Ten pierwszy rok

Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
Wydawnictwo: Jaguar
Freshers
Bezimienna

Zwariowana, pełna angielskiego humoru powieść dla przyszłych i obecnych studentów.
Rozpoczęcie nauki w college’u to dla niektórych szansa na nowe życie ‒ szalone przygody, zwariowane przyjaźnie, pierwsze złamane serca i przyprawiające o zawrót głowy historie miłosne. Jaki będzie pierwszy rok w college’u dla bohaterów Freshers?

źródło opisu: http://wydawnictwo-jaguar.pl/books/freshers/

źródło okładki: http://wydawnictwo-jaguar.pl/books/freshers/

Oficjalna recenzja
Arnika książek: 2006

Krok w dorosłość

Początek studiów może przerażać i ekscytować jednocześnie. W końcu to dla większości pierwszy krok w dorosłość: wyprowadzka z domu, życie na własny rachunek, podejmowanie ważnych decyzji, branie odpowiedzialności za siebie. Również dla bohaterów tej książki to wielkie wyzwanie powodujące przyspieszone bicie serca.

Lucy Ivison i Tom Ellen, bazując na własnych doświadczeniach i przeżyciach swoich przyjaciół, napisali wspólnie powieść o tym, jakże wyczekanym i stresującym, pierwszym roku studiów. Ich bohaterowie, Phoebe i Luke, to pierwszoroczniaki, które zaczynają studia z wielkimi oczekiwaniami. Spodziewają się, że ich życie nagle zmieni się o sto osiemdziesiąt stopni. Jednak nie wszystko układa się tak, jakby sobie życzyli.

Narracja pierwszoosobowa z perspektywy raz Phoebe, raz Luke’a daje świetny wgląd w psychikę obojga. Dziewczyna od razu wzbudza sympatię. Choć początkowo wydaje się zahukaną szarą myszką, szybko odnajduje się w akademikowym środowisku, nawiązuje przyjaźnie i bardzo dobrze się bawi. Nawet kręci się koło niej kilku chłopaków. Natomiast Luke zupełnie nie potrafi się zaaklimatyzować. Liczył na wiele nowych znajomości, tymczasem sąsiedzi z akademika orbitują wokół zupełnie innej planety, a członkowie drużyny piłkarskiej okazują się skończonymi dupkami. A pierwsza noc, mimo kiepskiego początku, zapowiadała całkiem dobry dalszy ciąg semestru… Głównym winnym takiego stanu rzeczy niestety jest sam bohater – jego niezdecydowanie, konformizm i brak pewności siebie powoli rujnują życie jego i bliskich mu osób. Luke od pewnego momentu zaczyna tracić wszelką sympatię czytelnika i, przynajmniej w moim przypadku, już jej nie odzyskuje. Uznaję to za plus – autorzy wykazali się niemałą odwagą, tworząc takiego prawie antybohatera.

Postacie drugoplanowe są niezwykle plastyczne i interesujące. Tworzą prawdziwą plejadę osobowości. Każdy wyróżnia się czymś charakterystycznym, dzięki czemu łatwo ich zapamiętać i polubić. Negin – przyszła lekarka, która nie lubi się przytulać, Frankie – bardzo wysoka, bardzo szalona i bardzo bezpośrednia studentka archeologii, Flora – wielka fanka lat 80., Mary – rockmanka z tęczowymi włosami, Connor – największy imprezowicz na kampusie, Arthur – miłośnik sera brie, trawki i gier wszelakich, Ed – historyk-abstynent… I jeszcze wielu innych. Nie wszyscy są pozytywnymi charakterami, co tylko czyni z nich jeszcze ciekawsze tło. Szkoda, że autorzy nie pokusili się o narrację trzecioosobową, która pozwoliłaby im w większym stopniu skupić się na historiach tych fascynujących bohaterów drugoplanowych.

