Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Wydawnictwo: Media Rodzina
Fantastic beasts and where to find them
837278020X
Magia, Harry Potter
Paola

Inne wydania

Jest to książka poświęcona wszystkim magicznym stworzeniom występującym w świecie przedstawionym w Harrym Potterze. Z lektury tej książki możemy się dowiedzieć co jedzą smoki, dlaczego tak groźne są feniksy i wiele innych fascynujących stworzeniach, o których nasi ulubieni bohaterowie uczą się na lekcjach Opieki nad magicznymi stworzeniami.

źródło opisu: Wydawnictwo Media Rodzina

źródło okładki: Wydawnictwo Media Rodzina

ChicaDeAyer | 2016-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Miałam spore oczekiwania co do tego tytułu, pewnie nieco rozdmuchane przez to, że obecnie trzeba nieźle się nagimnastykować by nabyć tę książeczkę, a przy okazji także słono przepłacić. Niestety, jestem skłonna zaryzykować twierdzenie, że niektórzy z zapalonych potteromaniaków włożyli większy wysiłek w polowanie na „Fantastyczne zwierzęta” niż autorka w proces twórczy. Gorzkie.

Miałam zupełnie inne wyobrażenie co do tej pozycji – sam pomysł stylizowania książki na podręcznik znany z kart sagi o Małym Czarodzieju wydał mi się strzałem w dziesiątkę, ale jego realizacja pozostawia wiele do życzenia. Gdyby mugolski Internet dotarł do Hogwartu, Harry i spółka więcej informacji na temat niezwykłych stworzeń nabyliby z Wikipedii niźli tego opracowania. Rowling ograniczyła się do krótkich, suchych definicji, zawierających elementarne informacje, więc walor poznawczy tej książki oceniam na mierny. Zarzuty mam także co do kompleksowości i kompletności, zaś sama obszerność nasuwa...

Urmurmina | 2015-05-16

Rewelacyjny dodatek dla każdego fana Harry'ego Pottera! Przedstawia siedemdziesiąt pięć gatunków fantastycznych zwierząt, które Joanne Kathleen Rowling - pod postacią magizoologa Newta Skamandera - przybliża czytelnikom. Przedmowa Albusa Dumbledore'a oraz wytłumaczenie, jak powstał aktualny podział magicznych istot, idealnie objaśnia mugolowi część struktury świata Chłopca, Który Przeżył. Niektóre opisy rodzajów zwierząt były świetne i aż chciałoby się spotkać takie stworzenia, a niektóre przyprawiały o lęk samą świadomością, że mogłyby istnieć. Bardzo mi się także podobał sposób poprowadzenia książki niczym autentycznego podręcznika szkolnego dla czarodziejów - wszystkie przypisy (które także pochwycił polski tłumacz) są tego dobrym potwierdzeniem. Aż chce się chodzić do takiej szkoły i uczyć się takich niesamowitych rzeczy!

Villiana | 2017-03-31
Przeczytana: 31 marca 2017

Cóż można najlepszego powiedzieć o Fantastycznych zwierzętach? Najprawdziwsze będzie napisać, że wydanie książki jest bardzo ładne. Cudna okładka i ilustracje. A zawartość to już jak kto lubi. Dla wielkich fanów gratka, ci co nie lubią, raczej nawet po to nie sięgną. A dla mnie osobiście, mimo iż świat Harrego Pottera uwielbiam, przeczytałam, zaliczyłam, a kiedy w atlasie zaczęła się litera „z” odetchnęłam z ulgą.

Kiedyś w dzieciństwie uwielbiałam przeglądać atlasy z różnymi zwierzętami, tutaj forma jest podobna. Magiczne zwierzątka od a do z, z opisem. Duży plus za wstęp, trochę historii świata czarodziejów nigdy nie zaszkodzi. Nie mówię, że reszta nie była interesująca. Były owszem zwierzęta, które mnie zaciekawiły, zwłaszcza kelpia oraz te bardziej groźne. O smokach było dużo, szkoda, że nudno. Część zwierząt była mi znana z Harrego, innych fantasy czy też gry HoMM, ale jednak wiele było nowości. Tu i ówdzie powieka mi się przymknęła, gdzieniegdzie następowało przebudzenie...

mclena | 2016-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2016

Króciutki fajny dodatek do serii Harrego Pottera, którego autor Newt Skamander przedstawia po kolei co cechuje "bestię", jak jej definicja zmieniała się na przestrzeni lat, jak Ministerstwo Magii i Czarodziejstwa radziło sobie z ukrywaniem owych fantastycznych stworzeń przed mugolami oraz wszystkie 75 stworzeń wraz z opisem i ewentualnymi regulacjami, jakimi są/były objęte, zarówno same stworzenia, jak i ich rogi, kły itd z których były/są wyrabiane produkty o specjalnych właściwościach.

