Najwyższa góra, najgłębszy ocean. Obrazkowe kompendium cudów natury

Okładka książki Najwyższa góra, najgłębszy ocean. Obrazkowe kompendium cudów natury Kate Baker, Zanna Davidson
Kate BakerZanna Davidson Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
40 str. 40 min.
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
2018-02-14
2018-02-14
40 min.
Hanna Pasierska

Okładka książki Clarkesworld Magazine, Issue 111, December 2015 Kate Baker, Neil Clarke, Seth Dickinson, Jason Heller, Cassandra Khaw, Cixin Liu, Sean McMullen, Tamsyn Muir, Cat Rambo, Walter Jon Williams
Clarkesworld M... Kate Baker, Neil Cl...

Okładka książki Dobranocki na pogodę i niepogodę Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Zofia Beszczyńska, Joanna Fabicka, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Barbara Kosmowska, Maria Łastowiecka, Beata Ostrowicka, Zofia Stanecka, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Agnieszka Tyszka
Dobranocki na ... Grażyna Bąkiewicz,&...
Okładka książki Ogóras. Ale jazda! Joanna Gębal, Eliza Piotrowska
Ogóras. Ale ja... Joanna Gębal, Eliza...
Okładka książki Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia Liliana Fabisińska, Asia Gwis
Grzyby. Dziwne... Liliana Fabisińska,...

Mam słabość do wszelkich zestawienie typu „naj”. Dodatkowo dostałam grafikę w stylistyce vintage w stonowanej kolorystyce, mimo współczesnej kompozycji, robiącą wrażenie bestiariusza z przełomów wieku. Bardzo przyjemne dla oka. Warto spróbować wcisnąć pociechom, choć pewnie i dorośli znajdą dla siebie coś nowego. Ja miałam frajdę.

Jedna z książek gigantów 😉 Może ilustracje nie zachwycają ferią barw, ale można się z niej dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy.

Dzieci uwielbiają ciekawostki i zestawienia. „Najwyższa góra, najgłębszy ocean. Obrazkowe kompendium cudów natury” to publikacja zawierająca te dwa elementy. Kate Baker, Zanna Davidson i Page Tsou zabierają nas w niezwykły świat będący nie tylko zbiorem informacji, ale i pięknie zilustrowanym i przemawiającym do dziecięcej wyobraźni kompendium. Dzięki tej publikacji przyswajanie informacji o największych dinozaurach, burzach, drzewach, głębinach, owadach, zwierzętach lądowych i morskich, planetach, szybkości zwierząt, głębokości nor i wiele innych ciekawostek będzie przyjemnością. Autorzy przenoszą nas zarówno w świat fauny, flory, jak i zachęcają do zerknięcia w kosmos i poznania układu słonecznego. Kiedy znudzi nam się oglądanie życia lądowego możemy przenieść się do głębin, podmorskich lasów, tajemniczych oceanicznych przestworzy. Nie zabraknie też informacji o najliczniejszych formach życia. Wśród nich oczywiście pojawią się bakterie, wirusy, bakteriofagi i wiele innych. Zaskoczeniem dla wielu będzie też to, że nasz gatunek jako przedstawiciela ssaków również włączamy do tej grupy.
Całość w bardzo dużym formacie i oprawiona w solidną kartonową okładkę. Bardzo dobrze zszyte strony zawierają przemyślane ilustracje przemawiające do wyobraźni czytelników. Głębie oceanów np. zestawiono z najwyższą górą, co uświadamia nam jak głęboko znajdują się nieznane obszary oceanów. Do tego zobaczymy jak głęboko dotarli ludzie, ile metrów pod ziemią znajdowały się podziemne miasta. Piękne ilustracje z różnymi skalami pozwalają nam na porównanie różnych zjawisk, przez co nasza wiedza o świecie będzie pełniejsza.
Książkę można czytać wybiórczo. Każdego dnia jedną ciekawostkę. Jednak tak naprawdę trudno ograniczyć się do jednej informacji, ponieważ są one krótkie i przeważają nad nimi piękne obrazy zachęcające do dalszego wertowania, poznawania. Ilustracje Page Tsou mają specyficzny klimat. Przypominają rysunki, które możemy zobaczyć w dawnych wydaniach książek przyrodniczych. Tam były one bez kolorów, a tu z bardzo oszczędną gamą uwypuklającą ważne rzeczy.
Lektura na pewno przypadnie do gustu uczniom szkół podstawowych. W czasie lektury będą potrzebowali pomocy rodziców. Zdecydowanie polecam. To kompendium pozwoli zainteresować dzieci otaczającym nas światem, zbieraniem ciekawostek o naszym otoczeniu, zerkania do książek.

Ta publikacja zaspokoi głód wiedzy najmłodszych poszukiwaczy ciekawostek – myślę, że spokojnie można tę książkę przedstawić dzieciom w wieku wczesnoszkolnym, tak mniej więcej do 10 roku życia. Czytanie jej razem z dzieckiem sprawi dużo przyjemności i poszerzy wiedzę również dorosłych o niektóre kwestie, gdyż jest tutaj wymienionych wiele interesujących rzeczy, o których nieczęsto można usłyszeć czy przeczytać. Mojego synka najbardziej zaciekawiły fakty dotyczące dinozaurów. Mnie z kolei, te dotyczące życia, jakie toczy się pod ziemią i w głębinach oceanów, które na co dzień ukryte jest dla naszych oczu.

