Książka Roku 2018

Wiatr

Cykl: Jakub Tyszkiewicz (tom 3)
Wydawnictwo: Warbook
Maciej

Sylwestrowa noc. Schronisko na szczycie Kasprowego Wierchu. Grupa ludzi postanawia powitać Nowy Rok w nietypowym miejscu. Wśród nich Jakub Tyszkiewicz, jego żona Helena oraz najbliższy przyjaciel Staszek Krzeptowski, góral urodzony u stóp Giewontu. Jedna z uczestniczek imprezy spada ze schodów. Tyszkiewicz i Krzeptowski, na co dzień gliniarze Komendy Stołecznej, są przekonani, że mają do...

Jedna z uczestniczek imprezy spada ze schodów. Tyszkiewicz i Krzeptowski, na co dzień gliniarze Komendy Stołecznej, są przekonani, że mają do czynienia z próbą zabójstwa. Dziewczyna ma uraz głowy wymagający natychmiastowej pomocy neurochirurga, dlatego choć jest środek nocy, wieje huraganowy wiatr, a chmury ograniczają widzialność niemal do zera, jedynym wyjściem okazuje się zwiezienie rannej na dół toboganem.
W schronisku gaśnie światło, a w stronę szczytu Kasprowego zmierza targany wiatrem wagonik kolejki linowej z oficerami jednej ze służb specjalnych…
Drugie wydanie opatrzonej nową okładką powieści Marcina Ciszewskiego z Meteorologicznego Cyklu, w skład którego wchodzą Wiatr, Mróz, Upał, Mgła i Deszcz.

źródło opisu: http://warbook.pl

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Beata | 2016-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2016

Powieść sensacyjna, rewelacyjna, mimo iż czasami mało realna - czyta się świetnie. Chronologicznie rzecz biorąc jest to pierwsza powieść o komisarzu Jakubie Tyszkiewiczu. Tajne rozgrywki między służbami, porwania, próba morderstwa w znajomym gronie. Mroczny Sylwester na Kasprowym Wierchu i nasi komisarze w akcji... Polecam, mnie podobała się bardzo.

Eli1605 | 2019-01-15
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 15 stycznia 2019

Pan Ciszewski wyrasta mi ( wspólnie z Panem Chmielarzem) na lidera wśród polskich autorów, których utwory najbardziej sobie cenię. To oczywiście moja subiektywna opinia. Ale do rzeczy: Tyszkiewicz i Krzeptowski wikłają się w kolejną wojenkę miedzy służbami. I nadal pozostają nieprzekupni, skupieni, otwarci na dziejące się wokół nich zło i niepokonani. Do tego patrioci. Z drugiej strony nie wszystko jest takie jakim się nam wydaje. Oprócz bieli i czerni jest jeszcze szarość. W naszym otoczeniu, polityce są niestety ludzie dla których cel uświęca środki. Nawet jeżeli będzie to okupione ludzkim życiem. Dlatego min. brzydzę się polityką.

filozof | 2018-01-21

Petarda,w Zakopanym.Przyjechali ludzie się dobrze bawić,a tu ?
Istny Armagedon.Taki książki,to ja rozumiem.
Polskie plenery,piękne Tatry.Sylwester,na Kasprowym.
A tu,coś takiego.
Walki wręcz,strzelaniny.
Wywiad Mossad,chociaż mogłby być.Lepsze opisy Zakopanego.
Mi ta,książka zabrała cały dzień.
Świetny materia,na dobry serial.

Stokrotka | 2016-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2016

Nadkomisarz Jakub Tyszkiewicz znowu w akcji. Tym razem nie miał w planach tropienia, ścigania, strzelania czy walki wręcz. Planował spędzenie Sylwestra na Kasprowym Wierchu w towarzystwie żony Heleny, przyjaciela Stanisława Krzeptowskiego i kilkorga nieznajomych. Zabawa szybko przeobraziła się w zmagania z pogodą, czasem, tajemniczym sabotażystą, a kolejne godziny przyniosły walkę o życie.
„Wiatr” Marcina Ciszewskiego to trzeci tom przygód Tyszkiewicza. Jeśli jednak ktoś jeszcze nie czytał tego cyklu, to doradzam rozpoczęcie przygody właśnie od „Wiatru”, który chronologicznie plasuje się jako pierwszy, dopiero potem następuje „Mróz” i „Upał”.

Sargento_Garcia | 2014-12-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 07 grudnia 2014

To moja trzecia książka tego autora i trzeci strzał w dziesiątkę! Już dawno nie czytałem książki której akcja rozgrywa się w tak krótkim czasie. Akcja tej zaczyna się w Sylwestra i kończy się nad ranem w Nowy Rok, a jej treść można opisać fragmentem tytułu książki Tolkiena o przygodach Hobbita: tam i z powrotem :)
Ciszewski ponownie stanął na wysokości zadania którego poprzeczkę umieścił niezwykle wysoko. Czytając książkę odbiorca czuje wszechogarniająca niepewność: nic nie jest tu białe lub czarne, każdy może okazać się zdrajcą. Znani z dwóch poprzednich części trylogii policjanci wyjeżdżają w Tatry aby oderwać się od pracy i… wpadają po uszy w szambo. Autorowi należy się wielki pokłon za oddany realizm w zakresie potęgi gór zimą: ich niebezpieczeństwa , generalnie nieprzewidywalnej i szybko zmieniającej się pogody, bardzo porywistego wiatru, śniegu, mrozu i czarnej nocy. Czytając niektóre opisy miałem wrażenie przebywania obok bohaterów, czułem podmuchy wiatru i arktyczny mróz....

książek: 2059
jamczyk | 2016-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

Dwa w jednym. Bardzo wartka i dynamiczna akcja, wydarzeniami można obdzielić kilka innych powieści i zupełnie nie przystające do realiów tło. Dobrze się czyta i traktując książkę, jako czystą rozrywkę, to warto, nawet przymykając oczy na drobne nieścisłości.
PS Jest to chronologicznie pierwsza część cyklu o Tyszkiewiczu.

