Alvin Czeladnik

Okładka książki Alvin Czeladnik Orson Scott Card
Okładka książki Alvin Czeladnik
Orson Scott Card Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Opowieść o Alvinie Stwórcy (tom 4) fantasy, science fiction
Opowieść o Alvinie Stwórcy (tom 4)
Alvin Journeyman. The Tales of Alvin Maker
Prószyński i S-ka
2018-02-08
1999-01-01
1996-01-01
Piotr W. Cholewa
Piotr W. Cholewa Alvin Czeladnik Card siódmy syn magia wierzenia filozofia dobro zło tworzenie stwórca niszczenie Niszczyciel alternatywna historia Ameryki

Okładka książki Wyprawa łowcy Daniel Abraham, Gardner Raymond Dozois, George R.R. Martin
Wyprawa łowcy Daniel Abraham, Gar...
Okładka książki Arcydzieła. Najlepsze opowiadania science fiction stulecia Poul Anderson, Isaac Asimov, Terry Bisson, Ray Bradbury, Orson Scott Card, Arthur C. Clarke, John Crowley, George Alec Effinger, Harlan Ellison, William Gibson, James Patrick Kelly, Ursula K. Le Guin, George R.R. Martin, Larry Niven, Frederik Pohl, Theodore Sturgeon, Michael Swanwick, Harry Turtledove, Robert Charles Wilson
Arcydzieła. Na... Poul Anderson, Isaa...
Okładka książki Legendy II Terry Brooks, Orson Scott Card, Raymond E. Feist, Diana Gabaldon, Neil Gaiman, Elizabeth Haydon, Robin Hobb, George R.R. Martin, Anne McCaffrey, Robert Silverberg, Tad Williams
Legendy II Terry Brooks, Orson...

Czwarty tom sagi o Alvinie Stwórcy początkowo przynudzał. To dlatego, że za mało było Alvina a za dużo Calvina (wyjątkowo denerwujący dzieciak) i Napoleona. Później jednak Autor dołożył "dużą porcję" Alvina i fabuła zrobiła się arcyciekawa. Część książki poświęcona na proces sądowy to już prawdziwy majstersztyk.

To być może najsłabsza do tej pory część cyklu ale i tak jest to powieść bardzo dobra.

Niżej niż 7/10 ocenić się nie da. Oczywiście polecam :)

To być może najsłabsza do tej pory część cyklu ale i tak jest...

Kolejna część przygód Alvina i ekipy za mną. Z tą częścią męczyłem się najdłużej. Niby wątki ciekawe (choć nieco przeciągnięte),bohaterowie znani i lubiani, to jednak miałem wrażenie, że czegoś tu brakuje. To nie tak, że jest beznadziejnie, lecz spodziewałem się czegoś lepszego. Może to moja wina, może autora. Ciężko stwierdzić.
Niektóre motywy bohaterów wydawały mi się nielogiczne , dziwne. Czasami podczas czytania książki, nad moją głową pojawiały się znaki zapytania, bo nie rozumiałem :why, czemu oraz waroom, tak a nie inaczej. Czytelnik ze mnie dość uważny, choć niepozbawiony stanów rozkojarzeń i gapiostwa, jednak przez większość czasu miałem w sobie to uczucie, że nie wiem dlaczego coś poszło tak a nie , jak myślałem, że pójdzie.
Koniec końców to nie moja historia, tylko OSC. On napisał a ja przeczytam, bo jestem ciekaw czym jest oraz jak będzie wyglądał ostateczny cel bohatera.
Do tomu nr 5 !

Niektóre motywy bohaterów wydawały mi się...

Historia o Alvinie Stwórcy z każdym kolejnym tonem staje się przypowieścią o Zbawcy. Prawość i miłosierdzie dyktuje sposób postępowania głównych bohaterów, a zakusy mniej oświeconych i mniej szlachetnych by zniszczyć dobro jakie rozsiewają, również przybierają na sile. Widać jak silny wpływ na autora ma wyznawana przez niego religia i jak mocno z niej czerpał przy kreowaniu bohaterów.
Ciekawym wątkiem są przygody Calvina, młodszego brata Alvina. Jego postawa życiowa jest zaprzeczeniem wszystkiego, co wyznaje brat, a jego głównym celem jest sianie niszczenia, by zaspokoić własne ego. Wcale mnie to nie dziwi, ostatnie dziecko w wielodzietnej rodzinie rzadko kiedy jest chciane i oczekiwane, pojawia się na świecie jakby przez przypadek i nikt, absolutnie nikt nie ma zamiaru poświęcić mu odrobiny uwagi. Tej kwestii oczywiście autor nie porusza, bo Calvin, brat wyjątkowego Alvina powinien bez żadnych wątpliwości podążać świetlistą ścieżką wyznaczoną przez starszych.
Ciekawym zabiegiem jest również wplecenie w fabułę postaci historycznych, choć bywają nieco papierowe i brakuje im głębi. Wszystkie środki jakich używa Card służą tylko jednemu celowi, przekonania czytelnika że Alvin jest postacią niezwykłą. A przecież o tym wiemy już od pierwszego tomu tej sagi.

