Droga ucieczki

Cykl: Tom Douglas (tom 2) | Seria: Mroczna strona
Wydawnictwo: Filia
The Back Road
Ag2S

Czasem w najcichszych miejscach skrywają się najmroczniejsze sekrety… Spokojna i cicha angielska wieś aż kipi od tajemnic. Gdy młoda dziewczyna, Abbie Campbell, zostaje potrącona i zostawiona na pewną śmierć na bocznej drodze wioski Little Melham, miejscowa społeczność jest w głębokim szoku. Jednocześnie uruchomiony zostaje łańcuch wydarzeń, wskutek którego na jaw mogą wyjść głęboko ukryte...

Czasem w najcichszych miejscach skrywają się najmroczniejsze sekrety…

Spokojna i cicha angielska wieś aż kipi od tajemnic.
Gdy młoda dziewczyna, Abbie Campbell, zostaje potrącona i zostawiona na pewną śmierć na bocznej drodze wioski Little Melham, miejscowa społeczność jest w głębokim szoku. Jednocześnie uruchomiony zostaje łańcuch wydarzeń, wskutek którego na jaw mogą wyjść głęboko ukryte sekrety.
Prawda o tamtym wieczorze zagraża zarówno małżeństwu jak i dzieciom Ellie Saunders i kobieta musi za wszelką cenę chronić swoją rodzinę. A Ellie nie jest jedyną, która ma coś do ukrycia. Ona i jej siostra Leo żywią przekonanie, że mają już za sobą rozdział trudnego dzieciństwa, jednakże Leo dąży do poznania prawdy i ujawnia straszliwy sekret, który przez wiele lat był trzymany w tajemnicy.
Sąsiad Ellie, były detektyw Tom Douglas, uciekł do Little Melham w poszukiwaniu spokojnego życia i zostaje wciągnięty w sieć intryg i kłamstw.
Instynkt podpowiada mu, że to, co przydarzyło się młodej Abbie, było czymś znacznie więcej niż tylko tragicznym wypadkiem.

Spokojna angielska wieś ukrywa przerażające tajemnice, czyhające pod równo przystrzyżonymi żywopłotami, za zamkniętymi drzwiami eleganckich salonów i w niewypowiedzianych słowach…

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/253

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/253

Oficjalna recenzja
poczytne książek: 173

Kim naprawdę jest twój sąsiad?

Nastoletnia Abbie Campbell zostaje potrącona nocą przez samochód na jednej z rzadko uczęszczanych podleśnych dróg. Wypadek porusza mieszkańców miasteczka Little Melham, gdzie wszyscy kojarzą poszkodowaną dziewczynkę, a prawdopodobnie także nieznanego sprawcę wypadku – osobę, która zostawiła Abbie na pewną śmierć. Temat ochładza atmosferę na kolacji ze znajomymi zorganizowanej przez małżeństwo Saundersów. Ellie Saunders podejrzewa, że sprawcą wypadku może być jej mąż, ponieważ w nieszczęśliwą noc był na zakrapianej imprezie, mógł więc przyczynić się tragedii. Podejrzenia tylko pogłębiają niechęć Ellie do mężczyzny, ponieważ od dłuższego czasu obwinia go o romans.

W książce poza wypadkiem Abbie i dochodzeniem z nim związanym została przedstawiona jeszcze druga historia. Dotyczy ona przeszłości Ellie Saunders i jej siostry Leo, która przyjeżdża do Little Melham niedługo przed wypadkiem. Z jakiegoś powodu kobieta odważyła się wrócić do miasta po latach nieobecności, za czym kryje się długo skrywany przed wszystkimi sekret... Czy nagłe pojawienie się kobiety ma związek z wypadkiem Abbie?

Jeżeli chodzi o postać kluczową dla całego cyku, czyli Toma Douglasa, to w tej części dostajemy kolejny element układanki, która w efekcie ma przedstawić nam jego życiorys. Przez niechronologiczne wydawanie serii w Polsce wydawnictwo Filia podrzuca czytelnikowi skutki jego działań, których tak naprawdę jeszcze nie znamy. W „Drodze ucieczki” detektyw przeprowadza się do Little Melhalm, aby odnaleźć w życiu spokój. Po czym? Tak naprawdę nie znamy pobudek mężczyzny. Wiemy jednak, że zamieszkanie w niewielkim mieście, w którym niedawno ktoś popełnił poważne przestępstwo, nie jest dobrym sposobem na odpoczynek.

Rachel Abbott od pierwszych książek miała dobre pomysły na fabułę, co potwierdza historia przedstawiona w „Drodze ucieczki”. Można mieć jednak w jej przypadku uwagi do tempa, w jakim fabuła została poprowadzona. Z tego powodu w porównaniu z „poprzednimi” książkami Abbott widać, że jej warsztat dopiero się kształtował. Polscy czytelnicy są jednak w na tyle komfortowej sytuacji, że autorkę poznali już z lepszej strony, więc wiedzą, że umie dostarczyć dreszczyku emocji.

