Książka Roku 2018

Rasputin. Wiara, władza i zmierzch dynastii Romanowów

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rasputin: Faith, Power, and the Twilight of the Romanovs
Ag2S

Prawdziwa historia Rasputina — ciekawsza niż legendy. Zdumiewająca biografia… pięć gwiazdek – JP O’Malley, „The Mail On Sunday” Najlepsza biografia Rasputina, prawdziwe arcydzieło – Gary Saul Morson, „First Things” Mnich cudotwórca, antychryst, kochanek carycy i całej rzeszy dworzanek, hipnotyzer, święty, członek lubieżnej sekty, niemiecki agent, najpotężniejszy człowiek w Rosji? O...

Prawdziwa historia Rasputina — ciekawsza niż legendy.

Zdumiewająca biografia… pięć gwiazdek – JP O’Malley, „The Mail On Sunday”

Mnich cudotwórca, antychryst, kochanek carycy i całej rzeszy dworzanek, hipnotyzer, święty, członek lubieżnej sekty, niemiecki agent, najpotężniejszy człowiek w Rosji? O Rasputinie napisano już wiele tomów, ale jego postać nigdy nie przestaje interesować. W rosyjskiej literaturze, ostatnio wybielany, trafił na prawosławne ikony. Gdzie indziej demonizowany. Dla wszystkich — intrygujący.

Pisząc tę książkę, Douglas Smith dotarł do wielu nowych źródeł, zarówno rosyjskich, jak obcych, w tym do tajnych raportów ambasadorów państw zachodnich. Dzięki setkom stron materiałów zdołał zrekonstruować historię Rasputina o wiele dokładniej od poprzedników, podkreślając m.in. to, w jaki sposób i w jakim stopniu Rasputin sam siebie wykreował, stając się – de facto – celebrytą.

Mroczna historia religijnego fanatyzmu, pożądania, chciwości, wojny, spisków i zamachów, z korowodem niezapomnianych postaci: ogłupiałych księżniczek, szpiegów, pazernych arystokratów i duchownych, geja i tybetańskiego szamana, beznosej zabójczyni, kłamliwych dziennikarzy, psychiatrów i dworskich pochlebców, osadzona w ostatnich latach ginącego imperium u progu rewolucji.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4583/...(?)

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4583/...»

niepoczytalna com | 2018-03-22
Przeczytana: 22 marca 2018

Szalony mnich odarty z mitu

Grigorij Rasputin stał się inspiracją do powstania wielu filmów, hitu disco, a jego postać pojawia się nawet w animacji dla dzieci. Czy któreś z tych przedstawień było prawdziwie, lub przynajmniej bliskie prawdy? Nie. Przez ponad 100 lat na jego temat powstały setki plotek i pomówień, najczęściej absurdalnych. Żaden z „badaczy” losów faworyta rodziny carskiej nie włożył wysiłku, by zadbać o rzetelność swoich opracowań. Żaden, oprócz Douglasa Smitha. On jeden miał odwagę zerwać z kontrowersyjnymi teoriami i stworzył monumentalną i najbardziej wiarygodną relację wydarzeń, które zmieniły oblicze Rosji.

Smith nie skupia się jedynie na życiorysie Rasputina, ale opisując tło społeczne, mentalność ludzi oraz ich religijne poszukiwania, ukazuje, że Rasputin nie był jedynym duchowym przywódcą, a jego sukces opierał się w dużej mierze na tym, że Rosja była wówczas podatnym gruntem dla wszelkiego rodzaju mistycznych przewodników. Autor skrupulatnie odsiewa plotki...

Esmezja | 2018-03-18
Przeczytana: 18 marca 2018

Biografia, która walczy z mitem Rasputina i przedstawia go oraz sprawy z nim związane w realnym świetle. Autor stara się wyjaśnić wszelkie wątpliwości, które dotyczą człowieka, posiadającego ogromny wpływ na cara i carycę Rosji. Jak się okazuje hemofilia Aleksego była raczej drugorzędną sprawą, dla której Romanowowie utrzymywali kontakt z Grigorijem. W czasie lektury dowiedziałam się rzeczy, które inni biografowie przemilczeli lub dla których po prostu nie potrafili znaleźć wyjaśnienia. Cieszy mnie to, że pojawiła się biografia Rasputina, niepodtrzymująca mitu i "niezwykłości" jego osoby (a nawet z tą mitologizacją walczy), tylko traktuje o nim jako o zwykłym człowieku. Jedynym minusem wydaje mi się tylko zbytnie zagłębianie się autora w historie osób raczej mało znaczących dla całej sprawy i dlatego czytanie może być miejscami nużące. Jednak poza tym jest to "kawał dobrej roboty".

grace | 2018-03-17

Porządna 800-stronicowa "cegła" z detalami przedstawiająca życie Rasputina. Dużo można się z tej książki dowiedzieć o walkach wewnątrz Cerkwi, o tym jak promotorzy Rasputina stali się jego zaprzysięgłymi wrogami, o ślepocie cara Mikołaja i jego żony Aleksandry na nastroje społeczne, o chłystach itp. To po prostu musiało się skończyć wybuchem rewolucji, brak reakcji w odpowiednim momencie spowodował, że na koniec car miał przeciwko sobie praktycznie wszystkich, a niemałą część problemów stwarzał Rasputin. Książka bardzo ciekawa, jednak styl nieco wprawiający w senność. Ale daję solidne 8, bo to kawał porządnej lektury.