Na pierwszy plan wysuwa się burzliwy romans Phoebe i Luke’a oraz ich relacji z innymi osobami. Równie dużo miejsca zajmuje życie studenckie – głównie imprezowanie, natomiast wykłady stanowią zaledwie dodatek (zajęcia z literatury i pamięci wydają się wprowadzone tylko po to, by stworzyć głównym bohaterom pole do konfrontacji). Przy okazji poruszone są także kwestie aklimatyzacji w nowym środowisku, poczucia własnej wartości i szacunku do siebie oraz radzenia sobie z upokorzeniem. Bardzo spodobał mi się wątek „ściany wstydu” i protestu przeciwko przedmiotowemu traktowaniu dziewczyn.

„Ten pierwszy rok” jest zaskakująco pełen różnych ważnych i trudnych treści. Autorom udało się zgrabnie opleść je pajęczyną angielskiego humoru, dzięki czemu książka nie jest przesadnie poważna czy dołująca. Mimo to są momenty, które skłaniają do zastanowienia się nad pewnymi zjawiskami. Choć opisana forma studiów różni się nieco od polskiego systemu, nie przeszkadza to czerpać przyjemności z lektury.

Ewa Jemioł

Magda | 2018-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Pamiętacie pierwszy dzień na studiach? Ta ekscytacja, ponieważ w końcu jest się w jakimś stopniu samodzielnym, a jednocześnie obawa, ponieważ jesteśmy w nowym miejscu i w dużej ilości przypadków mało kogo znamy. Wiele osób wspomina ten czas bardzo pozytywnie, niektórzy mniej, jednak jedno jest pewne - to niezwykle ważny okres w życiu młodego człowieka. Ja swój pierwszy rok miałam kilka razy, więc nie darzę tego okresu aż takim sentymentem, jednak książka Toma Ellen i Lucy Ivison okazała się naprawdę miłą niespodzianką.

Uwielbiam takie książki! Ten pierwszy rok jest przeznaczony dla czytelników w różnym wieku. Osoby młodsze mogą w jakiś sposób poczuć co czeka ich gdy pójdą na studia, natomiast starsi czytelnicy odbywają podróż do przeszłości. Jest to pozycja na tyle szczera i nieprzesłodzona, że czytając ją nie czujemy, że to kolejni sztuczni bohaterowie, tylko znajomi, którzy opowiadają nam swoją historię.

Główna bohaterka - Phoebe, od razu zyskuje naszą sympatię. Jest lekko...

To pierwsza książka tych autorów jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na stronie wydawnictwa oraz to, że lubię czytać od czasu do czasu ,młodzieżowe dzieła, przygody studentów, uczniów i inne podobne.
„Ten pierwszy rok” czyta się dobrze i szybko, jeden wieczór powinien wystarczyć. Zawiera zabawne sceny między innymi o kupnie pewnego gatunku sera, wysłania smsa nie do tej osoby co trzeba. Bohaterami są Luke i Phoebe, którzy znali się już z liceum oraz ich znajomi z uczelni. Może się wydawać, że to mało interesujący romans z wątkiem studiów. To jednak nie jest romans tylko ciekawa powieść o studentach pierwszego roku. Mieszkają oni w akademiku. Chodzą na wykłady, imprezy, przyjaźnią się ze sobą. Polecam dzieło osobom lubiącym tego typu treści. Będzie dobre dla ludzi w wielu kategoriach wiekowych, którzy nie pogardzą dobrą lekturą.

Cytaty:

„Fajni ludzie, jak pójdą spać, to po prostu śpią, dopóki ich coś lub ktoś nie obudzi”. (str 40)

„Pamięć i pisarstwo nie mogą bez...

Głowni bohaterowie książki "Ten pierwszy rok" to Phoebe i Luke. Młodzi ludzie rozpoczynają właśnie studenckie życie. Tydzień integracyjny wita ich całą masą imprez i nowych twarzy. Co prawda bohaterowie znają się z widzenia, ponieważ obydwoje chodzili do tego samego liceum. Phoebe skrycie podkochiwała się w Luke'u jednak on nie widział świata poza swoją dziewczyną Abbey. Teraz chłopak wydaje się o wiele bardziej przystępny, a Phoebe, która nadal nie wybiła sobie z głowy dawnego zauroczenia, całkowicie niechcący daje Luke'owi o nim do zrozumienia.

