rozwiń zwiń

Chłopak z Katynia

Okładka książki Chłopak z Katynia
Jerzy A. Wlazło Wydawnictwo: Agora reportaż
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2018-01-17
Data 1. wyd. pol.:
2018-01-17
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326826061
Tagi:
Katyń
Średnia ocen

                7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Lubomir Tomaszewski. Portret w płomieniach Katarzyna Rij, Jerzy A. Wlazło
Ocena 8,6
Lubomir Tomasz... Katarzyna Rij, Jerz...
Okładka książki Smak czystej wody Anna Wlazło, Jerzy A. Wlazło
Ocena 7,1
Smak czystej wody Anna Wlazło, Jerzy ...
Okładka książki Powroty. Radom Grzegorz Bartos, Grażyna Jeromin-Gałuszka, Marcin Kępa, Zbigniew Kruszyński, Anna Litwinek, Wojciech Pestka, Ewa Podsiadły-Natorska, Sebastian Równy, Ziemowit Szczerek, Jerzy A. Wlazło, Krzysztof Żmudzin
Ocena 6,7
Powroty. Radom Grzegorz Bartos, Gr...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
96 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
10
10

Na półkach:

Chłopak o imieniu Heniek. Heniek, który jako jeden z pierwszych odnalazł groby polskich oficerów w Lesie Katyńskim, walczył w Powstaniu Warszawskim. Po prostu zwykłych chłopak z Warszawy…

„Chłopak z Katynia” to historia ostatniego żyjącego świadka odkrycia grobów zamordowanych polskich oficerów w Katyniu. To nie tylko przybliżenie wydarzeń z Katynia, ale obszerna relacja z przedwojennej Warszawy, zogniskowana na Woli, gdzie wychowywał się Heniek Troszczyński, a także opis walk podczas Powstania Warszawskiego oraz życia bohatera w okresie komunizmu w Polsce.

Ze względu na strach przed represjami ze strony władz komunistycznych przez 45 lat nikt poza żoną Henryka Troszczyńskiego nie wiedział o jego przeszłości. Dopiero w 1991 roku odważył się opowiedzieć o przymusowych robotach i odkryciu w Katyniu, przynależności do Armii Krajowej i uczestnictwu w Powstaniu Warszawskim.

Heniek został wysłany, 900 km od Warszawy, do prac nad odbudową opuszczonego przez Rosjan Smoleńska. Życie mieszkańców Smoleńska toczyło się spokojnie, a Rosjanie, Polacy i Niemcy żyli w symbiozie. Wkrótce czekały go przenosiny wraz z 34 innymi Polakami do Katynia, który oplatał ciemny, gęsty i nieprzyjazny las. Podczas budowy baraków w Lesie Katyńskim dla niemieckich żołnierzy wracających z frontu wschodniego, zaprzyjaźnił się z miejscowymi i dowiedział się od nich o istnieniu dołów, w których zakopani zostali pomordowani oficerowie Wojska Polskiego. Heniek jako pierwszy poinformował Niemców o odnalezionych grobach, a szef nazistowskiej propagandy sprytnie ten fakt wykorzystał, w celu skłócenia USA i Wielkie Brytanii z ZSRR.

W 1943 r. Henryk Troszczyński otrzymał przepustkę na czas pogrzebu matki. Po powrocie do Warszawy okazało się, że był to przekręt. Józef, ojciec wykupił Heńka za zegarek marki Schaffhausen. Heniek pozostał w stolicy i w tajemnicy przed całą rodziną wstąpił do Armii Krajowej. Początkowo zajmował się transportem broni ukrytej np. w workach z ziemniakami. Zdobył także pracę w fabryce Philipsa, jednakże nie zagrzał tam miejsca. Został wyrzucony za rozdawanie pracownikom spirytusu z magazynu. W niewyjaśnionych okolicznościach zginął jego brat, a niedługo później ojciec. Walczył dzielnie podczas Powstania Warszawskiego, a następnie trafił do obozu w Namysłowie, gdzie poznał Dobrego Niemca, który dostarczał mu potrzebne leki i dodatkowe porcje żywieniowe. W wyniku kolejnych klęsk wojsk hitlerowskich wraz z żołnierzami został przeniesiony do Wrocławia. Po wyzwoleniu wraca do Warszawy, odnajduje matkę i siostrę. W powojennej Polsce został w wojsku radiotelegrafistą, następnie zajmował się montażem linii telefonicznych np. Bierutowi w Belwederze oraz podróżował wraz z teatrem, będąc odpowiedzialnym za przygotowanie techniczne spektakli.

„Chłopak z Katynia” to fenomenalna, bogato ilustrowana literatura faktu. Życie warszawskiej Woli w okresie międzywojennym przedstawione jest drobiazgowo i niezwykle ciekawej formie, a opis wydarzeń wojennych mrozi krew w żyłach. Zdecydowanie polecam.

Chłopak o imieniu Heniek. Heniek, który jako jeden z pierwszych odnalazł groby polskich oficerów w Lesie Katyńskim, walczył w Powstaniu Warszawskim. Po prostu zwykłych chłopak z Warszawy…

„Chłopak z Katynia” to historia ostatniego żyjącego świadka odkrycia grobów zamordowanych polskich oficerów w Katyniu. To nie tylko przybliżenie wydarzeń z Katynia, ale obszerna relacja z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    194
  • Przeczytane
    110
  • Posiadam
    35
  • 2018
    10
  • 2019
    4
  • Poszukuję
    3
  • II wojna światowa
    2
  • Reportaż
    2
  • Przeczytane w 2018
    2
  • Ulubione
    2

Cytaty

Więcej
Jerzy A. Wlazło Chłopak z Katynia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także