Trudno nie zauważyć, że Abbott od początku potrafiła nakreślić kreacje bohaterów, ponieważ w tej części postaciom nie można wiele zarzucić. Powiedziałabym nawet, że stanowią rekompensatę wspomnianej przed chwilą dynamiki fabuły, ponieważ ich historie odsłaniane są stopniowo, zapewniając czytelnikowi pożądane napięcie. Autorka sprawnie lawiruje w czasie, wciągając czytelnika nie tylko w wydarzenia obecne, ale także stopniowo odsłaniając intrygującą przeszłość Ellie i Leo. Choć nie przepadam za tego typu zabiegami, ponieważ gubię się w kreowanej osi czasu, to w przypadku „Drogi ucieczki” nie miałam problemu z określeniem, w którym czasie dzieją się opisywane wydarzenia.

Na kontynuację historii Toma Douglasa na szczęście nie musimy czekać, ponieważ tak jak wspomniałam wcześniej, następne części już od jakiegoś czasu są dostępne w Polsce. Oznacza to, że poszczególne tomy można czytać bez znajomości pozostałych, choć osobiście czekam na możliwość poznania chronologicznie całej historii.

Katarzyna Muszyńska

Aneta Wiola | 2018-03-16
Przeczytana: 15 marca 2018

„POWINNAŚ MNIE KOCHAĆ”
Czternastoletnia Abbie zostaje potrącona przez samochód. Sprawca zbiegł z miejsca wypadku, a dziewczyna walczy w szpitalu o życie. Wkrótce okazuje się, że dziecko tuż przed wypadkiem zostało uprowadzone. Co się z nią stało? I kim jest sprawca wypadku? Na te pytania próbuje sobie bezskutecznie odpowiedzieć były policjant Tom Douglas.
Tymczasem Tom przybywa na wieś. Po otrzymaniu w spadku sporej kwoty od zmarłego brata, próbuje zacząć życie od nowa. Niebawem zapoznaje się z sąsiadami. Wśród sieci kłamstw i intryg, Tom nie tylko odkryje mroczą przeszłość swoich nowych znajomych, ale także pozna nową miłość.

To już moją piąta przeczytana powieść autorki i nie podoba mi się to, że nie zostały przetłumaczone one chronologicznie. „Droga ucieczki” jest najgorszą książką Abbott, bardziej przypomina dramat od mrocznego thrillera. Nudna i częściowo przewidywalna, i gdyby nie zaskakujący porywacz młodej Abbie, to oceniłabym samą historię o wiele niżej. Miałam dość...

gwiazdka | 2018-08-23
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 sierpnia 2018

Długo, jak na mnie, czytałam „Drogę ucieczki”, ale to nie z racji słabej książki, a z braku czasu. Powieść okazała się bardzo dobra, nie lubię oceniać thrillera/ kryminału na 8 gwiazdek- ta ocena zastrzeżona jest dla innych gatunków, tym razem zrobię wyjątek. Rachel Abbott wykazała się naprawdę super. Już na początku „Drogi ucieczki” mamy całą masę tajemnic, co powoduje, że lektura wciąga, wszystko oczywiście zostaje rozwiązane, ja odgadłam tak naprawdę jedną zagadkę, pozostałe trochę mi się wyplątały, poza tym po drodze też wyskakiwały interesujące wątki.

Postaci były bardzo ciekawe, dość charakterystyczne, tak, że nie myliły się między sobą. A były na tyle zróżnicowane, że czułam się jak w menażerii. Do tego dochodzi ciekawy styl pisarski Rachel Abbott, nie umiem powiedzieć, na czym polega dany styl i za co mi się podoba- jeden do mnie trafia, drugi nie, ten był wprost super.

Podsumowując, książka ciekawa, pełna zagadek i intrygujących zwrotów akcji, wszystko wiarygodnie...

Ani dobra, ani zła, taka sobie przeciętna powieść bardziej obyczajowa niż sensacyjna. Do tego główny bohater cyklu czyli Tom Douglas pojawia się dopiero gdzieś w połowie powieści.
Brak w niej dynamiki akcji, napięcia i emocji. Dopiero pod koniec zaczyna się dziać coś ciekawego a większość powieści jest nudna i przewidywalna.
Większa część powieści to skomplikowane relacje między bohaterami,rozliczne romanse poza małżeńskie, rozterki i dylematy emocjonalne związane z szantażem, stalkingiem i przemocą w rodzinie. Są też tajemnice rodzinne sióstr, które pozwalają poznać ich przeszłość i zrozumieć dlaczego ich relacje między sobą nie zawsze układały się dobrze.
Postacie bohaterów zarówno pierwszo jak i drugo-planowych ciekawe, chociaż
postępowanie Ellie bardzo mnie irytowała. I niestety bardzo szybko można się zorientować kto jest sprawcą wszystkich nieszczęść.
Trochę rozczarowała mnie ta powieść, bo liczyłam na dobrą i wciągającą lekturę a niestety nudziłam się przez większą część...

