Jugosławia. Rozsypana układanka

Bezdroża
2017-11-28
2017-11-28
Bałkany Chorwacja Serbia Bośnia Jugosławia podróże

Szału nie ma. Nie wiadomo czy miała to być książka czy przewodnik chyba coś pomiędzy ale coś poszło nie tak. Po prostu opis pojedynczych miejsc z różnych części Bałkanów połączony bez ładu i składu w całość. W tych opisach brakuje informacji praktycznych wtedy byłby przewodnik albo jakiegoś poskladania tego w całą historię żeby była książka. A tak to mamy coś na co szkoda raczej czasu, można znaleźc ciekawsze pozycje o tym regionie. Jedyne do czego przyda się tak książka to potraktowanie jej jako drugiego przewodnika jak się jest w konkretnym miejscu to oprócz przewodnika można jeszcze coś przeczytać z książki pojedyncze rozdziały o danym miejscu.

Dzisiaj byłam na Bałkanach 😎😎😎
Wycieczka w malownicze miejsca z odrobiną historii. W kilkunastu opisywanych miejscach byłam, do innych może się wybiorę... Podróż po krajach byłej Jugosławii nie była równomierna. Najwięcej miejsca poświęcone jest Bośni i Hercegowinie, Chorwacji i Serbii. Trochę o Macedonii a praktycznie nic o Czarnogórze.

Dzisiaj byłam na Bałkanach 😎😎😎

Świetny kompromis pomiędzy tradycyjnym przewodnikiem, a książka podróżniczą. Lektura obowiązkowa dla tych, którzy wybierając się na Bałkany chcą poznać ten region Europy, a nie tylko wygrzac sie na plaży. Autorzy dają nam mnóstwo praktycznych wskazówek, a jednoczesnie w subiektywny, czy raczej osobisty sposób rzucają światło na różne perspektywy - a przyjęcie wielu punktów widzenia wydaje się warunkiem koniecznym do zrozumienia bałkańskiego tygla. Szczególnie ciekawy wydał mi się rozdział o Miss Sarajewo.

2028

Kolejna interesująca lektura, wydana przez Wydawnictwo Bezdroża. Przewodnik, który przedstawia nam jednocześnie historię regionu, która zaledwie paręnaście lat temu była niezwykle krwawa.
A o czym jest ta publikacja? Z okładki możemy się dowiedzieć że:

Nie tak dawno temu kilkaset kilometrów od południowych granic Polski istniało państwo przez wielu uważane za idealne. Powstało jako idée xe jednego człowieka, któremu udało się złożyć w całość układankę różnych narodów i grup etnicznych, języków i alfabetów, kultur i religii. Na kilka dekad w ramach projektu zwanego Jugosławia ujarzmił tę wybuchową mieszankę. Choć jego rządy nosiły cechy krwawej dyktatury, to póki żył, wszystko działało bez większych zarzutów. Bo (byłych) Jugosłowian więcej łączy, niż dzieli. Na gruzach ich niegdyś wspólnego państwa istnieje dziś kilka niezależnych republik. Chętnie spędzamy wakacje w Chorwacji, która od lat plasuje się w czołówce ulubionych kierunków Polaków. Czasem wpadniemy na narty do Słowenii, choć ta raczej przegrywa rywalizację z Austria czy Włochami. I na tym kończy się nasza dzisiejsza znajomość regionu… Dlatego zapraszamy w fascynującą podróż po ziemiach dawnej Jugosławii. Pokażemy mało znane miejsca, opowiemy ciekawe historie, wspomnimy unikatowe zjawiska i nietuzinkowych ludzi. Sprawimy, że nad książką uniosą się niezwykle intensywne aromaty. Opowiemy, czym była Jugosławia, zanim zmiótł ją z powierzchni ziemi chory nacjonalizm, który najpierw zakiełkował w głowach kilku polityków, a później rozlał się szerokim strumieniem po całym kraju.

Podsumowując ciekawa książka, która oprócz historii, jak już wspominałem, pokazuje nam najpiękniejsze miejsca tego kraju, na licznych kolorowych zdjęciach. To nie tylko pozycja dla tych którzy zamierzają się wybrać w tamte rejony, ale i dla tych, którzy interesują się współczesną historią. A wydanie na kredowym papierze sprawia wrażenie że przeglądamy jakiś album. Bardzo to wszystko kolorowe, czasami ma się wrażenie, oglądając zdjęcia w tej pozycji, że autorzy byli w Indiach.

A o czym jest ta publikacja? Z okładki możemy się dowiedzieć że:

Bałkański tygiel.

