Krew na sutannie

Wydawnictwo: Prozami
kinga

Mark Biegler razem z komisarzem Biedą prowadzą śledztwo w sprawie śmierci prowincjała Edwarda Nasiadki, przełożonego Zgromadzenia Księży Katechetów. Wkrótce się okazuje, że wiódł on podwójne życie, sprzeczne z jego wizerunkiem szanowanego i uczciwego duszpasterza. Nie tylko prowincjał jednak miał coś do ukrycia – jego współpracownicy wyraźnie niechętnie udzielają informacji próbującym rozwikłać sprawę. Wśród tajemnic i niedopowiedzeń niemal każdy wydaje się podejrzany. Kto i dlaczego zabił prowincjała? Odsunięty ze stanowiska poczciwy ksiądz Ślęzak, nowi dyrektorzy szkoły i fundacji działających przy Zgromadzeniu, gadatliwy furtian, atrakcyjna księgowa, partner od ciemnych interesów czy ponętna Beata Tomczyk? I co wspólnego ma to morderstwo ze śmiercią jedenastoletniego ministranta sprzed trzydziestu lat?

źródło opisu: wydawca

źródło okładki: wydawca

Beata | 2018-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2018

Rewelacyjna powieść kryminalna pani Danki Braun. Uwielbiam czytać jej powieści. Ta wydała mi się wyjątkowo prawdziwa... świat polskiego kleru pokazany z pełnym realizmem - to tylko ludzie i jak wśród innych grup, są tu ludzie dobrzy - księża z prawdziwym powołaniem i ludzie źli - księża pragnący władzy i pieniędzy. Każdy z nas spotkał w swoim życiu "księdza Ślęzaka" i "prowincjała Nasiadkę". Akcja książki poprowadzona interesująco i spójnie, strona obyczajowa w powieści rzetelnie przedstawia to, z czym spotykamy się na co dzień. Smutne, ale prawdziwe. Najstraszniejsze jest to, że inspiracją do napisania powieści były prawdziwe wydarzenia.

Rewelacyjna powieść z serii kryminalnej, w której dziennikarz z Austrii Marek Birgel ,obecnie mąż nieślubnej córki Roberta Orłowskiego zostaje poproszony o rozwiązanie sprawy śmierci prowincjała Zgromadzenia Księży Katechetów.
Księża nie życzą sobie, aby ta sprawa trafiła do mediów i dlatego chcą żeby mordercę odkrył prywatny detektyw a nie policja i najlepiej, żeby mordercą nie był żaden ksiądz tylko osoba prywatna.
Podczas śledztwa w którym jednak uczestniczy też (chociaż nieoficjalnie) komisarz policji Bieda wychodzą na światło dzienne sprawy, które nie powinny wyjść. Okazuje się, że prowincjał prowadził podwójne życie, miał kochankę, dużo pił i prowadził nielegalne interesy.
Równolegle z prowadzonym śledztwem poznajemy pamiętnik pisany przez Beatę Tomczyk, która opisuje swoją wielką młodzieńczą miłość do Artura, a później małżeństwo z całkiem inną osobą i dalsze życie, które zniszczyła sobie na własne życzenie. A co ma pamiętnik do prowadzonego śledztwa....ano ma i to
dużo,...

Danka Braun nigdy mnie nie zawodzi. Najnowsza jej książka przestała się parę tygodni od premiery na półce ale nie z braku chęci z mojej strony ale braku czasu.

Nie odbieram tej książki jako kontrowersyjnej. Nie bardziej niż innych książek tej autorki.

Historia jest bardzo wciągają. Nie jest to tylko kryminał ale też świetna obyczajówka w najlepszym wydaniu. Nigdy nie zgadniecie kto zabił prawie do samego końca.

Powtarzam się jak zacięta płyta ale uważam, że Danka Braun to jedna z kilku najlepszych autorek obecnie tworzących w Polsce. Moim zdaniem jest w pierwszej piątce.

