Kwiaty dla Algernona

Okładka książki Kwiaty dla Algernona
Daniel Keyes Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Ekranizacje: Charly (1968) Kwiaty dla Algernona (2000) Seria: Nowa Fantastyka [Seria książek] fantasy, science fiction
266 str. 4 godz. 26 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Nowa Fantastyka [Seria książek]
Tytuł oryginału:
Flowers for Algernon
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
266
Czas czytania
4 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
8386868880
Tłumacz:
Krzysztof Sokołowski
Ekranizacje:
Charly (1968) Kwiaty dla Algernona (2000)
Tagi:
sciene fiction klasyka literatura amerykańska
Średnia ocen

                8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Droga do science fiction. Od dzisiaj do wieczności Gregory Benford, Michael Bishop, Jorge Luis Borges, Edward Bryant, Algis Budrys, Avram Davidson, Gardner Raymond Dozois, George Alec Effinger, Frank Herbert, Daniel Keyes, Stanisław Lem, Barry N. Malzberg, George R.R. Martin, Richard Matheson, Vonda Neel McIntyre, Walter Miller, Bob Shaw, James Tiptree, Jack Vance, John Varley, Joan D. Vinge, Ian Watson, Kate Wilhelm, Gene Wolfe
Ocena 7,2
Droga do scien... Gregory Benford, Mi...
Okładka książki Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 6 J.G. Ballard, James Blish, John Brunner, Konrad Fiałkowski, Daniel Keyes, Krzysztof Wiesław Malinowski, Bob Shaw
Ocena 7,4
Kroki w niezna... J.G. Ballard, James...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
778 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
527
333

Na półkach: , ,

Książka „Kwiaty dla Algernona” Daniela Keyesa opisuje życie przed i po eksperymencie jakiemu został poddany Charlie Gordon, upośledzony umysłowo mężczyzna, w wieku 32 lat.

Musiał odejść z rodzinnego domu. Matka uważała, że obecność brata „głupka” może źle wpłynąć na przyszłość córki. Dzięki wujowi trafia do piekarni gdzie wykonuje najprostsze prace porządkowe. Zdaje sobie sprawę ze swojego ograniczenia w przyswajaniu wiedzy. Zapisuje się do szkoły dla niedorozwiniętych aby nauczyć się czytać i pisać. Ciężko mu to idzie, ale upór pomaga robić postępy w nauce. Jest lubiany przez kolegów i dobrze się czuje w tym środowisku. Piekarnie traktuje jak swój dom, a pracowników jak przyjaciół.

Charlie, jako pierwszy człowiek, zostaje poddany operacji. Jest to przede wszystkim eksperyment. Bezpośrednia ingerencja chirurgiczna może uczynić go geniuszem lub pogrążyć w jeszcze większym chaosie. Wcześniejszy eksperyment na myszy nazwanej „Algernon” uważano za bardzo obiecujące doświadczenie, które powinno dać równie pozytywny wynik w stosunku do człowieka.

No i proszę, widzimy Charliego na uniwersytecie, w środowisku naukowców, prowadzi badania naukowe, ale….. coś tu nie gra. Od początku Charlie wzbudza w nas sympatię, cieszymy się z jego rozwoju umysłowego więc skąd to zaniepokojenie? U szczytu kariery naukowej Charlie sam odpowiada nam na pytanie które nas gnębi.

„- Proszę mnie dobrze zrozumieć. Inteligencja to jeden z największych
ludzkich darów. Za często jednak poszukiwanie wiedzy
wypiera poszukiwanie miłości. Oto jeszcze coś innego, co odkryłem
ostatnio na własne potrzeby. Prezentuję wam moją najnowszą hipotezę:
inteligencja bez zdolności dawania i brania uczuć prowadzi do
umysłowego i emocjonalnego załamania, do neuroz, a także, być
może, psychoz. Powiem więcej: umysł całkowicie zaprzątnięty samym
sobą jako celem głównym, przy jednoczesnym wykluczeniu normalnych
stosunków międzyludzkich, rodzi wyłącznie gwałt i ból.”

Tak, pustka jaka otacza Charliego jako geniusza rodzi niepokój. Przyglądanie się Algernonowi, jego zachowaniu po eksperymencie, pozwala zrozumieć i przewidzieć przyszłe stany umysłu przez samego Charliego i ludzi którzy zgodzili się na ten eksperyment z udziałem człowieka.

Na ulicy, w sklepie, w środkach komunikacji, często spotykamy takie osoby. Jedni się odsuwają i spuszczają wzrok, jedni patrzą z politowaniem. Rzadko która osoba do nich się uśmiechnie, zagada, pogłaszcze. Oczy tych dzieci/osób zawsze patrzą na nas i nieśmiało proszą o akceptację. Jakby chciały powiedzieć - nam też jest zimno, czujemy głód, strach, ból, tak jak ty, człowieku który przechodzisz koło nas, bo my też jesteśmy ludźmi. Każdy z nas jest człowiekiem, tak jak ty. Niewiele nam potrzeba - potrzeba jedynie twojej akceptacji, kochaj nas takimi jakimi jesteśmy, my „głupki”.

W innym miejscu spotykamy osobę która z wysoko podniesioną głową wsiada do pociągu, wyciąga laptopa, coś pisze, zamienia na książkę, czyta, patrzy przez okno, myśli. Pewnie jedzie na naukową konferencję. Jedzie sam, choć zaproszenie jest również dla osoby towarzyszącej. Po konferencji sam w hotelu. Pewnie też pomyśli - niewiele nam potrzeba - potrzeba jedynie twojej akceptacji, kochaj nas takimi jakimi jesteśmy, my „geniusze”.

Jakie było faktyczne życie „geniusza”, co z miłością i akceptacją środowiska, co łączyło go z Algernonem, i jak się ten eksperyment zakończył, to treść tej książki.

Książka „Kwiaty dla Algernona” Daniela Keyesa opisuje życie przed i po eksperymencie jakiemu został poddany Charlie Gordon, upośledzony umysłowo mężczyzna, w wieku 32 lat.

Musiał odejść z rodzinnego domu. Matka uważała, że obecność brata „głupka” może źle wpłynąć na przyszłość córki. Dzięki wujowi trafia do piekarni gdzie wykonuje najprostsze prace porządkowe. Zdaje sobie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6 390
  • Chcę przeczytać
    5 395
  • Posiadam
    1 000
  • Ulubione
    309
  • 2023
    204
  • 2022
    150
  • Teraz czytam
    108
  • 2019
    104
  • 2021
    88
  • Fantastyka
    86

Cytaty

Więcej
Daniel Keyes Kwiaty dla Algernona Zobacz więcej
Daniel Keyes Kwiaty dla Algernona Zobacz więcej
Daniel Keyes Kwiaty dla Algernona Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także