Pawello | 2018-08-29

Potężne tomiszcze - pomyślałem rozpoczynając lekturę i licząc na wiele albo multum ciekawostek. Pozycja jest bardzo ciekawa chociaż spokojnie mogłaby być o połowę chudsza. Wbrew pozorom bardziej przypomina reportaż niż dzieło naukowe. Czyta się bardzo dobrze jednak... do maksymalnej noty czegoś brakuje... Czego? Może większej liczby odpowiedzi? Autor sprawnie obalił mity, którymi Rasputin zdążył zarosnąć ale na najważniejsze pytania nie udało mu się odpowiedzieć.

adonideae | 2018-07-31
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 26 lipca 2018

Bardzo wcześnie poznaliśmy się z Rasputinem.
Miałam najwyżej kilka lat, już nie chodziłam na czworakach, ale moja znajomość tego Pana z pewnością była wówczas raczkująca.
Obejrzałam Anastazję jako dziecko wielokrotnie i moja uwaga zawsze przez cały seans była skupiona na tej mistycznej, oderwanej od całości postaci. Z drugiej strony - idealnie wpisującej się w spirytualność i zagadkowość dzikiej Rosji.

Tutaj już pozwolę sobie przejść do meritum, czyli samej biografii D. Smitha. Nie spotkałam się z równie pieczołowicie napisaną książką oraz tak sporym wkładem samodzielnej pracy. Na złość mitom i wyobrażeniom. Mimo całkowitego oczyszczenia Grigorija ze steku kłamstw, które piętrzyły się w ciągu stu lat i ku zadowoleniu swych inicjatorów, sięgnęły szczytu absurdu, nie ukazuje się przed nami ani krzty jałowa postać. Wprost przeciwnie. Prawdziwy Rasputin fascynuje jeszcze bardziej.

Prez | 2019-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2019

Życie Rasputina, jego nieprawdopodobna kariera i wpływy polityczne w Rosji przedrewolucyjnej opisane przystępnie, szczegółowo i bez uprzedzeń. Wpływ na rodzinę cesarską, szczególnie carycę, miał niewątpliwy, ale powszechnie znane są raczej mity o nim niż realia. Smith dość neutralnie przedstawia losy Romanowów i Rasputina oraz kilkudziesięciu osób związanych z nimi, przeciwników i zwolenników. Miejscami autor mógłby pewnie nieco skompilować tekst (zamiast cytować całymi stronami oryginalne dokumenty). Tragiczny obraz ówczesnej Rosji przez pryzmat Rasputina jawi się jako konflikt czarnosecinnych nacjonalistycznych antysemitów z nawiedzonymi mistykami kanonizującymi za życia sekciarskiego guru. Faktem jest, że po śmierci Rasputina kruchy układ społeczny i polityczny Rosji szybko posypał się jak domek z kart.

Marcin | 2018-06-11
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Świetny research autora widoczny prawie na każdej stronie tej bardzo dobrej książki. Nie ma w niej fabularyzowania, co czasami by się przydało, ale jest mnóstwo faktów, mierzenia się z popularnymi, często błędnymi opiniami i kłamstwami na temat Grigorija Rasputina.

W tle widoczne zmiany w rosyjskim społeczeństwie, które doprowadziły do zagłady w 1917 roku.

Polecam wszystkim zainteresowanym historią Rosji.

Pierwsze wrażenia z książką są takie że jest długa, obfitująca w szczegóły, bardzo obiektywna i przede wszystkim niewygodna w trzymaniu, ponieważ jest za duża i za ciężka.

Pomijając tę małą wadę, biografia spełniła moje oczekiwania. Przedstawiła Rasputina w pełnym świetle, poczynając od początku jego życia, poprzez obalanie wielu mitów, uświadamianie czytelnikom jak działała w tamtych czasach plotka i prasa, na zamachu na mnicha i monarchię w Rosji kończąc.

Bardzo polecam tę książkę, niemniej jednak wiele szczegółów, zwyczajny (ani nie nudzący, ani nie porywający) sposób narracji, fizyczna ciężkość (w sensie wagowym ;p) oraz długość (750 stron) biografii mogą odstraszyć potencjalnych pasjonatów historii tego mnicha (Rasputina). Jeśli jednak powyższe was nie zniechęcają to gorąco polecam.

To była długa, trudna podróż, ale warto. Naprawdę.

Pio | 2019-01-05
Na półkach: 2019, Przeczytane, Ulubione, Posiadam