Muszę powiedzieć, że chyba znalazłam najbardziej rozmemłanego i irytującego bohatera w historii ever. Wiadomo, byli gorsi od Luke'a i dużo gorsze rzeczy robili, ale ludzie kochane! Ten facet powinien mieć pseudonim sceniczny 'Pan Chodząca Porażka i Nieszczęście'. Nie dość, że niedługo po przyjeździe do akademika przez telefon zrywa ze swoją dziewczyną, to robi to w taki sposób, że ani ona, ani on sam do końca nie widzą, czy to było...

Arnika | 2018-06-27
Przeczytana: 13 maja 2018

Aga | 2018-04-05
Na półkach: 2018, Recenzje, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 kwietnia 2018

Zawsze lubiłam książki, w których pojawiał się wątek nowej szkoły, nowych znajomych albo jak w tym przypadku: nowego etapu, czyli rozpoczęcia studiów. I chociaż jest to właściwie często powtarzany motyw, do tej pory jeszcze mi się nie znudził i to pewnie za sprawą takich powieści, jak Ten pierwszy rok. Co było w niej takiego, że tak przypadła mi do gustu?

Luke i Phoebe to nasi główni bohaterowie, oglądamy wydarzenia raz z perspektywy chłopaka, raz dziewczyny. I chociaż znają się jeszcze z liceum, dopiero po przyjeździe na tę samą uczelnię nawiązują jakąś nitkę porozumienia. Wydaje się, że mogą się naprawdę dobrze dogadywać i może nawet oboje, mimo jakichś swoich problemów i rozterek, tego chcą. Ale jak to w życiu nastolatków się często dzieje – nic nie idzie tak, jak by się zdawało…

Przede wszystkim mamy tutaj do czynienia z narracją pierwszoosobową, dzięki której raz oglądamy wydarzenia razem z Lukiem, a innym razem przenosimy się do Phoebe. Nie powiem, że nie lubię takiego...

silwana | 2018-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

Ten pierwszy rok Toma Ellen i Lucy Ivison opowiada historię grupy znajomych na pierwszym roku studiów. Ich wzloty i upadki, poszukiwanie siebie. Głównymi bohaterami są Luke i Phoebe. Są to znajomi, którzy chodzili razem do jednego liceum, jednak nie znali się oni wtedy zbyt dobrze, raczej była to znajomość z widzenia. On miał dziewczynę poza którą świata nie widział, ona od lat się w nim skrycie podkochiwała. Na uczelni jednak wszystko się zmienia. Luke w końcu zauważa Phoebe. Jednak czy coś z tego wyjdzie? O tym już każdy musi się sam przekonać.
Poza główną parą bohaterów poznajemy również wiele osób drugoplanowych, których historia czasami interesowała mnie bardziej niż perypetie Luke i Phoebe. Samą książkę trudno mi ocenić. Nie była ona zła, jednak jakoś mnie ona nie porwała. Może wpływ miał na to fakt, że nie polubiłam głównego bohatera. Już od samego początku nie wzbudził on mojej sympatii, a potem swoim zachowaniem utwierdzał mnie tylko w moich odczuciach. Trochę...

nanssja | 2018-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

Luke i Phoebe znają się jeszcze z liceum – ona już wtedy się w nim podkochiwała, ale zbliży ich dopiero wspólny pobyt na uczelni. Szalone melanże, nawiązywanie nowych przyjaźni, przeżywanie sukcesów oraz wpadek – to tylko kilka elementów, które składają się na dość zabawny obraz tej książki.

To była bardzo przyjemna i lekka lektura. Typowa młodzieżówka, z niezliczoną ilością śmiesznych dialogów i wydarzeń. Nie brakowało w niej również wielobarwnych postaci - momentami zastanawiałam się kto jest kim, tyle osób przewinęło się przez kartki (wiadomo, to studia i akademik :) ).

