Sprawa Jarosława Ziętary

2016-12-31
2016-12-31
17 min.
9788379492091

Tak naprawdę do bardzo trudno ocenić tę broszurkę. W kilka minut trudno sobie wyrobić zdanie na temat tez Autora. Wprawdzie co-nie-co pamiętam z mediów z "tamtych" czasów, ale niniejsza ocena powinna dotyczyć danej publikacji. Tymczasem jest to w zasadzie zwiastun "pełnej" książki "Sprawa Ziętary", żeby nie powiedzieć, że to jej reklamowe demo... A zatem chyba w sumie nie powinienem gwiazdkować... Bo w sumie nie ma czego oceniać... Może jak przeczytam "właściwą" książkę?

"Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa polskiego" K. Kaźmierczak i P. Talaga
"Jeśli zabija się dziennikarza z uwagi na wykonywany przez niego zawód, to uderza się w fundamentalne zasady demokracji".
1 września 1992 roku, w drodze do pracy - redakcji "Gazety poznańskiej" zaginął 24-letni Jarosław Ziętara. Był pierwszym dziennikarzem w demokratycznej Polsce, który stracił życie w związku z wykonywanym zawodem i jedynym, którego losu całkowicie nie wyjaśniono, a winnych nie ukarano. Działania poznańskich organów ścigania były przez lata zorientowane na podważeniu tez związanych z zaginięciem dziennikarza, a nie na faktycznym szukaniu sprawców i zleceniodawców zabójstwa. Śledztwo w sprawie uprowadzenia Ziętary wszczęto dopiero w rok po zaginięciu. Umarzano je dwukrotnie, przy czym w 1999 roku - uznając, że dziennikarza zamordowano na zlecenie, ale nie można znaleźć jego zwłok. W tej sprawie, na przestrzeni lat doszło do wielu zaniedbań i nieprawidłowości w działaniach organów ścigania. Pojawił się trop, że Urząd Ochrony Państwa chciał zwerbować Ziętarę do swoich szeregów. Niestety ta teza, pomimo dowodów została odrzucona. Ojciec Ziętary wraz z przyjaciółmi syna ze studiów przez lata starał się wyjaśnić to zagadkowe zniknięcie. Pisał do najważniejszych głów państwa. Zmieniali się prezydenci, ministrowie i prokuratorzy generalni, a Edmund Ziętara nadal pisał zażalenia. Niestety zostawał odprawiany z kwitkiem, a odpowiedzi na swoje pisma, albo nie przychodziły, albo były bardzo ogólnikowe. Ministrowie chętnie deklarowali pomoc w wyjaśnieniu tego zabójstwa, ale ich zapewnienia nic nie dały. Dopiero nagłośnienie sprawy przez przyjaciół dziennikarza (i kilku ważnych osób) w 2011 roku przyniosło wznowienie śledztwa. Prokuratura dotarła do nowych świadków, ale komuś z góry mocno zależy, aby prawda o Jarosławie Ziętarze nigdy nie wyszła na jaw. Podczas tych kilkunastu lat doszło do mnóstwa dziwnych spraw - dzwonienia anonimowego człowieka do sąsiadów dziennikarza, śledzenia przyjaciół Ziętary, nawet odwiedzenie i zastraszenie przez członków UOP-u jasnowidza z Człuchowa. Czy dowiemy się kiedykolwiek całkowitej prawdy o tym mordzie? I czy znany milioner z początków lat '90-tych jest w to zamieszany?
Krzysztof Kaźmierczak i Piotr Talaga to koledzy zamordowanego dziennikarza. Dzięki nim sprawa jest cały czas w toku. To oni, często nawet narażając życie poruszyli ziemię, by dotrzeć do prawdy, która dzięki nim choć w ułamku została odkryta. Książka przedstawia nieznane fakty dotyczące destrukcyjnego i przestępczego wpływu tajnych służb na wyjaśnianie zbrodni.
Zdecydowanie polecam.

1 września 1992 roku młody i dobrze zapowiadający się dziennikarz ''Gazety Poznańskiej" zostaje porwany w drodze do pracy. Od tego momentu słuch o nim zaginął. Ciało- jak dotąd nie zostaje odnalezione, a śledztwo umorzone.

Autorzy przekonują nas, iż istniał gros osób obawiających się tekstów Jarosława Ziętary. Zatem młody człowiek musiał nadepnąć na odcisk komuś ważnemu. Na tyle ważnemu, że musiał zginąć.

