Wyzwanie czytelnicze LC

Wandalowie czyli Polacy. Ostatnia zagadka naszej historii

Wydawnictwo: Bellona
Aga Rabe

TO HISTORIA PEŁNA TAJEMNIC I ZAGADEK, KTÓRYCH NIE POTRAFILI LUB NIE CHCIELI ROZWIKŁAĆ HISTORYCY. Jedna z teorii o pochodzeniu Polaków, zaczerpnięta m.in. od żyjącego w XII?XIII wieku biskupa krakowskiego i kronikarza Wincentego Kadłubka, głosi, że naszymi praprzodkami byli Wandalowie i Goci, wywodzący się od biblijnego Noego. Sojusz tych dwóch ludów miał się przyczynić do rozwoju imperium...

Jedna z teorii o pochodzeniu Polaków, zaczerpnięta m.in. od żyjącego w XII?XIII wieku biskupa krakowskiego i kronikarza Wincentego Kadłubka, głosi, że naszymi praprzodkami byli Wandalowie i Goci, wywodzący się od biblijnego Noego. Sojusz tych dwóch ludów miał się przyczynić do rozwoju imperium lechickiego zwanego Wielką Lechią.

Zwolennikem tej tezy jest Paweł Szydłowski, Polak mieszkający w kanadyjskim Vancouver, którego pasjami są historia, religioznawstwo (zwłaszcza interpretowanie Biblii) i medycyna niekonwencjonalna. Ta książka jest poszerzoną wersją jego wykładów na YouTube. Szydłowski opisuje niepoprawną politycznie historię Polski przedpiastowskiej, taką jaką zawarto w starych kronikach. To historia pełna tajemnic i zagadek, których nie potrafili lub nie chcieli rozwikłać historycy.

źródło opisu: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9290

źródło okładki: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9290

Rocinka | 2018-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Na początek muszę stwierdzić, że czyta się tę książkę bardzo ciężko, mnogość cytatów, przykładów. Materiał w niej zawarty nadał by się na roczne seminarium naukowe i rozprawę habilitacyjną, a nie na niespełna 300 stronicową książeczkę. Tematyka fascynująca i kontrowersyjna, autor rozprawia się z dziurami w naszej historii, z fundamentami katolicyzmu, ba nawet całego chrześcijaństwa, to prawdziwy kij w mrowisko. Choć mówi się, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła, to czyż właśnie owa ciekawość nie pozwoliła naszym przodkom zejść z drzewa? Choć moja wiedza w tym zakresie jest skromna i nie mam absolutnie kompetencji do weryfikacji przedstawionych w tej książce teorii, to idea Wielkiej Polski, której tradycje sięgałyby starożytności, nie daje mi spokoju. Nagle z ciemnych, brudnych smolarzy staliśmy się cywilizowanymi chrześcijanami, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki? Czy może nad naszą wsią przeleciał meteoryt i oświecił nas kosmiczny pył? W Grecji rozkwitała filozofia...

Kubencjusz_Ziegler | 2018-12-15
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane

Przejrzałem książkę w księgarni. Miałem jakieś chęci kupna jej i dokładne przyjrzenie się detalom w domu, no ale przecież nie będę napełniał kieszeni takim szarlatanom.
To, że w środku znajdują się same głupoty to wiadomo. Nie mam zamiaru się nad tym rozwodzić. Ignorancja i wstręt do logicznego myślenia autora rażą w oczy. Jego chamskie odpowiedzi do każdego głosu krytyki nie wymagają żadnego komentarza i są oznaką niepewności w to co się opisuje i braku dowodów na poparcie swoich tez.
Bardziej interesuje mnie odpowiedź na pytanie, dlaczego? Dlaczego prawdziwi historycy mieliby okłamywać naszą historię? Jaka z tego korzyść? Reptilianie mają więcej pieniędzy na ochronę krawędzi płaskiej ziemi? Co by to zmieniło gdyby pseudowiedza była znana wszystkim polakom? Bo jakoś no nie widzę hipotetycznej różnicy. Co takiego ci starożytni Lechici mieliby wnieść do naszego życia, kultury, czy nauki? Rzymianie dali nam prawo, porządne drogi, cuda architektury i retoryki. Grecy dali nam teatr,...

Adek | 2018-04-18
Na półkach: Beznadzieja, Przeczytane

Na temat teorii tego pana i jego nieumiejętnych prób udowodnienia, że są prawdziwe nie ma sensu się chyba produkować. Jak widziałem, wiele osób robiło to już wcześniej, z marnym zresztą skutkiem, bo reakcja Szydłowskiego na krytykę ze strony nauczycieli akademickich ogranicza się do wypowiedzi typu: "hurr durr, oni kłamio! zakłamujo historie!".

Bardzo nie polecam jakiejkolwiek pracy tego pana, a wręcz moim zdaniem powinno się trzymać jak najdalej od jego teorii osoby, które raczej nie interesowały się wcześniej historią.

Nawiasem mówiąc to, że osoby oceniające tutaj tę pracę pozytywnie piszą bardzo podobne opinie oraz mają w zdecydowanej większości tylko po jednej książce na swoich profilach, może sugerować, że autor koniecznie chce w ten sposób powyższą książkę wypromować.

