Rozewrzeć światłem

Wydawnictwo: Cztery Strony
Rafał Tumski, Wrocław
literatura piękna
Rejestrator

Bohater powieści Krzysztof Różnicki, podąża wrocławskim szlakiem tajemniczego Zakonu Nolariuszy w poszukiwaniu ich największego skarbu – diamentu zwanego Piaskiem Gangesu. Klejnot przywieziony z Indii miał zostać ukryty właśnie we Wrocławiu. Wrocław w powieści Rafała Tumskiego jest chwilami niczym piekło z „Boskiej komedii‟ Dantego. Autor łącząc umiejętnie gatunki prozy sensacyjnej z...

Wrocław w powieści Rafała Tumskiego jest chwilami niczym piekło z „Boskiej komedii‟ Dantego. Autor łącząc umiejętnie gatunki prozy sensacyjnej z elementami magicznymi, zbudował miejską baśń mocno osadzoną we współczesnych realiach. Wrocławska włóczęga Różnickiego nie jest wyłącznie fantasmagorią – to także celna satyra rodzimej rzeczywistości.

Książkę można traktować jako intrygujący przewodnik po Wrocławiu. Autor budując fabułę spogląda na miasto reporterskim okiem oddając koloryt podmiejskich dzielnic. Wrażenie na czytelniku może wywołać pieczołowicie sportretowane byłe wysypisko śmieci na Maślicach. „Rozewrzeć światłem‟ to wciągająca powieść drogi, nie tylko po meandrach Wrocławia, ale i do własnego wnętrza.

źródło opisu: Opis okładkowy.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Logrod_D Wakowski | 2019-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2019

Książka, która potrafi sponiewierać. Zostawić w pamięci ślad - ślad po wycieczce przez Wrocław, jakiego się nie zna. Aż strach bierze, że zaznaczone tu mechanizmy są, że tak powiem, uniwersalne, gotowe do zastosowania w innych skupiskach ludzkich - mam wrażenie, że bez problemu dałoby się ją przenieść na większą metropolię, ba na cały kraj - oczywiście w większej skali. Trudno jest opisać tę książkę świeżo po lekturze i później - bo na świeżo ma się duży mętlik w głowie, później dostrzega się jakieś niedociągnięcia, absurdy - ale sięgnęłoby się po nią jeszcze raz.

Justyna | 2018-03-09
Przeczytana: 09 marca 2018

Czasami lubię sięgnąć po niepokorną literaturę. Lubię gdy książka nie jest best. Gdy napisał ją ktoś mniej lub wcale znany. Gdy opowiada o rzeczach nie do końca oczywistych. Tak też było z „Rozewrzeć światłem” Rafała Tumskiego. Czarna okładka z białym okiem w trójkącie przywodzi na myśl jakieś tajemne siły, tajemnicze stowarzyszenia, przygodę, trochę ezoteryki i magii. Przyciąga historia Wrocławia, bo to przecież miasto „rzut beretem” ode mnie. Dodatkowo nęci sama historia autora, który zmarł młodo (miał zaledwie 27 lat), w nie do końca znanych okolicznościach, oficjalnie na skutek przedawkowania narkotyków. Na rynku dostępna jest jego wcześniejsza powieść, zapowiadana jako pierwsza polska książka o marihuanie („Zdoła - powieść do bakania”).

Głównego bohatera Krzysztofa Różnickiego poznajemy w momencie kiedy uzyskuje stopień magistra i za namową lubianego promotora udaje się na nieoficjalny wykład dotyczący Zakonu Nolariuszy. Prelekcja okazuje się tak hipnotyzująca, że zdobycie...

Kamil | 2018-03-04
Przeczytana: 04 marca 2018

Cóż za wrocławska historia! I używam w tym wypadku tego określenia nie bez powodu. Ta powieść, choć dzieje się w niej wiele, a wszystkie wydarzenia mogłyby się właściwie rozgrywać w innym mieście, w tym wypadku została tak osadzona i tak umiejętnie oraz obrazowo wpleciona w Wrocław, że trudno powiedzieć, jak wyglądałaby bez niego. „Rozewrzeć światłem” Rafała Tumskiego to książka, którą czyta się w zahipnotyzowaniu, pod naprawdę wielkim wrażeniem.

Na wstępie trzeba powiedzieć, jak niezwykle w tej książce ukazany został Wrocław. I nie chodzi bynajmniej o to, co w tym wypadku przychodzi pierwsze na myśl – wielki realizm czy wystawianie laurek. Nie, nie, a właściwie wręcz przeciwnie – Tumski nie stroni od krytycznych uwag, choć te uwagi wymierzone są nie tyle w miasto jako przestrzeń czy miejsce, ile w społeczność, rządzących lub w sposób, w jaki funkcjonuje. Ale o tym później. Skupiając się na analizie odwzorowywania i wplątywania stolicy Dolnego Śląska w fabułę czy tkankę tego...

MoznaPrzeczytac | 2018-02-14
Przeczytana: 18 stycznia 2018

„Rozewrzeć światłem‟ to powieść tak niezwykła, oryginalna i wciągająca. Bohaterem jest Krzysztof Różnicki, absolwent historii, który rzuciwszy wszystko wybiera żywot bezdomnego. Razem z Krzysztofem udajemy się na włóczęgę po Wrocławiu. Odkrywamy drugie oblicze miasta, przeżartego korupcją i wyzyskiem. Przez karty książki przewijają się coraz to nowe postaci, coraz to nowe miejsca, a historia urasta do wielkiej, wypełnionej przygodami epopei. Jest i humor, i groza, a także trochę przemyśleń.
Pełna recenzja na:

Kinga | 2018-01-08
Przeczytana: 26 grudnia 2017

"Rozewrzeć światłem" kupiłam swojemu chłopakowi pod choinkę, kierując się poleceniem Pana pracującego w księgarni Beta (za co serdecznie mu dziękuję!) i był to prezent, z którego skorzystaliśmy oboje. Książka znajdowała się na półce z nowościami, tak więc to świeża sprawa, jest też polskiego autorstwa (co niezmiernie mnie cieszy, gdyż już zaczynałam wątpić w polską twórczość lat 2000) i jest to zdecydowanie jedna z lepszych pozycji, jakie miałam okazję przeczytać.
Akcja książki została mocno osadzona we wrocławskich realiach. Wrocław w „Rozewrzeć światłem” został sportretowany wraz z najdrobniejszymi detalami, na tyle, że z powodzeniem można udać się na spacer śladami głównego bohatera. Autor wraz z biegiem akcji odkrywa coraz więcej tajemnic, które skrywa to miasto, opisuje jego podziemia, miejsca dawno zapomniane albo takie, do których dostać się mogą tylko nieliczni.
Rafał Tumski doskonale oddał też obecną sytuację polityczną, wywlókł na wierzch korupcje i inne nieprawidłowości...

Tyrolczyk | 2018-01-08
Przeczytana: 06 stycznia 2018

Nie spodziewałem się w polskiej literaturze takiej perełki - wartka akcja, dużo humoru i co więcej sporo zastanawiających przemyśleń. Pięknie opisany Wrocław. Warto.