100-letnie życie. Codzienność i praca w erze długowieczności

Wydawnictwo: Kurhaus Publishing
The 100-Year Life: Living and Working in an Age of Longevity
literatura faktu
Kurhaus

Dwoje brytyjskich naukowców z London Business School, Lynda Gratton - profesor zarządzania i Andrew Scott - profesor ekonomii, przekonuje, że model trzyetapowego życia zawodowego (edukacji, pracy i emerytury), do którego jesteśmy od pokoleń przyzwyczajeni, odchodzi do lamusa, w miarę jak rośnie średnia oczekiwana długość życia człowieka. Autorzy w przystępny i ciekawy sposób opisują najnowsze...

Autorzy w przystępny i ciekawy sposób opisują najnowsze dane demograficzne (co drugie dziecko, które dziś rodzi się na Zachodzie ma szansę dożyć setki!), ale przede wszystkim zwracają uwagę na to, że przy takiej długości życia nie da się utrzymać ani emerytalnych systemów redystrybutywnych, ani modelu życia jaki znamy. Pisząc o modelu, mają na myśli klasyczny model trzyetapowy: nauka - praca - emerytura.
Lynda Gratton i Andrew Scott twierdzą, że w związku z obserwowanym trendem nasze życie ulega gruntownemu przeobrażeniu. Kolejne jego etapy przestają być związane z wiekiem chronologicznym. Coraz częściej na różnych etapach życia studiujemy, zmieniamy profil zawodowy i zupełnie inaczej niż kiedyś budujemy kariery. Autorzy twierdzą, że wkrótce pojawią się nowe etapy życia: etap niezależnego wytwórcy, czy etap kariery portfelowej (który zaczął już w literaturze przedmiotu pojawiać się jako etap kariery portfoliowej). Być może obok tradycyjnego podziału na dzieci, nastolatki, dorosłych i emerytów wyłonią się nowe grupy wieku.
Autorzy przekonują, że wzrost oczekiwanej długości życia to nie tylko wyzwanie stające przed człowiekiem, lecz także próba dla rządów i sprawdzian dla biznesu. Czy biznes na Zachodzie się już do tego przygotowuje? A w Polsce?

źródło opisu: Komunikat prasowy wydawnictwa

źródło okładki: Wydawnictwo