Jakby ktoś chciał naocznie przekonać się o poziomie intelektualnym autora, polecam bloga:

Fantasy-Bestiarium | 2018-04-27

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Wandalowie, czyli Polacy. Ostatnia zagadka naszej historii” jest ciekawą książką autorstwa Pawła Szydłowskiego, opisującą pochodzenie Wandalów. Autor opisuje między innymi losy pochodzenia Polaków. Jest to jedna z nielicznych publikacji, która traktuje o Ario-Słowianach (Prasłowianach), a także o Scytii Europejskiej. Ostatnie odkrycia archeologiczne potwierdzają istnienie wielu grobowców, grodów oraz osad zamieszkiwanych przez Ariów, Prasłowian, którzy byli naszymi przodkami. Historia z terenów obecnej Polski kryje w sobie jeszcze bardzo wiele tajemnic.

Nasza historia posiada bardzo wiele luk, a liczne, nowe znaleziska z biegiem czasu zdają się coraz bardziej wypełniać braki w naszej wspólnej historii. Paweł Szydłowski jest jednym z nielicznych polskich autorów starających się omówić zaskakujące odkrycia archeologiczne, które przez współczesną naukę są odrzucane. Autor, chociażby omawia Pochodzenie Słowian, w tym Polaków, snuje opowieść o dawnych dziejach Europy Środkowej, od...

Embeler | 2018-01-27

Jestem po lekturze rozdziału pt. "Wandalowie, czyli Wiślanie lub Polacy", który został udostępniony w internecie przez wydawnictwo Bellona.
Napiszę krótko - ręce opadają..
Autor książki po raz kolejny pokazuje, że nie ma pojęcia na temat metodologii historycznej i historii historiografii. Nie zainteresował się tym jak wygląda warsztat naukowy profesjonalnego historyka, mimo że jest to wiedza łatwo dostępna. W owym "dziele" padają często zdania typu: "dzieje naszego kraju opisane obszernie w kronikach polskich i zagranicznych", przy czym Paweł Szydłowski nie precyzuje o jakie kroniki konkretnie mu chodzi. O przypisach do źródeł i publikacji pod tekstem możecie zapomnieć. Autor przytacza jedynie wyrwane z kontekstu fragmenty źródeł, które nieudolnie podciąga pod ustaloną z góry przez siebie tezę. Wymysły próbuje przedstawić jako fakty historyczne.
Swoją niekompetencję z zakresu metodologii historycznej Paweł Szydłowski wykazuje chociażby poprzez analizę historii Polski sprzed X w....

PawelM | 2018-01-18
Przeczytana: 15 stycznia 2018

Kolejny bezwartościowy śmieć od Bellony, tym razem napisany przez półanalfabetę. Szydłowski charakteryzuje się zerową znajomością warsztatu historyka, nie ma pojęcia nie tylko o badaniu źródeł historycznych, ale nawet nie za bardzo wie co to jest źródło i jakie istnieją źródła do dziejów Polski we wczesnym średniowieczu. Więcej:

UWAGA!!!
Oceny tej nędznej wypociny są zmanipulowane, tak tutaj, jak i na stronie Empiku - Szydłowski nawołuje na swoim facebooku trollownię do oceniania. Widać po ilości przeczytanych książek, że większość to nasłany przez niego "kwiat intelektualny".

Daria | 2018-01-17

To wielki wstyd dla Bellony, że pod szyldem Historia wydaje takie fantazmaty. Jako nauczyciel akademicki postanowiłam za to Bellonę bojkotować i wycofać wszystkie książki tego wydawnictwa ze spisów lektur dla studentów na mojej uczelni. Do tego samego namawiam moich kolegów po fachu i ostrzegam wszystkich moich studentów przed zjawiskiem turbolechityzmu.

Z jakiegoś powodu zniknął mój pierwszy komentarz. Tym razem sobie zostawię jego kopię.
A tego złośliwca, który zaznacza moją opinię jako spojler, proszę by tego nie robił. Próżny jego trud.

Sigillum_Authenticum | 2018-01-27

Banialuki Pawła Szydłowskiego przedstawialiśmy na blogu parokrotnie i za każdym razem wiedziałem, że jego pseudohistoryczne filmy, są tyle nie warte tego, by się nimi zajmować, co po prostu nie podchodzą pod tę kategorię. Mimo wszystko, uważałem i nadaj uważam, że stopień oddziaływania bzdur Szydłowskiego i jemu podobnych, jest na tyle poważny, by po pierwsze dementować piramidalne kłamstwa i spróbować wyjaśnić „jak to właściwie było”, a po drugie ukazać absurdalność i bezsens stawianych tez.
1. W pierwszym tekście Styl turbosłowiańskiego „mistrza”. Urojenia Pawła Szydłowskiego (http://sigillumauthenticum.blogspot.com/2016/08/styl-turbosowianskiego-mistrza-urojenia.html) omówiliśmy z grubsza jego pseudoscholastyczne zaczadzenie.
2. W kolejnym - Szczerbiec w interpretacji Pawła Szydłowskiego (http://sigillumauthenticum.blogspot.com/2016/11/szcza-lechicki-2-szczerbiec-w.html), wykazaliśmy, że autor po prostu kłamie w kwestii ukrywania miecza koronacyjnego polskich królów.
3. W...

Alderamin | 2018-02-02

Szkodliwość społeczna, jaką wyrządzają książki tego pana, wręcz wymagają ostrzegania potencjalnych czytelników. Po szczegóły zapraszam na facebooka, na fanpage Historyczne Bzdury oraz do opinii Sigillum Authenticum. Ostrzegam, grozi ostrym wkurwem. Nie wiem kto wysyła trolli zawzięcie broniących tego gunwa (zapewne sam pan autor, o ile to nie on sam osobiście trolluje :D ), ale myślę, że po lekturze ich komentarzy szybko zauważycie z czym się tu mierzymy ;)

Megapodius | 2018-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2018

Szkodliwe brednie dla turbolechitów. Najgorsze jest to , ze ktoś w to wierzy.