Pani Wyrocznia

Wielka Litera
2018-01-17
1989-01-01
Zofia Uhrynowska-Hanasz
literatura piękna Toronto pisarka przeszłość teraźniejszość szantaż

Profesjonalistka w sprawach wyobraźni

Zaczyna się intrygująco. Główną bohaterka Joan w pierwszym zdaniu informuje o tym, że "śmierć zaplanowała dokładnie". Wraz z kolejnymi stronami powieść zagłębiamy się w historię życia Joan, aby odkryć co sprawiło, że doszła do momentu, który zmusił ją do zaplanowania śmierci.
Autorka zabiera nas w zabawną i jednocześnie smutna podróż w lata połowy wieku XX ukazując dylematy młodej dziewczyny a potem kobiety, jej trudne relacje z rodzicami, dziwne z mężczyznami i poszukiwanie własnego ja. Czytało się dobrze, ale nie zapadło w pamięć.

To książka o kobietach przede wszystkim i dla kobiet. Traktuje także o pisarzach o pisaniu szmir i tym jak i dlaczego miło się je czyta; o tym czym jest a czym nie jest miłość; o zaburzony relacjach damsko męskich, z rodzicami i z ciałem; o tym jak szukamy siebie i jak ważna dla kobiety jest niezależność. Podobała mi się.

Na tle innych książek autorki ta jest zdecydowanie najsłabsza. Cały czas czekałam na „coś więcej”, które spowoduje, że książka i cała historia nabierze jakiejś głębi i zapamiętam ją na długo, ale tak się niestety nie stało. Myślę, że to za sprawą głównej bohaterki, która z każdą przeczytaną stroną staje się coraz bardziej niestabilna emocjonalnie, a jaj wybory i przemyślenia trudne do zrozumienia.

Joan dorastała bez miłości. Nieobecny ojciec, pogarda w oczach matki i niechęć ze strony rówieśników to wszystko, co otaczało ją odkąd sięgała pamięcią. Jedynie ciotka potrafiła okazać jej prawdziwą sympatię, ale wciąż było jej zbyt mało, by napełnić złaknione serce na dłużej. Im gorzej się czuła, tym więcej kilogramów zyskiwała, traktując je niczym zbroję. A potem postanowiła się ich pozbyć. Uwolnić się od wzbudzającego wstręt ciała, toksycznych ludzi i niewygodnej przeszłości. Zostawić wszystko za sobą i stać się kimś zupełnie nowym. Oszukiwała innych i oszukiwała siebie, a wszystko po to, by nikt nie powiązał jej z tym, kim kiedyś była. Jej rzeczywistość zyskała kolory, ale kolory, które przez chwilę nieuwagi mogły zniknąć. Romans z polskim hrabią i małżeństwo z rewolucjonistą nie przyniosły jej szczęścia, a powieści, które pod pseudonimem wydawała stanowiły jedynie źródło pieniędzy oraz chwilowej ucieczki od rzeczywistości. Wszystko było poukładane, choć nijakie. Ciekawe, ale jednocześnie przygnębiające. Porządek jednak zburzyło wydanie pierwszej powieści pod własnym imieniem i nazwiskiem. Zyskała uznanie krytyków i sławę, ale za tym przyszły problemy. Problemy, które mogły zniszczyć świat, który wokół siebie stworzyła.

Margaret Atwood z wielką uwagą kreśli swoją bohaterkę. Sprawia to, że monotonna fabuła nie nudzi, a zmusza do uważnego obserwowania. Powiedziałabym, że to powieść o nienawiści do siebie, desperackich próbach znalezienia miłości i staraniach odzyskania kontroli czy równowagi. Powieść o tym, jak brak uczucia od rodziców wypala piętno na duszy. Czyta się to przyjemnie, nie mogę nie docenić kunsztu pisarskiego autorki, a jednocześnie zabrakło mi czegoś, co naprawdę by poruszyło moje serce. Nie mniej było to całkiem przyjemne pierwsze prawdziwe zerknięcie z twórczością pisarki. Nie ostatnie.

przekł. Zofia Uhrynowska-Hanasz

To było moje pierwsze zetknięcie z prozą Margaret Atwood i przyznam, że bardzo udane. Jest coś takiego w tej książce, nie wiem czy to o główna bohaterka, fabuła czy sposób jej prowadzenia - a może wszystko to razem... w każdym razie, gdy czytałam tą książkę, towarzyszyły mi zupełnie inne, nowe uczucia. Czytałam wiele książek o kobietach, kobietach zagubionych, nieidealnych, samotnych, pragnących i niemogących tych pragnień spełnić, jednak ta jest inna. Wyjątkowa, zagadkowa.

Pochylę się nad postacią, która, według mnie, wiele daje tej historii. Joan Foster to nie tylko główna bohaterka, ale i narratorka, a mimo to trudno byłoby przywiązać do niej sznureczek epitetów. Niepewna, niespełniona, zagubiona - taka jest Joan. A z każdą kolejną sekundą pewność, że to stwierdzenie jest prawdziwe, blednie.

Joan jest rozmyta, cały czas w ruchu. Przechodzi wiele przemian nie tylko zewnętrznych, ale i - czy przede wszystkim - wewnętrznych. Jest rozdarta. Swoje pragnienia spełnia w tzw. "czytadłach dla kobiet".

