Droga ucieczki

Cykl: Tom Douglas (tom 2) | Seria: Mroczna strona
Wydawnictwo: Filia
The Back Road
Ag2S

Czasem w najcichszych miejscach skrywają się najmroczniejsze sekrety… Spokojna i cicha angielska wieś aż kipi od tajemnic. Gdy młoda dziewczyna, Abbie Campbell, zostaje potrącona i zostawiona na pewną śmierć na bocznej drodze wioski Little Melham, miejscowa społeczność jest w głębokim szoku. Jednocześnie uruchomiony zostaje łańcuch wydarzeń, wskutek którego na jaw mogą wyjść głęboko ukryte...

Czasem w najcichszych miejscach skrywają się najmroczniejsze sekrety…

Spokojna i cicha angielska wieś aż kipi od tajemnic.
Gdy młoda dziewczyna, Abbie Campbell, zostaje potrącona i zostawiona na pewną śmierć na bocznej drodze wioski Little Melham, miejscowa społeczność jest w głębokim szoku. Jednocześnie uruchomiony zostaje łańcuch wydarzeń, wskutek którego na jaw mogą wyjść głęboko ukryte sekrety.
Prawda o tamtym wieczorze zagraża zarówno małżeństwu jak i dzieciom Ellie Saunders i kobieta musi za wszelką cenę chronić swoją rodzinę. A Ellie nie jest jedyną, która ma coś do ukrycia. Ona i jej siostra Leo żywią przekonanie, że mają już za sobą rozdział trudnego dzieciństwa, jednakże Leo dąży do poznania prawdy i ujawnia straszliwy sekret, który przez wiele lat był trzymany w tajemnicy.
Sąsiad Ellie, były detektyw Tom Douglas, uciekł do Little Melham w poszukiwaniu spokojnego życia i zostaje wciągnięty w sieć intryg i kłamstw.
Instynkt podpowiada mu, że to, co przydarzyło się młodej Abbie, było czymś znacznie więcej niż tylko tragicznym wypadkiem.

Spokojna angielska wieś ukrywa przerażające tajemnice, czyhające pod równo przystrzyżonymi żywopłotami, za zamkniętymi drzwiami eleganckich salonów i w niewypowiedzianych słowach…

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/253

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/253

Oficjalna recenzja
poczytne książek: 161

Kim naprawdę jest twój sąsiad?

Nastoletnia Abbie Campbell zostaje potrącona nocą przez samochód, na jednej z rzadko uczęszczanych podleśnych dróg. Wypadek porusza mieszkańców miasteczka Little Melham, gdzie wszyscy kojarzą poszkodowaną dziewczynkę, a prawdopodobnie także nieznanego sprawcę wypadku - osobę, która zostawiła Abbie na pewną śmierć. Temat ochładza atmosferę na kolacji ze znajomymi zorganizowanej przez małżeństwo Saundersów. Ellie Saunders podejrzewa, że sprawcą wypadku może być jej mąż, ponieważ w nieszczęśliwą noc był na zakrapianej imprezie, więc potencjalnie mógł przyczynić się tragedii. Podejrzenia tylko pogłębiają niechęć Ellie do mężczyzny, ponieważ od dłuższego czasu obwinia go o romans.

W książce poza wypadkiem Abbie i dochodzeniem z nim związanym, została przedstawiona także druga historia. Dotyczy ona przeszłości Ellie Saunders i jej siostry Leo, która przyjeżdża do Little Melham niedługo przed wypadkiem. Z jakiegoś powodu kobieta odważyła się wrócić do miasta po latach nieobecności, za czym kryje się długo skrywany przed wszystkimi sekret... Czy nagłe pojawienie się kobiety ma związek z wypadkiem Abbie?

