Książka Roku 2018

Make Your Bed: Little Things That Can Change Your Life...And Maybe the World
życie, zmiana, świat, porady
poradniki
Pawel Kurach

Myślisz, że trudno zmienić świat? Mylisz się. Możesz mieć wpływ na to, jak żyjemy. Możesz dokonać wielkich rzeczy, ale musisz zacząć od siebie. Każdy dzień rozpoczynaj od wykonania jakiejś drobnej czynności. Szanuj ludzi. Pamiętaj, że życie nie jest sprawiedliwe ani wolne od porażek. Jeśli nigdy, przenigdy się nie poddasz, kolejne pokolenia będą żyły w lepszym świecie. Nie wiesz, od czego...

Myślisz, że trudno zmienić świat?
Mylisz się.
Możesz mieć wpływ na to, jak żyjemy.
Możesz dokonać wielkich rzeczy, ale musisz zacząć od siebie.
Nie wiesz, od czego zacząć? Make your bed.

Admirał William H.McRaven to emerytowany wojskowy, uznawany za jednego z najlepszych dowódców operacji specjalnych w armii USA. Obecnie jest kanclerzem Uniwersytetu Teksańskiego w Austin. To właśnie na tej uczelni wygłosił kultowe już przemówienie, które zachwyciło miliony ludzi i stało się inspiracją tej książki. Make Your Bed jest zbiorem zasad wynikających z doświadczeń admirała.

Książka na podstawie niesamowitego przemówienia, które obejrzało ponad 100 milionów osób.

Wyśmienite w swojej prostocie, znakomite, mądre i zwięzłe rady.
„Forbes”

Zniewalające historie opowiedziane przez jednego z najlepszych dowódców operacji specjalnych w armii Stanów Zjednoczonych.
„Washington Post”

Make Your Bed zainspiruje nawet twoje dzieci i wnuki, by były, kim tylko zechcą. Lecz przede wszystkim jest to książka, którą skończysz czytać ze łzami w oczach.
„Wall Street Journal”

źródło opisu: http://otwarte.eu/book/make-your-bed-

źródło okładki: http://otwarte.eu/book/make-your-bed-

smolkosia | 2019-01-03
Na półkach: Psychologia, Przeczytane
Przeczytana: 03 stycznia 2019

No cóż, trochę się zawiodłam, choć w sumie nie można przecież mieć wygórowanych oczekiwań od książki motywacyjnej pisanej przez amerykanskiego admirała navy seals. Autor podaje hasła jak zmienić świat i swoje życie na przykładzie swojego szkolenia i swojej pracy w oddziałach specjalnych USA. Całość streszcza spis treści. To co pozostaje pozytywnego po przeczytaniu tej książki, że naprawdę nie ma co narzekać na swoje życie, tylko należy działać. Jak nic nie robimy, nic nie osiągniemy i nie zmienimy świata. Chcemy ,żeby świat się zmienił to musimy zacząć od siebie i mieć innych ludzi, którzy nam pomogą.

WampirkaJustynka | 2018-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2018

Dla mnie ta książka jest rewelacyjna choć krótka. Po obejrzeniu słynnego wystąpienia admirała Williama H. McRavena wiedziałam, że muszę sięgnąć po tę książkę. Podoba mi się to, że pan admirał ma do siebie spory dystans. Myślę, że jest on przykładem na to iż nie każdy żołnierz jest zły.

popiszsieplay | 2018-04-05
Przeczytana: 16 marca 2018

"Cyrku nie sposób uniknąć. W którymś momencie każdy do niego trafia. Nie obawiajmy się tego."

Książka-ciekawostka. Niepozorna rozmiarem i oszczędna w słowach, jak na admirała przystało, pod powierzchnią prostoty skrywa drugie dno. Zbiór dziesięciu konkretnych rad, które - za radą autora - wprowadzone w życie mają zapewnić lepsze życie dla nas i ludzi wokół, a nawet pozwolą zmienić świat.
Załączone przemówienie jest niezwykle podniosłe (jak na Amerykę przystało), a przytoczone historie są naprawdę ciekawe i dają do myślenia. Zasady również nie wydają się specjalnie wymagające, jednak ten poradnik motywacyjny nie do końca do mnie trafił. Motywacyjny wydźwięk nie pobudził mnie do działania - może dlatego, że nawyk ścielenia łóżka rodzice zaszczepili mi już w dzieciństwie.

"Pamiętaj: każdy dzień należy rozpocząć od wykonania jakiegoś zadania. Znajdź kogoś, kto pomoże ci w życiu. Szanuj wszystkich. Pamiętaj, że życie nie jest sprawiedliwe i czeka cię wiele porażek. Jeśli jednak...

kuzo | 2018-02-09
Na półkach: Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 09 lutego 2018

