Ten pierwszy rok

Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
Wydawnictwo: Jaguar
Freshers
Bezimienna

Zwariowana, pełna angielskiego humoru powieść dla przyszłych i obecnych studentów.
Rozpoczęcie nauki w college’u to dla niektórych szansa na nowe życie ‒ szalone przygody, zwariowane przyjaźnie, pierwsze złamane serca i przyprawiające o zawrót głowy historie miłosne. Jaki będzie pierwszy rok w college’u dla bohaterów Freshers?

źródło opisu: http://wydawnictwo-jaguar.pl/books/freshers/

źródło okładki: http://wydawnictwo-jaguar.pl/books/freshers/

Magda | 2018-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Pamiętacie pierwszy dzień na studiach? Ta ekscytacja, ponieważ w końcu jest się w jakimś stopniu samodzielnym, a jednocześnie obawa, ponieważ jesteśmy w nowym miejscu i w dużej ilości przypadków mało kogo znamy. Wiele osób wspomina ten czas bardzo pozytywnie, niektórzy mniej, jednak jedno jest pewne - to niezwykle ważny okres w życiu młodego człowieka. Ja swój pierwszy rok miałam kilka razy, więc nie darzę tego okresu aż takim sentymentem, jednak książka Toma Ellen i Lucy Ivison okazała się naprawdę miłą niespodzianką.

Uwielbiam takie książki! Ten pierwszy rok jest przeznaczony dla czytelników w różnym wieku. Osoby młodsze mogą w jakiś sposób poczuć co czeka ich gdy pójdą na studia, natomiast starsi czytelnicy odbywają podróż do przeszłości. Jest to pozycja na tyle szczera i nieprzesłodzona, że czytając ją nie czujemy, że to kolejni sztuczni bohaterowie, tylko znajomi, którzy opowiadają nam swoją historię.

Główna bohaterka - Phoebe, od razu zyskuje naszą sympatię. Jest lekko...

To pierwsza książka tych autorów jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na stronie wydawnictwa oraz to, że lubię czytać od czasu do czasu ,młodzieżowe dzieła, przygody studentów, uczniów i inne podobne.
„Ten pierwszy rok” czyta się dobrze i szybko, jeden wieczór powinien wystarczyć. Zawiera zabawne sceny między innymi o kupnie pewnego gatunku sera, wysłania smsa nie do tej osoby co trzeba. Bohaterami są Luke i Phoebe, którzy znali się już z liceum oraz ich znajomi z uczelni. Może się wydawać, że to mało interesujący romans z wątkiem studiów. To jednak nie jest romans tylko ciekawa powieść o studentach pierwszego roku. Mieszkają oni w akademiku. Chodzą na wykłady, imprezy, przyjaźnią się ze sobą. Polecam dzieło osobom lubiącym tego typu treści. Będzie dobre dla ludzi w wielu kategoriach wiekowych, którzy nie pogardzą dobrą lekturą.

Cytaty:

„Fajni ludzie, jak pójdą spać, to po prostu śpią, dopóki ich coś lub ktoś nie obudzi”. (str 40)

„Pamięć i pisarstwo nie mogą bez...

Aga | 2018-04-05
Przeczytana: 01 kwietnia 2018

Zawsze lubiłam książki, w których pojawiał się wątek nowej szkoły, nowych znajomych albo jak w tym przypadku: nowego etapu, czyli rozpoczęcia studiów. I chociaż jest to właściwie często powtarzany motyw, do tej pory jeszcze mi się nie znudził i to pewnie za sprawą takich powieści, jak Ten pierwszy rok. Co było w niej takiego, że tak przypadła mi do gustu?

Luke i Phoebe to nasi główni bohaterowie, oglądamy wydarzenia raz z perspektywy chłopaka, raz dziewczyny. I chociaż znają się jeszcze z liceum, dopiero po przyjeździe na tę samą uczelnię nawiązują jakąś nitkę porozumienia. Wydaje się, że mogą się naprawdę dobrze dogadywać i może nawet oboje, mimo jakichś swoich problemów i rozterek, tego chcą. Ale jak to w życiu nastolatków się często dzieje – nic nie idzie tak, jak by się zdawało…

Przede wszystkim mamy tutaj do czynienia z narracją pierwszoosobową, dzięki której raz oglądamy wydarzenia razem z Lukiem, a innym razem przenosimy się do Phoebe. Nie powiem, że nie lubię takiego...

silwana | 2018-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

Ten pierwszy rok Toma Ellen i Lucy Ivison opowiada historię grupy znajomych na pierwszym roku studiów. Ich wzloty i upadki, poszukiwanie siebie. Głównymi bohaterami są Luke i Phoebe. Są to znajomi, którzy chodzili razem do jednego liceum, jednak nie znali się oni wtedy zbyt dobrze, raczej była to znajomość z widzenia. On miał dziewczynę poza którą świata nie widział, ona od lat się w nim skrycie podkochiwała. Na uczelni jednak wszystko się zmienia. Luke w końcu zauważa Phoebe. Jednak czy coś z tego wyjdzie? O tym już każdy musi się sam przekonać.
Poza główną parą bohaterów poznajemy również wiele osób drugoplanowych, których historia czasami interesowała mnie bardziej niż perypetie Luke i Phoebe. Samą książkę trudno mi ocenić. Nie była ona zła, jednak jakoś mnie ona nie porwała. Może wpływ miał na to fakt, że nie polubiłam głównego bohatera. Już od samego początku nie wzbudził on mojej sympatii, a potem swoim zachowaniem utwierdzał mnie tylko w moich odczuciach. Trochę...

