystą wymaga poświęceń i rezygnacji z własnych marzeń. Przy okazji jednak, dostarcza wielu przeżyć i doznań, zwłaszcza jeżeli towarzyszy temu miłość. Nela, z domu Młynarska, chciała być tancerką, ale zakochała się. Miała wtedy 24 lata, i w 1932 roku wyszła za mąż za 45 letniego, słynnego już pianistę, Artura Rubinsteina. Jego karierze przyporządkowała całe swoje dalsze życie. Podziwiając go, jeździła z nim na wszystkie koncerty, po całym świecie. Prasowała ubrania, gotowała i wydawała wspaniałe, wykwintne przyjęcia. Choć żyła w jego cieniu, to była zawsze wielką damą. Przez ich domy przewijali się sławni artyści, dyplomaci, arystokraci, sławni ludzie. Najważniejszy jednak był zawsze Artur, nawet wtedy, kiedy pojawiły się na świecie ich dzieci.
Czy potrafił docenić lojalność i oddanie Neli? Słynął z romansów, ale byli ze sobą pół wieku. Ciosu jaki jej zadał u kresu życia, zupełnie się nie spodziewała. Miał wtedy 90 lat, a ona 68.
To dość nietypowa...

Świetna słodko - gorzka historia rodzinna Anieli i Artura Rubinsteinów rozgrywająca się w tle wielkich wydarzeń historii, w salonach artystycznych Warszawy, Paryża, Nowego Jorku, Moskwy , Wenecji i wielu innych miejscach .Historia przepełniona wielkimi postaciami związanymi nie tylko wspólną pasją muzyki, ale też tańca, literatury , malarstwa czy postaci królów i księżniczek ( księżna Grace Kelly ).
Podróż do Wenecji po śmierci męża wyzwala w Neli nie tylko nostalgię i wspomnienia, ale jest też osobistym rozrachunkiem wspólnie spędzonych z Arturem Rubinsteinem ponad pięćdziesięciu lat. Nigdy nie był to związek partnerski, od samego początku małżeństwa, nocy poślubnej spędzonej przez Artura z byłą kochanką po jego rozpad . Czy można zrozumieć tok myślenia wielkich artystów , czy egoizm jest ich drugim imieniem, czynnikiem warunkującym talent ? Młodziutka Nela wiążąc się ze starszym o ponad dwadzieścia lat Arturem przekreśliła wszystkie swoje marzenia, o balecie, o...

Olena | 2018-03-27
Na półkach: Przeczytane, Biografie
Przeczytana: 27 marca 2018

Jakiś czas temu w audycji „Moje Książki” w radiowej Jedynce usłyszałam o biografii państwa Rubinsteinów. Wtedy postanowiłam, że stanę na rzęsach, ale książkę ową zdobędę :-). Na szczęście obyło się bez wyczynów akrobatycznych, a obiekt pożądania i tak trafił w moje ręce.
On, Artur – światowej sławy pianista uważany za bon vivanta, otoczony wianuszkiem adoratorek. Przyzwyczajony, że wszystko kręci się wokół niego. Obdarzony słuchem absolutnym; nikt jak on nie grał Chopina (no może poza samym ś.p. panem Fryderykiem).
Ona, Nela – żona swojego męża, zawsze w jego cieniu, zawsze na posterunku jako asystentka, recenzentka, osoba towarzysząca w podróży, na koncertach czy rautach, szoferka, kucharka, garderobiana etc. I oczywiście matka jego czwórki dzieci. Obdarzona smakiem absolutnym; nikt jak ona nie przyrządzał bigosu, raków, mazurków. Najwięksi szefowie kuchni brali u niej korepetycje. Dzisiaj byłaby autorytetem kulinarnym z dumnym tytułem Masterchefa. Wtedy była tylko kurą domową...

srebrnanatalia | 2018-11-13
Przeczytana: 28 lipca 2018

Pasjonująca opowieść o, trwającym niemal pół wieku, niezwykłym, trudnym, zakończonym dramatycznie małżeństwie dwóch silnych osobowości.
"Artur był dla niej wszystkim. Choć od początku wiedziała, kim jest. Może nawet wbrew temu? Gdy się poznali, już otaczała go aureola sławy. Nie tylko. Ciągnęła się też za nim fama uwodziciela"
Poświęciła życie dla człowieka, który uważał, że "jeden dzień w Wenecji doskonale wolny, u boku kobiety marzeń, jest więcej wart niż prozaiczne życie w małżeństwie." Cóż, widocznie nie tylko Temida jest ślepa.

