Wyzwanie czytelnicze LC

Cykl: Spin off Skazaniec (tom 1) | Seria: Skazaniec
Wydawnictwo: KAGO
literatura polska
mclena

"Hrabia" to literacki debiut autorstwa Roberta Gałki. Akcja jest osadzona na przełomie ubiegłych stuleci i toczy się w jednym z miast zaboru rosyjskiego. Młody mężczyzna zostaje przypadkowym świadkiem kradzieży i to nieoczekiwane zrządzenie losu kształtuje jego dalsze życie. Bohater powoli wsiąka w brutalną rzeczywistość przestępczego marginesu, gdzie człowiek jest tyle wart, ile ukradnie drugiemu. Henryk Duszański ulega pokusie i w pełni świadom własnego wyboru wkracza w świat, który rządzi się swoimi prawami. Pobiera nauki złodziejskiego rzemiosła - uczy się kieszonkowych kradzieży oraz technik włamań do cudzych posiadłości. Powiedzenie „można z nim konie kraść” w wypadku bohatera książki, nabiera dosłownego znaczenia.
Na uznanie zasługuje barwny język literacki, który wiernie oddaje ducha minionych czasów, a wartkie dialogi sprawiają, że złodziejską opowieść czyta się jednym tchem.

źródło opisu: https://www.facebook.com/wydawnictwo.kago/

źródło okładki: https://www.facebook.com/wydawnictwo.kago/

ZaaQazany | 2018-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2018

Spin-off. Czy nie lepszy od protoplasty?

Hrabia. Karmannyj wor będący spin-off’em Skazańca autorstwa Krzysztofa Spadło, śmiało wyrasta na samodzielną pozycję. Przedstawiona w tomie biograficzna narracja Hrabiego vel Henryka Duszańskiego, opierając się na jednej z postaci przewijających się w życiu Ropucha, wyrasta na mającego do opowiedzenia własną niebanalną historię.
Lekkość, z którą Robert Gałka posługuje się słownictwem, zapożyczonym z jidysz czy gwary przestępczej, nadaje lekturze aury powieści historycznej. I jak mówi sam autor, Hrabi bliżej do powieści środowiskowej. Kariera, rozwój przestępczy jako podstawa bytu i realia początku XX-wieku tworzą warstwę prawdziwego życia, arcyciekawego „środowiska zawodowego”.
Autor dobrze odrobił lekcję i zaprezentowana książka rzeczywiście zainteresuje czytelnika. Tom 1 zapowiada ciekawy cykl, którego kulminacją pewnie będzie spotkanie z Ropuchem w kolejnym którymś tam tomie 😉 Polecam.

jousna | 2018-09-23

Do wysłuchania audiobooka skłoniły mnie bardzo wysokie oceny wystawione na LC. Początek książki nie do końca przekonał mnie, że to moje klimaty czytelnicze. Ale z każdym wysłuchanym fragmentem coraz bardziej przekonywałam się do tego utworu. Akcja toczy się na początku XX wieku w jednym z miasteczek znajdującym się pod zaborem rosyjskim. Książka opowiada o środowisku złodziei, tzw. doliniarzy, czyli kieszonkowców. Do ich grupy dołącza młody chłopak Heniek. Z ciekawością śledziłam jego ścieżkę edukacyjną, mającą na celu zrobienie z niego doliniarza potrafiącego okraść każdego „frajera” i nie dającego się złapać i osadzić w „cieniu”. Mimo, że bohaterowie książki to ludzie z marginesu społecznego, to jednak żyjący wg pewnych zasad. Mogli na siebie liczyć w każdej sytuacji, działali wspólnie, wspierali się. W miarę rozwoju akcji naprawdę ich polubiłam. Denerwowałam się każdą ich złodziejską akcją, trzymałam kciuki, aby nie zostali złapani. Bo tak naprawdę wielu z nich to ludzie...

