Powraca legendarny magazyn. "Fenix Antologia" to reaktywacja jednego z najbardziej znanych periodyków na polskim rynku fantastycznym. W numerze opowiadania, publicystyka branżowa oraz komiksy. * Opowiadania Paweł Ciećwierz - Mój Aniele Agnieszka Hałas - Czarne i czarniejsze Paweł Ciećwierz - Straszna Rafał Cichowski - Wszystko już było Marta Sobiecka - Autochton Romuald Pawlak - Skimmo i...

* Opowiadania

Błażej Kurowski - Combo Elfiki

źródło opisu: Własny

źródło okładki: Wydawca, autor ilustracji - Piotr Michalak

Michał | 2018-02-07

Ciesze się, że po kilkunastu latach powrócił mój ulubiony, trochę odmieniony, magazyn i trzymam kciuki za tym, żeby nie była to jakaś efemeryda.
Prawie wszystkie opowiadania oceniam dobrze, miejscami bardzo dobrze. Spodobały mi się zwłaszcza teksty Pawła Ciećwierza i Rafała Cichowskiego. Oramus ze swoją starą rubryką jak dawniej świetny :)

Jeżeli mam się do czegoś przyczepić to do dwóch felietonów, a zwłaszcza do wynurzeń R. Cichowskiego na temat jego doświadczeń z rynkiem wydawniczym. Historia na scenariusz do odcinka "Trudnych spraw", do tego przeplatana wulgaryzmami. Puenta mówiąca, że autor nie spalił jednak książek Pilipiuka, pomimo tego, że go nie lubi!!! ma świadczyć o dojrzałości Cichowskiego? Problem nierównego traktowania w społeczności fantastycznej treści z self-publishing, albo vanity pewnie istnieje, ale Cichowski napisał o nim w taki sposób, że nie dziwią mnie rzekome ataki na niego na jakichś forach, albo grupach.
Drugi felieton to ten nt. recenzji pisanych...

herodot83 | 2018-03-01
Przeczytana: 28 lutego 2018

Nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że eseje miały nieco pompatyczny blask chwały czasów, które nie mogą i bez wątpienia nie powrócą. Nie zmienia to jednak faktu, że wskazywały intelektualne tropy prowadzące do refleksji. Różnorodność opowiadań, spowoduje że każdy znajdzie coś dla siebie oraz bez wątpienia czymś się rozczaruje. Zdecydowanym minusem jest pozbawienie elektronicznego wydania grafik - w mej ocenie chybiona decyzja, ale zobaczymy co będzie dalej.

Tomasz | 2018-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2018

Miałem duże nadzieję... a wyszło jak zwykle.

Tak, pamiętam oryginalnego Fenixa. A raczej chciałbym pamiętać, bo czytałem dzieciem będąc.

Jeżeli chodzi o opowiadania to tutaj czepiać się nie będę - są te lepsze, są te średnie... no i te trochę odbiegające poziomem od reszty. No ale to cecha pism tegoż typu, więc tutaj żadnych zastrzeżeń.

Za to publicystyka... no tak straszliwego festiwalu bufoniady, samouwielbienia oraz przeświadczenia o własnej świetności (przy jednoczesnym pisaniu nadętych komunałów) to nie czytałem... nigdy? Oczywiście, są chwalebne wyjątki... ale to wyjatki. O literaturze, nawet pulpowej powinno się pisać tylko i wyłącznie z ustawową licencją, bo nie daj borze zielony weźmie się za to amator i nie doceni, blogosfera jest fe, a kiedyś Panie kochany to były czasy.

Czytałem wersję elektroniczną - niestety skład jest bardzo zły (nie czepiam się tu braku zawartości z papieru bo jest on dobrze oznaczony), a sam plik wygląda źle. Minusik za to.

Mam nadzieję, że...

Bartek Biedrzycki | 2018-01-12

Nie do końca wypada, żeby naczelny oceniał czy komentował jakoś szeroko, ale powiem wam: kupcie, przeczytajcie, sami się przekonajcie.

natlazielna | 2018-07-31
Batalia | 2018-07-13