Wielką zaletą tej autorki jest to, że kontroluje swój talent i swoje ego pisarskie co jest dość rzadkie u kogoś z tak naturalnym talentem do opowiadania historii. Dlatego też każda jej książka, naprawdę każda jest udana.

Polecam bardzo gorąco.

Gosik62 | 2018-03-23
Przeczytana: 23 marca 2018

Kolejna świetna książka Danki Braun! Autorka porusza sprawę celibatu wśród księży, mówi że ksiądz to też człowiek i ma swoje człowiecze potrzeby.
Porusza też obecną sytuację polityczną, ustawę antyaborcyjną PIS-u (jakże na czasie - dzisiaj Czarny Piątek).
Historia kryminalna jest bardzo wciągająca, do końca trzyma w napięciu i nie daje odgadnąć kto zabił.
Akcja dzieje się dwutorowo - z jednej strony śledzimy postępy w śledztwie, z drugiej poznajemy tajniki bogatego życia Beaty spisane w formie pamiętnika.
Poznani w innych książkach autorki bohaterowie powodują, że od początku czujemy się swojsko, jak u siebie.
No i znowu gdzieś tam w tle występuje moje miasto - Słupsk. Polecam!!!

Gąska | 2018-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2018

W Zgromadzeniu Księży Katechetów zamordowany zostaje przełożony – prowincjał Edward Nasiadka. Dziennikarz Mark Biegler wraz z komisarzem Ryszardem Biedą dążą do schwytania mordercy, tylko kim on jest? Gadatliwą kucharką, poczciwym starym księdzem, seksowną księgową czy może jeszcze kimś innym? I co z tym wszystkim wspólnego ma śmierć ministranta sprzed trzech dekad?

Ta książka to prawdziwy majstersztyk. Za każdym razem, gdy czytelnik myśli, że zbliża się do rozwiązania zagadki, Danka Braun wprowadza zakręt w akcji i sprowadza go na inne tory. Książka przypomina mi starą grę planszową „Cluedo”, polegającą na wytypowaniu przestępcy, w „Krwi na sutannie” bowiem jest wielu podejrzanych, a to co wydaje się oczywiste, wcale takim nie jest.

Książka jest dość kontrowersyjna, ponieważ ukazuje księży w niezbyt korzystnej kreacji. Ich świat jest pewien hipokryzji, kłamstwa, grzechu i lewych interesów. Sama w realnym życiu poznałam takich duchownych. Nie możemy zapominać, że są oni zwykłymi...

Weronika | 2018-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2018

Książka ma potencjał. Początek intrygujący. Jednak w pewnym momencie zbyt dużo tych romansów księży i opisywania relacji Beaty przez kilka osób po kolei. W pewnym momencie tylko przerzucałam str 'bo już to wiem/ nic nie wnosi kolejny stosunek do wątku kryminalnego'. Wątek kryminalny miał potencjał, ale autorka go zmarnowała... Morderca wyjęty z kapelusza; równie dobrze można było wybrać dowolnego mordercę i dorobić do tego teorię. Maiłam wrażenie, że na końcu sobie autorka przypomniała o zabójstwie i wzięła pierwszego lepszego bohatera- totalnie mi to nie pasowało. Gdybym miała wybór nie poświęciłabym tak cennego teraz czasu na czytanie właśnie tej lektury.