Jeżeli chodzi o postać kluczową dla całego cyku, czyli Toma Douglasa, to w tej części dostajemy kolejny element układanki, która w efekcie ma przedstawić nam jego życiorys. Przez niechronologiczne wydawanie serii w Polsce, wydawnictwo Filia podrzuca czytelnikowi skutki jego działań, których tak naprawdę jeszcze nie znamy. W „Drodze ucieczki” detektyw przeprowadza się do Little Melhalm, aby odnaleźć w życiu spokój. Po czym? Tak naprawdę nie znamy pobudek mężczyzny. Wiemy jednak, że zamieszkanie w niewielkim mieście, w którym niedawno ktoś popełnił poważne przestępstwo, nie jest dobrym sposobem na zaznanie odpoczynku.

Rachel Abbott od pierwszych książek miała dobre pomysły na fabułę, co potwierdza historia przedstawiona w „Drodze ucieczki”. Można mieć jednak w jej przypadku uwagi do tempa, w jakim fabuła została poprowadzona. Z tego powodu w porównaniu z „poprzednimi” książkami Abbott widać, że jej warsztat dopiero się kształtował. Polscy czytelnicy są jednak w na tyle komfortowej sytuacji, że autorkę poznali już z lepszej strony, więc wiedzą już, że potrafi dostarczyć dreszczyku emocji.

Nie da się nie zauważyć, że Abbott od początku potrafiła nakreślić kreacje bohaterów, ponieważ w tej części postaciom nie można wiele zarzucić. Powiedziałabym nawet, że stanowią rekompensatę do wspomnianej przed chwilą dynamiki fabuły, ponieważ ich historie odsłaniane są stopniowo, przynosząc czytelnikowi pożądane napięcie. Autorka sprawnie lawiruje w czasie, wciągając czytelnika nie tylko w wydarzenia obecne, ale także stopniowo odsłaniając intrygującą przeszłość Ellie i Leo. Choć nie przepadam za tego typu zabiegami, ponieważ gubię się w kreowanej osi czasu, jednak w przypadku „Drogi ucieczki” nie miałam problemu z określeniem, w którym czasie dzieją się opisywane wydarzenia.

Na kontynuację historii Toma Douglasa na szczęście nie musimy czekać, ponieważ tak jak wspomniałam wcześniej, następne części już od jakiegoś czasu są dostępne w Polsce. Oznacza to, że poszczególne tomy można czytać bez znajomości pozostałych, choć osobiście czekam na możliwość poznania chronologicznie całej historii.

Katarzyna Muszyńska

Aneta Wiola | 2018-03-16
Przeczytana: 15 marca 2018

„POWINNAŚ MNIE KOCHAĆ”
Czternastoletnia Abbie zostaje potrącona przez samochód. Sprawca zbiegł z miejsca wypadku, a dziewczyna walczy w szpitalu o życie. Wkrótce okazuje się, że dziecko tuż przed wypadkiem zostało uprowadzone. Co się z nią stało? I kim jest sprawca wypadku? Na te pytania próbuje sobie bezskutecznie odpowiedzieć były policjant Tom Douglas.
Tymczasem Tom przybywa na wieś. Po otrzymaniu w spadku sporej kwoty od zmarłego brata, próbuje zacząć życie od nowa. Niebawem zapoznaje się z sąsiadami. Wśród sieci kłamstw i intryg, Tom nie tylko odkryje mroczą przeszłość swoich nowych znajomych, ale także pozna nową miłość.

To już moją piąta przeczytana powieść autorki i nie podoba mi się to, że nie zostały przetłumaczone one chronologicznie. „Droga ucieczki” jest najgorszą książką Abbott, bardziej przypomina dramat od mrocznego thrillera. Nudna i częściowo przewidywalna, i gdyby nie zaskakujący porywacz młodej Abbie, to oceniłabym samą historię o wiele niżej. Miałam dość...

Izabela Pycio | 2018-05-05
Przeczytana: 05 maja 2018

"Jak łatwo dwoje bliskich sobie ludzi może zacząć poruszać się w przeciwnych kierunkach, być może w ogóle nie zdając sobie z tego sprawy."