Nina | 2018-04-05
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

Cóż mogę napisać...Bałam się tej książki, wiedziałam, że to nie Skazaniec, wiedziałam, że to nie Spadło, wiedziałam, że nie będzie tak samo. Wiedziałam też, że Krzysztof Spadło nie wypromowałby miernoty, nie naraziłby swojej reputacji. To było trochę jak "chciałabym, a boję się" :) Teraz już wiem, nie ma się czego bać! Warto poznać historię Hrabiego. Nawet jeśli ktoś nie lubił tej postaci w serii Skazaniec, polubi ją teraz, nie można nie polubić tego człowieka. Mimo że para się tym czym się para, to wciąż bardzo sympatyczny młody człowiek.
W pierwszym tomie poznajemy młodego Heńka Duszańskiego i początki jego złodziejskiej kariery. Muszę przyznać, że Robert Gałka ma niezwykły dar snucia opowieści, fantastyczne dialogi, znakomicie oddające ducha epoki plus zwroty rosyjskojęzyczne, jidysz, typowa gwara półświatka, czyni lekturę niezwykle przyjemną. To naprawdę świetny debiut.
Panu Robertowi gratuluję pomysłu i talentu, Krzysztofowi Spadło gratuluję dobrego nosa.
Teraz będę czekać...

mclena | 2018-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

"Raz się żyje, raz się zdycha, dzisiaj luksus, jutro kicha. Złodziejski los, złodziejska dola bracie."

Jako fanka pióra Pana Krzysztofa Spadło i jego fenomenalnej serii "Skazaniec" jestem łasa na wszystko związane z powieścią. Kiedy doszła wiadomość o projekcie "Spin-Off Skazaniec", który rozpoczyna książka o losach Hrabiego byłam nastawiona sceptycznie - z wielu względów. Po pierwsze - to nie Krzysztof Spadło ją napisał, po drugie Hrabia w "Skazańcu" nie jest postacią pozytywną i już samo to jest dość trudnym orzechem do zgryzienia. Po trzecie, nie byłam osobiście pewna, czy chcę poznać Hrabiego - to nie Stefan, który czaruje słowem, lecz zupełnie inna postać i gdzieś delikatnie czułam dystans i lekkie uprzedzenie. Po czwarte - ci co czytali "Skazańca" wiedzą jak Hrabia skończył i tutaj troszkę zaczyna się konflikt interesów - bo czy można napisać dobrą powieść znając jej finał? Jak się okazuje można, i to naprawdę genialną książkę!

Zacznę od tego, że "Hrabia. Karmannyj...

'' Twarde łapy ma cham od pługa , fachowiec rączki zadbane jak panienka ze stancji powinien mieć , inaczej karmana nie zdoisz , co najwyżej możesz koniowi śniadanie z wozu sprzątnąć ''

Henio Duszański , młodziutkie chłopię , pacholę niemal jeszcze , włóczy się po targu w Staszowie . To komuś konia popilnuje , to starozakonnym towar do kantoru odniesie i zawsze jakaś moneta wpadnie . Matka naszego młokosa odumarła go już , a ojciec , mimo iż porządny i pracowity człowiek , nijak nie potrafi pogodzić się z jej śmiercią i coraz częściej zagląda do przysłowiowego kieliszka . Heniek opowiada nam czytelnikom , jako narrator , swoją historię . Skąd ksywa '' Hrabia '' się wzięła i do niego przylgnęła już na całe jego krótkie życie , jak uczył się złodziejskiego fachu . Te fragmenty to bardzo dokładny instruktarz , który mimo upływu lat niewiele się zestarzał . Wszak ludzie wciąż noszą przy sobie coś czego raczej nie chcieli by stracić czy zgubić . Manekin z dzwoneczkami zagościł nawet w...

darek_lask | 2018-09-19
Przeczytana: 19 września 2018

"Produkt Skazańcopodobny" bardzo przyjemnie mnie zaskoczył.
Powieść jest bardo dobra i dużo lepsza od "Skazańca" w warstwie językowej. Nie ma ckliwych opisów, przesadnie rozbudowanych określeń, radośnie tworzonych frazeologizmów itp.
Z nerwem napisana historia, wiarygodni bohaterowie a do tego tło obyczajowe i historyczne - słuchało się z przyjemnością i zainteresowaniem.
Kamil Pruban świetnie "robi Żydów", trochę gorzej Rosjan.
Czekam na opis dalszych losów Heńka z niecierpliwością. Autorowi życzę wielu sukcesów, sobie wielu Jego książek.
A bieda niech się wścieknie!

Grazia_czytaninka_ | 2018-03-22
Przeczytana: 22 marca 2018

Coraz częściej sięgam po debiuty literackie i coraz częściej mnie one zaskakują. Sięgając po Hrabiego zastanawiałam się, czego mogę się spodziewać, czy lektura przypadnie mi do gustu i czy będzie napisana na takim samym poziomie co Skazaniec. Jak myślicie, czy Hrabia podołał moim wymaganiom?