Dziennikarze piętnują nieudolność wymiaru sprawiedliwości. Nawiązują też do prób manipulowania mediami. i dezinformacji.

Czyżby sprawiedliwość była tylko dla wybranych?

Opinia pochodzi z :

Jaka historia zapadła Wam w pamięć tak bardzo, że nie mogliście wyrzucić jej z głowy? Dla mnie taką sprawą jest właśnie sprawa Jarosława Ziętary. Był on dziennikarzem poznańskim, który 1 września 1992 roku wyszedł z domu i ślad po nim zaginął. Choć brzmi to generycznie i każda zagadka kryminalna może zacząć się w ten sposób, to ta sprawa przeraża na wielu płaszczyznach dalece bardziej, niż mogłoby się wydawać. Ciała nigdy nie odnaleziono, postępowanie umarzano, komplikowano, istotne fakty zatajano, a odpowiedzi nie podano. Książka bulwersuje - bardzo. Pokazuje klęskę aparatów państwowych wobec sprawców, nie tylko w 1992 ale także w 2011, a jak pokazuje historia - również w 2019. Pokazuje jak tajne służby destrukcyjnie wpłynęły na rozwój śledztwa (a raczej jego brak). Zacieranie śladów, zagadkowe zgony, gorące nazwiska polityków i przedsiębiorców. A w tym wszystkim okrutna frustracja rodziny i przyjaciół, którym chyba jako jedynym zależało na wyjaśnieniu zbrodni. Zbrodni dokonanej na dziennikarzu, który zginął by nie ujawnić wiedzy, którą posiadał. Dziennikarzu Wolnej Polski, którego zadaniem było to robić. 24 letnim, młodym, ambitnym człowieku, którego zamordowano za to, ze był dziennikarzem. Nie potrafię powiedzieć jak bardzo gdzieś w środku trzyma mnie ta historia, choć książka nie jest w odbiorze najłatwiejsza. Jest okrutnie wręcz detaliczna i frustrująca, ale naprawdę nie wiem jak mogłam tej historii nie znać.

Opinia pochodzi z :

Książka napisana jest w beznadziejnym stylu, brzmi jak policyjny raport a nie książka. Absolutnie nie pokazuje żadnego wątku w ciekawy sposób, po prostu nie da się zainteresować tą historią przez takie jej przedstawienie. Dałam sobie spokój po pewnym czasie.

Rzetelny opis całej sprawy. Książka ujmuje temat z bardzo wielu stron, prezentuje bogaty materiał dowodowy i stanowi swego rodzaju „kompendium wiedzy” na temat zbrodni. Możliwe, że jest to uwaga nie na miejscu, ale - publikację naprawdę dobrze się czyta, autorzy opisują wydarzenia w taki sposób, że czytelnik wsiąka w sprawę i sam chciałby ją wyjaśnić. Uważam, że „Sprawę Ziętary...” powinien przeczytać każdy obywatel Polski, po prostu - żeby wiedzieć, jak funkcjonują pewne mechanizmy w tym kraju. To naprawdę wstrząsające, że coś takiego mogło się wydarzyć i, że do dzisiaj osoby odpowiedzialne za zbrodnię nie poniosły kary.

Przeczytałam tą książkę i jakoś styn pisania mnie nie zachwycił.....

Historia warta poznania :)

Przeczytałam tą książkę i jakoś styn pisania mnie nie zachwycił.....

Historia warta poznania :)

Ksiażka stanowi bardzo szczegółowy i sumienny zapis dziennikarskiego śledztwa w sprawie zaginięcia młodego poznańskiego dziennikarza śledczego. Do pełnego obrazu zabrakło mi dokładniejszego przedstawienia osoby, której ta książka dotyczy. Jak dla mnie sposób pisania autorów jest zbyt beznamiętny, choć może podjęta tematyka usprawiedliwia taki zabieg literacki.

To jest krótka broszura informacyjna dotycząca sprawy Jarosława Ziętary, licząca w ebooku niecałe 20 stron. Możemy ją pobrać za darmo w takich księgarniach jak: ebookpoint, nexto, publio, woblink czy virtualo.

Dziennikarze szczegółowo zajęli się tematem.
Pierwsza pozycja na rynku o porwaniu i zabójstwie Jarosława Zietary.

Dziennikarze szczegółowo zajęli się tematem.
Pierwsza pozycja na rynku o porwaniu i zabójstwie Jarosława Zietary.

• Literatura faktu
  • Ebooki