Fables: Farewell
Baśnie, Fables
komiksy
SinZorrus

Dwudziesty drugi tom Baśni to album zamykający serię zapoczątkowaną w Polsce w 2007 roku tomem Na wygnaniu. Scenarzysta Bill Willingham, rysownik Mark Buckingham oraz plejada najznamienitszych przedstawicieli branży komiksowej opowiadają ostatnie historie z życia ulubionych przez czytelników postaci: Wilka Bigby’ego, Królewny Śnieżki, Róży Czerwonej, Niebieskiego Chłopca, Pinokia i wielu innych.

źródło opisu: https://egmont.pl/Basnie.-Pozegnanie.-Tom-22,5061652,p.html

źródło okładki: https://egmont.pl/Basnie.-Pozegnanie.-Tom-22,5061652,p.html

Yave | 2016-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2016

Spoko, ta dyszka to ocena za całą serię, bo ten tom to tylko na takie 9,5 zasługuje.

Stało się. Koniec. Za chwilę zasiądę w kącie ciemnego pokoju i zadam sobie pytanie "Co robić z życiem?". Ależ to była dobra seria! I jakie cudowne zakończenie! Na wyżyny się wspiął Willingham w tym 150 numerze!

Nadszedł czas wielkiej bitwy. Armie gotowe do walki, siostry przepełnione zarówno strachem, jak i wojenną ekscytacją. A tu jeszcze tyle rzeczy do zrobienia - Brandisha trzeba pokonać i pozbyć się Totenkinder i ogarnąć Bigby'ego i pospiskować przed starciem... no i pożegnać z czytelnikiem też. I to wszystko naraz! Dobry to będzie dzień dla Baśniogrodu!

Po kolei - Willingham to geniusz! Miał tylko kilkadziesiąt stron, żeby praktycznie cały świat ogarnąć, żeby poradzić sobie z losem ponad dwudziestu postaci. I to aż szok, jak świetnie sobie z tym radzi. Nawet jeśli momentami wydaje się, że niepotrzebnie przyspiesza, okazuje się, że idealnie rozplanował wszystkie wydarzenia, rzucając zwrotami...

PolishPopkulturę | 2018-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2018

Dobrnąłem do końca chyba tylko dlatego, że nie znoszę porzucać rozpoczętych serii. Ocena dla tomu 22. i dla całej serii zarazem. Bo bardzo nierówna to seria. Bardzo, bardzo. Na jeden tom genialny przypadały tu dwa tomy średnie i jeden beznadziejny. Scenarzyście od czasu do czasu zdarzały się przebłyski geniuszu (zaskakująco dobry tom 18.), jednak równie często Willingham sam sabotował potencjał niektórych wątków, rozwiązując je w skrajnie idiotyczny sposób. W ostatecznym rozrachunku jednak: nie warto. Zwłaszcza teraz, gdy na naszym rynku jest tyle innych, znakomitych - lepszych - serii.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

PolishPopkulturę | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

xan4 | 2018-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2018

Nad wyraz dobre zakończenie serii. Po ostatnich tomach i pootwieranym wątkach, które każdy normalny kończyłby w kilku tomach Willinghamowi udało się całkiem ładnie skończyć serię. Po prostu nie przejmował się, że to koniec. Cóż, tego to ja się nie spodziewałem.
Coś pokończył, coś zawiesił, wiele pominął, ale całość tomu w stosunku do serii należy do tej lepszej połówki.
No i wypada podsumować całość. Rewelacyjny pomysł, świetnie do połowy, potem już tylko czasami ok, bo resztę można pominąć milczeniem. Ale i tak całości daję mocne 7,5, to coś znaczy.

Maksymilian Sypniewski | 2018-02-05
Na półkach: Przeczytane, Komiksy

Wyjątkowo słabe zakończenie serii. Ja rozumiem, że finał nie musi zawsze być monumentalny, ale tutaj nie ma go w ogóle. Duże rozczarowanie.

darek1989 | 2018-09-11
Deflandre | 2018-08-26