Czy gorsza od poprzednich? Niekoniecznie. Na pewno akcja jest mniej wartka niż we wcześniejszych tomach, ale nie przeszkadza to czerpać radości z czytania IV tomu. W przeciwieństwie do niektórych, akurat rozprawa sądowa najbardziej mi się podobała i czuję lekki niedosyt, że tak krótko została opisana.

Świetna kontynuacja Siódmego syna, utrzymuje poziom!

Świetna kontynuacja Siódmego syna, utrzymuje poziom!

Rozumiem większość opinii negatywnych. Ta cześć można potraktować może jako wstęp do następnej. Właściwie nic ciekawego się nie dzieje, Alvin siedzi w więzieniu, za niewinność i cała książkę. I tak wszyscy wiemy że wyjdzie, ale trzeba do tego brnąć i brnąć. Zakończenie płytkie i mało satysfakcjonujące.

„Alvin Czeladnik”, to czwarty już tom cyklu o Alvinie stwórcy. Tym razem fabuła niemal całkowicie koncentruje się na procesie związanym z oskarżeniem Alvina przez jego wcześniejszego mistrza o kradzież złotego pługa. W czasie trwania procesu Alvin cały czas przebywa w areszcie w Hatrack river. Nowi nieznani nam jeszcze wpływowi wrogowie usiłują zdyskredytować bohatera w oczach ławy przysięgłych podsyłając ludzi, mających siać zamęt lub po prostu się go pozbyć w dogodnym do tego momencie.
Przyznaję, że część ta wydaje się odrobine ciekawsza od poprzednich. Wynika to zapewne przede wszystkim z podejmowanych przez oskarżenie wybiegów mających na celu oczernienie bohatera oraz przebieg samej rozprawy.
Nadal mamy do czynienia z dosyć pompatyczna formą poprzednie jak w poprzednich tomach, a sam Alvin jest kreowany na coraz bardziej uduchowionego, co momentami może wydawać się drażniące, jednak, ponieważ bardzo lubię styl pisarza, jestem w stanie przymknąć oko na niektóre elementy serwowane nam przez ten cykl.

Sama jest zaskoczona jak bardzo losy Alvina Smitha mnie wciągnęły. Właśnie jestem po lekturze czwartego tomu zatytułowanego „Alvin Czeladnik”. I muszę przyznać, że jestem nieco zaskoczona tym, w która stronę potoczyła się historia.

Alvin dorasta pod czujnym okiem rodziny. Ze wszystkich sił stara się nauczyć przyjaciół i sąsiadów trudnej sztuki stwarzania. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w jego lekcjach. Wszyscy, poza jedną osobą.
Calvin najmłodszy z rodzeństwa czuje się prawdziwie skrzywdzony. Uważa się za prawdziwego Stwórcę i siódmego syna siódmego syna. Oczywiście dysponuje pewnymi talentami ale decyduje się na wykorzystanie ich w innym celu niż Alvin.

Niestety dobra passa nie trwa wiecznie. Wskutek niesłusznych posądzeń główny bohater po raz kolejny musi opuścić rodzinny dom. Wraca do Hatrack River, gdzie szybko trafia do więzienia, oskarżony przez swego dawnego mistrza o kradzież złotego pługa. Proces musi właściwie wykazać, że Alvin naprawdę jest Stwórcą. Tymczasem jego brat, Calvin, płynie do Europy, gdzie spotyka Napoleona i Balzaca.

