Ci rewelacyjni Grecy

Egmont Polska
2000-01-01
2000-01-01
Jarosław Kilian
historia grecy rewelacyjni grecy straszna historia

Okładka książki Sakramencki sarmatyzm Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nesteruk
Sakramencki sa... Małgorzata Fabianow...
Okładka książki Zagmatwane zabory Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nesteruk
Zagmatwane zabory Małgorzata Fabianow...
Okładka książki Ci paskudni Aztekowie Martin Brown, Terry Deary
Ci paskudni Az... Martin Brown, Terry...
Okładka książki Niesamowici Egipcjanie Martin Brown, Terry Deary, Peter Hepplewhite
Niesamowici Eg... Martin Brown, Terry...
Okładka książki Krwawe rewolucje Terry Deary, Philip Reeve
Krwawe rewolucje Terry Deary, Philip...

Ci rewelacyjni grecy – kolejna książka z serii, parę ciekawych rzeczy muszę przyznać.

Choć po paru stronach ta historyjka o ponownym zdobyciu Troji 800 lat później, w którym znowu rolę odegrał koń – nie umiem zweryfikować. Mimo moich prób nie udało mi się potwierdzić że ten Charidemos oblegał w 360 miasto Troję tudzież coś co było na jej gruzach. Szkoda że nie ma jakichś przypisów ;)

Pamiętniczek Klitajmestry to muszę przyznać jednak esencja tych książeczek – faktycznie muszę przyznać często słyszę tą sprawę o jej mordzie na własnym mężu Agamemnonie i zemście jej dzieci na matce, ale zawsze mi umyka to złożenie w ofierze przez Agamemnona najstarszej córki Ifigienii w ofierze przed wyruszeniem na wyprawę pod Troję. To trochę wzbudza taką trudność w jednowymiarowej ocenie osoby.
Fajnie przypomniana historia Pauzaniasza, a przynajmniej oficjalnej wersji, z kolei wspomnienie o procesie wołu jest mocno niedopowiedziane – bo wydaje mi się że to faktycznie występowało w Atenach, ale głównym źródłem są chyba rycerze Arystofanesa.. a więc komedia.. i trochę taki czar prysł…

Ale za to robotę robił wywiad z Aleksandrem (pojawiający się na pewnym kadrze Filip II z oskarżą mową robi miłe wrażenie ).

Też wzmianki o opowieściach o duchach z nawiedzonego domu czy cfaniakach chcących zarobić na zatopieniu łódki są bardzo „inspirujące”. Też wspomnienie anegdotycznej z komedii śmierci Ajschylosa od żółwia którego puścił orzeł jest pobudzające wyobraźnie
Całą książkę oceniam in plus – parę jest w niej nie do końca jasnych i prawdziwych rzeczy, ale budzi ciekawości starożytną grecją. Ciekawa forma co jakiś czas porównań do starożytnych Rzymian, i ich różnicy w mentalnej w wielu kwestiach takich jak sport czy ustrój polityczny czy mentalność.

Ten brak przypisów tutaj mnie jednak boli bardziej niż w innych tytułach i stąd tylko 6

krótko, zwięźle i na temat. Klasa światowa.

krótko, zwięźle i na temat. Klasa światowa.

Troszkę strrrrraszna, momentami baarrrdzo.

Specjalistą w opisie czadowej historrrii niezmiennie pozostaje Terry Deary, polecam całą serię, którą pochłoniecie w jedną noc, nadwerężając zmachane śmiechem mięśnie skośne brzucha 😁😁😁😜

Wszystkie książki z tej serrrii są świetne, zatem ta też się udała Deary'emu!!

Śmiałam się do rozpuku, serrrdecznie polecam młodym i nieco starrrszym!
Można powiększyć wiedzę o historrryczne fakty i kontekst, jednocześnie mając rrrewelacyjną rrrozrywkę. Czego chcieć więcej?

Troszkę strrrrraszna, momentami baarrrdzo.

Wszystkie książki z tej serrrii są świetne, zatem ta też się udała Deary'emu!!

Śmiałam się do rozpuku, serrrdecznie polecam młodym i nieco...

Też warto by dzieciak poczytał tą ksiązkę przed rozpoczęciem lekcji historii w szkole :)

Przeczytałem masę książek z serii SH :) .

Przeczytałem masę książek z serii SH :) .

2078

Ogromna dawka wiedzy okraszona doskonałym humorem i ciekawostkami. Nie znoszę historii i źle wspominam ten przedmiot, ale książki z tej serii uwielbiam i zawsze czytałam je z ciekawością!

Bardzo dobra książka historyczna dla dzieci (moim zdaniem 9+).
Jest napisana w ciekawy, zabawny sposób, zawiera dużo obrazków, komisów i innych urozmaiceń (ramki, quiz, tabelki, itp.).
Przede wszystkim naprawdę można się z niej czegoś nauczyć. To nie podręcznikowe streszczenie w kilku zdaniach plus rysunek ludzi w dziwnych strojach, ale cała historia Grecji. Ważne wydarzenia, życie codzienne, mitologia, teatr, ustrój, wojny, filozofia, igrzyska, itd.
Znam inne książki z tej serii i muszę wymienić dwie wady. Po pierwsze autor jest szczery do bólu. Jak zabijano dzieci, to zabijano i to opisze. Czy to wada czy zaleta, że pisze jak było? moim zdaniem w książkach dla dzieci nie trzeba robić ze wszystkiego sensacji, szokować na siłę czy skupiać się na pikantnych szczegółach. "Historia bez cenzury" to przy tym dobranocka. Niektóre pozycje wystarczy przekartkować w kilka sekund i rzuca się w oczy, że wszędzie jest krew i flaki. I nie jako zabawa, ale z historycznymi opisami.
Druga rzecz - książki są "nierówne". Nie tylko poszczególne tytuły, ale też "Grecy". Są fragmenty naprawdę śmieszne i takie, które zanudzą na śmierć. Jedne nadają się dla młodszych dzieci, a inne nawet będzie musiał dorosły długo tłumaczyć.
Ta książka akurat nie jest bardzo krwawa ani straszna, jest za to mądra i ciekawa. Polecam.

Bardzo dobra książka historyczna dla dzieci (moim zdaniem 9+).

Jeśli masz młodszego brata lub siostrę bądź kuzynostwo, to jest to idealna książka dla nich, by w ciekawy sposób dowiedzieć się czegoś nowego, bo jest duże prawdopodobieństwo, że sam już to wszystko wiesz.

świetna książeczka, która równocześnie uczy i bawi. Myślę że można po nią sięgnąć w każdym wieku od np 12+ jest dobra dla tych co chcą poszerzyć swoją wiedzę o greckiej historii oraz jako bardzo przydatne ciekawostki :) polecam w każdym wieku!

Autor w sposób humorystyczny ukazuje Greków. Mamy kalendarium, bogów, teatr, Spartan, Ateńczyków, Persów, bitwy, kary, wyrocznie, medycynę, olimpiady, potrawy. Najważniejsze, że czytając nie można się nudzić, są rysunki, zabawy, quizy, rebusy – a przede wszystkim te wszystkie najstraszniejsze rzeczy o Grekach.

Rewelacyjny numer, to i ocena rewelacyjna ;)

Rewelacyjny numer, to i ocena rewelacyjna ;)

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa