Hawana. Podzwrotnikowe delirium

Wydawnictwo: Czarne
Havana: A Subtropical Delirium
literatura faktu
elfijka

Mówią, że to miasto „jest niczym miłość brzydkiej kobiety, namiętne i rozgorączkowane”. Że mężczyźni wciąż są tu ostentacyjnie męscy, a kobiety o rozłożystych biodrach – najbardziej kobiece na świecie. Mówią, że powietrze drży tutaj jak w delirium, kołysze się tanecznymi rytmami granej na żywo muzyki, że nawet chodzi się tu w rytmie sonu. Nakręcono o niej setki filmów, choć wciąż najlepiej wypada w stylu noir. Kiedyś miasto-występek, dziś miasto-upadek – Hawana.

Mark Kurlansky, dziennikarz „New York Timesa”, zapuszczał się w wąskie uliczki „żółtego miasta” przez blisko trzydzieści lat. Podążał śladami Hemingwaya, Greena, Carpentiera, czytał wielbionego przez habaneros Lorcę, spędzał noce w legendarnych kawiarniach i sam sprawdził prawdziwość zdania, które Errol Flynn nabazgrał na ścianie jednej z nich: „Najlepsze miejsce, żeby się upić”. Bo przecież tu powstały popularne drinki: cuba libre, daiquiri, mojito.

Jednak Hawana to nie tylko miasto słońca, zabawy i tańca. Nie można jej zrozumieć bez poznania jej tragicznej, burzliwej historii: kolonializmu, protektoratu USA, reżimu Batisty, rewolucji Fidela Castro i dominacji Związku Radzieckiego. Jej ulice wielokrotnie nasiąkały krwią niewolników i więźniów politycznych.

Ta książka to wyznanie nieskrywanych uczuć Kurlansky’ego do tego niezwykłego miasta. Bo – jak sam pisze – Hawana, ze wszystkimi swoimi zapachami, rozsypującymi się murami, izolacją i trudną historią, jest najbardziej romantycznym miastem na świecie. Napisano o niej niezliczone pieśni miłosne. To miasto zawsze oczarowuje.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/hawana

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/hawana

Grażyna | 2019-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2019

Chyba najlepszy reportaż o Hawanie. Autor prowadzi nas po kubańskij stolicy, patrząc na nią nie tylko swoimi oczyma, ale też oczyma jej znakomitych mieszkańców, prowadząc nas po uliczkach, placach i tych miejscach, które zapisały się w historii miasta. W opisach jest poezja, są emocje i pragnienie, by tam się znaleźć... Nostalgia za czasem, który bezpowrotnie odszedł, ale, co ważne, czuje się tu ciepłe uczucia autora do miasta (nawet, jeśli to miasto ma swoje różne oblicza, niekiedy nie najładniejsze). Polecam (nie tylko) wszystkim tym, którym Kuba i Hawana są bliskie.

Marysia | 2019-05-13
Przeczytana: 13 maja 2019

coś wciąż szemrze w tym reportażu tu kruszy się lód, tam kruszy się tynk, ówdzie ziemia się osuwa i kości wędrują po cmentarzu miejskim.

długo to do mnie docierało i w końcu dotarło. ciężar właściwy wiersza mierzy się nie wtedy gdy mierzę się z nim pochylona z gracją nad tomikiem, ale kiedy dygam bo ktoś mi to śpiewa.

nie ma rewolucjonisty bez niewolnika; są jak łodyga i korzeń. a w konkursie na miss rewolucji tutaj wygrywa z przewagą dwóch- trzech okrążeń Fidel przed Che.

czarny humor bez sarkazmu- to możliwe.

ciekawe, czy kiedy tr*mp postawił warunek Kubie "uwolnijcie więźniów politycznych" to miał na myśli Guantanamo

gosiek | 2019-04-25

Świetny reportaż o kubańskiej stolicy. Historia przepleciona z kulturą, bogate źródło wiedzy. Kurlansky nie zanudzi czytelnika, ponieważ pomiędzy suche fakty wplata własne osądy, ważne cytaty, kreuje zarysy najważniejszych postaci. Często miałam wrażenie, że nawet nie muszę być w Hawanie, by coś się o niej dowiedzieć, lecz z drugiej strony ta książka spowodowała, że chcę tam pojechać. Bardzo polecam.

macieklew | 2019-02-28
Przeczytana: 07 lutego 2019

Hawana Kurlansky’ego to najbardziej romantyczne miasto na świecie. Pełne różnorodności i kontrastów, roztańczone, kolorowe, a zarazem ocienione wszechobecnymi kolumnami – miasto mieszanki kulturowej i historycznej, gdzie piękna architektura hiszpańskiego baroku przeplata się z zapuszczonymi, ciemnymi uliczkami, pełnymi miejscowych Mulatów.