Beata i Paweł Pomykalscy zabierają nas w podróż po dawnej Jugosławii - krainie pięknej, pełnej sprzeczności i kontrastów, na kilkadziesiąt lat ujętej w ramy jednego organizmu państwowego, po którego rozpadzie pozostał krajobraz... jak po bitwie: pełen ran, nienawiści, dochodzących do głosu nacjonalizmów, a jednocześnie wciąż tak malowniczy i przebogaty kulturowo jak zawsze. Kraina Kusturicy, Bregovica... i wielu wielu innych, nie tylko artystów - proszę Państwa, oto Jugosławia!

Książka podzielona jest - i to był świetny pomysł - na trzy główne części, poświęcone zjawiskom, miejscom godnym zobaczenia oraz bałkańskim smakom, a więc i temu, co możemy znaleźć, będąc w gościnie, na talerzu. Każda z tych części przeniknięta jest nieustanną i niemożliwą do pominięcia opowieścią o historii i kulturze regionu, opowieścią przenikniętą kolorami, mocnymi akcentami zaczerpniętymi z tradycji, ale i tematami trudnymi jak wzajemne animozje, duże i małe nienawiści... Bałkany wiele przeżyły jako region. Oj, bardzo wiele... Jednak, niezależnie od tego kto w jakiej części tek krainy mówi językiem, i w jakiego wierzy Boga, jest to z całą pewnością kawałek Europy, który warto odwiedzić.

Jeśli chcielibyście czegoś więcej niż zwykłe wakacje w Chorwacji, czy wypad na narty do Słowenii, a przy tym chcielibyście łyknąć co nieco prawdziwego bałkańskiego kolorytu, to jest książka właśnie dla Was. Może Was natchnie, zainspiruje? ;) Na pewno zostanie na jakiś czas w pamięci, tego rodzaju bowiem, barwne opowieści, często nie dają o sobie zapomnieć - i dobrze ;)

Polecam!

Dziękuję Wydawnictwu Bezdroża i całej Grupie Wydawniczej Helion za egzemplarz recenzencki.

Recenzja znajduje się także na moim blogu:

Bałkański tygiel.

Nietuzinkowa propozycja - trochę przewodnik turystyczny, trochę książka podróżnicza, a do tego po kraju, który już nie istnieje. Trochę tu o historii, trochę o kulturze, trochę o smakach i zapachach krajów byłej Jugosławii. Ale przede wszystkim to książka poświęcona tym wszystkim miejscom od Słowenii po Macedonię, którym tradycyjne przewodniki poświęcają bardzo mało uwagi, tudzież nie poświęcają jej wcale.

Pomykalscy piszą o kraju, który zniknął z map Europy dwie dekady temu. Ciekawa pozycja dla wszystkich odwiedzających Bałkany, a jeszcze bardziej dla tych którzy dopiero się tam wybierają. Szkoda tylko, że autorzy nie wzięli pod uwagę, że czasem tak samo jak treść ważna jest też jest forma przekazywania informacji. Ich praca wygląda trochę jak ta tytułowa rozsypana układanka, ma się wrażenie, że ktoś zebrał wszystko co mu wujek google wyrzucił w haśle "Jugosławia" i na prędce złożył to w książkę. Dokładniejsza redakcja czy choćby ułożenie chronologicznie opisywanych zdarzeń wpłynęłoby, moim zdaniem na odbiór całości, bo sam temat jest niezwykle interesujący, choćby ze względu różnorodność kulturową czy religijną krajów, które kiedyś tworzyły państwo południowych Słowian.
:::::::::::::::::::::::::::::

Bardzo szeroki zakres poruszonych tematów mógłby sugerować, że autorzy potraktowali je bardzo pobieżnie. Pomykalscy opisują bowiem m.in. Sarajewo, Mostar, gwiazdy serbskiego tenisa, przyjaźń polsko-jugosłowiańską, chorwackie plenery Gry o Tron, serbskie winnice, dalmatyńską oliwę, Blagaj, Trebinje, Ston itp. Mimo to, wszystko jest dobrze opracowane. Może dla kogoś, kto bardzo dobrze zna byłą Jugosławię, wielu zaskoczeń nie będzie, ale warto sięgnąć po tę pozycję. Książka "Jugosławia. Rozsypana układanka" może być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych przewodników.

