Przybłęda Boży. Beethoven. Czyn i człowiek.

Okładka książki Przybłęda Boży. Beethoven. Czyn i człowiek. Witold Hulewicz
Okładka książki Przybłęda Boży. Beethoven. Czyn i człowiek.
Witold Hulewicz Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne biografia, autobiografia, pamiętnik
Polskie Wydawnictwo Muzyczne
1982-07-07
1982-07-07
8322402066
beethoven biografie

Okładka książki Muzyka płynąca z wierszy Adam Asnyk, Krzysztof Kamil Baczyński, Stanisław Baliński, Helena Bechlerowa, Roman Brandstaetter, Władysław Broniewski, Jan Brzechwa, Wanda Chotomska, Józef Czechowicz, Stanisław Ryszard Dobrowolski, Franciszek Fenikowski, Jerzy Ficowski, Konstanty Ildefons Gałczyński, Wiktor Teofil Gomulicki, Stanisław Grochowiak, Jerzy Harasymowicz, Marian Hemar, Zbigniew Herbert, Jerzy Hordyński, Witold Hulewicz, Kazimiera Iłłakowiczówna, Jarosław Iwaszkiewicz, Czesław Janczarski, Adam Jarzębski, Zbigniew Jerzyna, Jacek Kaczmarski, Anna Kamieńska, Jan Kasprowicz, Ludwik Jerzy Kern, Jan Kochanowski, Wespazjan Kochowski, Jonasz Kofta, Maria Konopnicka, Jan Koprowski, Ignacy Krasicki, Tadeusz Kubiak, Joanna Kulmowa, Jan Lechoń, Teofil Lenartowicz, Bolesław Leśmian, Leopold Lewin, Jerzy Liebert, Kornel Makuszyński, Adam Mickiewicz, Artur Międzyrzecki, Czesław Miłosz, Cyprian Kamil Norwid, Tadeusz Nowak, Janusz Nowosad, Artur Oppman, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Marian Piechal, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Mikołaj Rej, Tadeusz Różewicz, Aleksander Rymkiewicz, Włodzimierz Słobodnik, Antoni Słonimski, Juliusz Słowacki, Edward Stachura, Leopold Staff, Stanisław Swen-Czachorowski, Artur Maria Swinarski, Edward Szymański, Wisława Szymborska, Julian Tuwim, Jan Twardowski, Kornel Ujejski, Kazimierz Wierzyński, Rafał Wojaczek, Stanisław Wyspiański, Elżbieta Zechenter-Spławińska, Emil Zegadłowicz, Jan Zych
Muzyka płynąca... Adam Asnyk, Krzyszt...
Okładka książki Antologia polskiej poezji współczesnej 1918-1938 Wojciech Bąk, Stanisław Baliński, Jerzy Bronisław Braun, Mieczysław Braun, Władysław Broniewski, Jan Brzechwa, Jan Brzękowski, Teodor Bujnicki, Stanisław Ciesielczuk, Józef Czechowicz, Maryla Czerkąwska, Stanisław Czernik, Marian Czuchnowski, Tytus Czyżewski, Stanisław Ryszard Dobrowolski, Konstanty Dobrzyński, Henryk Domiński, Julian Ejsmond, Stefan Flukowski, Konstanty Ildefons Gałczyński, Józef Aleksander Gałuszka, Tadeusz Hollender, Witold Hulewicz, Kazimiera Iłłakowiczówna, Jarosław Iwaszkiewicz, Mieczysław Jastrun, Świętopełk Karpiński, Zygmunt Karski, Roman Kołoniecki, Jan Kott, Edward Kozikowski, Jalu Kurek, Jan Lechoń, Bolesław Leśmian, Jerzy Liebert, Józef Łobodowski, Antoni Madej, Eugeniusz Małaczewski, Aleksander Maliszewski, Józef Maśliński, Ryszard Matuszewski, Stanisław Maykowski, Bronisław Ludwik Michalski, Jan Mieczysławski, Konstanty Mikiewicz, Stanisław Miłaszewski, Czesław Miłosz, Stanisław Młodożeniec, Ludwik Hieronim Morstin, Stefan Napierski, Beata Obertyńska, Jan Bolesław Ożóg, Jerzy Paczkowski, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Tadeusz Peiper, Marian Piechal, Stanisław Piętak, Jerzy Pietrkiewicz, Lech Piwowar, Leonard Podhorski-Okołów, Julian Przyboś, Bronisław Przyłuski, Feliks Przysiecki, Jerzy Putrament, Stanisław Rogowski, Janusz Różewicz, Nina Rydzewska, Aleksander Rymkiewicz, Władysław Sebyła, Włodzimierz Słobodnik, Antoni Słonimski, Adolf Sowiński, Józef Stachowski, Leopold Staff, Stanisław Ryszard Stande, Anna Świrszczyńska, Elżbieta Szemplińska-Sobolewska, Lucjan Szenwald, Irena Tuwim, Julian Tuwim, Adam Ważyk, Kazimierz Wierzyński, Józef Wittlin, Julian Wołoszynowski, Jerzy Zagórski, Jan Zahradnik, Emil Zegadłowicz
Antologia pols... Wojciech Bąk, Stani...

Bardzo emocjonalna książka. Jej autorem jest nieżyjący już poeta, wielki wielbiciel Beethovena. Z każdej kartki przebija wielka miłość do kompozytora i jego muzyki. Nie jest to z pewnością chłodna, wyważona biografia, ale poetycki pean na cześć twórcy IX Symfonii. Moim zdaniem jest świetnym uzupełnieniem książki Stefanii Łobaczewskiej o Beethovenie. Tutaj zamiast cytatów z partytur i fachowych zwrotów mamy poszczególne utwory opisane pięknym poetyckim językiem. Najlepiej słuchać w trakcie czytania i porównywać swoje odczucia z tymi, które tak pięknie przelał na papier Witold Hulewicz.

Książkę polecam miłośnikom poezji. Książka napisana jest trochę trudnym, bardzo poetyckim językiem. Każde zdanie jest magiczne, pełne porównań i przenośni. Jest bardzo ciekawym rozszerzeniem/uzupełnieniem do biografii kompozytora. Polecam.

Tylko dla pasjonatów.

Tylko dla pasjonatów.