A jednak nie jest szczęśliwa, więc może lepiej zacząć wszystko od nowa?

Serdecznie Wam polecam "Panią Wyrocznię". To wyjątkowa powieść.

To moja szósta powieść Margaret Atwood, którą postrzegam jako pisarkę kobiecą, nie w kontekście adresata, ale tematyki. Nie zawiodłam się jeszcze na żadnej jej książce, a za „Panią Wyrocznię” wzięłam się krótko przed ogłoszeniem tegorocznej nagrody Nobla, w ramach Wyzwania Czytelniczego LC (nobliści) licząc na to, że zaczaruję rzeczywistość i wpłynę telepatycznie na szacowne jury. Nie wyszło, nagroda poszła w afrykańskie ręce, Margaret Atwood 82-letnia pani została na lodzie, ja jestem niepocieszona, ale przeczytałam bardzo dobrą powieść.
„Pani Wyrocznia” to powieść o powieści i jej autorce. Z głębszym przesłaniem, jeśli ktoś będzie miał ochotę wgłębić się w treść i poanalizować, ale jeśli ktoś zechce potraktować ją lekko i wakacyjnie - to świetna literatura rozrywkowa.
Opowieść o fikcyjnej kanadyjskiej pisarce, potajemnej autorce poczytnych szmirowatych romansideł i jedynej oficjalnie napisanej przez nią powieści „Pani Wyrocznia”, która zyskała uznanie krytyków.
Powieść zaczyna się intrygująco. Joan Foster, wspomniana pisarka, pozoruje własną śmierć i ukrywa się we Włoszech próbując uciec od męża, Jeżozwierza Królewskiego, kłopotliwej przeszłości i nie satysfakcjonującego ją życia. Też kiedyś miałam taki pomysł, nie z tą śmiercią, ale by po prostu zacząć wszystko od nowa, sama, w jakimś egzotycznym miejscu. Ja w końcu nie wyjechałam, ale Joan uciekła, niestety przeszłość dopadła ją we wspomnieniach i to jest głównym tematem książki. Dzieje kobiety - kameleona, kobiety o wielu twarzach, kłamczuchy i kombinatorki, w dzieciństwie sfrustrowanej grubaski, córki toksycznej matki, potem pięknej kobiety, uznanej pisarki, która wielokrotnie ucieka, od kochających ją mężczyzn, od małżeńskiej nudy… Hola, hola, nie mogę więcej zdradzać, by komuś nie popsuć lektury.
Książka napisana jest ze swadą, ani przez moment się nie nudziłam, no może tylko momentami nierówne tempo oraz byle jakie zakończenie nie pozwalają mi uznać powieści za wybitną, ale to drobiazgi w porównaniu z przyjemnością z całej lektury. Szczególnie zachwycił mnie język, ironiczny styl oraz błyskotliwe porównania i zwroty. Z każdą stroną mój podziw dla autorki rósł, choć prawdę mówiąc łapałam się na tym, że podziwiam kunszt językowy głównej bohaterki, zapominając o tym, że autorką tych sformułowań jest Margaret Atwood.

Początkowo ciężko było mi się zorientować i wczuć w powieści. Z czasem przedstawiane wydarzenia teraźniejsze zostają wytłumaczone - pojawia się przeskok do przeszłości wyjaśniający co zaszło. Postać głównej bohaterki jest postacią specificzną, nie potrafi odnaleźć się w świecie oraz boryka się z ogromną trudnością samoakceptacji co kreuję absurdalne scenariusze zobrazowane w książce.

'Pani Wyrocznia' to moja druga książka Atwood, po "Podręcznej". Jestem pod wrażeniem wyobraźni autorki. Pod wrażeniem jej warsztatu pisarskiego. "Pani Wyrocznia" to bardzo dobra powieść! Choć trudna. Atwood wymaga od czytelnika otwartego umysłu, elastycznego podejścia, wyjścia z narzuconych stereotypów. Gdy już to zrobimy to ujrzymy majstersztyk, którym Atwood nas raczy :)

'Pani Wyrocznia' to moja druga książka Atwood, po "Podręcznej". Jestem pod wrażeniem wyobraźni autorki. Pod wrażeniem jej warsztatu pisarskiego. "Pani Wyrocznia" to bardzo dobra powieść! Choć trudna. Atwood wymaga od czytelnika otwartego umysłu, elastycznego podejścia, wyjścia z narzuconych stereotypów. Gdy już to zrobimy to ujrzymy majstersztyk, którym Atwood nas raczy...

Joan Foster ucieka, pozoruje śmierć, ale dlaczego? Główna bohaterka przeprowadza nas przez swoje dzieciństwo, aż do teraźniejszości. Poznajemy jej traumy, przeżycia i lęki. Niestety końcowo nie zostaje wytłumaczony główny wątek, książka po prostu kończy się bez słowa sprostowania. Brakuje chociażby jednego rozdziału, który by podsumował całość. Książka dość powolna. Miłośnikom literatury pięknej raczej się spodoba.

Ciężko było mi przebrnąć przez początek. Odkładałam książkę i wracałam do niej kilkukrotnie, bo wewnętrzna perfekcjonistka nie pozwala mi nie kończyć spraw, które rozpoczęłam. Bez entuzjazmu i zachwytu. Niespodziewanie nadszedł przełom i od około połowy nie mogłam się od niej oderwać. Dobre, niewymagające czytadło.