Jolka | 2017-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Akcja toczy się wartko, nie brak w niej zwrotów, ale nie jest tak od początku – na pierwszych kilkudziesięciu stronach Ciszewski zawiązuje akcję, wprowadza wiele drugoplanowych postaci i dyskretnie zaznacza relacje między nimi. Fabuła nie wciąga tak od pierwszej strony, początkowo lektura bywa miejscami nawet dość żmudna, jednak zmienia się do całkowicie w okolicach 40-50 strony. Akcja nabiera rumieńców i zaczyna wciągać… i tak już do niemal ostatniej strony.Realia tej historii przedstawione są wiarygodnie i z dbałością o szczegół, np. jeśli chodzi o zastosowaną broń czy niuanse planowania i przebiegu tajnych akcji, a także opisy gór i wyzwań wiążących się z przebywaniem w nich w środku zimy. Wszystko to opisano dość prostym, dopracowanym językiem, dobrze oddającym miejscami wręcz galopującą akcję. Narracja jest dynamiczna, kolejne obrazy zmieniają się czasem jak w kalejdoskopie, a mimo to wszystko składa się w logiczną.Warta by zarwać nockę :-)

koliber | 2014-04-27
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Ciszewski trzyma poziom.

Nie operuje schematami. W "Wietrze" zmienia taktykę budowania napięcia. Tym razem nie ma efektu Hitchcocka (jak na przykład w "Upale"). Tu autor małymi kroczkami wciąga czytelnika w wir wydarzeń, w których udział biorą służby bezpieczeństwa państwa oraz... grupka ludzi mających spędzić sylwestrową noc na Kasprowym Wierchu. Wśród nich dwóch, nieświadomych toczącej się gry policjantów i "obiekt" - ktoś, komu nie tańce w głowie.
Ciszewski funduje czytelnikowi świetną zabawę. Co rusz podrzuca mu drobne, pozornie mało znaczące informacje, które ten próbuje wykorzystać w swoim prywatnym śledztwie, na własną rękę eliminując osoby nie mogące być "obiektem". Nadkomisarz Tyszkiewicz i jego kumpel komisarz Krzeptowski wcale mu tego nie ułatwiają, bowiem sami poruszają się jak we mgle. Muszą walczyć o przetrwanie nie wiedząc z kim walczą i dlaczego. Jedyne czego są pewni, to zagrożenie ze strony wzmagającego się w zastraszającym tempie wiatru.
Dodatkowym elementem...

Lilian | 2016-03-01
Na półkach: Przeczytane, A_Ciszewski
Przeczytana: 01 marca 2016

To co mnie przede wszystkim zdziwiło to fakt, że książka jest niby trzecią częścią serii o Tyszkiewiczu a tu okazuje się, że wracamy do początku ...
"Upał" zakończył się pewnymi perypetiami osobistymi bohaterów i byłam ciekawa jak dalej potoczą się sprawy, a historia nagle zaczyna się od nowa ... jeśli więc ktoś nie czytał jeszcze Mrozu ani Upału to radzę zacząć od tej części ...

Sama akcja ciekawa, do pewnego momentu ciężko było mi odłożyć książkę na bok. Odpowiadał mi styl autora, poczucie humoru i wydarzenia, które rozgrywały się w Noc Sylwestrową. Wiatr też byłam w stanie poczuć, chłód przenikał przez ubrania i strony książki ...

Potem nastąpił przełom i zaczęła się wkradać fantastyka ... główni bohaterowie niezłomni, niezwyciężeni, bohaterscy - ale ok - nie życzymy im przecież źle , bo już zdążyliśmy ich polubić ( szczególnie, że już można było poznać ich honor i prawość czytając wcześniejsze - późniejsze ? tomy ). No ale ta cała otoczka , gdzie nagle większość osób...

emindflow | 2014-03-16
Przeczytana: 15 marca 2014

Kolejna bardzo dobra powieść Marcina Ciszewskiego.
Nie mam zamiaru silić się na choćby pozory obiektywizmu. Współczesna Polska, poplątane interesy polityki, biznesu i służb specjalnych - po prostu ten rodzaj sensacji lubię najbardziej. I to mamy w tej książce.
Jasne, że można i tu czepiać się paru rzeczy, choćby nadmiernie rozwleczonych momentami opisów czy wyidealizowanych postaci głównych bohaterów. Ale to wszystko nic wobec ciekawego pomysłu, sprawnie i logicznie poprowadzonej fabuły, dynamicznej akcji i wreszcie finału, który daje czytelnikowi sporo do myślenia. Hurtowi "producenci" literatury sensacyjnej w rodzaju Jamesa Pattersona mogą buty czyścić panu Ciszewskiemu.
Jeśli komuś spodobał się "Mróz" i "Upał" to nie powinien być rozczarowany, ta powieść wciąga równie mocno.
Polecam.