Tropiciel złych historii. Rozmowa z Martinem Pollackiem

Seria: Bez Pośpiechu
Wydawnictwo: Czarne
literatura polska
Ag2S

Martin Pollack to jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych austriackich intelektualistów. Jego historia rodzinna opisana w książce Śmierć w bunkrze, poświęcona ojcu, który był członkiem gestapo i zbrodniarzem wojennym, wpisała się w kanon literatury dotyczącej tożsamości, winy i odpowiedzialności, a autor stał się w Polsce symbolem etycznego i humanistycznego pisarstwa. Jego osobiste...

Jego osobiste i zawodowe związki z Polską trwają już ponad sześćdziesiąt lat. W związku z krytyką polityki PRL-owskich władz w latach osiemdziesiątych jako osoba niepożądana miał zakaz przekraczania polskiej granicy. Po upadku komunizmu przed kilka lat, do 1998 roku, był korespondentem „Der Spiegel” w Polsce. Po powrocie do Austrii pozostał przyjacielem i rzecznikiem Polski, czego wyraz daje w swojej działalności dziennikarskiej i translatorskiej – przełożył na niemiecki m.in. książki Ryszarda Kapuścińskiego, Mariusza Wilka, Andrzeja Bobkowskiego.

W 2010 roku otrzymał Nagrodę im. Georga Dehio. W marcu 2011 roku odebrał Lipską Nagrodę Książkową na rzecz Porozumienia Europejskiego, a w 2012 tytuł Ambasadora Nowej Europy. Jest także laureatem Nagrody im. Karla Dedeciusa przyznawanej najlepszym tłumaczom literatury polskiej na niemiecki i niemieckiej na polski oraz Nagrody Kulturalnej Górnej Austrii w dziedzinie literatury. W 2016 roku został laureatem Nagrody Translatorskiej dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego za całokształt twórczości translatorskiej.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/tropiciel-zlych-historii

gouomb | 2018-09-15
Przeczytana: 15 września 2018

Bardzo ważny, wielowymiarowy wywiad-rzeka z austriackim intelektualistą, który swoje życie zawodowe poświęcił Polsce. To rozmowa próbująca odpowiedzieć na pytanie jakim człowiekiem jest ktoś kto, konfrontując się ze swoją przeszłością, napisał książkę o ojcu w SS i nazistowskich ideałach wyznawanych przez rodzinę. Kim jest tłumacz Kapuścińskiego, który pisał o Polsce do der Spiegel mając zakaz wjeżdżania do naszego kraju.
I wreszcie jest to bardzo ciekawa opowieść o uniwersalnych wartościach w ludzkim, a nie posągowym wymiarze. Bardzo polecam.

mattheo | 2018-04-06

Mądra rozmowa z mądrym człowiekiem - szczególnie aktualna dziś..

Meh | 2018-09-28
Na półkach: 2018, Przeczytane, Czarne