7 (3 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
historyczna

Powieść historyczna z czasów powstania styczniowego. Jesień 1863 r. W województwie sandomierskim działają dwa oddziały powstańcze - pułkownika Czachowskiego, wykonującego polecenia nowego Rządu Narodowego z Romualdem Trauguttem na czele, i pułkownika Chmielińskiego, wiernego wcześniejszej władzy powstańczej. O ich współpracę przy walce z zaborcą rosyjskim ma zabiegać porucznik Góra, młody oficer podkochujący się (z wzajemnością) we wdowie Adeli z Zalesia. Ma jednak mściwego konkurenta Springera, Niemca z pochodzenia.

Pierwsze wydanie książkowe w Polsce!

źródło opisu: http://www.wydawnictwocm.pl/walery-przyborowski-krwawa-noc-p-280.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwocm.pl/walery-przyborowski-krwawa-noc-p-280.html

ZapomnianaBiblioteka | 2017-12-22

Pochodzący z podkieleckich Domaszowic pisarz i historyk Walery Przyborowski może się poszczycić udziałem w powstaniu styczniowym. Nic więc dziwnego, że w jego bogatej twórczości nie mogło zabraknąć nawiązań do zrywu narodowowyzwoleńczego, którego tak wiele przełomowych, często bardzo krwawych epizodów rozegrało się w regionie świętokrzyskim. Jednym z takich utworów jest powieść „Krwawa noc”, akcja której rozgrywa się jesienią 1863 r.

Więcej na:

Anna K | 2018-01-19
Przeczytana: 15 stycznia 2018

Od pewnego czasu twórczość zapominanego pisarza Walerego Przyborowskiego jest odkrywana na nowo za sprawą Wydawnictwa CM, które w ramach serii ,,Kryminały przedwojennej Warszawy” wydało jego powieści kryminalne (,,Czerwona skrzynia”, ,,Szkielet na Lesznie”, ,,Widmo na Kanonii”) oraz powieści historyczne w nowopowstałym cyklu ,,Powieść historyczna XIX wiek” (,,Rubin wezyrski”, ,,Krwawa noc”).
Pochodzący z Domaszowic pisarz był nie tylko autorem historycznych powieści dla młodzieży o dziejach Polski oraz prac historycznych, ale również jednym z pierwszych pisarzy, którzy umieszczali w swojej twórczości elementy kryminalne i motywy grozy. Przyborowski był również historykiem, który pasjonował się dziejami Polski, a zwłaszcza powstaniem styczniowym, którego jednym z naocznych świadków powstania styczniowego. Z powodu udziału w tym zrywie narodowościowym przebywał kilka miesięcy w więzieniu. W tym kontekście nie dziwi zatem próba opisania zdarzeń tamtego okresu. W powieści ,,Krwawa noc”...

kj_ksiazki | 2018-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2018

Mini powieść historyczna z czasów powstania styczniowego i jego losów w regionie świętokrzyskim - można polecić przede wszystkim regionalistom i miłośnikom polskiej historii XIX w.

Nagzymsie | 2018-02-24
Sage | 2018-02-18