Kierunek: Bałkany
Bałkany to region Europy, obejmujący niemal cały obszar Półwyspu Bałkańskiego, którego granice od zachodu wyznacza Morze Adriatyckie i Jońskie, zaś od wschodu – Morze Czarne i Marmara, z kolei od południowego zachodu – Morze Egejskie. Paradoks polega na tym, że nazwa Bałkany odnosi się nie tyle do geografii, ale do wspólnoty historyczno-kulturowej, od której państwa współcześnie uznawane za bałkańskie, się odżegnują, zaś podział pomiędzy nimi, wciąż narasta.
Dziś Bałkany to dla turystów szlak będący prawdziwą mozaiką kultur, wyznań i narodowości, który jednak podczas tygodniowej czy dwutygodniowej wyprawy, nie daje się w pełni poznać. Jeśli naprawdę chcemy poznać bałkańskie kraje, jeśli chcemy zanurzyć się w bałkańskich klimatach, poznać nieszablonowych ludzi, doświadczyć słowiańskiej atmosfery z dodatkiem szczypty orientu, zwiedzić nie tylko piękne miasta, meczety, monastyry i cerkwie, ale też oddychać tamtejszym powietrzem i żyć pełnią życia, warto wyruszyć w te rejony samodzielnie, posiłkując się chociażby książką Beaty i Pawła Pomykalskich.
Opublikowana nakładem Wydawnictwa Bezdroża pozycja, pt. „Jugosławia. Rozsypanka, układanka”, to nie tylko podróż poprzez Bałkany, ale również poprzez historie i kulturę poszczególnych krajów Półwyspu. To lektura tym bardziej wyjątkowa, że powstała z fascynacji i miłości autorów do podróży i do tego targanego zawieruchami wojennymi zakątka świata, w pewnych okresach istnienia świata zapomnianego przez Boga (czyim Bogiem by on nie był) i ludzi. Tym samym jest to lektura doskonała zarówno dla osób, które już miały przyjemność i szczęście zwiedzać poszczególne bałkańskie miasta, dostrzegając w nich coś więcej, niż tylko atrakcje turystyczne, a także dla tych, którzy wyprawę w tamte rejony dopiero planują. To również prawdziwa uczta dla smakoszy, bowiem Pomykalscy sporo piszą o bałkańskich smakach, poczynając od sarajewskiej klasyki, czyli kawy, sziszy i salepu (tradycyjnego bliskowschodniego rozgrzewającego napoju),poprzez ciastka podobne do rodzimych kremówek, aż po gulasze czy musaki – w zależności od położenia geograficznego miasta, które odwiedzamy.
Książka podzielona jest na trzy części, które – choć wyznaczają w pewien sposób zakres tematyczny – to wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Mamy zatem „Zjawiska”, „Miejsca” oraz wspomniane „Smaki i zapachy”, które stają się literacko-kulinarną ucztą. W części pierwszej autorzy starają się odkryć przed nami fenomen Jugosławii i zawiłości historyczne z nią związane, a także dotrzeć do jej sedna i wytłumaczyć co sprawiło, że można się w opisywanych terenach zakochać. Pomykalscy przytaczają fabułę filmu, który doskonale oddaje absurd wojny w Jugosławii, odwiedzają wraz z czytelnikami Skopje, na którym to mieście swój ślad odcisnęli również Polacy, a także zanurzają się w Sarajewie. Kolejna część opowiada nam z kolei o miejscach, które warto – a nawet trzeba – zobaczyć, wybierając się na Półwysep Bałkański. Małżeństwo zaprasza nas do zapoznania się z symbolem nieudanej inwestycji, która z czasem stała się wielką atrakcją turystyczną, czyli z wąskotorówką, odwiedzimy wraz z nimi klasztor derwiszów w Blagaju, w którym dziś trudno o ciszę i kontemplację, podziwiać będziemy „najdłuższe mury obronne w Europie”, a także poczujemy powiew orientu w bośniackim Počitelju.
To zaledwie kilka miejsc i kilka tematów poruszonych przez Beatę i Pawła Pomykalskich w fascynującej książce „Jugosławia. Rozsypanka, układanka”, będącej obowiązkową lekturą dla wszystkich, którzy na Bałkany się wybierają. Fascynującym opisom towarzyszą piękne zdjęcia, które pobudzają wyobraźnię i pozwalają zrozumieć, dlaczego autorzy tak pokochali tamten zakątek świata. Dlatego też nie mogę oprzeć się wrażeniu, że książka mimo wszystko nie jest kompletna, że mogłaby zawierać więcej szczegółów, więcej historycznych faktów, więcej kulturalnego tła. I mimo iż pozycję Pomykalskich można śmiało uznać za swego rodzaju ABC wiedzy o Bałkanach to mam nadzieję, że kiedyś pojawi się kolejne, bardziej rozbudowane wydanie książki. Czekam na to z niecierpliwością …

Recenzja została również umieszczona na stronie www.qulturaslowa.pl

Kierunek: Bałkany

Autorzy nie bardzo mieli pomysł na tę książkę.

Autorzy nie bardzo mieli pomysł na tę książkę.

• Bałkany
  • Podróżnicze