Całą historię poznajemy z punktu widzenia głównych bohaterów. Luke i Phoebe rozpoczynają nowe etapy w życiu obok siebie, ale los w końcu łączy ich ścieżki. To jedna z takich historii, które widzi się w serialach dla młodzieży czy filmach typu "American Pie". Momentami czułam, że cały obraz kampusu jest wyidealizowany (może nawet nierealistyczny) a samo życie studentów to nie ciągła impreza bez niczyjej...

Estrella | 2018-05-13

Pamiętacie swój pierwszy rok na studiach? Byliście podekscytowani czy przerażeni? Ja z początku byłam przerażona, ale po tygodniu pozbyłam się tego uczucia. Studia to kolejny etap w naszym życiu, często jeszcze po maturze nie jesteśmy zdecydowani jaki kierunek obrać, bądź dopiero w trakcie okazuje się, że wybrany kierunek to totalna pomyłka. Moja przygoda ze studiami kończy się za dwa miesiące, ale z ciekawością sięgnęłam po „Ten pierwszy rok” aby porównać swój pierwszy rok z rokiem zagranicznych bohaterów. Tom Ellen i Lucy Ivison pisząc książkę bazowali na własnych doświadczeniach oraz historiach swoich przyjaciół.

Czas pójść na studia

Historia opowiedziana jest z perspektywy Phoebe oraz Luke’a. Oboje studiują anglistykę, lecz mieszkają w oddzielnych kampusach. Pheobe kocha się w Luke od liceum, lecz chłopak nie ma pojęcia o jej istnieniu. Dopiero wspólny pobyt na uczelni zbliża ich do siebie. Jednak czy ta znajomość ma szanse przerodzić się w coś więcej, gdy na jaw wychodzą...

Sal | 2018-04-15
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Z tą książką miałam pewne problemy, więc dość długo zbierałam myśli przed napisaniem tej recenzji. Największy kłopot stanowiło dla mnie sto początkowych stron, które nie porwały mnie fabularnie, prezentując szereg imprez studenckich oraz krótkich chwil pomiędzy nimi. Co więcej nie spodobało mi się to, że byłam zewsząd atakowana imionami. I niestety: genezy niektórych postaci nie znałam nawet na sam koniec lektury. Jednak zajmijmy się wszystkim po kolei.

Książka pisana jest z perspektywy dwójki pierwszoroczniaków: Phoebe oraz Luke'a. Ta dwójka chodziła do tego samego liceum, jednak nigdy nie zamienili ze sobą więcej niż kilka słów. Ten fakt nie przeszkodził Phoebe w zakochaniu się w chłopaku, który od trzech lat pozostawał wierny swojej dziewczynie, Abby. W obliczu studenckiego życia ich drogi przecinają się, a to rozpoczyna historię tej dwójki, która przepełniona jest zabawnymi wydarzeniami, dzikimi imprezami, kilkoma wykładami oraz mnóstwem, mnóstwem przyjaciół.

Mam świadomość,...

Werroniika | 2018-09-21

W liceum Phoebe podkochiwała się w chłopaku o imieniu Luke, ale zbliżyli się dopiero podczas wspólnego pobytu na uczelni. Nawiązywanie nowych przyjaźni, szalone melanże przeżywanie sukcesów oraz wpadek, co wszystko składa się w zabawną całość.

„Pamięć i pisarstwo nie mogą bez siebie istnieć.”

Książka jest lekka i przyjemna, ze ogromem śmiesznych dialogów i wydarzeń. Fajna młodzieżówka z barwnymi bohaterami, chociaż momentami było dużo postaci, ale wszystko idzie zrozumieć bo przecież studiów i pobycie w akademiku, zawsze poznaje się wiele ludzi. Postacie drugoplanowe są za to plastyczne i interesujące.

Historie poznajemy z perspektywy głównych bohaterów. Wbrew pozorom książka nie przedstawia samych banałów, bowiem poznajemy historię młodych i jeszcze niedojrzałych nastolatków, a kończymy ją z ludźmi którzy przez rok studiów jednak czegoś się od życia nauczyli i zaczęli pojmować świat bardziej dorośle. Przy okazji poruszone są także kwestie aklimatyzacji w nowym środowisku,...