Sal | 2018-04-15
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Z tą książką miałam pewne problemy, więc dość długo zbierałam myśli przed napisaniem tej recenzji. Największy kłopot stanowiło dla mnie sto początkowych stron, które nie porwały mnie fabularnie, prezentując szereg imprez studenckich oraz krótkich chwil pomiędzy nimi. Co więcej nie spodobało mi się to, że byłam zewsząd atakowana imionami. I niestety: genezy niektórych postaci nie znałam nawet na sam koniec lektury. Jednak zajmijmy się wszystkim po kolei.

Książka pisana jest z perspektywy dwójki pierwszoroczniaków: Phoebe oraz Luke'a. Ta dwójka chodziła do tego samego liceum, jednak nigdy nie zamienili ze sobą więcej niż kilka słów. Ten fakt nie przeszkodził Phoebe w zakochaniu się w chłopaku, który od trzech lat pozostawał wierny swojej dziewczynie, Abby. W obliczu studenckiego życia ich drogi przecinają się, a to rozpoczyna historię tej dwójki, która przepełniona jest zabawnymi wydarzeniami, dzikimi imprezami, kilkoma wykładami oraz mnóstwem, mnóstwem przyjaciół.

Mam świadomość,...

zaczytana_1 | 2018-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

"Fajni ludzie, jak pójdą spać, to po prostu śpią, dopóki ich coś lub ktoś nie obudzi."

Kiedy Pheobe przyjeżdża na studia okazuje się, że chłopak, w którym podkochuje się od lat studiuje na tym samym wydziale co ona. We dwoje przekonują się, że studia to nie tylko wieczne imprezy i wykłady, ale również początek nowego życia.

"Byłem totalnie i kompletnie przekonany, że będziemy ze sobą na zawsze. Jak to jest, cholera... Jak się traci to uczucie? Dlaczego ja je straciłem, a ona nie?"

Książka Toma Ellen i Lucy Ivison naprawdę mnie zauroczyła. Autorzy stworzyli naprawdę ciekawych bohaterów, którzy od razu zyskali moją sympatię.Czytając ją momentami nie mogłam przestać się śmiać. Wprawdzie język, w jakim została napisana nie bardzo przypadł mi do gustu, bo było dość dużo przekleństw, ale nie przeszkadzały one za bardzo w czytaniu, a wręcz pozwalały zbliżyć się do bohaterów, no bo nie okłamujmy się, mało który student nie klnie. Postacie są świetnie wykreowane i od razu poczułam do...

esclavo | 2018-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

Tak serio nie chciałam jej czytać, no bo cóż mnie, starego człowieka może zaskoczyć w temacie pierwszego roku w szkole skoro takie wydarzenia już za mną? No i oczywiście jeszcze jest moja awersja do żółtych okładek, które nijak mi się nie podobają. Ale przeczytałam.

Głównymi bohaterami powieści są Luke i Phoebe, którzy znają się przelotnie z poprzedniej szkoły. Może Phoebe trochę bardziej, bo cierpi na swoistą manię na punkcie Luka. On nie potrafi ogarnąć swoich uczuć, po nagłym rozstaniu ze swoją długoletnią dziewczyną. Czy połączą ich wspólne imprezy? I co z tym wszystkim ma wspólnego Quidditch?

"Przez ten tydzień z przypadkowej znajomości stał się jakby moim stałym chłopakiem."

Tak na prawdę to szalony przegląd studenckich imprez, bohaterowie raczej nie zwracają uwagi na naukę, sceny na wykładach można policzyć na palcach u jednej ręki. Realistyczne podejście, dość dużo przekleństw w wypowiedziach, przypadkowy seks i notoryczny brak jedzenia daje nam zarys prawdziwego...

nanssja | 2018-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

Luke i Phoebe znają się jeszcze z liceum – ona już wtedy się w nim podkochiwała, ale zbliży ich dopiero wspólny pobyt na uczelni. Szalone melanże, nawiązywanie nowych przyjaźni, przeżywanie sukcesów oraz wpadek – to tylko kilka elementów, które składają się na dość zabawny obraz tej książki.

To była bardzo przyjemna i lekka lektura. Typowa młodzieżówka, z niezliczoną ilością śmiesznych dialogów i wydarzeń. Nie brakowało w niej również wielobarwnych postaci - momentami zastanawiałam się kto jest kim, tyle osób przewinęło się przez kartki (wiadomo, to studia i akademik :) ).

Całą historię poznajemy z punktu widzenia głównych bohaterów. Luke i Phoebe rozpoczynają nowe etapy w życiu obok siebie, ale los w końcu łączy ich ścieżki. To jedna z takich historii, które widzi się w serialach dla młodzieży czy filmach typu "American Pie". Momentami czułam, że cały obraz kampusu jest wyidealizowany (może nawet nierealistyczny) a samo życie studentów to nie ciągła impreza bez niczyjej...

aktorka246 | 2018-04-22