Eksperyment. Opowieść o mrocznej godzinie w dziejach medycyny

Okładka książki Eksperyment. Opowieść o mrocznej godzinie w dziejach medycyny Luke Dittrich
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Okładka książki Eksperyment. Opowieść o mrocznej godzinie w dziejach medycyny
Luke Dittrich
7,2 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Wydawnictwo: Znak Literanova reportaż
496 str. 8 godz. 16 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Patient H.M. A Story of Memory, Madness, and Family Secrets
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2018-02-12
Data 1. wyd. pol.:
2018-02-12
Liczba stron:
496
Czas czytania
8 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324047253
Tłumacz:
Łukasz Müller
Inne
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
477 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
150
116

Na półkach: ,

Co ma wspólnego przewrócenie się na chodnik z neurochirurgią? Jaki jest związek pomiędzy warsztatem samochodowym a trepanacją czaszki? Czy rozwojowi nauki muszą towarzyszyć eksperymenty? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w książce non-fiction pt. "Eksperyment"

W książce Luke'a Dittricha mamy do czynienia z opowieścią nie tyle rodzinną, bo dziadek autora przyczynił się do rozwoju neurologii i neurochirurgii w skali światowej, ale mamy opowieść o tym, jak pewne czynniki niezależne od człowieka, pewne zbiegi okoliczności doprowadzają do podsumowania wskazującego na to, jak czasem niewiele potrzeba, by popchnąć naukę na przód. Autor odkrywając niesamowitą historię swojej rodziny przedstawia jak zdarzenia kształtowały późniejsze kroki jego dziadka, znanego wówczas neurochirurga, który 70 lat temu dokonywał odkryć mających wpływ na to, w jaki stopniu rozwinięta jest współcześnie ta gałąź medycyny.

Motywy, którymi kierował się mój dziadek, były chyba bardziej skomplikowane niż w przypadku więszkości pozostałych. Przede wszystkim jego zamiłowanie do badań naukowych zawsze dorównywało czysto leczniczymi aspektami sztuki medycznej. s.184
Niestety, za każdym odkryciem naukowym muszą iść ofiary. Tak było i w tym przypadku. Zanim zaczęto przeprowadzać poważne operacje neurochirurgiczne, musiało dojść do wielu zgonów, wielu wypadków, w których pacjenci tracili zdolności umysłowe, za każdą z tych historii stoją setki tragedii. Czytając te fragmenty nasunęło mi się skojarzenie z filmem "Bogowie", przedstawiającym współczesnego szaleńca medycyny, Zbigniewa Religię. On również miał wizje, które pozwalały mu na osiąganie niemożliwego, ale zanim doszło to udanego przeszczepu serca wykonano wiele zabiegów, których skutki były opłakane. Ale dzięki tym próbom dziś przeszczep serca wykonuje się w każdym przypadku pozwalającym na uratowanie życia.

Na jednej z gablot umieszczono tabliczkę z łacińskim zdaniem, które podsumowuje dewizę przyświecającą kolekcji: Mortui vivos docent. Umarli uczą żywych. s.111

"Eksperyment" to książka o jednym z najsłynniejszych pacjentów, który po urazie głowy zapadł na epilepsję. Jedynym sposobem na zatrzymanie choroby była eksperymentalna metoda polegająca na wycięciu fragmentu przysadki mózgowej w wyniku czego pacjent tracił możliwość zapamiętywania. Henry Molaison znany jako "pacjent H.M." rozpoczynał każdy dzień od nowa, ale dzięki temu, że rodzina zgodziła się na prowadzenie badań na nim, dzisiejsza neurochirurgia pozwala na przeprowadzanie najbladziej skomplikowanych i dokładnych zabiegów na mózgu ludzkim.

"To historia opowiadająca o nauce i o naturze, ludzkiej i nie tylko. A zaczyna się, podobnie jak wiele innych historii, od upadku." s.13

Książka jest wyrazem podziwu, ale też pokazuje jakie są cienie sukcesu. Z jednej strony mamy tutaj ogromny triumf nauki, ale z drugiej jest on okupiony wieloma tragediami ludzkimi i rodzinnymi. Warto zapoznać się nie tylko ze względów naukowych, aby poszerzyć swoją wiedzę, ale przede wszystkim ze względów czysto humanitarnych, by zrozumieć więcej.

Co ma wspólnego przewrócenie się na chodnik z neurochirurgią? Jaki jest związek pomiędzy warsztatem samochodowym a trepanacją czaszki? Czy rozwojowi nauki muszą towarzyszyć eksperymenty? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w książce non-fiction pt. "Eksperyment"

W książce Luke'a Dittricha mamy do czynienia z opowieścią nie tyle rodzinną, bo dziadek autora przyczynił się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 619
  • Przeczytane
    579
  • Posiadam
    230
  • Teraz czytam
    46
  • 2018
    28
  • 2019
    25
  • Chcę w prezencie
    14
  • Ulubione
    12
  • Literatura faktu
    12
  • Medycyna
    11

Cytaty

Więcej
Luke Dittrich Eksperyment. Opowieść o mrocznej godzinie w dziejach medycyny Zobacz więcej
Luke Dittrich Eksperyment. Opowieść o mrocznej godzinie w dziejach medycyny Zobacz więcej
Luke Dittrich Eksperyment. Opowieść o mrocznej godzinie w dziejach medycyny Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także