Apartament w Paryżu

2018-01-17
2018-01-17
Urszula Gardner
literatura obyczajowa

Z jednej strony świat teraz:: sztuka, aukcje, eleganckie starocie i ich proweniencja😉 to ważne wątki, przy tym Paryż, knajpki, romans a z drugiej "zakurzone i przypudrowane dymem" dzieje pewnej rodziny, jej tajemnice przeszłości - to cała składanka tej powieści. Raczej niewymagająca lektura ale warto😉

W mojej opinii bardzo przeciętna pozycja, męczyłam ją jakieś 3 miesiące - nie była na tyle ciekawa, aby zachęcała do szybkiego przeczytania, ani na tyle nudna, aby ją porzucić w połowie :).
Powieść prowadzona jest dwutorowo: teraźniejszość odnosi się do postaci April - amerykańskiej pracownicy domu akcyjnego, która ocenia dzieła sztuki, meble itp. Jedno ze zleceń otrzymuje w Paryżu, gdzie wkracza do zamkniętego od 70 lat apartamentu, pełnego pięknych eksponatów, kryjących za sobą historię jej zmarłej właścicielki Marty de Florian.
I tu pojawia się drugi wątek, przedstawiający historię Marty na podstawie pamiętników odnalezionych w jej aprtamencie.
Motyw Marty jest ciekawy, ale przedstawiony dość płasko. Należy tu docenić pracę autorki włożoną w reaserch, ponieważ jest cała rzesza historycznych postaci, nawiązania do rzeczywistych dzieł sztuki i prawdziwych wydarzeń, ale brakuje polotu w przedstawieniu tej historii.
Motyw April pokręcony, dorzucone rozterki małżeńskie, romans w Paryżu, rodzinna przeszłość, choroba matki, Za dużo tego i nie wiadomo po co, bo żaden z tych wątków nie jest ciekawie rozwinięty.
Sama końcówka również rozczarowuje swoją pokrętnością.
Generalnie nie polecam.

Książka idealna na wiosenny spacer i chwilę wytchnienia na ławce w parku!
Lekka, porywająca historia, którą czyta się jednym tchem.
Zaskakuje do ostatniego akapitu!

Książka idealna na wiosenny spacer i chwilę wytchnienia na ławce w parku!
Lekka, porywająca historia, którą czyta się jednym tchem.
Zaskakuje do ostatniego akapitu!

Lekka, przyjemna, zaczyna się jednym, głównym wątkiem, lecz później pojawiają się kolejne i robi się ciekawie :-) w tle elementy historii malarstwa, dzieł sztuki, przeplatane pamiętnikami z dawnych lat oraz urokliwe opisy paryskich uliczek ... Dość składnie wszystko połączone w jedną całość :-) Polecam :-)

Historia biegnie tu dwutorowo. Przeszłość jest ciekawsza niż teraźniejszość. Akcja rozkręca się powoli, liczne dłużyzny, opisy męczyły mnie niesamowicie. Po nich nastąpił spektakularny finał, z zadziwiająco poplątanymi wątkami, faktami. Po co?
Liczyłam na wakacyjną, lekką pozycję. Powieść ani nie porusza, nie rozstrzyga istotnych kwestii, ani nie porywa tokiem narracji.

Książka przeczytana w 3 dni. Pochłonęła mnie bardzo. o ile nie przepadam za tematyką sztuki itp. otyle Historia Marty De Florian oraz Boldiniego zaciekawiła mnie. No i przede wszystkim mój ukochany Paryż.

2091

Nie wierzę, że przeczytałam do końca. Skusiłam się, bo miało być o ponownym odkryciu twórczości słynnego na początku wieku XX portrecisty G.Boldiniego. Zaczątkiem historii jest odnalezienie w Paryżu przed paroma laty apartamentu nietkniętego od czasów II wojny światowej, a w nim nieznanego wcześniej portretu damy w różowej sukni. Kiedy zobaczyłam w internecie zdjęcie tego obrazu a także innych obrazów artysty bardzo uciesZyłam się ,że będę mogła przeczytać książkę traktującą o tym wszystkim. Temat w sam raz na wspaniałą epicką opowieść, przez którą przewinęło się sporo znanych z historii nazwisk. Niestety nic z tego, potencjał jaki dawała ta historia i postaci z nią związane został przez autorkę zmarnowany. Wyszła przeciętna historyjka, aż żal .

Nudna. Oprócz historii Marty, można było inaczej, znacznie ciekawiej rozwinąć wątek April, a tak skończyło się beznamiętnie. Nie czuje nic oprócz złości, że poświęciłam tyle czasu na przeczytanie tych treści. Niemniej nie umniejszam wkładu, jaki autorka włożyła w napisanie tej książki, ale mogła użyć więcej wyobraźni przy tworzeniu wątków teraźniejszych. Kto co lubi.

To książka przepiękna,mądra,wzruszająca dająca nadzieję,pełna wzruszeń,ciepła,emocji dobrych książka.Czyta się przyjemnie i wspaniale.

Witam
Ocena książki będzie co oczywiste bardzo subiektywna. Zacznę od tego że na początku książka nie wciąga ale proszę się nie zrażać i dać Sobie szansę wczytać się bo bardzo warto. Im głębię się wczytywałem tym bardziej wciągała mnie opisana historia. Pomysł na historię jest bardzo ciekawy i mamy tutaj do czynienia z dwoma równolegle opisanymi historiami dwóch kobiet z różnych epok nie będę więcej zdradzał szczegółów proszę po prostu przeczytać naprawdę warto pisze jako mężczyzna i mnie ta historia pochłonęła.
Polecam

Witam