Henryk Duszański to dobry chłopak, który, wie co to ciężka praca i się jej nie boi. Pomaga swemu ojcu na gospodarce i zna się na koniach jak mało kto. Pewnego dnia jednak staje się świadkiem kradzieży, co całkowicie odmienia jego życie. Od tego dnia wkracza w świat, w którym nikt nie przestrzega panujących zasad, a którym rządzi pieniądz. Zostaje wciągnięty w naukę kradzieży kieszonkowych i włamań. Czy rządza zdobywania łatwego łupu i pieniędzy nie zgubi go po drodze? Czy to dobry świat dla ludzi takich jak on?

"Wróciłem do obrządku, pogrążając się w myślach. Zdawało mi się, że złapałem Pana Boga za nogi. We współpracy z doliniarzami pokładałem swoją przyszłość. Łatwy pieniądz, bez...

Jagoda | 2018-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Bardzo ładna książka instruktażowa. Wprawdzie dziś kradnie się głownie w sieci, ale wciąż jeszcze ludzie noszą przy sobie portfele czy inne precjoza. Roberta Gałka zaś wprowadzając nas w świat Henryka Duszańskiego niejako mimochodem uczy przy pomocy jakich technik i rekwizytów szkolić się na doliniarza.
Poza tym książka nie spełniła nadziei jakie w niej pokładałam. Uważałam, że po prostu będzie to lektura, która pozwoli mi z mniejszą niecierpliwością oczekiwać na kolejny tom Skazańca, a tymczasem... teraz z równą niecierpliwością jak na kolny odcinek przygód Ropucha będę czekać na dalsze przygody Hrabiego. Jeśli kolejne spin offy Skazańca będą równie dobre niedługo przestanę mieć czas na inne lektury.
Trzeba przyznać, że Krzysztofowi Spadło należą się podwójne gratulacje - nie dość, że stworzył bardzo dobry cykl to jeszcze inspiruje innych do pisania równie dobrych powieści.

bagienka | 2018-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Założyłam konto na lubimyczytać właśnie z powodu tej książki i nie jest to jedyny historyczny moment (że tak to określę), który "Hrabia" spowodował w moim życiu :) Nigdy nie spodziewałabym się, że wciągnie mnie opowieść o złodziejskim półświatku. A już tym bardziej, że zostanę zagorzałą fanką złodzieja i będę mu kibicować w jego poczynaniach. Doprawdy, autor zdołał sprawić, że dobro i zło nabierają nowych znaczeń, a rzeczywistość okazuje się tym mniej czarno-biała, im bardziej podąża się za Heńkiem wgłąb tej historii.
Nie czytałam wcześniej "Skazańca" K. Spadło - widzę po recenzjach, że mogę się spodziewać po nim wszystkiego co najlepsze, ale już myślę z żalem o momencie, w którym dobrnę do zakończenia historii Heńka przedstawionej z innego punktu widzenia. Polubiłam drania, ech. Pozostaje czekać na tom drugi i oby nie ostatni. Jakkolwiek skończy się ta historia, zawsze wracam do ulubionych bohaterów - zatem do zobaczenia, Hrabio.

Nina | 2018-05-28
Przeczytana: 28 maja 2018

Pierwszy raz Heniek Duszański, ksywa Hrabia, ukradł. czyli skroił rabinowi zegarek z dewizką na staszowskim rynku. Mial czternaście lat. Wtedy to był przypadek. Ale spodobało mu się. A że cwany i zdolny był, czucie w palcach miał i inteligencją potrafił błysnąć, najlepsi w złodziejskim fachu wzięli go pod swoją opiekę i Hrabia coraz większe postępy robił. Tylko tyle, i aż tyle.

Czytelnicy cyklu o Skazańcu Krzysztofa Spadły spotkali się już z Hrabią ... we wronieckim więzieniu. Teraz za opis jego kariery wziął się debiutant, Robert Gałka (przez chwilę podejrzewałam, czy aby nie jest on alter ego Spadły). Brawa za smaczne scenki rodzajowe, niezłe chyba wyczucie klimatów ówczesnej (początki XX wieku) Polski i przede wszystkim za mistrzowskie władanie gwarą złodziejską, a także, na przykład, żydowsko-polskim żargonem. Idealny relaksujący audiobook w interpretacji Kamila Prubana, szczególnie podczas podróży samochodowych.