Nie mogłam odnaleźć się w tej książce, liczyłam na przynajmniej dobry thriller, trzymający w napięciu, a otrzymałam powieść obyczajową z lekkim dreszczykiem. Mało w niej niepewności, drżenia serca i wyobraźni, za to sporo przewidywalności i sztuczności. Nie wiem, z czego wynika taka nienaturalność w dialogach, rwanych myślach bohaterów, szarpanych opisach, częstych zaprzeczeniach. Było mało składnie i przekonująco, jakby autorka dopiero uczyła się pisać, a przecież to już drugi tom serii, więc powinno być w miarę płynnie i wciągająco.

Drażniły mnie irracjonalne i infantylne zachowania bohaterów, zwłaszcza Ellie, zupełnie nie postępowała jak dorosła kobieta, matka dwójki dzieci. Zamiast jej współczuć, rodziła się we mnie antypatia do sposobu nakreślenia jej postaw i czynów. Doceniam pomysł na fabułę, ale już nie jego przedstawienie. Sporo...

eunice | 2018-04-15
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

W bólach dobrnęłam do połowy i poddałam się. Stwierdziłam, że więcej nie zdzierżę. To nie jest kryminał, a nudne czytadło z jakąś tam tajemnicą. Przestało mnie nawet interesować, kto i po co.
Nie zdzierżę, bo przede wszystkim szkoda mojego czasu, którego mam tak mało, wiecznie za mało...

BasiaK | 2018-07-01
Przeczytana: 29 czerwca 2018

Kolejna książka w stylu: potrącona osoba przez samochód w małej wsi, detektyw z przeszłością szuka winnego wśród małej grupy znajomych sobie mieszkańców i przy okazji na jaw wypadają wszelkie trupy ukryte głęboko w szafach. Przeczytać można, fabuła nie jest aż tak frapująca, by jej po paru dniach nie zapomnieć, trochę przegadana książka. Niemniej jako ściśle rozrywkowa - godna polecenia.

Rybana | 2018-07-24

Książka zaczyna się sceną ucieczki czternastoletniej Abbie przed porywaczem, podczas której zostaje potrącona przez samochód na polnej drodze i pozostawiona na pewną śmierć. Sprawca ucieka, porywacz się wycofuje mając pewność, że dziewczyna nie żyje.
Małe miasteczko/wieś, gdzie wszyscy wszystkich znają. Grupa zamożnych przyjaciół, którzy mają swoje sekrety, grzeszki i grzechy. Ktoś coś ukrywa, ktoś coś przemilcza, ktoś coś próbuje zapomnieć, a z kolei ktoś inny próbuje coś odkryć.
Zdrady, romanse, przemoc domowa, wspomnienia z trudnego dzieciństwa przeplatają się ze sobą na kartkach tej książki.
Może nie jest to typowy thriller, bardziej powieść obyczajowa z mocnym dreszczykiem, ale muszę powiedzieć, że książka mnie wciągnęła. Ta plątanina wątków, tajemnic i osób dodawała smaczku całości. Czytało się w mgnieniu oka,. Ja pochłonęłam ją jak to mówią "ino mig"z ciekawości, aby dowiedzieć się jak to się wszystko zakończy i o co w tym wszystkim chodziło

Lily76 | 2018-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2018

Dłużący się wątek dylematów emocjonalnych jednej z głównych bohaterek, który nie tyle trzymał w napięciu, co nieco nudził. Autorka trochę za bardzo odbiegła od wątku, który sugerował prolog, ale na szczęście w końcu, po wielu, wielu rozdziałach wszystko się wyjaśniło.
Dobre, ale nie rewelacyjne.