Hana | 2018-10-21
Na półkach: Przeczytane, Abbott Rachel
Przeczytana: 21 października 2018

W tej książce jest wszystko. Romans, szantaż, nękanie, gwałt, dziewczyna w śpiączce, zazdrość i zdrada, tajemnica rodzinna, trudna przeszłość i w końcu kobieta, która przyzna się do wszystkiego. To Ellie. Mamy też policjanta Toma, który jest jak listonosz Pat zawsze na miejscu i służy pomocą. Normalnie full wypas. Jest też druga kobieta, trener personalny ,którą chętnie bym trzepnęła. Irytująca wielce. To Leo. Co druga postać, w tej książce, ma uraz psychiczny, ma również zaufanie (ufam ci, bynajmniej nie wierzę) oraz wspiera (lub nie) bo kocha ( nie kocha) i obwinia się o wszystko. Słabe to.

Izabela Pycio | 2018-05-05
Przeczytana: 05 maja 2018

"Jak łatwo dwoje bliskich sobie ludzi może zacząć poruszać się w przeciwnych kierunkach, być może w ogóle nie zdając sobie z tego sprawy."

Nie mogłam odnaleźć się w tej książce, liczyłam na przynajmniej dobry thriller, trzymający w napięciu, a otrzymałam powieść obyczajową z lekkim dreszczykiem. Mało w niej niepewności, drżenia serca i wyobraźni, za to sporo przewidywalności i sztuczności. Nie wiem, z czego wynika taka nienaturalność w dialogach, rwanych myślach bohaterów, szarpanych opisach, częstych zaprzeczeniach. Było mało składnie i przekonująco, jakby autorka dopiero uczyła się pisać, a przecież to już drugi tom serii, więc powinno być w miarę płynnie i wciągająco.

Drażniły mnie irracjonalne i infantylne zachowania bohaterów, zwłaszcza Ellie, zupełnie nie postępowała jak dorosła kobieta, matka dwójki dzieci. Zamiast jej współczuć, rodziła się we mnie antypatia do sposobu nakreślenia jej postaw i czynów. Doceniam pomysł na fabułę, ale już nie jego przedstawienie. Sporo...

eunice | 2018-04-15
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

W bólach dobrnęłam do połowy i poddałam się. Stwierdziłam, że więcej nie zdzierżę. To nie jest kryminał, a nudne czytadło z jakąś tam tajemnicą. Przestało mnie nawet interesować, kto i po co.
Nie zdzierżę, bo przede wszystkim szkoda mojego czasu, którego mam tak mało, wiecznie za mało...

justynka1987 | 2018-09-29

Nie mam zbyt wielkiego porównania do innych książek Rachel Abbott, ale ten tytuł ma u mnie minusa za dynamikę akcji. Fabuła książki bardzo mi się podobała, bohaterowie bardzo dobrze wykreowani, jednak tempo akcji mogło być trochę żwawsze, ale nie było źle. Oczywiście nie twierdzę, że książka przez to była kiepska, absolutnie nie, czytało się ją dobrze i z zaciekawieniem, jednak mam wrażenie, że autorka bardziej koncentrowała się na bohaterach i historii dotyczących ich z przeszłości, jak również na sekretach z nimi związanymi niż na samej akcji. Jak na thriller to trochę słabe emocje towarzyszyły mi przy czytaniu, ale zakończenie uratowało sytuację.

BasiaK | 2018-07-01
Przeczytana: 29 czerwca 2018

Kolejna książka w stylu: potrącona osoba przez samochód w małej wsi, detektyw z przeszłością szuka winnego wśród małej grupy znajomych sobie mieszkańców i przy okazji na jaw wypadają wszelkie trupy ukryte głęboko w szafach. Przeczytać można, fabuła nie jest aż tak frapująca, by jej po paru dniach nie zapomnieć, trochę przegadana książka. Niemniej jako ściśle rozrywkowa - godna polecenia.

gleism | 2018-09-25

Naprawdę dobra lektura. Ciekawie poprowadzona intryga. Każdy z bohaterów coś ukrywa. Mimo że po połowie domyśliłam się kto jest "winny" to nie umniejszylo to przyjemności z czytania.

Rybana | 2018-07-24

Książka zaczyna się sceną ucieczki czternastoletniej Abbie przed porywaczem, podczas której zostaje potrącona przez samochód na polnej drodze i pozostawiona na pewną śmierć. Sprawca ucieka, porywacz się wycofuje mając pewność, że dziewczyna nie żyje.
Małe miasteczko/wieś, gdzie wszyscy wszystkich znają. Grupa zamożnych przyjaciół, którzy mają swoje sekrety, grzeszki i grzechy. Ktoś coś ukrywa, ktoś coś przemilcza, ktoś coś próbuje zapomnieć, a z kolei ktoś inny próbuje coś odkryć.
Zdrady, romanse, przemoc domowa, wspomnienia z trudnego dzieciństwa przeplatają się ze sobą na kartkach tej książki.
Może nie jest to typowy thriller, bardziej powieść obyczajowa z mocnym dreszczykiem, ale muszę powiedzieć, że książka mnie wciągnęła. Ta plątanina wątków, tajemnic i osób dodawała smaczku całości. Czytało się w mgnieniu oka,. Ja pochłonęłam ją jak to mówią "ino mig"z ciekawości, aby dowiedzieć się jak to się wszystko zakończy i o co w tym wszystkim chodziło