rozwiń zwiń

Nie pozwolisz żyć czarownicy

Okładka książki Nie pozwolisz żyć czarownicy
Tomasz Kowalski Wydawnictwo: Wydawnictwo MG literatura piękna
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo MG
Data wydania:
2018-02-15
Data 1. wyd. pol.:
2018-02-15
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377794401
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
110 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
332
109

Na półkach: ,

„W 1835 roku, na łamach tygodnika „Przyjaciel Ludu” pojawił się dziwny tekst dotyczący procesu i skazania za czary, czternastu kobiet. Miał on formę relacji naocznego świadka wydarzeń, który ponoć widział, jak w 1775 roku we wsi Doruchów, tamtejszy dziedzic pojmał, poddał torturom, a na koniec spalił nieszczęsne kobiety. Mieszkańcy Doruchowa są pewni, że 243 lata temu, taki proces miał miejsce, a na terenie tzw. trójkąta czarownic, zapłonął stos.
Tomasz Kowalski w oparciu o tę historię napisał opowieść o drzemiących w ludziach lękach przed siłami nieczystymi, czarami i zabobonami. Jest to również powieść o kobietach i mężczyznach, o tym, że polowania na czarownice trwają po dziś dzień, a tytułowe cioty, jak nazywano w dawnej Polsce czarownice i ich kaci, mogą mieszkać tuż za ścianą”.

Czytając ten krótki opis na stronie wydawnictwa MG otworzyłam ze zdziwienia szeroko oczy. Takie wydarzenie w Polsce i to w XVIII wieku? Owszem, polski lud przez wieki wiernie oddawał cześć słowiańskim bóstwom, ale takie wydarzenie za czasów rzekomo oświeconego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zdaje się być co najmniej nieprawdopodobne. I stawia nas ono w przykrym świetle, które wyłania pradawną ciemnotę. O ile jest to prawdą, bo aż trudno w to uwierzyć.

Tomasz Kowalski w swojej książce „Nie pozwolisz żyć czarownicy” odkrywa diaboliczną obłudę skrytą w zabobonnej Polsce. Mało tego, próbuje przekonać czytelnika, że cały ten proceder pozbywania się czarownic ma się nadal znakomicie. Chociaż w nieco innej otoczce, kobiety nadal są krzywdzone i uznawane za te, które wspaniale dogadują się z Diabłem. I tak się jakoś złożyło, że Pan Autor staje w naszej (kobiet) obronie.

Kobiety, czytając tę opowieść mogą być zszokowane i oburzone tą samowolą mężczyzn oraz brutalnością wobec krzywdzonych kobiet, z drugiej jednak strony mogą być zachwycone postawą starszego mężczyzny, który to opowiada tę zaskakującą historię, jednocześnie krytykując ten występek, którego jak twierdzi był świadkiem. Nie trudno się domyślić, iż to właśnie jego Tomasz Kowalski upodobał sobie jako autora tego kontrowersyjnego tekstu, który ukazał się w tygodniku, szczególnie, gdy czytamy, iż jegomość posiadał chusteczkę z inicjałami X.A.R - taki sam podpis widniał na papierze.

Książka absolutnie nie jest powieścią historyczną, tylko możliwym scenariuszem życia wioski Doruchów, subiektywną interpretacją tej historii Tomasza Kowalskiego. Autor bywał w Doruchowie, w poszukiwaniu prawdy, którą trudną odnaleźć, a jeszcze trudniej udowodnić, zwłaszcza, że historycy dość posępnie i z nieukrywaną pewnością podważają wszelkie możliwości.

Autor uderza w najciemniejsze zakamarki człowieka - w jego chciwość, zazdrość i jak bardzo zgubną nienawiść. Porusza temat ważny i jednocześnie trudny, a jest nim temat kobiet: to jak gnijemy wewnętrznie zduszane przez świat rządzony przez mężczyzn, to jak bardzo świat lubuje się w naszych słabościach, wiernie dbając, by je utrzymać. Wciąż kojarzone zaledwie z żebrem Adama, jesteśmy cząstką często bez znaczenia. Wszystko, co złe, to my. Kobiety.

"- Kiedy to się skończy? Kiedy już nie będą polować na czarownice? Na nas? (...)
- Nie wiem. Może wtedy, kiedy zaśnie Bóg, a obudzi się człowiek".

Dla mnie książka jest wybitna - pomijam niezwykłość opisywanej historii, opieram się w tym stwierdzeniu raczej o styl autora i tak wspaniałą umiejętność odnalezienia się w tej odległej historii. Dla mnie bohaterowie są niezwykle wiarygodni, z tą całą otoczką wiejskiego życia, oryginalnością języka oraz ciemnotą, która rozprzestrzenia się niczym choroba, zatruwając serca. Czytając, niemal czułam ból krzywdzonych kobiet, niepewność oraz złość młodego chłopca, który obserwował tę głupotę ludzką oraz rozpacz starca nad losem niesłusznie posądzonych kobiet.

Ale to nie tylko historia kobiet, to przede wszystkim opowieść o człowieku - jego słabościach i uległości wobec zła. To kilkusetstronicowa lekcja życia, którą warto przerobić.

„W 1835 roku, na łamach tygodnika „Przyjaciel Ludu” pojawił się dziwny tekst dotyczący procesu i skazania za czary, czternastu kobiet. Miał on formę relacji naocznego świadka wydarzeń, który ponoć widział, jak w 1775 roku we wsi Doruchów, tamtejszy dziedzic pojmał, poddał torturom, a na koniec spalił nieszczęsne kobiety. Mieszkańcy Doruchowa są pewni, że 243 lata temu, taki...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    133
  • Przeczytane
    125
  • Posiadam
    51
  • 2018
    7
  • Ulubione
    4
  • 2023
    3
  • Audiobook
    3
  • Literatura piękna
    3
  • 2020
    3
  • Teraz czytam
    3

Cytaty

Więcej
Tomasz Kowalski Nie pozwolisz żyć czarownicy Zobacz więcej
Tomasz Kowalski Nie pozwolisz żyć czarownicy Zobacz więcej
Tomasz Kowalski Nie pozwolisz żyć czarownicy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także