Wandalowie czyli Polacy. Ostatnia zagadka naszej historii

Wydawnictwo: Bellona
Aga Rabe

TO HISTORIA PEŁNA TAJEMNIC I ZAGADEK, KTÓRYCH NIE POTRAFILI LUB NIE CHCIELI ROZWIKŁAĆ HISTORYCY. Jedna z teorii o pochodzeniu Polaków, zaczerpnięta m.in. od żyjącego w XII?XIII wieku biskupa krakowskiego i kronikarza Wincentego Kadłubka, głosi, że naszymi praprzodkami byli Wandalowie i Goci, wywodzący się od biblijnego Noego. Sojusz tych dwóch ludów miał się przyczynić do rozwoju imperium...

Jedna z teorii o pochodzeniu Polaków, zaczerpnięta m.in. od żyjącego w XII?XIII wieku biskupa krakowskiego i kronikarza Wincentego Kadłubka, głosi, że naszymi praprzodkami byli Wandalowie i Goci, wywodzący się od biblijnego Noego. Sojusz tych dwóch ludów miał się przyczynić do rozwoju imperium lechickiego zwanego Wielką Lechią.

Zwolennikem tej tezy jest Paweł Szydłowski, Polak mieszkający w kanadyjskim Vancouver, którego pasjami są historia, religioznawstwo (zwłaszcza interpretowanie Biblii) i medycyna niekonwencjonalna. Ta książka jest poszerzoną wersją jego wykładów na YouTube. Szydłowski opisuje niepoprawną politycznie historię Polski przedpiastowskiej, taką jaką zawarto w starych kronikach. To historia pełna tajemnic i zagadek, których nie potrafili lub nie chcieli rozwikłać historycy.

źródło opisu: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9290

źródło okładki: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9290

Rocinka | 2018-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2018

Na początek muszę stwierdzić, że czyta się tę książkę bardzo ciężko, mnogość cytatów, przykładów. Materiał w niej zawarty nadał by się na roczne seminarium naukowe i rozprawę habilitacyjną, a nie na niespełna 300 stronicową książeczkę. Tematyka fascynująca i kontrowersyjna, autor rozprawia się z dziurami w naszej historii, z fundamentami katolicyzmu, ba nawet całego chrześcijaństwa, to prawdziwy kij w mrowisko. Choć mówi się, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła, to czyż właśnie owa ciekawość nie pozwoliła naszym przodkom zejść z drzewa? Choć moja wiedza w tym zakresie jest skromna i nie mam absolutnie kompetencji do weryfikacji przedstawionych w tej książce teorii, to idea Wielkiej Polski, której tradycje sięgałyby starożytności, nie daje mi spokoju. Nagle z ciemnych, brudnych smolarzy staliśmy się cywilizowanymi chrześcijanami, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki? Czy może nad naszą wsią przeleciał meteoryt i oświecił nas kosmiczny pył? W Grecji rozkwitała filozofia...

Scoker | 2018-02-07
Przeczytana: luty 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pan Szydłowski ma cięty język i często odnosi się bardzo, powiedzmy szorstko, do swych adwersarzy. Nie można jednak odmówić mu wiedzy. Mnogość cytatów czy liczba przywołanych kronik są najlepszym dowodem, że autor spędził wiele czasu nad studiowaniem dawnych dziejów.

Książka zawiera bez liku kontrowersyjnych (dla nauki głównego nurtu) tez. Często zdarza się, że coś nie ma podanego źródła - co uważam za duży błąd, gdy się próbuje odkłamać historię. Jest też moim zdaniem napisana dość chaotycznie i nieraz są powtarzane wcześniejsze wersy. Niby by rozszerzyć temat, jednak jest to robione nieumiejętnie i ma się wrażenie wcześniej wspomnianego chaosu oraz duplikacji.

Merytorycznie jest mi ciężko ocenić. Za dużo nowych informacji i za mała moja wiedza. Gdy sprawdzałem wyrywkowe rzeczy w internecie, to się zgadzało (jak na przykład los polacos czy różne cytaty z kronik). Chyba jednak zbyt duży temat wzięty "na tapetę" i za bardzo po macoszemu opisany. Logiki jednak nie można odmówić i...

Virtuoso | 2018-01-16
Przeczytana: 11 stycznia 2018

Książka miażdżąca dla sfer naukowych. Objawia bowiem niewiarygodną niewiedzę, lub jak kto woli perfidną teorię zacierania historii Słowian przez środowisk naukowe i katolickie w Polsce. Z niej to bowiem dowiecie się Państwo o kronikach takich jak Adama Bremeńskiego czy Helmolda które to jako zakazane i namiętnie piętnowane pozostają dostępne tylko dla wtajemniczonych. O ile opisy kronikarzy jak Wincentego Kadłubka mogą być dla Państwa znane, tak autor przedstawia je w niewiarygodnie zrozumiałej formie. Najważniejsze moim zdaniem iż zdobyliśmy realne narzędzie do dalszej eksploracji historii dawnej Lechii.

Antek | 2018-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2018

Wszystkie negatywne opinie są mocno krzywdzące nie poparte żadnymi konkretnymi argumentami, w przeciwieństwie do zawartych treści autora książki . Warsztat autora na wysokim poziomie, bardzo bogata bibliografia oparta o zagraniczne kroniki ( franków, niemieckie, czeskie i arabskie ). Wnioski pokrywają się z dostępnymi już opracowaniami innych autorów. Polecam.

JanKowalski | 2018-02-07
Przeczytana: 15 stycznia 2018

"Kłamstwo powtarzane codziennie miliony razy medialnie i naukowo staje się uznaną prawdą, a wtedy nawet oczywista prawda ogłupionemu człowiekowi wydaje się kłamstwem." Tak zaczyna się książka autorstwa Pawła Szydłowskiego którą szczególnie polecam. Chcecie Państwo poznać prawdę czy żyć w Matrixie?

Polak_Patriota | 2018-01-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 29 stycznia 2018

Bardzo ciekawa ksiazka! Przez hejt, skierowany przez akademikow na autora mozna przeczytac wiele chamskich i ironicznych opini wiec prosze sie nie kierowac tymi opiniami. Ksiazka godna mojej biblioteki! Polecam!

Okioki | 2018-02-07
Przeczytana: 15 stycznia 2018

Bardzo ciekawa książka! Przez hejt, skierowany przez akademików na autora można przeczytać wiele chamskich i ironicznych opinii wiec proszę się nie kierować tymi opiniami. Książka godna mojej biblioteki! Polecam!

PanTadeusz | 2018-02-07
Przeczytana: 11 stycznia 2018

Wandalus według zgodnych polskich i zagranicznych kronik państw ościennych to słowiańska, przedchrześcijańska nazwa Wisły. Na tej teorii autor opiera swoją książkę. Warto przeczytać.

Teeni | 2018-02-07
Przeczytana: 15 stycznia 2018

Wandalowie czyli Polacy to historia pełna tajemnic i zagadek, których nie chcieli rozwikłać historycy. Naprawdę warto przeczytać, polecam. A.Załuska

WaldemarB | 2018-02-07
Przeczytana: 12 stycznia 2018

Wszystkie negatywne opinie są krzywdzące nie poparte żadnymi konkretnymi argumentami a książkę polecam.