Autor, admiral elitarnych oddzialow SEALS wsrod elitarnych i slawnych Marines USA ulozyl swoisty dekalog, pokazujacy, jak fizyczne cwiczenia, dryl wojskowy zmieniaja pozytywnie charakter kandydatow na marines i uwaza, ze te reguly mozna slepo zastosowac takze w zyciu prywatnym. Z tym zgadzam sie tylko czesciowo. Autor sam mowi, ze ze 150 kandydatow na marines z jego grupy szkoleniowej tylko 33 dotrwalo do konca. Czyli nie wszyscy moga byc supermanami, pomimo najlepszych checi. Bez zastrzezen przyjmuje piec punktow z jego dekalogu, z pozostalymi piecioma mam problemy.
Zgadzam sie z pkt. 1 - posciel lozko. Satysfakcja z wykonanych zadan, nawet malych, zwlaszcza nielubianych, daje nam sily do wiekszych zadan.
Pkt.2 - sam sobie nie poradzisz, czyli szukaj sprzymierzencow. Zgoda, na kazdego moze przyjsc taka chwila w zyciu, ze nawet najwiekszy twardziel sam sobie nie poradzi. Pkt. 3 - szanuj wszystkich, nie mierz czyjejs wartosci w centymetrach - od zawsze to stosuje. Zbyt duzo...

Riwona | 2019-01-03
Na półkach: Przeczytane, Ludzie ciekawi
Przeczytana: 03 stycznia 2019

"Jeżeli nie potrafisz dobrze wykonać drobnych czynności, to nigdy nie osiągniesz wielkich celów". A ostatecznie i tak stajemy się "ciastkiem w cukrze".

Krótki przewodnik życia, do ktorego warto zajrzeć.

Łukasz | 2018-03-16
Przeczytana: 16 marca 2018

Dawno nie czytałem tak banalnej, dziecinnej i zwyczajnie żenująco słabej książki. Brakuje mi słów na wyrażenie jak słaba jest to książka. Historyjki dla dzieciaków z podstawówki, wierzących, że posłanie łóżka zmienia swoje życie i gry coś coś wymarzysz to niechybnie to osiągniesz... Dyrdymaly o tym jak to cudownie ginąć za swój kraj, bo przecież w Iraku czy Afganistanie dzielni młodzi amerykańscy chłopcy walczą o wolność USA, a nie o ropę, czyż nie? Metr mulu, który na szczęście można pochłonąć w dwie godziny. Totalna strata czasu.

Crimelpoint | 2018-10-06
Przeczytana: 06 października 2018

Myślałam, że książka ta zmieni moje nastawienie do życia. Pokaże coś odkrywczego. Jednak trochę się rozczarowałam.

Niektóre rozdziały rzeczywiście były dobre, aczkolwiek niepotrzebnie zostało to przekształcone w książkę. Jest ona krótka, a nie kosztuje mało, dlatego trochę szkoda na nią pieniędzy.

Goszaczyta | 2018-02-10

Zacznę może od tego, co mnie skusiło do sięgnięcia po tę pozycję. Bo tak naprawdę, gdy otrzymałam propozycję zrecenzowania, od początku byłam na nie, jakoś nie lubię, czytać takich pozycji. Lecz gdy zobaczyłam opinie i zachwyty nad tą książką, postanowiłam, że dam jej szansę i może rzeczywiście wyciągnę kilka dobrych rad od autora.

"Make your bed" to zbiór dziesięciu lekcji, które mają nam przysłużyć jako cenne rady, które potem możemy zastosować w życiu codziennym, zmieniając swoje nastawienie do życia i stania się lepszym człowiekiem. Rozdziały są krótkie, ale za to bardzo treściwe, bowiem zawierają różne historie, które mają określone przesłanie w związku z tematem danej lekcji. Admirał William H. McRaven dzieli się z nami swoimi życiowymi przemyśleniami i doświadczeniami, jakie wyniósł ze szkolenia w siłach specjalnych amerykańskiej marynarki Navy Seals. To co wyróżnia ten tytuł to fakt, że autor nie robi z siebie wielkiego autorytetu. I tym zabiegiem zyskał mój szacunek,...

pattzy_reads | 2018-02-04

Zawsze miałam sceptyczne podejście do książek, które głoszą hasła: „Myślisz, że trudno jest zmienić świat?”, „ Możesz mieć wpływ na to, jak żyjemy” i inne temu podobne, ale zaciekawiła mnie postać, która książkę o takim haśle napisała. Admirał McRaven, dowódca armii Stanów Zjednoczonych — kompletnie nie wiedziałam, czego się po tej pozycji spodziewać i powiem wam, że naprawdę miło mnie ta mała książeczka zaskoczyła.

William H. McRaven głosi w tej książce proste, uniwersalne hasła, który każdy z nas zna, ale nie daje porad, jak dojść do tego, aby było lepiej bez odpowiednich argumentów. Każde hasło jest tak naprawdę tytułem, wstępem do krótkiej historii, z jego życia, która pokazuje, że naprawdę warto. Od ścielenia łóżka, po wiosłowanie i pączki w cukrze (brzmi przepysznie, prawda?). Proste rzeczy, proste przekonania naprawdę mogą nam pomóc w najtrudniejszych chwilach, wystarczy tylko chcieć.

Wiem, że to wszystko, co napisałam, brzmi bardzo infantylnie. Pomyślicie: kolejna...

Joker | 2018-08-14

Długość recenzji proporcjonalna do ilości stron. Czy to książka motywująca? Trochę. Czy to zbiór ciekawostek autora ze szkolenia SEAL? Jak najbardziej.