Wybór pism

Okładka książki Wybór pism Andrzej Frycz Modrzewski
Okładka książki Wybór pism
Andrzej Frycz Modrzewski Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Skarby Biblioteki Narodowej powieść historyczna
powieść historyczna
Skarby Biblioteki Narodowej
Ossolineum
2003-01-01
2003-01-01

Na półkach: , , , , , ,

Opinia dotyczy "O poprawie Rzeczypospolitej"

Choć nie interesuję się polityką, muszę przyznać, że lektura traktatu Modrzewskiego mnie zainteresowała. Na pochwałę zasługuje zaangażowanie autora w poruszaną problematykę, co przejawia się gruntowną znajomością tematu i wielopłaszczyznowym jej ujęciem (odróżnia go to od innych pisarzy politycznych, którzy przed nim zajmowali się tą kwestią).

Dla Modrzewskiego poprawa sytuacji w kraju zależy nie tylko od stanowionych praw, ale również - a nawet przede wszystkim - od obyczajów jego obywateli. To jednak tylko jeden element układanki, bo aby wszystko prawidłowo funkcjonowało, nie można zapominać o edukacji, wojsku, religii.

Autor potrafi przekonująco przedstawić swoje racje, popierając je dodatkowo przytaczanymi przykładami, wziętymi z życia, a nie z kosmosu. Przykładami - warto dodać - które są bardzo proste i obrazowe. Każdy łatwo zrozumie, co Modrzewski miał na myśli.
Chyba najbardziej nośnym fragmentem jest ten o karze "za mężobójstwo". Zresztą autor zajął się tą kwestią w osobnej mowie.

Nie ma co się rozpisywać - lekturę "O poprawie Rzeczypospolitej" mogę polecić z czystym sumieniem. Modrzewski jest przystępny, przenikliwy, obiektywny, zatroskany o dobro kraju. Warto wiedzieć, jak chciał go naprawić.

Opinia dotyczy "O poprawie Rzeczypospolitej"

• Filologia polska
  • Antologie, zbiory, tomiki
  • Renesans
  • Polska
  • Studia
  • Przeczytane w wyborze i/lub we fragmentach