Słów kilka (+ zdjęcia) na temat w/w książki znajdziecie na moim blogu. Zapraszam: http://magicznyswiatksiazki.pl/najwyzsza-gora-najglebszy-ocean-kate-baker-zanna-davidson/

Natura zawsze potrafiła zafascynować i zadziwić. Często przeczy twierdzeniom, że coś wydaje się zupełnie nierealne i nie może istnieć w takiej postaci. Najnowsze kompendium wydane przez Naszą Księgarnię to zbiór fantastycznych jej osiągnięć z zakresu „naj” w przyrodzie, czyli jej cudów i rekordów.
I tak dowiemy się jakie są najdłuższe migracje zwierząt i tu bezapelacyjnym zwycięzcą jest rybitwa popielata, która przemierza 96 000 km. Poznamy najwyższe, najgrubsze, największe i najstarsze żywe drzewa, największe zwierzęta lądowe i motyle, czy najgorętsze, najzimniejsze, najsuchsze, największe miejsca na Ziemi. Oczywiście nie zabraknie też wiadomości o dinozaurach, układzie słonecznym czy oceanach.
Książka polecana jest dla dzieci od lat 10 i myślę, że jest to bardzo dobre rozwiązanie ze względu na to, że dobrze czytając ją, mieć już pewne wiadomości z zakresu otaczającego nas świata. Jeśli chodzi o stronę graficzną to ilustrator Page Tsou postarał się, by czytelnik biorąc ją do ręki poczuł się jak w dobie bez komputerów i elektroniki. Jego rysunki przypominają te, jakie możemy spotkać w dużo starszych wydaniach, kiedy to każdy egzemplarz traktowany był jak dzieło sztuki. Dlatego też i kolorystyka jest mocno stonowana, tak jakby autorzy chcieli postawić nacisk na słowo pisane. Bardzo lubię takie książki, do których zerkając dzień po dniu wynajdujemy wiadomości, które nam wcześniej umknęły. To jedna właśnie z tych pozycji, można ją czytać z doskoku, otwierając na dowolnej stronie a i tak przykuje naszą uwagę na dłużej. Jest to świetna pomoc dydaktyczna zarówno dla tych ciekawych świata jak i tych, którym poznawanie go przychodzi z większym trudem. Wiele wiadomości zadziwi, zaskoczy nie tylko młodego czytelnika. Taka uniwersalność w odbiorze to mocny atut tego opracowania. Uczymy się przecież przez całe życie a natura lubi zaskakiwać. Polecam również wszystkim tym, którzy lubią razem z dzieckiem poznawać otaczający świat.

I tak dowiemy się jakie są najdłuższe migracje zwierząt i tu bezapelacyjnym...

Z racji wykonywanego zawodu oraz posiadania ciekawej świata córki, chętnie spoglądam na książki, które w przystępny i interesujący sposób zaintrygują młodego czytelnika. Wydawnictwo Nasza Księgarnia proponuje obrazkowe kompendium cudów natury, w którym znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań dotyczących naszej planety.
Duży format, twarda oprawa, piękne ilustracje Page Tsou, tylko zachęcają do zagłębienia się i poznania wielu faktów o świecie.
Zaczynamy od największych dinozaurów, zwierząt lądowych i morskich. Czy wiedzieliście, że język płetwala błękitnego waży tyle co słoń? Niesamowite!
Następnie możemy podziwiać pięknie motyle świata, przy których nawet karaczany wyglądają na całkiem ładne :-)
Kolejne strony to wędrówka po rekordach wśród drzew, najdłuższych migracjach zwierząt oraz informacje o Układzie Słonecznym i naszym naturalnym satelicie - Księżycu.
Mnie szczerze zainteresowały fakty o rekordach temperatury występujące na Ziemi, a także informacje o niektórych największych burzach. Chętnie te ciekawostki przekażę moim uczniom.
Książka skierowana jest do dzieci w wieku 10-14 lat, ale myślę, że każdy może dowiedzieć się z niej mnóstwa informacji. Są one przekazane w sposób przejrzysty, wyważony i zachęcający do zgłębiania wiedzy o planecie Ziemia. Krótkie opisy, zdjęcia i sposób prezentacji tworzą piękną całość.
Dziś w dobie informatyzacji i nowych technologii trudno jest sprawić, aby dziecko zechciało dowiedzieć się czegoś z książki. To oczywiście zależy od dorosłych, ale tak interesujące publikacje jak "Najwyższa góra, najgłębszy ocean" są świetną sposobnością, aby czytać, oglądać, uczyć się i poznawać świat.

Duży format, twarda oprawa, piękne ilustracje Page Tsou,...

• Dla dzieci
  • Może kiedyś
  • B_dziecięca i młodzieżowa
  • Otrzymana do zrecenzowania 2018
  • Dla Natusia
  • Przeczytane w 2018

Dodaj cytat z książki Najwyższa góra, najgłębszy ocean. Obrazkowe kompendium cudów natury