Ryzykowna gra

Cykl: Karin Adler (tom 6) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Vågspel
Ag2S

Piątego czerwca 1916 roku brytyjski okręt wojenny HMS „Hampshire” tonie u wybrzeży archipelagu Orkady, a wraz z nim cała załoga i ówczesny brytyjski minister wojny lord Kitchener. Panuje opinia, że jednostka przewoziła niezwykle cenny ładunek. W kolejnych latach wielu nurków, ryzykując życiem, próbuje odnaleźć owiany tajemnicą skarb. Niemal sto lat później w tej samej okolicy natrafiono na...

Niemal sto lat później w tej samej okolicy natrafiono na łódź żaglową dryfującą u brzegów jednej z wysp. Na jej pokładzie zostają odkryte ślady morderczej walki. Łódź należała do Bo Stenmana, emerytowanego nurka. Inspektor Karin Adler i jej kolega Folke udają się na Orkady, by wesprzeć w śledztwie miejscową policję.

Na miejscu zostają znalezione kolejne ciało i łódź. Próba ustalenia odpowiedzi na pytanie, co się tu wydarzyło, ujawnia coraz wyraźniejsze związki między zaginionym Bo a zatopionym przed laty okrętem: zorganizowana w latach 70. ekspedycja w celu zbadania wraku skończyła się katastrofą, a Bo Stenman z niejasnego powodu skłócił się z wieloma płetwonurkami.

źródło opisu: https://www.czarnaowca.pl/kryminaly/ryzykowna_gra,p844202373

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/kryminaly/ryzykowna_gra,p844202373

Lily76 | 2018-10-15
Przeczytana: 15 października 2018

Gdyby nie to, że byłam ciekawa, jak się skończy cała historia, chyba nie zdołałabym przebrnąć przez wątki żeglarsko-nurkowe. Bohaterowie dość sympatyczni, ale polski wydawca zaczyna od tomu szóstego. Nie wiem, czy poprzednie są zbyt słabe, czy też "tak wyszło".

Northman | 2018-05-19
Przeczytana: 13 maja 2018

Morderstwo, statki i tajemnice...

Ciekawy kryminał. Ale tak nie do końca kryminał, kryminału bowiem jakoś tu... mało. Mimo wszystko... Więcej mamy tutaj sensacji, tajemnic... Czy to źle? Nie, bynajmniej. Czyta się bardzo dobrze, choć... chciałoby się czegoś mocniejszego od tego pomysłu na fabułę ;)

Rzecz w swej genezie zaczyna się od zatonięcia w 1916r. brytyjskiego okrętu wojennego HMS "Hampshire". Na którego pokładzie znajdował się ówczesny minister wojny Zjednoczonego Królestwa i, podobno, niezwykle cenny ładunek... Współcześnie na wodach na których doszło do tamtej tragedii dochodzi do morderstwa... Czy te dwa z pozoru niezwiązane ze sobą wydarzenia może coś łączyć? Mimo upływu lat? Tajemnica goni tajemnicę... W tle pojawiają się też zjawiska z rodzaju pozanaukowego co intryguje jeszcze bardziej... Śledztwo prowadzi Karin Adler. Czy rozwikła zagadkę?

Książka jest fajna, ciekawa, spójna. Wciąga. Ale jednak czegoś jej, jak dla mnie, brak... Może rzecz w tym, że nie znałem...

Justyna | 2018-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Na polskim rynku kryminałów przewija się kilka nazwisk. Co sezon pojawiają się debiuty, z lepszym czy mniejszym sukcesem. Czy jest to domena polskich pisarzy? Na rynkach zagranicznych sytuacja wygląda zgoła inaczej – kryminał to niekiedy integralna część kultury danego kraju, kolejne cykle szybko zyskują miano kultowych, nowości windują sprzedaż. Dodajmy do tego pojawiające się jak grzyby powieści ekranizacje (nierzadko powstaniem filmu na bazie książki interesują się hollywoodzkie stajnie). Skandynawskie kryminały należą do tych najbardziej popularnych.

W czerwcu 1916 roku brytyjski okręt wojenny HMS „Hampshire” trafia na minę i tonie na zachód od wybrzeży szkockiego archipelagu Orkady. Ginie prawie 650 osób załogi, a wraz z nią ówczesny brytyjski minister wojny lord Kitchener. Tyle historii. Jak to często z wojennymi wrakami bywa – jedna z teorii mówi, że na pokładzie miał znajdować się niezwykle cenny ładunek, który może stać się łakomym kąskiem dla wszelkich poszukiwaczy....