Ogólnie całkiem fajna ksiązka, lecz jak dla mnie o straconym potencjale. Rowling stworzyła z tego poradnik - trochę moim zdaniem nieudolny. Dużo bardziej przystepny byłby gdyby zawierał rysunki stworzeń (nie liczę tych naprawdę kilka sztuk, które ni jak miały sie do reszty). Jeszcze lepiej jednak by wyszło gdyby ten poradnik został uzupełniony np. przygodami Pana Newt Skamander'a w jaki sposób odkrywał owe stworzenia, co go spotkało, jak wyszedł z opresji... a tak... mamy dosłownie podręcznik,...

MarCyśka | 2016-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2016

Tę książeczkę nabyłam już jakieś 4 lata temu. Miałam szczęście bo kupiłam ją razem z "Quidditch przez wieki" za jedynie 15 złotych razem! Kiedy zauważyłam jakie ceny teraz przysługują jednej z tych książek, aż mnie zamurowało :O
Z racji tego, iż teraz do kin trafia film o Newcie Scamanderze musiałam sobie odświeżyć treść tego podręcznika.
Jest to naprawdę fajny dodatek. Przedmowa Albusa Dumbledore'a i dopiski Harry'ego i jego przyjaciół są świetne :D Jak to z podręcznika na dany temat możemy się z niego wiele dowiedzieć o magicznych stworzeniach. Polecam tą książkę każdemu fanowi magicznego świata Pottera.
"DRACO DORMIENS NUNQUAM TITILLANDUS" ;)

PABLOPAN | 2016-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2016

Pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego potteromaniaka. Początkowo podchodziłem do niej sceptycznie, jednak gdy dowiedziałem się, że nie jest to kolejna próba wyłudzenia pieniędzy na fali popularności, a dochód ze sprzedaży zasili konto fundacji Comic Relief, natychmiast książkę kupiłem. Było warto! Tomik, choć cieniutki, jest doskonałym uzupełnieniem całej serii i pozwala przyjrzeć się zwierzętom, które już poznaliśmy na kartach powieści. Uświadomiłem sobie, jak bardzo tęsknię do świata wykreowanego przez Rowling i zazdroszczę ludziom, którzy lekturę Pottera mają ciągle przed sobą :)

annaroza | 2017-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Jeden z podręczników dla uczniów Hogwartu.
Jeśli jesteś czarodziejem prawdopodobnie posiadasz w domu stare wydanie, a nowe zakupisz gdy tylko twój potomek dostanie list sowią pocztą. Chociaż możliwe, że po Brexicie dostęp do szkoły dla magicznej społeczności spoza Wielkiej Brytanii ponownie może zostać znacznie utrudniony. Ale mimo to warto ją posiadać, gdyż może stanowić znakomitą lekturę uzupełniającą.
Jeśli jesteś mugolem, książka może być doskonałym leksykonem i przewodnikiem. Zawsze będziesz mógł sprawdzić z jakie magiczne stworzenie miałeś okazję spotkać. O ile uda ci się przeżyć spotkanie i oczywiście uniknąć amnezjatorów i zaklęć modyfikujących pamięć. Ja na przykład mam wrażenie, że mój dom jest pod stałą obserwacją dyżurnego maga. I mój mąż nigdy nie widzi tej ogromnej akromantuli, która wypełzła spod szafy i usiłowała mnie zaatakować, a tylko małego i (ponoć) niegroźnego pajączka.