Wiesława | 2018-03-10
Przeczytana: 10 marca 2018

Świetna lektura. Bardzo fajnie skonstruowana fabuła, a treść przekazywana w formie pamiętnika zamiast narracji, to strzał w dziesiątkę. Tematyka też bardzo interesująca i na czasie. Od dziś chwytam za wszystkie ksiązki Danki Braun. Wiele dobrego o nich syszałam, a teraz wreszcie sama sięgnęłam po tą książkę i jestem nią zauroczona. Polecam

werka777 | 2018-03-02
Przeczytana: 02 marca 2018

TYLU BOHATERÓW, ŻE ŚCIĄGA POTRZEBNA
Zaczyna się, jak zawsze, od ściągawki dla czytelników, rozpiski imion bohaterów, których jest tutaj niemało. I o ile takie pomoce wydają się czasami zbędnym dodatkiem, tutaj potrafią zdziałać wiele dobrego. Sama skorzystałam, by uniknąć zbędnych domysłów tam, gdzie nie było to konieczne. Autorka nie żałuje wyrazistych osobowości, co w przypadku literatury wpisującej się w ramy kryminału, okazuje się mieć wiele zalet. Liczni podejrzani wyjęci z kręgu środowiska idealizowanego, nawarstwiające się sensacje i zarazem dowód na to, że Danka Braun miała pomysł na każdego, począwszy od wyuzdanej kobiety, kończąc na dobrodusznym księdzu Ślęzaku. I choć „Krew na sutannie” to samodzielnie funkcjonująca historia, jako część serii ma powiązania z całą resztą.

KSIĄDZ – TEŻ CZŁOWIEK
Grzeszne romanse, niekonwencjonalne relacje, zbrukany moralny świat stalowych zasad. Autorka uderza w środowisko księży, robiąc spustoszenie w otoczeniu trzymanym pod kloszem...

ksiazkoholiczka94 | 2018-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2018

I oto jest, po kilku miesiącach oczekiwania, które ciągnęły mi się niemiłosiernie, pojawiła się nowa książka Danki Braun!
Tym razem przed rozpoczęciem lektury obiecałam sobie, że będę się przyglądać tej książce znacznie dokładniej niż poprzednim powieściom autorki. Bo przecież nie może być ciągle tak idealnie, prawda? Ile można w kółko chwalić i chwalić? I z takim nastawieniem zabrałam się za lekturę i w tym miejscu powinnam zamieścić całą listę rzeczy, które w książce mi się nie podobały: że fabuła słaba, że bohaterowie jacyś tacy „papierowi”, że humor nie ten i styl jakby stracił, ale w sumie to każdemu zdarza się gorszy moment. I przy wydawaniu średnio 2 książek w roku od kilku lat byłoby to w pełni usprawiedliwione. Ale cóż niestety nic takiego napisać Wam nie mogę, bo już po pierwszych pięćdziesięciu stronach przepadłam absolutnie wciągnięta w wir wydarzeń zaserwowanych nam przez Dankę Braun.

Tym razem zostawiamy nieco z boku rodzinę Orłowskich, by rozwiązać pewną...

Maja | 2018-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2018

Prowincjał Edward Nasiadka, przełożony Zgromadzenia Księży Katechetów zostaje zamordowany. Śledztwo w tej sprawie prowadzą Mark Biegler i komisarz Bieda. Wkrótce się okazuje, że denat wiódł podwójne życie, sprzeczne z jego wizerunkiem szanowanego i uczciwego duszpasterza. Jak się okazuje, nie tylko on miał coś do ukrycia. Dokąd Biedę i Bieglera zaprowadzi ich śledztwo? Kto i dlaczego zabił prowincjała? Odsunięty ze stanowiska poczciwy ksiądz Ślęzak, nowi dyrektorzy szkoły i fundacji działających przy Zgromadzeniu, gadatliwy furtian, atrakcyjna księgowa, partner od ciemnych interesów czy ponętna Beata Tomczyk? I co wspólnego ma to morderstwo ze śmiercią jedenastoletniego ministranta sprzed trzydziestu lat?

Nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać po tej książce. Morderstwo w kręgu duchownych? Podwójne życie księży? Nieco obawiałam się tego, w którą stronę Danka Braun pójdzie. Muszę jednak przyznać, że wbiła mnie w fotel.

Historia została opowiedziana z dwóch perspektyw. Widzimy...