Ver-reads | 2018-04-12

Ostre, szorstkie gałęzie ocierały się o jej ciało a drobne kamienie raniły delikatną skórę stóp. Panujący dookoła mrok rozjaśniał jedynie blady blask księżyca, który momentami przedzierał się przez koronę drzew. Nadchodzące z oddali światła reflektorów wydawały się być jedyną realną szansą na ucieczkę przed goniącym ją oprawcą. Kiedy jednak z głośno bijącym sercem wbiegła na jezdnię wprost pod rozpędzony samochód, nie wiedziała jeszcze wówczas, że jego kierowca nie zahamuje. Abbie Campbell, spokojna i cicha nastolatka, zostaje znaleziona w krytycznym stanie na poboczu mało uczęszczanej drogi. W poszukiwanie bezdusznego sprawcy wypadku, który zostawił ją na pewną śmierć zaangażuje się całe miasteczko Little Melham, którego mieszkańcy wciąż nie mogą uwierzyć, że wśród nich ktoś byłby zdolny do tak okrutnego czynu. Wkrótce okazuje się, że ta chłodna noc kryje o wiele więcej mrocznych, skrywanych głęboko sekretów. Zaczną one stopniowo wychodzić na jaw, pociągając za sobą lawinę...

KatarzynaI | 2018-03-25
Przeczytana: 25 marca 2018

Ta książka zrobiła mi z mózgu papkę i pokazała, jak łatwo można człowieka zwlec na manowce. Genialnie skonstruowany thriller,pełen intryg. W pewnym momencie, niczym mieszkańcy miasta, nie ufałam już nikomu i każdy był dla mnie podejrzany. Do samego końca trwałam w złym przekonaniu dlatego zakończenie kompletnie mnie zaskoczyło. Mam nadzieję, że cała seria będzie tak dobra.

Nowalijki | 2018-04-06
Przeczytana: 31 marca 2018

Tomasz Radochoński www.nowalijki.com.pl
-------------------------------------------

Najpierw Sheila Rodgers stała się Rachel Abbott, a dopiero za jakiś czas nieznana pisarka została okrzyknięta brytyjską mistrzynią thrillera psychologicznego. Trzy pierwsze powieści z serii o inspektorze Tomie Douglasie ukazały się w dystrybucji cyfrowej, dopiera czwarta część - Obce dziecko - pozwoliły Abbott przebić się, zarówno do świadomości czytelników, jak i na szczyty list bestsellerów. Informacja o cyfrowym debiucie w dzisiejszych czasach nie wydaje się być specjalnie zaskakująca, ale pozwala zrozumieć dwie kwestie. Po pierwsze, tłumaczy dlaczego wydawnictwo Filia zdecydowało się wydawać serię od czwartego, najlepiej przyjętego przez czytelników tomu. Po drugie, broni Drogę ucieczki, która zauważalnie różni się od późniejszych odsłon cyklu. Pozwala jednak dostrzec również ogrom pracy, jaką pisarka włożyła, doskonaląc styl, charakterystyczny dla powieści spod znaku domestic noir.

Inspektor...

Kaś | 2018-03-24
Przeczytana: 20 marca 2018

Tom Douglas przeniósł się do Little Meham, by być bliżej córki i miał nadzieję, że w miasteczku odnajdzie spokój – w końcu cóż niezwykłego może wydarzyć się w tak małej społeczności? Czasem nie warto oceniać po pozorach... Wszyscy mieszkańcy byli w szoku, gdy okazało się, że w okolicy ktoś porzucił potrąconą dziewczynkę – na bocznej drodze, na pewną śmierć. Choć wydawać by się mogło, że przestępstwo stanowi odosobniony przypadek losowy, to za jego sprawą wychodzą na jaw kolejne, skrywane przez lata tajemnice. Wypchnięte z pamięci demony odżywają na nowo i powracają do miasteczka, do osób, które usilnie starały się ich pozbyć.

Droga ucieczki to powieść balansująca na granicy obyczajówki i thrillera. Warto to podkreślić, bo niektóre osoby mogą być rozczarowane powolną akcją, mnogością wątków i zależnościami między postaciami, które często sięgają wielu lat wstecz i oparte są na romansach oraz wzajemnych niesnaskach. Sporo jest tu zwykłego, codziennego życia bohaterów. Oczywiście...