Alina | 2011-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2011

Och, Harry Potter! Od tej książki zaczęła się na dobre moja przygoda z książkoholizmem. Pamiętam, jak w Rosyjskiej Ruletce było pytanie, jak się nazywają w HP ludzie niemagiczni. Nie wiem, skąd znałam odpowiedź, ale znałam, chociaż z szanownym panem bliznowatym nie miałam wtedy jeszcze do czynienia. Mama wtedy zapytała: Czemu tego nie czytasz, skoro wszyscy czytają? Popatrzyłam tylko na nią i powiedziałam: Kup mi, to przeczytam. Szczerze nie spodziewałam się, że faktycznie to zrobi. Zrobiła. Uzależniłam się od książek. I chociaż od tej pory przeczytałam wiele znacznie lepszych utworów literackich, to jednak HP zawsze gdzieś zostaje... Ostatnio, po obejrzeniu pierwszej części ekranizacji siódmego tomu, doszłam do wniosku, że tęsknię. Że chcę znowu przeczytać. Cóż, czasu brak. Kilka dni temu przeczytałam w eBooku "Baśnie Barda Beedle'a", które pokochałam i nie mogę się doczekać, aż będę je posiadać, a dzisiaj przeczytałam "Fantastyczne zwierzęta".

Ta książka, jak i "Quidditch przez...

Wkp | 2017-03-17

FANTASTYCZNY DODATEK ZNÓW MOŻNA ZNALEŹĆ

Piętnaście lat temu na polskim rynku ukazały się dwie niepozorne książeczki, które wkrótce stały się jednymi z najbardziej poszukiwanymi pozycjami tego typu i wraz z „Baśniami Barda Beadle’a” szybko zaczęły osiągać zawrotne ceny na rynku wtórnym. Przez lata zdobycie ich graniczyło niemal z cudem, ale teraz, z okazji udanego powrotu Rowling do magicznego świata Harry’ego Pottera, wydawnictwo Media Rodzina przygotowało wznowienia wszystkich trzech pozycji w nowej szacie graficznej i z nowymi ilustracjami. Miłośnicy nastoletniego czarodzieja mogą się cieszyć, szczególnie że to naprawdę bardzo dobre dodatki do jednej z najpopularniejszych serii książkowych w historii.

„Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” to doskonale wszystkim znany podręcznik z Hogwartu, który pojawia się w pierwszej powieści z serii o Harrym Potterze, „Kamieniu filozoficznym”. Jego autorem jest Newt Skamander, badacz magicznych stworzeń, a on sam stanowi nieocenione...

Aurora92 | 2017-03-24
Przeczytana: 24 marca 2017

Książka na pewno jest fajnym gadżetem dla każdego potteromaniaka, gdyż jest stylizowana na przedruk podręcznika Harry'ego (uczniowskie bazgroły i komentarze na marginesach (przynajmniej w starym wydaniu)), ale... w sumie nie wyobrażam sobie, aby mogła ona być realnym podręcznikiem szkolnym w Hogwarcie. Dlaczego?

Jest bardzo cienka, a informacje o zwierzętach są bardzo króciutkie, hasłowe, lakoniczne. A przecież "Fantastyczne zwierzęta..." są podobno całkiem poważną pracą naukową Newta Skamandera. Jak na takiego badacza, zafascynowanego życiem i zwyczajami magicznych zwierząt, raczej dość marny efekt badań. ;) Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to nic, czego średnio rozgarnięty uczeń Hogwartu nie domyśliłby się sam lub nie dowiedział od rodziców. ;) Naprawdę nie jestem w stanie pojąć, jak tak cienka książeczka miałaby być podręcznikiem używanym na lekcjach, podstawą do zdawania poważnego egzaminu na koniec roku szkolnego (o ile dobrze pamiętam, każdy przedmiot trwał w Hogwarcie rok)....

Literacki przewodnik po nominacjach do Oscarów

Jak co roku o tej porze świat filmów został zelektryzowany przez nominacje do Oscarów, czyli jednych z ważniejszych nagród filmowych. Kilka spóśród nominowanych tytułów powstało w oparciu o książki. Sprawdźcie jakie!

Nowy świat magii - recenzja "Fantastycznych zwierząt"

Rowling może i nie napisała wyczekiwanej przez fanów kolejnej powieści ze świata Harry’ego Pottera, powróciła jednak do niego w scenariuszu filmu „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. Nowa magiczna saga ma mieć aż pięć części. Pierwsza wypada więcej, niż przyzwoicie.