Mark Kurlansky pisze o swojej Hawanie z miłością i oddaniem. Pisze kompleksowo: przedstawia nam historię kubańskiej stolicy (od momentu jej trzykrotnego założenia), opisuje ją oczami wielkich pisarzy – długoletnich mieszkańców Hawany (Cerpentier, Hemingway, Green), częstuje nas lokalnymi specjałami, zarówno tymi do jedzenia, jak i alkoholowymi, zaznajamia z miejscową architekturą i urbanistyką. Opowiada nam o tym, co ukształtowało miasto na przestrzeni wieków – o niezwykłej mieszance kulturowej, etnicznej i społecznej, o Europejczykach, Afrykanach i Amerykanach, którzy stworzyli wielowarstwowe społeczeństwo, pełne dziwacznych zabobonów,...

GroszeQ | 2018-12-19

Takie przewodniki/monografie miast lubię najbardziej, ponieważ nie jest to tylko przedstawienie historii i zabytków czy tez sławnych ludzi ale też a przede wszystkim KLIMATU!
A klimat Hawany, miasta które miałem okazję zobaczyć, podziwiać, chłonąć przez 3dni(kilka dni temu) jest niesamowity! Dzięki tej książce stał się pełniejszy za co jestem wdzięczny autorowi! Polecam!

Magda | 2018-10-31
Przeczytana: 09 listopada 2018

Bardzo interesujący reportaż.

Justyna W | 2018-06-17
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Hawana to historia i ludzie o wszystkich kolorach skóry, boscy machos i ponętne mulatas. To muzyka, taniec, pożądanie i zazdrosna miłość. To wielkie pragnienia i jeszcze większe nadzieje. To kraina rumu i lodów w dwudziestu sześciu smakach. To miejsce, gdzie chrześcijaństwo miesza się z santeríą, a samobójstwo nikogo nie dziwi. Otoczona lazurową wodą wyspa, z której dobiegające modlitwy, śmiechy i krzyki giną gdzieś pośród fal. Duszą Hawany jest transkulturacja. Przedziwny, niematerialny specyfik o trudnym do opisania, wyjątkowym smaku, który potrafi odurzyć, jak nic innego na Świecie i sprawia, że to miasto jest jak majak chorych oczu, przed którymi deliryczne wizje przelatują.¹ Kurlansky z uczuciem oddał cześć Hawanie, odmalował jej portret za pomocą słów. Wyszedł też na przeciw moim pragnieniom i przywołał wielu wybitnych, ważnych dla Kuby literatów.

Igor | 2018-06-01

Czuje się Hawanę. Dużo cytatów z książek, do których można sięgnąć. Wszystkie sobie zakreśliłem. A jednak autor nie zszedł głębiej. Większość ciekawych spostrzeżeń pochodzi właśnie z owych cytatów. Sporo informacji jednak zaskakuje. Warto posiadać jak kogoś interesuje Kuba.

dzarosh | 2018-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2018

Bardzo rzetelna książka o Kubie - Kurlansky z pisarską lekkością relacjonuje wpływy supermocarstw na losy wyspy, losy społeczne i swady polityczne. Śledzi kult sław związanych z Kubą, opowiada o muzyce i nie omija wątków kulinarnych.
"Hawana. Podzwrotnikowe delirium" musiała rodzić się ze szczerością, namacalnym obcowaniem autora na wyspiarskim świecie i właśnie z tym rodzajem autentyzmu spotyka się czytelnik, pozbawiony złudzeń, że Kuba to tylko upał, stare samochody, Hemingway, Fidel i mohito spożywane naprzemiennie z cuba libre.

książek: 2024
Iwona | 2018-03-12
Na półkach: Przeczytane, E-booki, 2018
Przeczytana: 09 marca 2018

Szeroki przegląd historii Kuby do obecnej sytuacji. Książka krótka i szybka do przeczytania.
Kulturowe spostrzeżenia i odrobina humoru Marka Kurlanskiego daje ciekawe spojrzenie na charakter mieszkańców Kuby.
Mały przewodnik gdzie znaleźć najlepsze zamarznięte daiquiri na wyspie oraz przepis na prawdziwe mojito - cenne ;)
Niezła lektura dla wszystkich, którzy interesują się Kubą :)