Droga do Zielonego Wzgórza

Świat Książki
2009-01-01
2009-01-01
Agnieszka Kuc

Naprawdę cudowna książka. Mimo że inna autorka klimat bardzo podobny. Przyjemna, lekka, szybko się czyta. Polecam szczególnie w letnie dni.

Książka, mimo iż posiada innego autora w pełni oddaje klimat serii Ani z Zielonego Wzgórza. Bardzo ciekawa opowieść o losach kochanej rudowłosej Ani. Jestem bardzo zadowolona,że trafiłam na te pozycję. Polecam wszystkim miłośnikom małej piegowatej dziewczynki.

Czytałam tą książkę z chęcią i zachwytem. Świetnie ujęty klimat autorki Ani z Zielonego wzgórza..

Pięknie napisana książka, prequel godny oryginalnej "Ani", a to ogromna sztuka. Autorka doskonale ukazuje wrażliwość i romantyczność rudowłosej bohaterki, buduje sensowną i ciekawą, wielowątkową historię, która doprowadza nas na sławną Wyspę Księcia Edwarda

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Książka niezwykle mi się podobała, autorka chyba bardzo się namęczyła by napisać tę książkę stylem najbardziej podobnym do Montgomery i myślę, że udało jej się. Ania jak zawsze gadatliwa, pełna marzeń, chodząca z głową w chmurach robiąca wiele błędów. Polecam!

Bardzo ciepła jest ta książka :) Wzbogacona o kilka ilustracji jest miłą i przyjemną lekturą, ale oczywiście czuć, że nie jest to pióro Maud :) Dla fanów Ani fajny dodatek, choć nieobowiązkowy.

Świetna książka, pozwoliła wrócić to dziecięcych lat, kiedy zaczytywaliśmy się w przygodach rudowłosej Ani, polecam z całego serca. Autorce udało się utrzymać ten cudowny klimat, który tak zachwycał u L.M. Montgomery. Cieszę się, że taka książka powstała, pozwala przyjrzeć się losom i przygodą Ani Shirley od czasu urodzenia, aż do dotarcia na Zielone Wzgórze. Podeszłam do niej dość sceptycznie, na szczęście było inaczej. Były lekkie nieścisłości, ale nie były aż tak bardzo zauważalne. Jeszxze raz polecam, teraz kolej odświeżyć resztę serii o małej Ani i przypomnieć sobie lata dzieciństwa.

Na pewno wszystkich fanów rudowłosej Ani Shirley ciekawiły jej losy przed tym, zanim trafiła na Zielone Wzgórze. „Droga do Zielonego Wzgórza” to prequel tej popularnej historii, która odpowie czytelnikom na wszystkie pytania związane z przeszłością Ani i jej wczesnym dzieciństwem.
Już od narodzin nie było lekko tej dziewczynce, było mi jej ogromnie żal.. Nieraz łezka zakręciła mi się w oku przy czytaniu i często przystawałam, aby przemyśleć wiele życiowych spraw. Niektóre wydarzenia z książki tworzyły we mnie chwile zadumy.. Ania tak wiele wycierpiała, tak często znajdowała się na „samym dnie rozpaczy”, a mimo tego zawsze miała w sobie siłę, by się podnieść i nadzieję na lepsze jutro. Wzruszająca i skłaniająca do refleksji opowieść.
Mimo, że napisała ją inna autorka to w ogóle nie czułam różnicy. Moim zdaniem Pani Wilson idealnie odwzorowała styl pisania Pani Montgomery. Opisy przyrody, które tak uwielbiam u „Ani z Zielonego Wzgórza”, czy dialogi i opisy postaci.. Identyczne! Wielkie gratulacje dla Budge Wilson i podziękowania, że zdołała nam idealnie opowiedzieć pierwsze 11 lat życia Ani.
Bardzo gorąco polecam tę lekturę szczególnie fanom rudowłosej marzycielki, ale i tym, którzy o Ani tylko słyszeli. Piękna!

Gdy mała Ania Shirley przychodzi na świat, jej rodzice, dwoje nauczycieli, nie mogą niestety zbyt długo nacieszyć się dzieckiem. Trzy miesiące po narodzinach dziewczynki, Berty i Walter umierają. Wówczas do swojego domu zabiera ją pani Thomas, która przez kilka miesięcy zdążyła zżyć się z rodziną Shirley, pracując jako pomoc domowa. Jednak życie Ani nie stało się przez to proste, ani wesołe. W rodzinie zaczyna pojawiać się coraz więcej dzieci, pan Thomas przez swoje pijaństwo nie może utrzymać pracy na zbyt długo, a mała Ania bardzo szybko zostaje wykorzystana jako darmowa służąca i opiekunka do dzieci.

Ciężka praca, opieka nad dziećmi i przykre doświadczenia. Ania przez lata przeżyła mnóstwo bolesnych i smutnych chwil, nim trafiła na Zielone Wzgórze. Jednak nawet w najgłębszym mroku tych chwil istniały radośnie mrugające promyki światła. Świat marzeń i cudowni ludzie sprawili, że życie Ani nie było jedynie otchłanią rozpaczy.

Co widziała i kogo znała, nim trafiła na Zielone Wzgórze?

Po pierwsze... Nie wiem czemu, ale czytając, zdawało mi się, że natrafiam na mnóstwo błędów. Nie wiem dlaczego. Interpunkcyjne i pisownia w niektórych miejscach były moim zdaniem złe, ale może się mylę. Jeśli chodzi o historię... Cóż, pierwszym co zauważyłam, były początkowo bardzo krótkie rozdziały, co z jakiegoś powodu mnie drażniło.

Charakter Ani nie był moim zdaniem zły, ale... brakowało mi jej roztargnienia i wpadek, które przecież zdarzały się co chwilę. Życiorys również z jakiegoś powodu trochę gryzł mi się z oryginałem. Nie chodzi tu o bieg wydarzeń, a o... wydarzenia? Ania miała po prostu wiecznie nieszczęśliwe życie, ale u Wilson na co drugim kroku spotykała przyjaciół i cudownych ludzi. Jedna osoba, może dwie byłyby w porządku, bo każdy potrzebuje trochę szczęścia, ale tak wielu? Nie pamiętam aż tak dobrze wszystkiego, co pojawiło się w książkach Montgomery, ale państwo Thomas zdecydowanie byli... za mili? Może i czasem krzyczeli, ale to chyba nie to.

Cóż... nie waliłam się w głowę przy czytaniu, więc nie było najgorzej. Do książek, które spaliłabym na stosie, jeszcze jej daleko. Była po prostu mocno średnia. Ale jeśli ktoś nie ma takich wymagań, jak ja, to zapewne książka się spodoba.

~ Jednorozec_czyta

• Dzieciństwo