Romeo i Julia

Okładka książki Romeo i Julia William Shakespeare
Okładka książki Romeo i Julia
William Shakespeare Wydawnictwo: IBIS Ekranizacje: Romeo i Julia (2013) utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
IBIS
2013-01-01
2013-01-01
Józef Paszkowski
Ekranizacje:
Romeo i Julia (2013)

Romeo i Julia to klasyka sama w sobie. Ciężko jednak ocenić książkę napisaną przed kilkoma wiekami. W takich okolicznościach sama lektura zazwyczaj nie wystarcza, a należy sięgnąć po opracowania, oraz zapoznać się z kontekstem kulturowo historycznym.

Jest to ponadczasowa historia o głębokiej i zakazanej miłości dwojga ludzi, którzy są gotowi na ostateczność, aby nie zostać rozdzieleni. Pierwszy raz przeczytałam tą książkę w szkole, jako lekturę i od razu mnie oczarowała. Po przeczytaniu jej teraz mam całkiem inne przemyślenia i zauważyłam inne ważne szczegóły tej historii. Książka pisana jest bardzo przejrzyście, więc z łatwością się ją czyta. Na pewno za jakiś czas do niej wrócę. Zachęcam do przeczytania.

Takiego dzieła dawno nie czytałem, znowu się zaskoczyłem i to jak. Komedia , tragedia , poezja , świetnie napisana , kapitalne operowanie słowami umiejętności pisarskie na najwyższym poziomie , jestem pod wielkim wrażeniem i nie mogę wyjść z podziwu.

Bardzo przyjemna jak na lekturę szkolną. Szybko się czyta, zrozumiała. Ciekawa i trzymaąca w napiękciu.

Generalnie „Romeo i Julia mi się podobali, choć przeszkadzało mi trochę to, że mimo iż jest to dzieło oryginalne, ze względu na jego liczne interpretacje i wersje w kulturze, wydaje się dość konwencjonalne, ale na to nic chyba poradzić nie można. Momentami irytował mnie Romeo-typowy romantyk, który cierpi, bo świat go nie rozumie, a na dodatek zmienia kobiety jak rękawiczki. Ale jest to, oczywiście, współczesne spojrzenie (to samo, jeżeli chodzi o wiek Julii i jej matki),co nie zmienia faktu, że „Romeo i Julia” pozostaje nie tylko klasykiem światowej i literatury, ale ciągle wybitną sztuką.

Romeo typowy piłkarzyk podbija do młodszej od niego o za wiele lat dziewczyny i myśli, że to się skończy dobrze
Tak to nie mam do czego się przyczepić hshsh.

Tak to nie mam do czego się przyczepić hshsh.

Ostatnio czytałam w szkole, postanowiłam odświeżyć sobie. Jakoś po latach bardziej doceniam Shakespeare. Piękna, jednocześnie satyryczna opisana miłość, elementy humorystyczne, każdy wyciągnie inne interpretację. Nie dziwota, że ponadczasowa.

Myślałam, że mi się nie spodoba, ale się miło zaskoczyłam.

Myślałam, że mi się nie spodoba, ale się miło zaskoczyłam.

"To źle, że miłość, obraz łagodności,
Szorstka i władcza jest w rzeczywistości."

"To źle, że miłość, obraz łagodności,
Szorstka i władcza jest w rzeczywistości."

Zapoznanie się z tym Szekspirowskim klasykiem uznaję za udane. Wzruszająca historia miłosna.

• Lektury
  • Lektury szkolne