Ewelina Tondys | 2018-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

CORO | 2018-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2018

Bardzo ciekawa historia życia Artura Rubinsteina, wielkiego pianisty wirtuoza.
Wielka sława, koncerty, aplauzy publiczności i obcowanie z elitą na całym świecie.Pobyty w Polsce, relacje rodzinne i związki z kobietami. Życie w rodzinie i pojawianie się czwórki dzieci. U boku zawsze wierna, oddana i niezastąpiona żona- Nela z Młynarskich. Dożyli długich lat, nie zawsze w porozumieniu i szczęściu. Życie artystyczne- wyjazdy w trasy koncertowe często obojga rodziców, rzuciły cień na więzi rodzinne. Dużo pikantnych szczegółów poznacie czytając dobrze napisaną książkę. Polecam.

Madeleineironique | 2018-03-05

Z książkami biograficznymi oraz tymi jedynie na nich opartymi jest pewien problem. Gdyby oddzielić to, na co miał wpływ autor od tego, na co nie miał- szybko okazuje się, że nie książka jako dzieło pisarza, a sama historia nam się podoba. To ona nas przyciąga, każdy wzlot, każdy upadek, wszystkie te podróże, smutki i radości. W tym przypadku nie jest inaczej, historia sama w sobie oferuje wiele, a z pewnością więcej od autorki. Opowiedziana dość lekko, czasem zbyt lekko, historia niecałych 100 lat, w trakcie których przez życia bohaterów przewija się większość znanych postaci z całego świata. Biografia? Z pewnością tego tak nie nazwę, co najwyżej opowiastka, bardzo subiektywna opowiastka. Dość naiwna narracja, ale wciąż przyjemna. Polecam, by oderwać się od cięższych lektur i na chwilę udać się w podróż pełną pasji i... zmarnowanych momentów. Bo książka ma ich wiele, tak samo jak i życia tytułowch bohaterów.

MariaJolanta | 2018-05-17
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

"Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów"- nie nazwę tej książki biografią. Raczej historią, opowieścią o związku i wzajemnych relacjach małżeńskich. To, co wyraźne, to ślepa i jednostronna miłość pani Anieli do pana Artura. Poświęcenie siebie i swych marzeń ukochanemu człowiekowi. Niedostrzeganie, a może wypieranie tego, co ewidentnie widoczne: "Porwana przez napęd miłości ani nie zechce brać do siebie tego, co słyszała o reputacji męża, ani myśleć o potencjalnej utracie własnej tożsamości (...)". A nawet oszukiwanie siebie, bo przecież dzieci wiedziały: "Mamo, posłuchaj mnie wreszcie, on to robi od lat, całe życie(...) Dlaczego ty mi tego nie powiedziałaś dwadzieścia lat temu, szepnęła Nela(...) ułożyłabym sobie z kimś życie.". Książkę dobrze się czyta, chociaż są fragmenty z przesadzoną poetyką i porównaniami ("Przypływa do niej inna Wenecja. Żrąca. Jak ropny wyciek. Ciemna i martwa"). Podoba mi się, że wątki poboczne są ciekawe i nie nazbyt rozbudowane....

Paweł | 2018-02-10
Przeczytana: 03 lutego 2018

Pełna recenzja: http://przymuzyceoksiazkach.pl/2018/02/ula-ryciak-nela-i-artur-koncert-intymny-rubinsteinow-recenzja/

Na pewno jest to książka ważna i wartościowa, dokumentująca życie niezwykłego człowieka i jego słabości. Ma też sporo fajnych momentów, które nadają książce unikatowy rys, jak choćby ważny wątek kulinarnych talentów Neli. Jednak żeby wychwycić te plusy, trzeba przebrnąć przez wiele akapitów nieczytalnych, które u co wrażliwszych czytelników spowodują pewnie atak śmiechu albo stan przedzawałowy (w zależności od rodzaju wrażliwości). Dobrze, że ta biografia powstała, ale myślę, że Rubinstein i jego żona zasługują na coś lepszego.

Muminka | 2018-10-21
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 października 2018

Jedna z książek obok których nie można przejść obojętnie. Niestety nie miałam przyjemności poznać genialności Uli Ryciak we wcześniejszej odsłonie. Jednak po tej lekturze wiem, że na pewno muszę po nią sięgnąć.
Choiaz Atur Rubinstein fascynował biografów i badaczy,mniej można powiedzieć o pozostającej w cieniu Neli. Mariaż dosć niezwykły, bo nikt nie wierzył, że to stadło będzie udane,z ważywszy na wrażenie, jakie wywierał od lat Artur na płci pięknej i jego liczne romanse.
Ula RYciak nie marginalizując Neli stworzyła pogłębiony obraz ich związku, który przeżywał wiele wzlotów i upadków. Jednakże po śmierci męża stała na straży jego spuścizny i pielęgnowałą pamięć o nim.
Można powiedzieć,ze połączyłą ich muzyka. Nela była wykształcona muzycznie niejako z urzędu, gdyż jej ojciec był słynnym dyrygentem. Panna młoda oszołomiona była słąwą wybranka, wyjechali w podróż poślubnądo Stanów. Nela nie wiedziałą,że Arturskirował się do dawnej kochanki i w jej ramionach czule się żegnał z...