Przyzwyczaiłam się do tego, że w poprzednich dwóch tomach Orson Scott Card poruszał konkretne problemy społeczne. Tym razem mamy do czynienia z ludzką zawiścią. I to w dwóch wersjach. Calvin zazdrosny jest o pozycję brata, o miłość i szacunek jaką okazują mu ludzie. I robi wszystko by to zniszczyć. Zagubiony podróżuje po Europie znajdując niekoniecznie dobrych nauczycieli. Pomagają mu rozwijać wszystkie złe cechy jego charakteru oraz uczą manipulacji ludźmi. Szczerze mówiąc współczuję mu. Od małego obserwował jak wszyscy zachwycają się Alvinem. Podejrzewam, że zawsze czuł się nieważny, pomijany, niepotrzebny. Makepeace jest zazdrosny o konkretną rzecz, zazdrości złota. Kieruje nim niepohamowana chciwość. Owładnięty nią nie zauważa tego, jak bardzo jest żałosny. Jednak znajduje się ktoś, kto chce go wykorzystać do swoich celów. Na szczęście Alvin otoczony jest dobrymi ludźmi, którzy są gotowi bronić go za wszelką cenę.

Kolejny tom jakością nie ustępuje poprzednim. Mamy tu wciągającą akcję i intrygi. Bohaterowie są może nieco przerysowani ale da się ich lubić. Polecam fanom gatunku.

Alvin czeladnik to czwarta odsłona cyklu o Alvinie Stwórcy, przedstawiającego alternatywną historię świata w XIX wieku. Jednak o ile poprzednie trzy były bardzo dobre, czwarty zdaje się błędem w sztuce autora. Może nie tragicznym, lecz pozostawiającym sporo do życzenia.

Cała opinia:

Cała opinia:

Wydawnictwo Prószyński kontynuuje publikację całego cyklu Orsona Scotta Carda o przygodach Alvina Stwórcy w nowym, odświeżonym wydaniu. 8 lutego światło dzienne ujrzy czwarta już odsłona serii, zatytułowana Alvin Czeladnik. Wracamy zatem do tego alternatywnego świata, aby tym razem, obok dalszych losów głównego bohatera, poznać także historię jego młodszego brata - Calvina.

Zagubiony chłopak nie potrafi odnaleźć swojego miejsca w życiu. Tułając się po świecie, trafia m.in. do Wielkiej Brytanii i Francji. Na Wyspach poznaje prawnika Verila Coopera, a we Francji Honore de Balzaca i samego Napoleona Bonaparte. Choć jego losy nie są aż tak ekscytujące, jak przygody Alvina z pierwszych odsłon cyklu, to trzeba przyznać że historia Calvina wnosi do całości pewną świeżość, a jego spotkania z historycznymi postaciami, szczególnie z Balzaciem, potrafią dostarczyć odbiorcy masę frajdy, szczególnie gdy okaże się, że stworzą oni diabelnie niebezpieczny duet, a Calvin zacznie wyrastać na rasowy czarny charakter.

Ale ja tu o przygodach młodego Calvina, a przecież to nie on jest głównym bohaterem cyklu. Jak więc ma się nasz Alvin Stwórca? Ten ponownie rusza w świat i ponownie pakuje się w tarapaty. Wszystko za sprawą jego byłego mistrza Makepeace'a, który niespodziewanie obrzuca Alvina oskarżeniami, m.in. o kradzież żywego pługa oraz morderstwo. W rezultacie bohatera będzie czekał sądowy proces, który będzie ciągnął się przez całą książkę, a w którym sprzymierzeńcem Alvina okaże się wspomniany wcześniej Veril Cooper.

I trzeba niestety przyznać, że kluczowy dla fabuły wątek procesu Alvina jest dość nierówny, w większości oparty na laniu wody i sztucznym budowaniu dramaturgii. Widać, że Cardowi brakowało już pomysłu, cykl o Alvinie miał się skończyć na trylogii, a tymczasem otrzymaliśmy kolejny tom, który jakościowo daleko odbiega od poprzednich odsłon. Znacznie ciekawiej prezentuje się tu wątek Calvina i przede wszystkim dla niego warto tę pozycję poznać, nawet jeśli mowa o czarnym charakterze.

Alvin Czeladnik to pozycja, do której fanów cyklu nie trzeba z pewnością specjalnie przekonywać, ale należy przestrzec przed sporą zniżką jakości. To w dużej mierze przegadana i powolna książka, wyraźnie odmienna od tego, do czego autor nas przyzwyczaił. To jednak nadal przyjemna lektura, w której będziemy mieli okazję poznać nowych bohaterów oraz kilku starych, którzy będą mieli do odegrania ważniejsze role.

• Orson Scott Card

Orson Scott Card Alvin czeladnik Zobacz więcej