Dół

Tłumaczenie: Marzena Stefańska-Adams
Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
literatura koreańska
Akemi

Thriller psychologiczny o samotności i bolesnej prawdzie, którą próbujemy ukryć. „Dół” to historia Ogiego, który pewnego dnia budzi się w szpitalu i dowiaduje się, że miał wypadek samochodowy, w którym nie tylko stracił żonę, ale także uszkodził kręgosłup. Jego jedyną opiekunką jest opłakująca śmierć córki teściowa. Samotne dni w łóżku stają się okazją do rozpamiętywania przeszłości. Ogi...

„Dół” to historia Ogiego, który pewnego dnia budzi się w szpitalu i dowiaduje się, że miał wypadek samochodowy, w którym nie tylko stracił żonę, ale także uszkodził kręgosłup. Jego jedyną opiekunką jest opłakująca śmierć córki teściowa. Samotne dni w łóżku stają się okazją do rozpamiętywania przeszłości. Ogi wspomina żonę i jej obsesyjną pielęgnację ogrodu, który stanowił dla niej ucieczkę od problemów. Teraz ogrodem zajmuje się teściowa, ale zamiast o niego dbać, wyrywa wszystkie rośliny i kopie dół. Co kryje się za tym działaniem?

„Dół” to opowieść o relacjach międzyludzkich w najtrudniejszych momentach życiowych. O brutalnej samotności i izolacji od świata zewnętrznego. Odsłania psychikę postaci, ujawniając realia i fakty z przeszłości. Najbardziej imponująca jest złożoność i moralna równość każdego z bohaterów: czytelnik nigdy nie jest pewien, komu ufać i kogo się bać.

źródło opisu: Kwiaty Orientu, 2017

źródło okładki: www.kwiatyorientu.com

WielkiBuk | 2017-12-19
Przeczytana: grudzień 2017

Dreszczowce już same w sobie potrafią przerażać, tym bardziej kiedy opowiadają o chorobie, o wyobcowaniu i samotności, jednak w „Dole” całego smaku nadaje jego pochodzenie. Literatura południowokoreańska ma to do siebie, że potrafi przerazić swoją zimną, niecodzienną, tak obcą nam… normalnością. A kiedy dochodzi do anomalii? Pyun Hye-Young pokazała jak w ciszy, jak w rodzinnych relacjach, jak w tęsknocie może narodzić się potworność, która bezwzględnie niszczy drugiego człowieka. „Dół” przypomina miejscami „Misery” Stephena Kinga, jednak wyzutą z histerii, wyzutą z choroby psychicznej, wyzutą z przerysowanego okrucieństwa. Tutaj wystarczy zwątpienie, zmęczenie, niechęć i oszczędność w słowach. A to sprawia, że powieść Pyun Hye-Young staje się jednym z najmroczniejszych, najbardziej działających na wyobraźnię thrillerów psychologicznych tego roku.

Natalka | 2018-03-02
Przeczytana: 16 stycznia 2018

Zawsze miałam sentyment do książek w takim stylu, w jakim napisany został "Dół". To zachęciło mnie do lektury. Zakupiłam tę pozycję i wkrótce zabrałam się do czytania. Zapowiadano- thriller psychologiczny, trzymający w napięciu, zaskakujący. "Dół" może i był "psychologiczny", w końcu cały czas czytelnik zderza się z myślami, psychiką, wspomnieniami, cierpieniami głównego bohatera. Jednak, mimo tego, książka nie trzymała mnie w napięciu. Owszem, bardzo dobrze mi się ją czytało, język (w sumie tłumaczenie) całkiem proste, objętość taka akurat na przerwę w zajęciach czy dwa wieczory, ale brakowało w niej właśnie tego thrillera... Nie zastanawiałam się, co będzie dalej, bo co właściwie mogło być? W moim przypadku niedługo po rozpoczęciu lektury mogłam domyśleć się jakie będzie zakończenie, ale nie jest to jednak do końca minus tej książki! Jednak w moim odczuciu to nie thriller, a bardziej powieść właśnie bardziej psychologiczna, dramatyczna, obyczajowa, zamknięta i skupiona na jednym...

Ania_Ana | 2018-07-27

Tym razem inaczej. Tym razem po koreańsku ;-)

W moje ręce niedawno wpadł thiller psychologiczny "Dół" koreańskiej pisarki Pyun Hye - Young. Okładka za wiele nic mi nie sugerowała. Jednakże już od pierwszych stron uderzyła mnie dziwna specyfika tej książki.. Bo książka jest z gatunku tych dziwnych. Wszystko utrzymane jest w specyficznym, mrocznym klimacie. Jest niedookreślone. Ale od początku.
Oghi ulega poważnemu wypadkowi samochodowemu podczas którego ginie jego żona. Całkowicie sparaliżowany (uszkodzeniu uległ kręgosłup) jest odtąd zdany na łaskę i niełaskę teściowej. Początkowo dystyngowana, starsza pani sprawia wrażenie pomocnej,przyjaznej. Jednakże z czasem wszystko się zmienia, kobieta pokazuje swoje oblicze. Oghi leży samotnie godzinami w pokoju (w fekaliach, z odleżynami) i obserwuje dzień w dzień ten sam rytuał - jego teściowa kopie wielki dół. Nie dba o ogród, który był uwielbiany przez jej zmarłą córkę. Z premedytacją wyrywa wszystkie rośliny. Więcej nie powiem :-)

W...

Karolina Sosnowska | 2018-05-06
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

"Czy można wykreować dreszczowiec na niecałych dwustu stronach? Pyun Hye-Young się to udaje, choć muszę od razu powiedzieć, że to thriller nietypowy. Napięcie buduje tu sytuacja bez wyjścia, jakiej doświadcza Oghi. Mężczyzna zdany jest na łaskę i niełaskę teściowej, która, pogrążona w żałobie, nie zachowuje się racjonalnie. A jednak od niej dosłownie zależy jego życie, bowiem sparaliżowany Oghi potrafi jedynie mrugać i kręcić głową."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2018/05/06/dol-p-hye-young/ :)

Maja | 2018-01-09

Super lektura!